FRNK (Franck d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska FRNK (Franck d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ta dividenda je problem kod FRNK i ADRS, suprotno od HT i ERNT,ali nema baš jagme za njihovim dionicama.

obožavam strvine-posebno ovce


Ta dividenda je problem kod FRNK i ADRS, suprotno od HT i ERNT,ali nema baš jagme za njihovim dionicama.

Ne smatram dividendu problemom ali bio bi značajan psihološki faktor za kupnju kod većeg dijela javnosti(mali dioničari, OIF, OMF itd…) kad bi uprava i većinski vlasnik izjavio da namjerava pola dobiti u narednim godinama isplaćivati kroz dividendu.

Za HT nemam primjedbi na cijenu dionice niti na dividendni prinos. Zašto? U ovoj krizi jedna od rijetkih dionica u kojoj nisi mogao izgubiti ako si kupio na IPO(63 komada), dobio 6 nagradnih komada + 3 dividende od nekih 90 kn po dionici a i sada za koji mjesec bi moglo kapnuti 25kn po dionici uz uvijet da si čvrsto držao HT dugoročno. Čak i kapitalna dobit postoji od nekih 40kn po dionici.

Za FRNK si ostvario ako si kupio i držao kao u slučaju HT-a kapitalni gubitak(nerealiziran) od nekih 40-50% a dividenda je skromna po prinosu. Na drugim dionicama je još gora situacija u vezi potencijalnog gubitka.

Kod FRNK mi se ne sviđa taj odnos prema malim dioničarima uz već "poznatu situaciju u vezi ivera" te nekih drugih radnji o kojima se pisalo na forumu.

Uza sve probleme smatram da ovo vrijedi 2000kn po dionici uz diskont na nelikvidnost, "problem Ivera", mali dividendi prinos, te opadanje poslovanja po nekim pokazateljima.
Zašto ne kupim? Vidim bolje prilike u vezi porasta cijene dionice(npr.chag), a dionice tipa HT, ADPL koje su mi likvidni dio portfelja nisam spreman mijenjati za FRNK.

Štednja je mudrost trošenja.




Kad bi imali i rast dobiti onda bi se ova dionica tržila na multiplama na kojima se trži ATGR što bi značilo cijenu od cca 3000 kuna. Franck je slabija firma od ATGR, ali svaka roba ima svoju vrijednost a vrijednost Francka je istina manja od multipla na kojima se trži Atlantic ali i debelo iznad ovih EV/Ebitda 4,5

Uz svo dužno poštovanje, EV/EBITDA Francka je 1,5

EV= MCAP+DEPT-CASH & CASH equivalents, gdje je dept=dugoročna obveza (ne i kratkoročna)

Kratkoročna obveza ima svoj pandan u aktivi pod stavkom kratkoročnih potraživanjima, a kod Francka je tamo pokrivena sa duplo većim kratkoročnim potraživanjima od kratkoročnih obveza.
pozdrav
[/quote]
Poštovani "korkut",
način izračuna EV i drugih parametara je poznat a vi ga možete podesiti kako vama odgovara i dijelom ste u pravu.
EV= računa se kao (tržišna kapitalizacija + dug – novac – kratkotrajna fin. imovina)

EV kod FRNK je oko 400 mil.kn a EV/EBITDA je 4,5 i to je po meni vrlo jeftino odnosno znak podcijenjenosti.

Kod NCAVPS je FRNK kao što ste naveli oko 70% P/NCAVPS i prema teoriji je to dobra i izuzetna prilika za kupnju ako je tržišna cijena dionice manja od 0,67 NCAVPS.
Dakle dugotrajna imovina,brend i biznis je besplatan u franck d.d.

Da se cijena udupla i dalje bi bila jeftina dionica zbog ovih pokazatelja poslovanja.

