Gospodarski programi stranaka – izbori 2007

Naslovnica Forum Gospodarstvo i financije Hrvatska privreda Gospodarski programi stranaka – izbori 2007


prava diskusija je zapravo o levelu potrošnje države, ne o deficitu.

Slažem se.

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.


1. Svaki deficit uložen u razvoj je smislen, pogotovo ako se tim ulaganjem stvara sposobnost otplate deficita.

Svi znamo da se razvoj može financirati i deficitom, ali je gornja tvrdnja ipak besmislica jer kaže “SVAKI (?) deficit uložen u razvoj je smislen (znači i onaj koji se neće moći vratiti ostvarenim razvojem) a nastavak rečenice “pogotovo ako…” je smiješan jer to potvrđuje.

Svi znamo i da je deficit limitiran s 3% (Maastricht) pa ako su sve vlade EU to usaglasile, za to postoji jako opravdanje. Tako se ne dopušta nijednoj vladi da se zaigra, previše zadužuje i troši.
Ima u nas i takvih koji gunđaju ali prekoračenje bi bila “Adamova jabuka”.
Tko god vjeruje da i sadašnji deficit ide sav u razvoj, taj je naivac.
Jučer smo u Saboru čuli kako je malo uzeto iz EU-fondova, a na tome je zaposleno preko 500 čata koji će i pojesti većinu dobivenog.

Najveći je problem skupa država a ne pitanje kako se zaduživati ( i deficit je zaduživanje, zar ne ? ).

[color=black][/color]


Tko god vjeruje da i sadašnji deficit ide sav u razvoj, taj je naivac. Najveći je problem skupa država.

Vote for SIMPSON !!! Otklonimo uzrok deficita : skupu državu !!!

P.S. Trenutni deficit je 2,96 posto BDP-a. Barem na papiru… [smiley2]

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Taj postotak bi i trebao ostati, (tj. ne se uvećati) iako postoji i “skriveni” deficit. Smatram da nekakvo povećanje deficita nije potrebno da se pokrene ekonomija i uveća ekonomski rast. Realokacija tog novca na produktivnije “projekte” i investicije postići će efekt povećanja ekon. rasta bez povećanja deficiti i naravno bez povećanja države. No naravno to znaći i manja socijalna davanja što ne znam baš da li je narod spreman. Sigurno nije ako se ne objasni kako treba zašto i kako je to bolje za njih na kraju krajeva.
Vidjeli smo svih ovih dana u povodu 1. Maja da većina ljudi smatra da je loš pravosudni sistem, birokracija pa i neki zakoni o zaštiti rada glavni krivac za loša prava radnika. A RH već odvaja najviše novca za pravosuđe, koje onda nije u funkcionalnoj službi zaštite radničkih i poduzetničkih prava. Samo kratka crtica kako veća država nije i bolja država pa čak ni u domeni za koju je zadužena.
Hvala lijepa SDPu, ali povećanje ekonomskog rasta, a ne povećanje države je cilj i što većinu zanima. [smiley2]

I love argument, I love debate. I don't expect anyone just to sit there and agree with me, that's not their job. Margaret Thatcher


povećanje deficita nije potrebno da se pokrene ekonomija i uveća ekonomski rast.

RH već odvaja najviše novca za pravosuđe, koje onda nije u funkcionalnoj službi zaštite radničkih i poduzetničkih prava. Samo kratka crtica kako veća država nije i bolja država pa čak ni u domeni za koju je zadužena.

Profesore Bepo, izgleda da se sve bolje razumijemo… [smiley2]

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Jurčić: ‘Slušam Thompsona, a Tuđman i Tito su mi isti”

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/clanak/art-2007,5,3,ljubo_jurcic,72856.jl

Čačić: “u slučaju da Bandić bude na čelu SDP-a neće biti moguća koalicija SDP-a i HNS-a”

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/clanak/art-2007,5,3,hns_sdp,72885.jl

SIMPSONE, Čačić u nedjelju predstavlja u Lisinskom gospodarski program HNS-a. Ima li šanse da nam udijeliš pozivnice? Večeras se na Z1 televiziji izjasnio protiv poreznog sustava naših kakademika…

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.


