Hrvatska građevinska/graditeljska/građevinarska industrija – sektorske tvrtke, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Hrvatska građevinska/graditeljska/građevinarska industrija – sektorske tvrtke, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ovdje je situacija kao npr. 2004-2005. Tek se treba zalaufati. Sad ce uskoro i moci. Cim dovuku radnike.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

serislav@
perspektiva je još i bolja od 2004-2005.
zašto?
kroz EU fondove,turizam i ostalo sliti će se veća količina posla od tadašnje cestogradnje i stanogradnje.
i da sada smo dio EU tržišta sa za veličinu naših građevinara beskonačnom količinom posla.
neki to već godinama koriste neki su počeli a neki tek hoće.
nije da se ni stanogradnje opet ne budi +domaća industrija raste i tu će nemalo toga trebati izgraditi.
naravno ništa ne ide preko noći ,sve je proces ali rekao bi proces sa vrlo izglednimi neteško predvidljivim pozitivnim raspletom.
i naravno za one koje su spremni preuzeti rizike,koji se usude željeti više,koji vide malo dalje od Večine,koji su dovoljno strpljivi.
čak ima i nemalo dokaza da se je malo strpljivosti,mrvicu hrabrosti odlično naplatilo u zadnjih godinu dana.
vidim još puno toga što bi se moglo potencijalno pokupiti .
preduvjet za to su novi dokazi na dokaze,CnB …
a tu smo,to čekamo,to ćemo pozdraviti ali i ako će biti “sreće” i naplatiti.
možda već za koji dan,sa FI 2Q nova prilika.
daleko bi to od senzacije bilo da se potvrde započeti trendovi.
čak bi reko da nebi bila senzacija da se trendovi pojačaju ili u nekim slučajevima možda i značajno pojačaju.
o možebitnim posljedicama nebi špekulirao jer držim da je još prerano ali
mic po mic prošli smo pola puta do rezimea nekih prognoza za koje danas ipak ako ne griješim ima bitno manje skeptika nego kada su bile izrečene.
prošli smo i pokaznu vježbu sa snažnom demostracijom potencijala.
tako da ako će biti kako očekujem sa prilikom za popravni nitko neće moći izvući vjerodostojan izgovor
niti za sebe a za druge još i manje.
živi bili…

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Perspektiva je bolja?

Nema radne snage, gradjevinski sektor je zbog prezaduženosti i stečajnih te predstecajnih postupaka mnogo vise financijski opterećen nego 2007. Nema velikih infrastrukturnih projekata, a kada i krenu tipa Pelješki most, pitanje je tko će ih izvoditi. Stranci iz EU preko podružnica u RH i regiji, dakle u kojoj će mjeri angažirati ili zaobići domaću gradjevinsku operativu? Ako se naša operativa angazira kao da se radi o običnom lohn poslu sa slabom dodanom vrijednošću, onda je bolje da se bave nekim drugim poslom. Nedovoljna veličina domaćih poduzeća za izvođenje bilo kakvog zahtjevnijeg projekta, troskovna neefikasnost, nesposobnost izvođenja i završavanja poslova u rokovima Itd. Itd.

Možda neka od poduzeća tipa Kamgrad koja nisu toliko financijski opterećena nastave rast u lokalnim okvirima, no od ovih koja su Tzv. “Stara poduzeća”, tesko da će većina njih dočekati sljedeće desetljeće u trenutnim okvirima.

Uz raseljavanje stanovništva, gospodarsko zaostajanje koje je trajalo gotovo cijelo desetljeće, pad BDP-a koji se tek nedavno počeo oporavljati, nisku kupovnu moć, nedostatnu kreditnu aktivnost, vise od 300 tisuća blokiranih gradjana i vise od 40 milijardi kuna njihovih dugova, tesko će se tu razviti neki novi gospodarski ciklus.