Zašto ja nisam uzeo frnk-r-a? Odnos prema malim dioničarima i mali dividendni prinos je posljedica.
Naime, ostvaruju EPS iznad 110 kn i mislim da su u mogućnosti ovdje davati dividende od 60 kn po dionici a oni daju 10 kn po dionici.
Kad sam se mislio što uzeti frnck ili chag, odluka je pala na chag. Zašto chag? gledajući NCAVPS je na 33% NCAVPS, daje redovnu dividendu od 20kn po dionici, odnos prema malim dioničarima je korektan,
imaju problema u poslovanju i manju dobit ali se drže redovne isplate dividende.
Uz druge faktore o kojima sam pisao na temi.

p.s.što se tiče FRNK, da malo promijene odnos prema malim dioničarima uz povećanje dividendnog prinosa, ne bih se mislio za kupnju.
[/quote]

Nino,
ne može se nešto podesiti kako kome odgovara. Zna se točno što spada pod Enterprise value i kako se računa.
Ne možete ubrajati kratkoročne obveze u debt jer one to po definiciji nisu. Istom logikom se može reći da su i kratkoročna potraživanja svojevrstan cash ili cash equivalent (koje konkretno kod Francka iznose 440 mi). I to je „novac“. Pa ga u formuli na suprotnoj strani ne ubrajamo tj. ignoriramo.

EV francka je cca 135 mil kn, a ne 400. EV/EBITDA Francka je 1,5, a ne 4,5.

Vezano za ovaj chaf što spominjete… moram priznat nisam još čuo za to. Čime se bave i koji su im brandovi? Možda je i to dobro ulaganje.

Franck je dobra tvrtka, sa odlicnim proizvodima i lojalnim kupcima koje je skupljala generacijama. Istina da to nije tvrtka koja ce rasti velikom brzinom, jer ona vec je velika i sad se rast usporio. Ali za dionicare je jako dobro sto se njene dionice prodaju ispod svake cijene i samo se ceka neki veci igrac koji ce pokrenuti ocu dionicu i postaviti cijenu gdje joj je mjesto, a to je realno oko 2200kn.

FRNK je jedna od najsigurnijih kupnji na ZSE!

Nino,
ne može se nešto podesiti kako kome odgovara. Zna se točno što spada pod Enterprise value i kako se računa.
Ne možete ubrajati kratkoročne obveze u debt jer one to po definiciji nisu. Istom logikom se može reći da su i kratkoročna potraživanja svojevrstan cash ili cash equivalent (koje konkretno kod Francka iznose 440 mi). I to je „novac“. Pa ga u formuli na suprotnoj strani ne ubrajamo tj. ignoriramo.

EV francka je cca 135 mil kn, a ne 400. EV/EBITDA Francka je 1,5, a ne 4,5.

Vezano za ovaj chaf što spominjete… moram priznat nisam još čuo za to. Čime se bave i koji su im brandovi? Možda je i to dobro ulaganje.

[/quote]
Poštovani "korkut",
ja sam uvijek računao EV na ovaj način i koristio ukupan dug ali slažem se sa vama, kratk.potraživanja mogu biti cash odnosno u slučaju FRNK kratk.obveze ne bi trebalo ubrajati u dug jer su kratk. potraživanja veća od kratk. obveza.
EV= računa se kao (tržišna kapitalizacija + dug – novac – kratkotrajna fin. imovina)

Inače, ovdje su fundamenti odlični te uopće nije bitno koliko je EV ili EBITDA jer su s obzirom na cijenu dionice vrlo nisko tj.dionica je podcijenjena s obzirom na sve pokazatelje.
Vi velite EV/EBITDA 1,5 , što reći na to? Vrlo jeftino, ja izračunao EV/EBITDA 4,5 i dalje jeftino.
Na http://www.mojedionice.com računaju kako sam ja naveo EV i ubrajaju kratk.obveze kao dug.
http://www.mojedionice.com/fund/dionica.aspx?sifSim=FRNK-R-A
Osnovni fundamentalni pokazatelji
P/S 0,56 4/10
P/E 8,07 4/10
P/B 0,42 4/10
BVPS 2.217,
EPS 116,26
Pokazatelji likvidnosti
K. tekuće likv. 3,17 4/10
Novac/share 818,27 4/10
EV/EBITDA 4,54 4/10
P/EBITDA 4,37 4/10

Što se tiče CHAG-r-a(chromos agro), također prema subjektivnom mišljenju podcijenjena i nelikvidna dionica(slabo trgovanje).
Na ovom forumu je tema, CHAG, pisao sam o tome od 8-17 stranice te već 11 mjeseci pratim i pišem na ovom forumu o tvrtki. Link:http://www.poslovni.hr/forum/chag-chromos-agro-711-pg8.aspx
http://www.poslovni.hr/Forum/chag-chromos-agro-711-pg17.aspx

Štednja je mudrost trošenja.

aha, sad mi je jasno odakle vam svima tih 4,5. Uglavnom..računaju krivo. Ali kako kažete, jeftino u svakom slučaju. Hvala za link, baš ću pogledati malo CHAG.

