Gospodarski programi stranaka – izbori 2007

Naslovnica Forum Gospodarstvo i financije Hrvatska privreda Gospodarski programi stranaka – izbori 2007


1. Kreditira se potrošnja privatnog sektora, a jako malo njegovo investicije. No zašto nitko ne želi ulagati? Situacija nije tako loša….
2. Umjesto da se srežu rashodi, reformira zdravstvo tako da se više stavi u privatne ruke i da ljudi sami počnu brinuti za svoje zdravlje, država kod nas samo povećava izdvajanja i kopa dublju rupu.
3. Šuker neka prvo prestane izdvajati sve više i više novca za ono što bi doprinosi (nameti po meni) trebali financirati, a onda neka priča o preduvjetima koji se trebaju steći.

1. DOK JE TITANIK TONUO, ORKESTAR JE SVIRAO.
2. Hoćemo li glasati za solidarnost zdravih s bolesnima?
3. Želimo li nastavak fiskalne konsolidacije ili povećanje deficita kojim bismo uklonili njegove uzroke?

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

SIMPSONE, kaži nam nešto više o HNS-ovom projektu Novi hrvatski suverenitet.

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.


SIMPSONE, kaži nam nešto više o HNS-ovom projektu Novi hrvatski suverenitet.

To je politički marketing. HNS racionalno uvažava činjenicu da smo tek nedavno, u dramatičnim okolnostima ratom stekli nacionalni suverenitet pa su birači sada malo ksenofobični.
Kaže nekidan Sanader da on i njegova vlada jednako podržavaju domaća i strana ulaganja a onda ta vlada proda TLM hrvatskom ponuđaču za nekih 65 000 000 EUR manje nego su ponudili stranci. S obrazloženjem: “če smo Hrvati”
Kaže Rohatinski da će “Lijepa naša sve manje biti naša” što god to značilo.
Nedavno je Lovrinčević ovako to opisao : “Hrvatska ekonomija definitivno neće doživjeti slom, neće propasti.
Jedino je pitanje hoće li se u procesu prilagodbe Europi mijenjati dovoljno brzo i kvalitetno da se nacionalno bogatstvo zadrži većinom u rukama hrvatskih građana.”
And that is all about !
Kaže Mesić (o TLM) da on ne diskriminira strana od domaćih ulaganja, i sa smješkom ode dalje.

Dakle, HNS-ov “Novi suverenitet” je politički pragmatizam, kompromis s ksenofobijom.

Kao što znaš Martine, program SIMPSONOVE LISTE je radikalniji Freidmanizam.
Kao ulagaču, dioničaru, meni je sasvim svejedno kojim jezikom govori većinski vlasnik. Važna mi je samo učinkovitost, rezultati.
Tema je preopširna, nastavit ćemo, pozdrav

[color=black][/color]


Lovrinčević: “Hrvatska ekonomija definitivno neće doživjeti slom, neće propasti. Jedino je pitanje hoće li se u procesu prilagodbe Europi mijenjati dovoljno brzo i kvalitetno da se nacionalno bogatstvo zadrži većinom u rukama hrvatskih građana.” And that is all about !

Kao što znaš Martine, program SIMPSONOVE LISTE je radikalniji Freidmanizam. Kao ulagaču, dioničaru, meni je sasvim svejedno kojim jezikom govori većinski vlasnik. Važna mi je samo učinkovitost, rezultati.

Glas za SIMPSONA, Vašu sretnu budućnost i bezbrižnu starost.

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

1. DOK JE TITANIK TONUO, ORKESTAR JE SVIRAO.
2. Hoćemo li glasati za solidarnost zdravih s bolesnima?
3. Želimo li nastavak fiskalne konsolidacije ili povećanje deficita kojim bismo uklonili njegove uzroke?

Da li su ovo pitanja direktno za mene ili općenito pitaš? Gdje su svi drugi nestali sa komentarima?

I love argument, I love debate. I don't expect anyone just to sit there and agree with me, that's not their job. Margaret Thatcher

Prijatelju Bepo, pitanja su ključna za Lijepu Našu. Volio bih da znam odgovoriti na njih.