Vjerojatno će se dio tih poduzeća koja su opstala donekle i oporaviti no bilo kakva usporedba s njihovom pozicijom prije posljednje krize je potpuno promašena i deplasirana.

migra
Čim vidim Vaše ocjene sve mi je jasno.
Izgleda da je red za ukrcaj jaaaako dugačak, ali nitko ne bi platio kartu s popustom od 30-40% koliko kondukter trenutno traži već bi svi još malo popusta.
Možda im i kapne, a možda i ne…

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

serislav@
na ocjene nisam “padao” ni u školskim danima:-)
a da su ponekad bile i jesu vrlo precizan predskazatelj onog što sljedi nije tajna zar ne?
sjećam se jednog komentara koji je dogurao do ocjene 2% na temi himr.
tko ga je tad dobro protumačio taj je pokupio bonus od100% na par mjeseci ili >200% na 2-3 g.
pa i na tnk je bilo sličnih ocjena pa se je moglo u godinu dana kapitalizirati i >300%
bilo je toga i na drugima…
🙂
ovaj sektor ima možda i najveći potencijal rasta od svih drugih iz razloga vrlo niske baze i velike višegodišnje podcijenjenosti.
proces zatrpananja sa poslovima je započeo,očekujem da ga FI 2Q potvrdi,pojačanje bi bilo isto u skladu sa mojim očekivanjima.
mašina je “zalaufana”,kotač zamašnjak se je pokrenuo i izgledno da će i dalje ubrzavati.
za posljedice nema garancije ali nemudro je u tome ne participirati barem u min dijelu jer može značajno popraviti izvedbu portfelja.
nije to stvar ulagačke strategije već…

ukrcavanje u uvijek bio težak,bolan,spor proces na nečemu što je značajno podcjenjeno kroz imovinu a u novije vrijeme i kroz potencijal profitabilnosti na građevini.
primjera ima masu na svim sektorima u zadnjim godinama koji to dokazuju.
ali ne može se reći da prilike nije bilo,da je nema i da neki nisu iskoristili kupnju ili dokup.
osobno sam iskoristi za dokup zadnjih mjeseci.
radije ulazim godinu prerano nego tjedan prekasno.
svaka strategija ima svojih prednosti i nedostataka.
svi smo različito sposobni u svakom smislu.
želim svakome da uspije u svojoj strategiji da bude zadovoljan.
iako je to u suprotnosti sa zakonima prirode a bez dobrog razumjevanja istih teško je postići dobar rezultat.
držim da će i na ovom sektoru zakoni prirode napraviti selekciju,pokrenuti evolucijske procese,probuditi nagon za preživljavanje…
nebi pogriješio ako bi rekao da je taj proces u tijeku već neko vrijeme ali i sa trenutnim zastojem
koji je i prilika za…

vesli da vlada uviđa problem sa nedostatkom radne snage kao najvećim problemom sektora te da će se nešto poduzeti da se problem barem ublaži.
za sektor to može biti samo pozitivno u većoj ili manjoj mjeri.
puno toga pozitivnog ide prema sektoru,rekli bi naši stari “puno vode ide prema ovom mlinu”
ostaje da vidimo kako će biti i tko će …

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

za prvih 6mj ukupno 23% više noćenja
800 mil eur u ovoj i min toliko u drugoj godini ulaganja hotelijera
s time da naglašavaju da je potencijal veći uz veću kooperativnost države.
znači lova nije problem,sve drugo je rješivo uz malo dobre volje.
tsunami svakim danom dobiva jasnije obrise šutili mi o tome ili ne.
uskoro kreće i najveći od svih projekata pelješki most.
bez obzira tko dobije u nekom dijelu a radi se o mlrd-ama dio kolača ide i našim
građevinarima i neće ih nitko guliti da rade za kruh i vodu jer su im knjige naruđbi pune.
vrijeme je za veće plaće za zahtjevan i težak posao,naravno na račun investitora kojima se godinama radilo “besplatno”,bez zarade ,za pokrivanje troškova ili i manje od toga.
investitori pootovo turistički zarađuju kao nikad pa ne vidim problem.
alternativa im je jako oportuno skupa pa ne očekujem nerazumnost.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...


za prvih 6mj ukupno 23% više noćenja
800 mil eur u ovoj i min toliko u drugoj godini ulaganja hotelijera
s time da naglašavaju da je potencijal veći uz veću kooperativnost države.
znači lova nije problem,sve drugo je rješivo uz malo dobre volje.
tsunami svakim danom dobiva jasnije obrise šutili mi o tome ili ne.
uskoro kreće i najveći od svih projekata pelješki most.
bez obzira tko dobije u nekom dijelu a radi se o mlrd-ama dio kolača ide i našim
građevinarima i neće ih nitko guliti da rade za kruh i vodu jer su im knjige naruđbi pune.
vrijeme je za veće plaće za zahtjevan i težak posao,naravno na račun investitora kojima se godinama radilo "besplatno",bez zarade ,za pokrivanje troškova ili i manje od toga.
investitori pootovo turistički zarađuju kao nikad pa ne vidim problem.
alternativa im je jako oportuno skupa pa ne očekujem nerazumnost.