SIMPSONE, Čačić u nedjelju predstavlja u Lisinskom gospodarski program HNS-a. Ima li šanse da nam udijeliš pozivnice? Večeras se na Z1 televiziji izjasnio protiv poreznog sustava naših kakademika…

Martine, nisam ja stranački aktivist, tek obični član. Mislim da ti za nazočnost skupu ne treba veza, nazovi tajništvo pa pitaj, ili samo dođi, nema tu neke navale.
Pozdrav

[color=black][/color]

Čačić: Temelj razvoja usluge, a ne industrija ( http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2007,5,4,cacic_jurcic,73054.jl )

Čačić bi dionicama obnovio srednji sloj : razvijati industriju znanja i usluge, turizam, financijsku industriju, energetiku, promet, graditeljstvo i poljoprivredu.

Lovrinčević: Hrvatsku bi mogao poljuljati populizam

– Opasno je birati industrije s državne razine, što pojedine stranke predlažu

– Ono što se spočitava Luki Rajiću ni u jednoj zemlji ne bi bilo tretirano kao špekulativni kapital koji treba oporezivati

– Da bi se imovina mogla oporezivati, treba postojati registar imovine i porezni broj

Lijepa Naša mora:

– Definirati politiku regionalnog razvoja

– Reformirati javnu upravu

– Reformirati velike sustave poput brodogradnje

– Reformirati sustav državnih potpora

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Opet malo Čačić:
Vaš link

– gospodarski rast Hrvatske može osigurati samo uslužna ekonomija s visokoobrazovanom radnom snagom.

to može. samo koliko treba da se proizvede VSS radna snaga? sad ih ima dosta ispod 10% u hr, ak se ne varam

– Povećanje broja visokoobrazovanih, nastavak gradnje cesta i POS-a, drugačiji porezni sustav, jačanje poduzetništva, ulaganje u turizam, rješavanje potraživanja države, dio su programa narodnjaka …

ovo je novinarska nespretnost, valjda. stječe se dojam da se VSS naprave jednim dobrim projektom kao dionica ceste ili POS zgrade.

– U četiri godine je, tvrdi Čačić, prema njihovu planu moguće povećati godišnje prihode turizma sa 6 na 10 milijardi eura.

što bi bilo ulaganje u turizam od strane države?

– Obrazovanje drže “temeljem, početakom i krajem svog programa” te najavljuju kako im je cilj da Hrvatska 2012. ima 30 posto visokoobrazovanih.

ovo je vrlo ambiciozno 🙂 svaka čast.

– HNS otklanja mogućnost uvođenja poreza na kapitalnu dobit u iduće četiri godine, što je jedan od poreznih promjena koje bi uveo Jurčić. Narodnjaci bi zato uveli porez na imovinu umjesto komunalnih naknada.

jel ima netko ideju kak bi to s porezom na imovinu funkcioniralo? novac bi valjda išao lokalcima, pretpostavljam. jel ok da to zamijeni komunalne naknade?

+
agenciju bi HNS-ovci osnovali i kako bi naplatili potraživanja države koja su danas od 30 do 40 milijardi kuna. Radi isplate alimentacije za svu djecu samohranih roditelja koju drugi roditelj ne plaća HNS bi osnovao posebnu agenciju iz koje bi se isplaćivala.

tu sad novinarka opet malo brza i miksa.

valjda će biti malo konkretnijih info i analiza.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


Lovrinčević: Hrvatsku bi mogao poljuljati populizam


Vaš link

nekak me podsjetio na Bepa. nadam se da to nije on :). jer bi to onda bio jedan pametan čovjek manje u hr 🙂

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


Čačić:

Vaš link

– gospodarski rast Hrvatske može osigurati samo uslužna ekonomija s visokoobrazovanom radnom snagom.

