Gospodarski programi stranaka – izbori 2007

Naslovnica Forum Gospodarstvo i financije Hrvatska privreda Gospodarski programi stranaka – izbori 2007

Gorgija, vidim da sebi uzimate za pravo da ste upućeni u problematiku. Kad smo kod toga, kažete da ste bili razočarani stagnacijom za vrijeme Račana. I premda nisam blizak SDP-u, teško da je bila stagnacija, zemlja je bila izišla iz izolacije, počeli su opsežni infrastrukturni projekti…ukratko stvoren je temelj za rast. Jedino što se rezultati nisu znali prezentirati.Danapšnji je rast Potemkinovo selo, napadajte me ali tržište kapitala doista gubi veze sa realnošću, to je dobro opisano u Alajbegovoj slkami. Tko god bio na vlasti slijedi stagnacija i hvatanje koraka gospodarstva sa burzom.

Vi mi niste jasni, kažete da ste glasali za HNS a sada ćete za HDZ. A program HDZ-a je gospodarski identičan sa HNS-ovim, čisti plagijat. Ova vlast sa T-HT-om će pokušati kupiti glasove a efekt će biti suprotan. Osobno poznajem iseljenike koji će u rujnu doći samo zbogg toga i upisati T-HT na 100 ljudi koje izravno ili neizravno uzdržavaju. I što će se desiti?

Ukratko, HDZ je skupina gramzivih blefera koji ne zaslujžuju još jedan mandat.


Da Sanader drži do orijentacije, već bi smijenio mnogo svojih ljudi. Šerifa, na primjer. Ljubo se mora u mnogo toga korigirati. Zato, Čačić. Nadam se da će uspjeti zauzdati neke Ljubine planove… Ali za to mora imati 20 zastupnika…

U tako malo riječi ste rekli cijelu bit stvari.

sad mi se čini da se u argumentaciji uvijek provlači neka podtema tko je od tih političara nekom simpatičniji. pa ljudi, nije to izbor mistera hrvatske niti moralnih vertikala. mi biramo tko će upravljati zemljom, jednako kao što kod kuće na osnovi ponuda biraš tko će ti renovirati krov, a ne na osnovi njihove simpatičnosti.

a ja mislim da bi si svatko trebao samo iskreno odgovoriti na nekoliko pitanja, kao što su ekonomski rast, ulazak u eu itd. i onda na osnovi njih odlučiti kome dati glas. dakle, recimo, vjerujem li da će ekonomski rast u ovo isto doba za dvije godine biti veći ako je premijer sanader ili jurčić? hoće li s jurčićem doći do ubrzanja ili do usporavanja procesa eu integracije ili će sve ostati isto? također i: hoće li socijalna situacija za dvije godine biti bolja ako premijer bude ovaj ili onaj? meni se odgovori na ta pitanja čine evidentni. i mislim si da su vjerojatno i svakome tko je pratio prvo agoniju pa zatim transformaciju njemačke i britanske socijaldemokracije u devedesetima. ali tko zna, možda sam ja taj koji živi izvan realnosti, ne?

evo pitanje na koje bih volio da odgovori kolega martingale:) da je od 2003. jurčić premijer hrvatske, po čemu bi se današnje stanje hrvatske ekonomije razlikovalo od ovoga sadašnjeg? kako bi se razvijala zagrebačka burza, strane investicije, fiskalna disciplina – gdje bismo sada bili?

i tko iskreno misli da bi hrvatska ekonomija s jurčićevim ekonomskim idejama na vlasti u prošle 4 godine doživjela bolji razvoj nego što je bio, neka glasa za njega. ili njegove koalicijske partnere.


Danapšnji je rast Potemkinovo selo,

kolega ledo, imate li vi dionica ili neke udjele u fondovima? pretpostavljam da imate, jer inače vjerojatno ne biste sudjelovalio u ovom forumu. a ako ih imate, onda je očito da ne mislite da je hrvatski gospodarski rast potemkinovo selo jer nitko tko to zaista misli ne bi bio tako lud da ih drži.[smiley11]

mi možemo iz ovih ili onih razloga i antipatija govoriti ovako ili onako, ali što zaista mislimo poznaje se po našim djelima.


