Hrvatska građevinska/graditeljska/građevinarska industrija – sektorske tvrtke, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Hrvatska građevinska/graditeljska/građevinarska industrija – sektorske tvrtke, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


https://www.tportal.hr/biznis/clanak/ovih-deset-divova-uspjelo-je-prezivjeti-ledeno-doba-gradevinarstva-foto-20170921?utm_source=direct_vecernji&utm_medium=directVecernji&utm_campaign=TrafficExchange_vecernji

kad se pogleda ukupan prihod ovih 10 najvećih građevinara koji je ogroman, a kako je mala dobit od tog ogromnog prihoda, jasno je da naši građevinari rade za kikiriki marže

Svjetski prosjek za građevinarstvo je profitna marža 3%….Mnogi koji ulaze u taj sektor zavaraju se velikom koiličnom novca koji im prolazi kroz ruke, ali troškovi poslovanja su ogromni a konkurencija velika tako da je proftna marža jako niska

Svjetski prosjek za građevinarstvo je profitna marža 3%….Mnogi koji ulaze u taj sektor zavaraju se velikom koiličnom novca koji im prolazi kroz ruke, ali troškovi poslovanja su ogromni a konkurencija velika tako da je proftna marža jako niska

Bas tako Neo, razgovarao neki dan sa jedinim direktorom nekog poduzeca i covjek veli da ako gradjevinari na kraju godine uzmu cistoga 3-4-5 % ( ovisi koji posao rade ) mogu reci da im je odlicna godina.

Naravno , cijena dionice ne mora pratit zaradu pa mozemo trziti gradjevinu i na PE 10 a i na 50 , ovisi o trzistu i sentimentu ( sjetimo se ingre i ostalih gradjevinara prije krize )

Ingra ti nije gradjevinar nikad bila. Ona nikad nije imala svoju operativu. Ona je bila investitor odnosno nekoć je bila contractor za gradjevinu i property manager. Al u ničemu nisu bili pretjerano dobri. Najveću dobit koju su ikad ostvarili od 2000. naovamo, a radilo se o par desetaka milijuna kuna, ostvarili su na ulaganju u fondove. Mislim da se radilo o ulaganju u Aureus Equity i Private fondu i još neke druge fondove i tu su ostvarili par desetaka milijuna kuna. Sve ostalo bilo je s jednog računa na drugi račun bez skoro ikakve profitne marže. Tako da…. Kada su Kostrencic i Ostoja prodali dionice već je bila precijenjena, a nakon toga je porasla još 5-10 puta. To se vise ne bu nikad ponovilo.

Pa dobro čemu onda kupovati dionice takvih firmi? K čemu ono ludilo 2006-2007¿

neka bude marža i upola od spomenitih 3%
sada samo još treba približno točno izračunati očekivane prihode
u građevini u godinama pred nama i iz toga
izračunati očekivanu dobit
iznos se računa na skali u mlrd-ama
nekome malo nekome puno nekome taman
u to svi ne vjeruju i nisu dovoljno strpljivi da to dočekaju.
po meni najvažnije je da je dobit i kapital koji se povečava na način da se
iskazana dobit umanjuje dozvoljenim kreativnim knjigovotstvom pa se primjerice danas thnk može kupiti po 0,25Bv ili plastičnije rečeno,100 kn se može kupiti za 25 kn
strpljivi će izgledno dočekati dan za naplatu a nestrpljivi će si izabrati bolje prilike
sloboda izbora je zakon

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

na oko 5 mlrd. prihoda 10 najvećih, ukupna dobit je samo 100 mil.kuna. ..šaka jada

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

Znači NPM od 2%. To je manje od svjetskog prosjeka koji su kolege naveli. Ali to je zasad.
Kriza je dugo trajala i sad se tek cijene odlijepljuju. Potvrđeno iz više izvora.
A za rezultate se moraju pričekati iduća izvješća.

P.S.
Stvari treba promatrati dinamički. Pregled prošlost i sadašnjosti s projekcijom budućnosti.
To je nužno za uspjeh u investiranju.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: THNK (Tehnika d.d.)[/color]

Nema simpatičnije i zgodnije doskočice od “tsunami poslova”.
Nažalost potpuno je promašena u ovoj branši. Tsunami poslova u pravom smislu te
riječi događa se isključivo u turizmu Valamar, HUPZ, Plava laguna…

U priči sa jednim visokopozicioniram članom NO i direktorom sektora jedne
renomirane građevinske kompanije prije cca godinu dana shvatio sam da oni
zapravo žicaju turističku kompaniju da im plati dijelom avansno, a čuđenje se sastojalo u tome što
je Valamar tražio i dobio popust. Ako takve poslove nisu u stanju odraditi kako
spada, bilo mi je jasno u kakvom je građevina stanju…

To što stanove prodaju po 2.000 eura po m2 ne ide brzo niti lako, koeficjent obrtaja je kastrofalno
loš, ali se cijene ne spuštaju jer se financijski loše upravlja. Nije im bitno što prodaja stoji, nego im
je bitno da ne spuštaju cijenu makar ih to koštalo do same propasti. Uglavnom vodeći ljudi su
zbrinuti i to je to. Poslovanje bez vizije bez budućnosti. Mlade obitelji i mladi iseljavaju i mislim da je ulaganje u nekretnine u Hrvatskoj vrlo loše i neisplativo ulaganje. Zbog ulaganja u nekretnine mnogi ljudi i
obitelji su financijski uništeni i postaju teret društvu.

Cijena kvalitetne gradnje od 30 do 50 godina starosti realno vrijedi od 400 do 800 eura po kvadratu, dok
novi stanovi iznad 1.000 eura po kvadratu su preskupi za svu onu razliku preko 1.000 eura.
Ajde objekti sa manje etaže i brojem stanova do 6, mogu i do 1.200 eura (govorim o dobro opremljenim
nekretninama) sve više od toga je porez na budale i prodaja putem teorije veće budale.

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: THNK (Tehnika d.d.)[/color]

Složio bih se da su stanovi u novogradnji u ZG preskupi. Barem za mene.
I ja tražim za obitelj stan od 90-100 m2 i neću platiti 2300, 2800 ili koliko već.
Ali nećeš vjerovati, upravo takve stvari idu. Kome? Pitam se. Ne znam. Ali idu.
I to u pretprodaji, s lošim tlocrtima, samo jednim liftom na 40-50 stanova u ulazu itd.
Vjerovatno je odgovor u sve većem socijalnom raslojavanju.

Što se tiče dionice, nemamo nikakvih informacija osim objavljenih i barem gledajući tekuće izvještaje uspoređivati THNK i VDKT je stvarno neumjesno.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Kad smo već kog gradevinara, gledam nivogradnja na Savici traziti za kvadrat 1900 €, nije li to debelo precijenjeno?

Ako mene pitaš, jest, ali ne previše.
Recimo Zagrebgradnja traži za ono sa 16 katova na Vrbanima III od 2200 do 2400, a tlocrti uglavnom katastrofa. Pretprodaja izgleda ne ide kako su zamislili pa se radovi razvlače.
Ja sam bio gledao tamo i odustao.
Ali oni bolji stanovi (jugoistok) su uglavnom otišli.
A ništa, spustit će malo i bok.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

dosla i tehnika u red za odstrel

"Nikad čovjek ne može da kaže onoliko mudrosti koliko može da prešuti gluposti" top spameri 1 serislav 2 zorangutan 3 trial

New Report

Close