Gospodarski programi stranaka – izbori 2007

Naslovnica Forum Gospodarstvo i financije Hrvatska privreda Gospodarski programi stranaka – izbori 2007

Ako vam je promaklo, još stignete u Globusu od 13.04. pročitati baš na ovu temu, kako oni kažu u podnaslovu – 5 vodećih hrvatskih ekonomista.
Lovrinčević uvijek mudro zbori, i Santini je jasan.
Sve u svemu, nećemo ni propasti ni procvasti.

[color=black][/color]

Vidio sam i ja to, no šteta što nema linka na Globusovom webu, pa da diskutiramo ovdje o određenim paragrafima. Možda bi SIMPSON mogao natipkati kojega ovdje….makar tko su ti “vodeći ekonomisti.”
Lovrinčević nekad zvući pametno, a onda ponekad počnem sumnjat….. Da li imaju određene stavove koje brane ili pričaju više u generalu?
Ako su vodeći neka govore o tome kako ćemo procvasti! (bar neka govore) Da vidimo da li imamo nekoga tko zna o čemu govori i da vrši indirektni, stručni pritisak na vladu. Da se može uspoređivati vladina i suprotna ekonomska politika. Jedan glas znači 0 konkurencije….pa je svejedno šta radi vlada kad nema dovoljno jakih usporedbi iz više suportnih tabora.

I love argument, I love debate. I don't expect anyone just to sit there and agree with me, that's not their job. Margaret Thatcher

Vidim nema komentara na ovu vijest. Doduše nije pod nekim stranačkim programom, ali svakako se veže na već diskutirane teme ovdje.
http://www.vecernji.hr/newsroom/news/croatia/784348/index.do

Neću dugo ovdje, više će biti sutra. Zanimljivo je samo ukratko ovdje da su naši porezni “stručnjaci” došli do zaključka, a valjda i nekakvog otkrića, da povećanje poreza ne povećava porezno opterećenje.
Prijedlozi nisu “usmjereni na povećanje poreznog opterećenja” samo na povećanje poreznih prihoda. [smiley7]
A čemu sve to? Da postanemo konkurentniji, cijenovno i strukturalno? I na osnovu čega to oni tvrde da je ovo bolji i pravedniji sistem? Što to znaći pravedniji? A efikasniji, konkurentniji? Da li će izaći u javnost sa dokumentiranim studijama i analizama? Gdje se mogu pronaći? Nadam se na internet stranicama, no sve nekako sluti da ništa od toga neće izaći na javno razmatranje, iako se o javnom džepu radi. Nije valjda jednog HAZU-a strah kritike iz javnosti ili drugih stručnjaka i ekonomista??

Poziv za JAVNU NABAVU
Ako netko negdje nešto nekako pronađe ili nabasa na neku studiju s ovog skupa usmjerite nas i javnost.
(BTW – To je onaj HAZU koji kaže da je John Kenneth Galbraith dobio Nobelovu nagradu. [smiley8] )

I love argument, I love debate. I don't expect anyone just to sit there and agree with me, that's not their job. Margaret Thatcher


. (BTW – To je onaj HAZU koji kaže da je John Kenneth Galbraith dobio Nobelovu nagradu. [smiley8] )

Sjetilo me na pokojnog Ranka Marinkovića, on ih je zvao “kakademici”.

[color=black][/color]


Naši su porezni “stručnjaci” došli do zaključka, a valjda i nekakvog otkrića, da povećanje poreza ne povećava porezno opterećenje.

Prijedlozi nisu “usmjereni na povećanje poreznog opterećenja” samo na povećanje poreznih prihoda. [smiley7]

Porez na cucke, golubova jaja i stoku sitnoga zuba skrivenu u magli? Uvedimo porez na glupost i postat ćemo najbogatija zemlja. Porezni “stručnjaci” okupnjeni oko HAZU? Od Puščje Bistre, pa sve do Buzina, više idiota na jednom skupu vidio nijesam… [smiley1]

Dojdite pri nami, tu nema tsunami. Glas za SIMPSONA, Vašu sretnu budućnost i bezbrižnu starost. [smiley2]

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.


Uvedimo porez na glupost i postat ćemo najbogatija zemlja.

Bilo bi “love do krova”, moj Martine.

Bez šale vjerujem da ovoj maloj i napaćenoj Hrvatskoj treba samo ekonomija zdravog razuma !
Ako to ne možemo imati onda smo beznadni. Možemo mi mudrovati ali sve teorije i polit-ekonomske rasprave su za ludu ako je dominantna jedna Krležijanska socijalna patologija.
Kompromis s bedakima koji imaju majoritet je naša sudbina.