ledoinside: ” Danapšnji je rast Potemkinovo selo, ” kolega ledo, imate li vi dionica ili neke udjele u fondovima? pretpostavljam da imate, jer inače vjerojatno ne biste sudjelovalio u ovom forumu. a ako ih imate, onda je očito da ne mislite da je hrvatski gospodarski rast potemkinovo selo jer nitko tko to zaista misli ne bi bio tako lud da ih drži.[smiley11]

Naravno da imam. Cijene VEĆINE dionica nisu realne, mora doći do stagnacije i uravnoteženja fundamentalnih pokazatelja sa poslovanjem, to je neminovno u svakoj ekonomiji. Naravno da će uvijek biti dionica tipa Ingre koje će vjerojatno opravdati očekivanja i samim time dalje rasti kao znak vjere dioničara u buduće rezultate.

Sanaderova vlast je simbol za korupciju, a on sam ne pokazuje volju da s tim rasčisti. Ne zaslužuje još jedan mandat.


evo pitanje na koje bih volio da odgovori kolega martingale:) da je od 2003. jurčić premijer hrvatske, po čemu bi se današnje stanje hrvatske ekonomije razlikovalo od ovoga sadašnjeg? kako bi se razvijala zagrebačka burza, strane investicije, fiskalna disciplina – gdje bismo sada bili?

Po mnogo čemu. ZSE se razvijala unatoč šerifu, kao što su i strane investicije dolazile unatoč… Kako mi je rekao upravitelj jednog velikog US fonda, “daj nam US zakon u RH, odmah uložim kod vas milijardu dolara…” Umjesto toga, … Mislim da smo skrenuli s teme. Pričamo kao populisti, slažeš li se Bepo? Je li Bepo za HDZ? [smiley2]

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

žao mi je što sad ne mogu nastaviti, jurim van. ali vidim da se martingale izvlači 😉 uopće se ne udaljujemo od teme, tema su gospodarski programi stranaka, pa je logično i pričati hipotetično o tome kako bi nam danas bilo da se ekonomska politika već u zadnje 4 godine vodila po idejama sdp-a. a i martingale zna da dionice nisu rasle (i padale) zbog šerifa ili usprkos njemu nego prvenstveno u skladu s makroekonomskim pokazateljima i uspjesima ili neuspjesima ekonomskih strategija koje su se primjenjivale. ali to moje pitanje (post od 18:43) postavljeno je i za druge, za svakoga kome je zanimljivo spekulirati i s poviješću a ne samo s dionicama [smiley1]

Ne pričate kao populisiti, ali ste skrenuli na politiku, ne ekonomiju. To je bilo neminovno jer se bauk gospodarskih programa stišao za sada.
Ne, ja nisam za HDZ. Kao što Simpson kaže, njihova orijentacija je ajmo reći “dobra.” Relativno dobra u odnosu na SDP i alternativu. Recimo da su manji su populisti od Jurčića. Ali imaju nesposoban kadar, nisu lideri i ne nude brže reforme i radikalnije poteze. Zato ne mogu biti za njih. Vjerojatno za HNS, samo se bojim da je glas za njih glas za SDP, ne znam koliko će se moći oduprijeti naletima populista i “trgovcima” iz HSUa.
[smiley10]

I love argument, I love debate. I don't expect anyone just to sit there and agree with me, that's not their job. Margaret Thatcher


i martingale zna da dionice nisu rasle (i padale) zbog šerifa ili usprkos njemu nego prvenstveno u skladu s makroekonomskim pokazateljima i uspjesima ili neuspjesima ekonomskih strategija koje su se primjenjivale. ali to moje pitanje (post od 18:43) postavljeno je i za druge, za svakoga kome je zanimljivo spekulirati i s poviješću a ne samo s dionicama [smiley1]

Kad smo kod toga, temelj za rast tržišta bili su građevinski radovi pokrenuti u doba bivše vlasti. A Čačić definitivno jest najbolji izbor, ne bih isključio mogućnost da zasjedne u premijersku fotelju bar dio mandata.


sad mi se čini da se u argumentaciji uvijek provlači neka podtema tko je od tih političara nekom simpatičniji. pa ljudi, nije to izbor mistera hrvatske niti moralnih vertikala. mi biramo tko će upravljati zemljom, jednako kao što kod kuće na osnovi ponuda biraš tko će ti renovirati krov, a ne na osnovi njihove simpatičnosti.