Usput, da Political Quiz testovi zaista ovise o trenutnom raspoloženju pokazuju moji današnji rezultati: Economic: Left/Right: 4.5, Social: Libertarian/Authoritarian: -4.1 Danas sam ispao Right Libertarian. Dakle, sve sam bliži Friedmanizmu. Ali više Libertarian od Friedmana. Poput gospođe Srdoč… [smiley2]

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.


Martingale: ” 1. DOK JE TITANIK TONUO, ORKESTAR JE SVIRAO. 2. Hoćemo li glasati za solidarnost zdravih s bolesnima? 3. Želimo li nastavak fiskalne konsolidacije ili povećanje deficita kojim bismo uklonili njegove uzroke? ” Da li su ovo pitanja direktno za mene ili općenito pitaš? Gdje su svi drugi nestali sa komentarima?

1. Ovo je pretjerano, vidi Lovrinčević, poviše.
2. Naravno da će zdravi liječiti bolesne, to nije etičko nego organizacijsko pitanje, racionalna raspodjela, učinkovitost sustava. Mi sada imamo bolestan sustav zdravstvene zaštite, puno košta a malo daje.
3. Nije li pojam “fiskalna konsolidacija” obični eufemizam za jeftiniju državu ?

S ovom smo polemikom očito klub čudaka. Birače to ne zanima.

[color=black][/color]

odnos zdravih prema bolesnima za mene je neupitan.

no lagano bih se (i kiselo) preusmjerio na izravniji problem: hoće li radišni tetošiti lijene (putem našeg poreznog sustava)?[smiley2]

Što mislite o sljedećim izjavama:

1. Svaki deficit uložen u razvoj je smislen, pogotovo ako se tim ulaganjem stvara sposobnost otplate deficita.

2. Ne postoji previsoka kamata, postoje samo loše plasirani krediti. Loši plasmani su u potrošnju (automobile) i investicije kod kojih je vrijeme povrata uloženih sredstava predugo (mostovi).

3. Primarni problem Hrvatske je preskupa i korumpirana državna administracija.

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Čije su to izjave ?

1. Besmislica !
2. O djelovanju kamatnih stopa na tržišnu ekonomiju ima sve u knjigama.
3. Apsolutno, najgora prepreka bržem razvoju.

[color=black][/color]

Pozdrav prijatelju SIMPSON !!!

Besmislica “Svaki deficit uložen u razvoj je smislen, pogotovo ako se tim ulaganjem stvara sposobnost otplate deficita” je rečenica jedne profesorice na EFZG. Pokušaj argumentirati, please?

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.


Besmislica “Svaki deficit uložen u razvoj je smislen, pogotovo ako se tim ulaganjem stvara sposobnost otplate deficita” je rečenica jedne profesorice na EFZG. Pokušaj argumentirati, please?

Samo tako “besmislica” nije da državni deficit može pomoći ekonomiji. Pametno korištenje i upravljanje deficitom može polučiti rezultate. No, teško je komentirati samo jednu ovakvu rečenicu i svaka diskusija o njoj će ostaviti više pitanja nego odgovora. Kakav je to “svaki” deficit? Gdje bi se to “ulagao”? Što se misli pod razvoj? Lakše je ovako nešto samo reći nego obajsniti javnosti….izgleda.
Pretpostavljam jer ne znam dovoljno iz jedne rečenice da porofesorica misli na neko ulaganje (javna usluga kao input privatnoj proizvodnji) financirno deficitom koje će imati efekt da poveća poreznu bazu i time porezne prihode koji bi otplatili deficit. O stvarnim benefitima vs. troškovima svih takvih državnih ulaganje se isto može diskutirati.
No prava diskusija je zapravo o levelu potrošnje države, ne o deficitu. Kad država ima deficit jednostavno premješta vrijeme kad će ubirati porez, umjesto danas biti će to sutra. Znači timing poreza je bitan i ima efekt na ekonomiju, i naravno tip poreza.

I love argument, I love debate. I don't expect anyone just to sit there and agree with me, that's not their job. Margaret Thatcher

New Report

Close