I zato, glas za SIMPSONA… itd. Martine, hvala što si moj agit-prop. Kako ti se sviđa slogan :
“GLAS ZA ZDRAV RAZUM” ?

[color=black][/color]

BRANIMO EKONOMSKU LOGIKU PRED POLITIČKIM POPULIZMOM !!!

BUDITE RAZUMNI, GLASAJTE ZA SIMPSONA … [smiley2]

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Bez šale vjerujem da ovoj maloj i napaćenoj Hrvatskoj treba samo ekonomija zdravog razuma !
Ako to ne možemo imati onda smo beznadni.

I zato, glas za SIMPSONA… itd. Martine, hvala što si moj agit-prop. Kako ti se sviđa slogan :
“GLAS ZA ZDRAV RAZUM” ?

Glas za zdrav razum je dobar slogan, bistar! Bistrina u ovoj mutnoj kaljuži ekon. politike je nužna.
No da se malo osvrnem na onaj neavni “kakdemski” okrugli stol. Javnost još uvijek ima neki viši pogled na taj hazu i njegovu stručnost. Ja osobno mislim da je politički teško i jednosmjerno orijentiran kod društvenih znanosti. Sa takvom snažnom političkom pristranošću upitna je kvaliteta stručnosti tih “stručnjaka.”
Taj okrugli stol je organiziran i šta se to tamo pričalo bojim se nikada neće izaći u javnost. Nikakvih informacija ili transkripata nema na hazu.hr osim poziva na okrugli stol. Nikakvih konkretnih prijedloga tih sudionika.
Da li stvarno oni misle da će javnost i drugi prihvatiti te neka prijedloge kao pravilne i dobre samo zato jer je HAZU, jer su to medijsko određeni stručnjaci??
Evo hss se prvi oglasio da je to “dobar prijedlog.”

Bepo, 18.04.2007. u 19:51
Ne govorim o stanovima i kućama u kojima ljudi žive, već o tvornicama i drugoj imovini koja se ne koristi – kaže Pankretić koji dodaje kako bi bilo dobro da je Hrvatska već imala porez na dionice, jer bi država uzela svoj dio iz velikih transakcija

Znači vlasnici tvornica i druge imovine, ne koristi taj kapacitet jer nema poreza koji bi ih prisilio na to? Jel to logična dedukcija? Nikako profit i osobni uspijeh nisu motivacija, nego nedostatak poreza? Čim nema poreza nitko ne želi pokrenuti business i razvoj. Javnost jednostavno vapi za novim porezima i povećanjima troškova rada i života. Čini se da je ekonomska situacija u zemlji toliko dobra i stimuliraujuća za postojeće poduzetnika i vlasnike, da novi ne žele ući u to tržište i pokrenuti kapacitet bez dodatnih poreza da ih primora! [smiley7]
I drugio dio Pankretićeve rečenice je super. Bitno da si država uzme dio! Ne znam zašto političari izvaljuju takve idiotarije (kad moram tako reći). Da li stvarno misle da ljudi (glasači) imaju neko pozitivno mišljenje o državi, o svemu što “ona” radi, o ispravnosti, o njenoj pravednosti, o interesu za javno dobro…..da bi beskritično odobravali punjenje državne blagajne???
Ako netko naiđe na takve komentare javnosti molim vas usmjerite me i ostale ovdje.

I love argument, I love debate. I don't expect anyone just to sit there and agree with me, that's not their job. Margaret Thatcher


.”
SIMPSON, 20.04.2007. u 01:51
Ne govorim o stanovima i kućama u kojima ljudi žive, već o tvornicama i drugoj imovini koja se ne koristi – kaže Pankretić koji dodaje kako bi bilo dobro da je Hrvatska već imala porez na dionice, jer bi država uzela svoj dio iz velikih transakcija
Znači vlasnici tvornica i druge imovine, ne koristi taj kapacitet jer nema poreza koji bi ih prisilio na to? Jel to logična dedukcija? Nikako profit i osobni uspijeh nisu motivacija, nego nedostatak poreza? Čim nema poreza nitko ne želi pokrenuti business i razvoj. Javnost jednostavno vapi za novim porezima i povećanjima troškova rada i života. [/quote]

Krasan primjer političke lupetologije. Takvi ljudi su na položajima, u komisijama, NO, vjećima, odborima…
Za takvo lupetanje oni su PLAĆENI velikim prihodima !
Ne možete, prof.Bepo, očekivati glas javnosti, šira javnost to ignorira i nemoćno prezire. Ljudi čitaju druge rubrike u novinama, ne politiku. A i što bi čitali da im HAZU želi oporezovati kučke, čuke, pasa.
Poruka je možda : VODITE LJUBAV A NE PSA.