Sviđa mi se optimizam:)


migra
Čim vidim Vaše ocjene sve mi je jasno.
Izgleda da je red za ukrcaj jaaaako dugačak, ali nitko ne bi platio kartu s popustom od 30-40% koliko kondukter trenutno traži već bi svi još malo popusta.
Možda im i kapne, a možda i ne…

100 …. tka 🙂

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE



migra
Čim vidim Vaše ocjene sve mi je jasno.
Izgleda da je red za ukrcaj jaaaako dugačak, ali nitko ne bi platio kartu s popustom od 30-40% koliko kondukter trenutno traži već bi svi još malo popusta.
Možda im i kapne, a možda i ne…

100 …. tka 🙂
[/quote]

Sviđa mi se optimizam:)


ohoho…
znači ima još lajkera optimizma?
a ja mislio da se svi osim serislava i mene pale na građevinski pesimizam?:-))
pa tko sam ja da vam ga kradem ako vam je pri srčeku?
samo pazite što si želite u životu jer mnogi su dobili što su željeli pa nakon toga plakali kaj ne?

Novi turistički adut Dalmacije: Dogovorena gradnja novog hotela vrijednog 50 milijuna eura

ni 400 milkn za sada ,ok možda sa kojim aneksom,nekom extra željom ili vizijom po njemačkom ukusu nategne se nekako i preko toga.
zar su to neki nocvi,neka investicija’
pa vidjeli smo mi i naučili i na žešće ugovore.
a opet rekli bi naši stari “poklonjenom konju se ne….”

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

evo optimizme
tsunami je jaki zakon prirode i nje se mudro “kladiti” protiv njega da će izgubiti.
a opet i čuda se događaju kaj ne?
dodatni temelji su tu da građevinare isporuče kak’ se šika.-)
a se razme da to nebuju dočekali nestrplivci,nevernici,nedokazanci…
protiv nihovog izbora se nebi štel mešati
sako dobro
🙂

U Hrvatsku stižu dodatni strani radnici, samo za jedno područje odobreno još 2.000 dozvola

Ministar rada i mirovinskoga sustava Marko Pavić u subotu je najavio da će Hrvatska za dvije tisuće dozvola povećati kvotu za uvoz radne snage u području graditeljstva, gdje postoji deficit domaćih radnika, a sve da bi, kako je rekao, građevinski sektor mogao realizirati preuzete investicije….

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

To je dobra stvar. Sad bi i realizacije mogle biti bolje. Ipak treba uzeti sve s malim zrnom soli jer osim Bosanaca nece doci nitko, svi idu u Njemacku. Ali nema stranca do Bosanca, kaj ne?

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


za prvih 6mj ukupno 23% više noćenja
800 mil eur u ovoj i min toliko u drugoj godini ulaganja hotelijera
s time da naglašavaju da je potencijal veći uz veću kooperativnost države.

U Hrvatsku ulaze neki od najjačih svjetskih brendova luksuznih hotela

ima li netko da još ne vjeruje da će investicije u 2018 nadmašiti 2017?
a da će 2019 biti veće nego 2018?
najizglednije možebitne posljedice po sektor izvedite sami ,moglo bi vam se isplatiti uložiti vrijeme u to.
ovo je burza garancije nema samo preuzimanje omjera pot.rizik-pot dobit.
čak kad se gleda kroz meglu nije teško
🙂

evo malo i CnB da ne ispadne da je sve priča za laku noć iako to više nije godinama ali uvijek ima nepovjerljivih,skeptičnih,pesimističnih…

http://www.seebiz.eu/novi-podaci-svjedoce-o-oporavku-gradevinskog-sektora/ar-160071/

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

New Report

Close