FRNK (Franck d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska FRNK (Franck d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Na prvi pogled izgleda loše za dioničare (sadašnje) a jako dobro za buduće (Ivero). A bude i javna ponuda po 700 kn izgleda.





Može li informacija, koji su ovi na top 1.
Našao sam Ivero d.o.o koji se bavi proizvodnjom kemikalija i sl.


To nisu ti.
[/quote]

A tko je onda gazda, i čime se bavi osim što ima 70 i kusur % Franka. Nije u top 10 neke druge dionice.
[/quote]
bavi se isisivanjem love iz Francka, zbog toga je osnovan i to mu je primarna i jedina djelatnost. Ovdje samo ostaje pitanje da li će se ova praksa nastaviti ili bi se mogla promijeniti pravila ponašanja… recimo možda i u svjetlu novostvorene povećane senzibilnosti javnosti i državnih tijela na ovaj vid kriminalnih aktivnosti (ovo je nedvojbeno kriminalna aktivnost, da imaju 100 % mogli bi se tako ponašati, na ovaj način direktno oštećuju manjinske dioničare i na taj način ovo nije ništa manje kriminal nego slučaj Podravka – stvar potpuno potpuno ista, bez obzira što je razlika u tipu vlasničke strukture u smislu privatno-državno vlasništvo)
[/quote]

Lynx
Evo baš čitam temu Frnk jer mi se čini kao jedna prava Grahamova dionica. Možete malo detaljnije objasniti na temelju kojih spoznaja ste sve ovo gore naveli?

Hvala
Disclaimer Nemam dionica FRNKA i ovo nije nagovor na kupnju ili prodaju istih

O novom dogadjajima u Francku se na Forumu moj novac razvila velika diskusija. Iako je ovaj forum posjeceniji tamo u 2 dana 50 postova.
Velike i mutne stvari se dogadjaju.se stvari dogadjaju

http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=344&page=86

Razgovarao sam s medijima i priča se zahuktava. Prema njihovom mišljenju cijela stvar bitno dobiva na težini ako nastupimo zajedno kao grupa dioničara sa imenima i prezimenima.

Pozivam sve zainteresirane da se sa svojim podatcima jave na mail adresu

franckdionicari@mail.com

Pozdrav

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Link na današnju naslovnicu Business.hr

http://www.business.hr/tiskano-izdanje/broj-1023

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Nažalost ovdje ništa dobra aja ja dobri stari FRANkeštajn opet nešto levate. Ukratko frank je posudio iveru cca 400 000 000 kn sa 4-6 % kamate pa aneksom vraćeno na 0 kn.
No dobro to je već bivša draga, nova ljubav bi bila sljedeća stvar Ivero u svojim knjigama vodi Investiciju u franku 615 139 713 kn a danas te dionice vrijede 214 857 342 kn nadalje u imovini Ivera vodi Victoriu po 32 806 032 kn te vodi tombiu po 132 600 000 kn. Iz novinskih članaka poslovanje ove dvije zadnje firme je već pruzeo frank pa je pitanje koliko to sve skupa vrijedi ali sasvim solidan prikriveni minus će biti samo u prenosu frankovih dionica na frank. Frankova potraživanja prema iveru su cca 400 000 000 kn koja će se vjerojatno interno prebiti.
Ovo bi isto moglo biti nategnuće malih dioničara po dobrom starom običaju.

Pozivam sve dioničare da se već sada prijave na Glavnu skupštinu društva koja će se održati 27.12.

Mali dioničari će iznijeti svoj protuprijedlog a događaje će popratiti i mediji.

Zaštitite svoju imovinu!

Svi koji se žele aktivnije uključiti neka se jave na franckdionicari@mail.com

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

@Con

Bilo bi mi drago da uspijete u svom naumu. To bi puno značilo svima drugima koji bi se našli u ovoj situaciji.
Ono što meni nije jasno je odnos rizika i pohlepe. Ako u ovom slučaju isključimo trezorske dionice Franka, Ivero posjeduje 79,15% kompanije.
Ovom transakcijom koja je vjerojatno štetna za sve dioničare jer se otpisuje dug Iveru u zamijenu za ništa se smanjuje vrijednost dionice kako manjinskih tako i većinskih vlasnika. Teoretski, da se malim dioničarima u potpunsti uzmu dionice bez ikakve naknade (100% štete) vrijednost imovine koju posjeduju većinski dioničari se povećava za 26%.
Zar nije bilo elegantnije isplatitit veliku dividendu kojom bi vratili dug Franku, ali ne bi oštetili male dioničare.
Ja se duboko nadam da ovo neće proći jer bi ovo bio debakl pravne države i dioničarstva u RH.

29,6 1993
30,95 1994
30,39 1995
28,8 1996
28,8 1997
64 1998
249,1 1999
83,76 2000

Ovo su podaci za isplaćene dividende u navedenom periodu, u tom razdoblju menagement prikuplja otkupljiva dionice od malih dioničara i zaposlenih.
– Milan Artuković 92 182 dionica ili 21,6%,
– Ivo Kmetović 40 809 dionica ili 9,6%,
– Miro Grizelj 35 943 dionica ili 8,4% i
– Božidar Habazin 32 498 dionica ili 7,6%.
Ovo je stanje dioničara 2002 godine
10 godina kasnije Artuković posjeduje preko 77% dionica franka nestalo je i ostatka menenagementa iz top 10 pozicija. Iz godine u godinu Artuković istiskiva male dioničare, menagere, uposlenike tako da bi ovo mogao bit završni obračun sa malim dioničarima.