Dugo nismo imali tvoje komentare, kolega TunaSalad. Drago mi je što si se vratio na svoj Forum Gospodarski programi stranaka – izbori 2007. [smiley2]

O visokoobrazovanoj radnoj snazi bismo mogli razgovarati. Ja imam magisterij, tražim posao već četiri mjeseca, a tražiti ću ga još četiri jer nisam dovoljno kvalificiran niti jednom poslodavcu… [smiley16]

Usput, uslijed sve masovnijeg studiranja, kvaliteta visokog obrazovanja je sve niža. Žao mi je što sam skeptičan, ali ja sam zagovornik uslužne ekonomije koja treba zaposliti postojeću radnu snagu koja nije visoko obrazovana. I postojećim mladim inženjerima omogućiti pristup skupoj tehnologiji kako bi zemlji vratili visoki ROIC. Na primjer, za sebe sam siguran da sam u stanju napraviti catching up razvijenih zemalja u svom području. Razvijeni nazivaju rasipanjem kada se postojeći resursi ne koriste adekvatno. A to je slučaj u Lijepoj Našoj. Povećavanje efikasnosti korištenja postojećih resursa mora biti polazna točka svake operativne strategije gospodarskog razvoja.

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Ne ne, Bepo nije Lovrinčević. Da ne bi bilo da je moja šutnja zapravo tiha afirmacija. 😉

Pročitao sam i ja taj intervju i slažem se sa gotovo svime. Bolje objašnjava od Jurčića bi ja rekao, no to je normalo jer Željko nema potrebe stranački objašnjavati stvari. Opasnost postoji da se krene sa populističkom “ekonomijom” umjesto za zdravom ekonomskom analizom, pogotovo ako SDP dođe na vlast. Evo, vidimo i danas sa prezentacije Davorka Vidović-a i SDP-ovog “Pravednije mirovine za bolji život.”
“Rast plaća i rast mirovina držimo svojim ključnim političkim ciljem.” Znaći nije ekonomski cilj koji će se postići zdravom ekonomskom politikom, nego već na početku se govori da će to biti politički cilj. Tj.
(sad ja parafraziram) “SDP će održati svoje obećanje povećanja mirovina, novih i starih, tako da će dići lovu sa većim porezima i redistribuirati je. Mi smo svoje obećanje tako održali.”
To što će dugoročno učiniti više štete nego korisit nije bitno. Bitno je da se javnosti proda ideja “oporezujmo dividende tih bogataša kako bi isplaćivali veće mirovine i financirali potrošnju.” Javnost će to popaliti i svi će biti ZA. [smiley7]

A Lovrinčević je malo preoptimističan (ili malo prepolitičan) kad kaže “HDZ je blizak tipu neoliberalnog shvaćanja gospodarstva i ograničene uloge države u nacionalnom gospodarstvu.” Kao šta sam rekao mnogo puta prije, to je točno u načelu i retorici. Svojim potezima HDZ to nije pokazao. Subvencije i državna potrošnja rastu, krpanje klinički mrtvih državnih poduzeće se nastavlja dok u isto vrijeme nema dugoročnih makroekonomskih vizija kako smanjiti državu u ekonomiji. Neoliberalno shvaćanje ekonomije ne tolerira neefikasnu, preregulativnu državu koja zabada nos i ruku svugdje a to je ono što mi imamo.
Nadalje Lovrinčević kaže da će “biti sve više uvođenja elemenata socijalne politike i otklona od grubog neoliberalnog koncepta, prema regulatornom okružju.”
Neliberalni koncept nije grub toliko da treba uvoditi još socijalne politike. Pa ako Hrvatska nema veliku socijalnu politiku, koja koči ekonomski rast i razvoj, tko je ima? Besplatno zdravstvo (u načelu, znamo da ekonomski nije), državne penzije, besplatno studiranje. Koju to još socijalnu politiku moramo uvesti da prestane plakanje oko liberalne ekonomije?
Kod nas se čini da je grub, loš i nepravedan jer pravila igre nisu dobra. PRAVOSUĐE ne valja, slabo se provode zakoni, korupcija je velika, pravila igre su potpuno nejednaka itd. Pa ljudi traže spas u većoj državnoj i socijalnoj politici, da ih spasi od grubog kapitalizma. A upravo je državna nesposobnost kriva za to! Pravosuđe koje je odgovornost države ne funkcionira da osigura pravila jednaka za sve, a najviše trošimo za njega u Europi.
Bolje Pravosuđe, za bolji život! Ne penzije i porez na dividende.

I love argument, I love debate. I don't expect anyone just to sit there and agree with me, that's not their job. Margaret Thatcher

New Report

Close