[color=black][/color]

Rohatinski: Gospodarska kretanja u RH su dugoročno neodrživa. Zato kratkoročno fiskalnom konsolidacijom treba sniziti inozemni dug i smanjiti deficit tekućeg računa platne bilance.

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=17808

Profesore Bepo, evo nam teme za raspravu !!! NAPRIJED LIDER !!!

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

FINANCIJSKO TRŽIŠTE Katastrofalno korištenje inozemnog kapitala
Rohatinski: ‘Lijepa naša neće biti naša!’

http://www.vecernji.hr/home/manager/787952/index.do

Sviđa mi se komentar “DOK JE TITANIK TONUO, ORKESTAR JE SVIRAO.”

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.


FINANCIJSKO TRŽIŠTE Katastrofalno korištenje inozemnog kapitala
Rohatinski: ‘Lijepa naša neće biti naša!’

Lijepo, ali malo mutno on to komentira. Vjerujem da se pametno ograđuje od komentiranja koja mogu zvučiti politički. Sumnjam da stvarno vjeruje da će “Lijepa naša biti sve manje naša” (što god to značilo) zbog globalizacije….već zbog onog drugog djela, svih naših slabosti. No slažem se da je jako loše korišten ino. kapital, tj. novca u tom smislu. Kreditira se potrošnja privatnog sektora, a jako malo njegovo investicije. No zašto nitko ne želi ulagati? Situacija nije tako loša….evo Šuker nam kaže to!!

http://www.liderpress.hr/default.aspx?sid=17177

Bepo, 21.04.2007. u 19:44
Razmišljamo o smanjenju doprinosa kada se za to steknu preduvjeti. Jer, ako se govori o konkurentnosti hrvatskoga gospodarstva, doprinosi možda jesu najveća opterećenja. S druge strane, ono što bi se trebalo financirati iz doprinosa mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, na kraju godine pokazuje deficit od 16 milijardi kuna. Dakle, s jedne strane doprinosi opterećuju plaće, a s druge pokrivaju samo 60 posto rashoda za koje su namijenjeni. Taj će problem ostati dugoročan, ali s njime se nosi i većina zemalja EU. Upravo je zbog toga Njemačka morala povisiti stopu poreza na dodanu vrijednost.

Koji su to preduvijeti koji se moraju steči? Tko će ih steći? Dal se čeka da se sami stvore odjednom, bez državne intervencije i bolnih, nepopularnih reformi??? Doprinosi pokrivaju samo 60% rashoda za koje su namjenjeni jer se taj novac koristi neefikasno. Država alocira resurse u zdravstvu pa vidimo i sami rezultate.

Bepo, 21.04.2007. u 19:44
Proračun za 2007. godinu predviđa … Povećanje izdvajanja za zdravstvo za 9,4 %.
(Iz proračuna za 2007)
Bacanje novca na problem zdravstva je isto bacanju papira na vatru. Više novca za zdravstvo ne riješava njegov problem i ne čini ga boljim, to se zna već godina. To su ustanovile sve zapadne zemlje, pogotovo one koje imaju velike državne zdravstvene sisteme nasuprot privatnim. “Šokantan” razlog je da država ne zna alocirati te resurse za zdravstvo kvalitetnije od privatnog sektor, i.e. od samih ljudi koji se najbolje brinu za svoje zdravlje.
Umjesto da se srežu rashodi, reformira zdravstvo tako da se više stavi u privatne ruke i da ljudi sami počnu brinuti za svoje zdravlje, država kod nas samo povećava izdvajanja i kopa dublju rupu. Političari povećavaju rashode i obećanja ne objašnjavajući da to ima dugoročne posljedice i čini nužnu reformu bolnijom i nakon nekog vremena gotovo nemogućom. Puno teže je vratiti pastu u tubu nego je istisnuti van.
Šuker neka prvo prestane izdvajati sve više i više novca za ono što bi doprinosi (nameti po meni) trebali financirati, a onda neka priča o
Bepo, 21.04.2007. u 19:44
preduvjetima koja se trebaju steći.

I love argument, I love debate. I don't expect anyone just to sit there and agree with me, that's not their job. Margaret Thatcher

New Report

Close