treba tu pozvati uskok i dorh…..pa to je veći kriminal nego što je gospon Kleptoman ivo sanader napravio

Uh ovdje bi trebalo probat složit priču od privatizacije i ovdje su se koristili krediti za otkup vlastitih dionica a ne bi se smjelo. Zatim slijedi isplate visokih dividendi menagement otkupiva dionice, podižu se krediti opet se otkupljuju dionice dividende su sve veće krediti se sve lakše isplaćuju. Nakon deset godina većina dionica je akumulirana od strane menagementa. U to vrijeme se osniva ivero konzalting 2002 godine koji započima poslovat sa Frankom ( Dijana Čuljak ) Većina odnosno svi prihodi ivera su proizašli iz savjetovanja franka dakle iverov prihod je postao Franku trošak. Naknadno slijede visoke isplate dividendi članovima ivera. U međuvremenu ima svakakakvih transakcija Franck kupuje Victoriu i Tombiu a Franck za to podiže kredite. U međuvremenu aneksom ugovora Franck kreditira ivera sa kamatom 0%. U ivera su ostajale Gloria i Tombia u likvidaciji te su isasane preostale zalihe iz tih firmi i kasnije isplaćene kroz dividende.

Žao mi je samo što nemam dovoljno vremena za sve posložit kronološkim redosljedom, ali probat ću tokom vikenda nešto skucat.






Može li informacija, koji su ovi na top 1.
Našao sam Ivero d.o.o koji se bavi proizvodnjom kemikalija i sl.


To nisu ti.
[/quote]

A tko je onda gazda, i čime se bavi osim što ima 70 i kusur % Franka. Nije u top 10 neke druge dionice.
[/quote]
bavi se isisivanjem love iz Francka, zbog toga je osnovan i to mu je primarna i jedina djelatnost. Ovdje samo ostaje pitanje da li će se ova praksa nastaviti ili bi se mogla promijeniti pravila ponašanja… recimo možda i u svjetlu novostvorene povećane senzibilnosti javnosti i državnih tijela na ovaj vid kriminalnih aktivnosti (ovo je nedvojbeno kriminalna aktivnost, da imaju 100 % mogli bi se tako ponašati, na ovaj način direktno oštećuju manjinske dioničare i na taj način ovo nije ništa manje kriminal nego slučaj Podravka – stvar potpuno potpuno ista, bez obzira što je razlika u tipu vlasničke strukture u smislu privatno-državno vlasništvo)
[/quote]

Lynx
Evo baš čitam temu Frnk jer mi se čini kao jedna prava Grahamova dionica. Možete malo detaljnije objasniti na temelju kojih spoznaja ste sve ovo gore naveli?

Hvala
Disclaimer Nemam dionica FRNKA i ovo nije nagovor na kupnju ili prodaju istih
[/quote]
Sorry, nisam ovo prije vidio, ne gledam puno ovu stranicu – naime zamijenio sam nedavno dionicu najgore moguće uprave sa onom jedne od najboljih uprava na ZSE (ADPL!). Dionicu rizika koje mi je teško kvantificirati sa onom gdje su stvari nakon dugo mi proučavanja i razmišljanja konačno jasne, i puuno jasnije od ovoga itekako, pa čija cijena sve u svemu ispada ne samo "apsoulutno" gledajući atraktivna nego čak možda i u odnosu na ovu dionicu koja mi je postala mrska, pa sam učinio tu zamjenu.
Još uvijek ne znam je li ta zamijena ispravna odluka, dođe mi nakon što uračunam sve rizike na "tu negdje slično", ali tamo se sigurnije osjećam pa sam ja zadovoljan tom odlukom, naime ja nemam baš dovoljno diverzificiran portfelj da bi mi FRNK u ovakvom obliku bio prikladan član.

Ovo je definitivno zanimljiva valuacija i vjerojatno obzirom na sve rizike i mogući potencijal zapravo atrakativna investicija, ali u nekom praavom "grahamovskom" diverzificiranom portfelju. Moj portfelj nije baš "grahomvski", on je neki prijelaz iz "grahomvskog" u "buffettovski" i mislim da mi je ovo kako sam ga rebalansirao ovom zadnjom kupnjom/prodajom prikladnije nego li je bilo prije.

Vi koji imate veći broj ovome sličnih dionica moguće da ste na jako dobrom putu, i ništa me ne bi čudilo da upravo FRNK bude među tim dionicama koje će značjano doprinijeti rezultatu, ali ne mogu tvrditi, naime to je tako sa "grahamovskim" dionicama: nikada ne znaš što će biti s nekom pojedinačnom, samo imaš osnove za portfeljno očekivati ukupno dobar rezultat, ali za pojedinačne nikad ne znaš koja će "propasti" a koja će biti ta koja će "ostale propalitte nadoknaditi".

Nakon što se saznalo ovo sve novo sa Iverom itd., još mi je manje jasno, ne znam detalje tog ugovora, ali miršem neki "strah" u ovome, a ako se boje očito znaju zašto se boje (o detaljima toga što pitaš ne znam, samo čitam izvješća: čitaj i ti pa ćeš vidjeti kako je sve mutno!), tj. moguće da se protiv Uprave vode neki pravni postupci, a u tom slučaju se dioničari ne trebaju brinuti, to je za dioničare dobro, čim prije se stvari rasčiste i oni koji su evenutalno radili mimo zakona odgovaraju, dioničarima bolje. Upravo je dioničarima najviše u interesu da se ovdje sve račisti! U tom slučaju će se vrijednost ovdje osloboditi i ovo će biti "pozitivan" član tih "grahamovskih portfelja"!

New Report

Close