od ovog se ne može pobjeći niti bi imalo smisla. da slijedim primjer: kad sam preuređivao stan dobio sam dvije podjednake ponude. odabrao sam meni simpatičnijeg (i nešto skupljeg) jer sam se s njim osjećao ugodnije. ne mislim da sam pogriješio, pogotovošto sad znam da kroz sve to ne bih htio prolaziti s nekim s kim se teže razumijem.


dakle, recimo, vjerujem li da će ekonomski rast u ovo isto doba za dvije godine biti veći ako je premijer sanader ili jurčić?

pa iz svega dosad iznesenog, jurčić. mada je ovo lupanje onak … jer još uvijek ništa konkretno nije izneseno osim ciljeva (a tu je stavio kao prvi veći gosp. rast za ralziku od sanadera koji je to postavio kao cilj jer su i drugi tako rekli), i osim naznake o većem angažmanu u tom smjeru što je tebi, simpsonu i bepu ovdje diglo kosu na glavi makar ništa konkretno što i na koji način još uvijek nije rečeno.

ali, zapravo, u zadnje vrijeme mislim da će nam se brži rast dogoditi neovisno o sanaderu, jurčiću ili čačiću. ne mogu argumentirati – čisto osjećaj.


hoće li s jurčićem doći do ubrzanja ili do usporavanja procesa eu integracije ili će sve ostati isto?

isto. mislim to je proces koji je sa zadnje dvije vlade doveden do tog stupnja da skoro pa ide sam od sebe. netko radikalan bi trebao doći na vlast pa da to poremeti. čak i pod đapićevom vlasti bi to tak išlo. jedino pašalić ili netko iz tog kruga mafioza bi na to mogao utjecati.


također i: hoće li socijalna situacija za dvije godine biti bolja ako premijer bude ovaj ili onaj?

e na ovo ne znam što bih odgovorio [smiley2]. vjerojatno s jurčićem u smislu da bar načelno bi se gledalo ići na manje socijalno raslojavanje što sanadera ne zanima.

inače, ovo moje “ujednačavanje” ili neutraliziranje razlika ili njihovog utjecaja je možda i reakcija na par postova ranije gorgija i simpsona u kojima ste me s kvalificiranjem utjecaja jurčića (na osnovu svojih (ne)simpatija i predosječaja valjda) podsjetili na reakcije ljudi oko mene na izbor hdz-a na zadnjim izborima koji su se prepali i u tome vidjeli gadan povratak u 90-te (što i nije bilo čudno s obzirom na dotadašnju hdzovu retoriku i poteze; inače ti ljudi oko mene nemaju isto nikakve veze sa strankama, nego ono … relativno mladi ljudi sličnih svjetonazora), pa se nakon par mjeseci ispostavilo da je sanader napravio zaokret od 120 stupnjeva (da ne bude baš 180) i pokazao se veći europljanin od europljana. kako bi naši političari rekli … dubinski procesi su već pokrenuti i idu svojim tokom.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

isto. mislim to je proces koji je sa zadnje dvije vlade doveden do tog stupnja da skoro pa ide sam od sebe. netko radikalan bi trebao doći na vlast pa da to poremeti. čak i pod đapićevom vlasti bi to tak išlo. jedino pašalić ili netko iz tog kruga mafioza bi na to mogao utjecati.

E oive riječi kolege TunaSalad su ključne, i sa Jurčićem, Sanaderom, Bushem, Castrom…gospodarstvo ide naprijed a gospodarstvenici a ne političari postaju pravi gospodari života i smrti. A to što pojedinci na ovoj temi propagiraju svoju poliitičku opciju plašenjem ljudi da će nastati kaos na burzi ako se ne izabere HDZ, to me podsjeća na splitsku rivu i Sanaderov govor kada je isto plašio propašću države ako se vlast ne promjeni. A danas, on čini isto ono protiv čega je lajao na sav glas.

Ja sam tada imao 20 godinna i bio naivan. Danas te priče više ne pušim OD NIKOGA.

sudeći po postovima simpsona na forumu siguran sam da nema nikakvih namjera poticanja panike na forumu/burzi. tako da povremeni katastrofične izjave u vezi jurčića imaju neke druge razloge. čovjek vidi nešto što mi ne vidimo, samo nikako da nam to objasni. ili sam ja tupav.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

New Report

Close