Nino, slažem se za sve što ste rekli vezano za HT. Tko je kupio na IPO-u i držao dionice HT-a najbolje je prošao kroz svo ovo razdoblje.A ADPL je dionica vraški narasla u zadnjih par godina. Uz to, malo mi je nesiguran sektor autoindustrije i jedan od najosjetljivijih na nedaj bože opetovane znakove krize, tako da mi nije baš nešto zanimljiva ta dionica pogotovo ne na ovim cijenama.

svako dobro.

franck povecava prihode, aktivu i kapital, ima minimalan dug, isplacuje dividendu! Njihovi proizvodi gdje god se okrenes. Sve najbolje , a dionica stoji i prode po 5 dana da ju nitko ne trguje.
Ljudi spekulirjau sa tvrtkama koje imaju po 100M kn gubitaka…

Zalosno…

Ali sve ce doci na svoje, samo treba imati strpljenja!

Kako izvješća stižu, a sad su već uglavnom skoro sva došla, Franckovo sve bolje izgleda, usprkos onako bombastičnim i glupim naslovima o kojima smo već ovdje…
Uz mnogobrojne dvoznamenkaste padove prihoda, i katastrofalne metamorfoze iz dobiti u isto takve gubitke, Franckovo povećanje poslovnih prihoda i minimalno manja dobit (zbog financijskih rashoda – tečajnih razlika, kamata, što već) od 2010. doista izgledaju kao avion.
[thumbsup]

Još da uprava ove godine razveseli s povećanom dividendom (iako nije realno, moguće jest) – zadržana dobit + rezerve iz dobiti = 1.479,21 kn/dionici (!!) – moglo bi ovdje biti zanimljivo…

Dok su se drugi gostili i kemijali ovi su marljivo skupljali,izdvajali manje od 1/10 u dividendu,ostatak u zadržanu dobit.Ne samo to,smanjuju se i obveze pa temeljem toga raste BVPS,ali nema interesa za ovom dionicom,radije se kupuju gubitaši, najčešće građevinari.

obožavam strvine-posebno ovce

A gle… stvar osobnog izbora. Bit će interesa i ovdje kao na nekim drugim dionicama – nije bilo pa jest – ali bolje da je ovako, nego npr. BLJE… kako su ga podigli 100%, a sad došlo loše izvješće i odma dum -17% po bidu… Nema FRNK ide polako tamo gdje treba.
Što bi rekli: langsam, aber sicher! [thumbsup]

A što se tiče građevinaca, imam Ingru u portfelju, (trenutno naravno s minusom od cca 10%), ali kroz neko vrijeme očekujem bolje stanje. Ako sam imao dobar nos za odabir dionica za duže držanje (FRNK… da dalje ne nabrajam ovdje), vidjet ćemo…

Na Anteni Zagreb (najslušaniji radio u gradu) pričaju kako upravo piju Franck kavu – nisam ulovio detalje al radi se o nekakvoj nagradnoj igri…

Do prije par godina Franck je bio sinonim za kavu koju toči kelnerica u klompama i bijeloj pregači u starom kafiću punom penzionera. Stvari se tu drastično mijenjaju. Na bolje.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Na Anteni Zagreb (najslušaniji radio u gradu) pričaju kako upravo piju Franck kavu – nisam ulovio detalje al radi se o nekakvoj nagradnoj igri…

Do prije par godina Franck je bio sinonim za kavu koju toči kelnerica u klompama i bijeloj pregači u starom kafiću punom penzionera. Stvari se tu drastično mijenjaju. Na bolje.

Tako je kolega. Do sada je sinonim za Franck kavu bila kelnerica u klompama u kafiću a sad je spikerica na Radio Anteni što je velik napredak za Frank i pokazuje sav potencijal ove dionice. Odlična ste to fundamentalno analizirali. Ni ta kelnerica u kafiću ne bi bolje

“A man's got to do what a man's got to do”

New Report

Close