FRNK (Franck d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska FRNK (Franck d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Drago mi je da se nakon mog komentara izvješća (iako s dugom pauzom) zahuktala rasprava o detlajima (jer vrag uvijek leži u njima), i prilično konstruktivna za razliku od nekih drugih, "neozbiljnih" firmi.
Samo naprijed! [thumbsup]

P.S. Kolega Theanswer, u zadnjem ste odlomku jako dobro uočili stvari koje nisam dobro komentirao, a koje su jasne. Prošle godine se *konačno* nešto pokrenulo u Francku, od čajeva i ultimate chipsa, preko K-marki i My Chips… Vidjet ćemo kakva će biti ova godina, ali i ja sam optimist. Da nisam, ne bih bio tu “odavno”.


istovremeno jedan Adris tone i tone isto je s Ericsonom,Franckom i nekim drugim dionicama.Jeli to normalno???

cijena dionice Franka prije koji mjesec bila je ispod 700 kuna.Zadnja cijena je 938 kuna. Gledamo li istu burzu?

Ne znam za Adris i Ernt jer ih ne pratim (Adris zato jer dugoročno u Tobacco sektoru ne vidim ništa dobra, a bez pogodovanja države i ulaskom u EU njihov monopol nad prodajnim kanalima biva ugrožen, a kvaliteta njihovih proizvoda ne može konkurirati BT-u i PM-u, a ERNT zato jer u IT sektoru teško da itko može konkurirati sve jačoj i jeftinijoj Indiji gdje se svakim danom outsorce-a sve veći udio svjetske IT industrije)

Franck je s druge strane ipak brand kojeg će jako teško drugi moći ugroziti, u defanzivnoj industriji koja dugoročno može samo rasti.

Interesantno je kod francka da je samo kratkoročna financijska imovima pak 2,5 puta veća od ukupnih obveza (kratkoročne+ dugoročne) što daje pozitivan NCAVPS i to toliki da je 1,35 puta veći od MCAP-a.

Da se cijena dionice udupla, još uvijek bi u odnosu na većinu izlistanih dionica bila jeftina.

Ja osobno volim konzervativne tvrtke,jedini problem je taj što mnogi investitori zaziru od njih.Za njih tu nema adrenalina,ali meni prave vrijednosti nešto znaće.Mogu oni biti agresivniji,koristiti poluge,ali ne žele srljati u rizik.

obožavam strvine-posebno ovce



to je iz konsolidiranog izvještaja tako da nije usporedivo jer su svi drugi nekonsolidirani… a i mene zanima od kuda čak 60 mil kn razlike u amortizacija između kons i nekons izvještaja


imas pravo
a velika amortizacija je ko zna odakle
[/quote]
Stari trikovi iz socijalizma = prikrivanje dobiti-

obožavam strvine-posebno ovce

bojim se da je Frank skup, preskup i na ovoj cijeni…
znam da se to mnogim dionicarima nece svidjeti, ali ako dopustite obrazlozit cu.

svi ti P/B, EV/EBITDA, NCAVPS- sve je to staticki pokazatelj, pokazatelj prošlosti.
nazalost, buducnost nije blistava.
ne znam koliko ste upoznati, a vjerojatno niste, u Vodovodnoj je jedna stara garnitura, cije vrijeme je odavno proslo.garnitura koja ne razumije business, koja nema viziju.ti ljudi su tamo dugi niz godina, navikli su da im drzava cuva "teritorij", da nema uvoza, sjecam se jos kasnih 80’ih kad su se predlagale neke promjene i inovacije, kao sto je bilo preseljenje i gradnja nove modernije tvornice.sve je bilo odbijeno.tada se jos slusala partijska direktiva.
’90ih su bili prijedlozi o jacem iskoraku na strana trzista, jer je kod nas 1. put dosla konkurencija, Chio-Chips.naravno i to je bilo rezolutno odbijeno.u isto vrijeme, tehnokrati iz partijskih vremena, postaju dionicari, vlasnici.zaposljavanje po rodijackom kljucu.onih par mladih, nadarenih managera i inzenjera prebjeglo je u druge firme.neki u Atlantik, a jedan od njih i preko bare i napravio je uspjesnu karijeru.naravno u Franku nije bilo mjesta za takve.da bi se maksimalno ucvrstili, osniva se Ivero.tako se pomocu manjeg udjela u franku, ali veceg u Iveru kontrolirao cijeli Frank.zahvaljujuci inerciji firma je jos uvijek radila standardno, sa laganim padom prema dolje.kao sto je to i danas.nije ovo jedini zivi mrtvac na nasem trzistu, ima ih vise. Uostalom cijela industrija u Hr, a i sire, po cijeloj SFRJ, osim u Sloveniji je "eutanazirana" na slican nacin.Nije bilo volje ni vizije da se krene kad je trebalo, maksimum od ideja koji je vladajućima padao na pamet je da kupe tu i tamo koju przionica kave i da ju uniste.a bilo je prilika, Frank je imao financijsku snagu i za jaci iskorak prema vani, narocito u Srbiji je bilo odlicnih prilika za mizernu cijenu.u Bosni je bilo 4-5 tvornica čipsa.pa barem regija da se uzela.dok je Todoric sirio svoje carstvo, frank, sa svojom upravom i vlasnicima je spavao.od 1987 tamo se promijenilo samo sto su dodali internet stranicu.nazalost, sve prilike su propustene.da je bilo makar pameti pa u ovoj krizi napraviti iskorak, akvizirati nesto, zaposliti mrtvi kapital koji stoji po racunima, ali ne…vladajuca ganitura je odlucila ostaviti Frank kao bankomat za ivero.zasto su mnogi insiticionalni napustili ovu investiciju?jer se protiv 2/3 vecine tesko boriti i bilo sto promijeniti.tako da je ostala samo nepokrenuta imovina, mrtvo slovo na papiru.između businessa i imovine, mnogi su odabrali biznis, što je i logično.di ce Frank biti za 10 godina?vjerojatno na istoj razini, ili nesto nizoj razini dobiti, uz naravno, vece prihode zbog inflatornih pritisaka.kila krumpira je nekad ipak bila 2kn, dnas je i 5.
NPM ce padati i dalje, knjigovodstvena rasti za neku mizeriju, osim ako Ivero ne pocne cicat vise.konzalting ce mozda poskupit, a decki vole vozati velika i nova kola.sve ove novotarije koje dnas dolaze iz franka su napravljene traljavo i u zadnji čas.oni jos nisu odlucili hoce li se pozicionirat kao elitni snack, ili kao robne marke.vise i tu, nema se hrabrosti ni ideje za iskorak.dodana su nova dva okusa, smanjen sadrzaj i nabijena cijena, kao da je to cijela mudrost.sa cajevima ne znaju sto ce, market share pada li pada.kad postanemo dio EU, mozda vec sljedece godine, distribucija za strane proizvdoe ce se olaksati i ubrzati.doduse, taj novi udar konkurencije nije rezerviran samo za frank, ali najvise ce nastraditi ovakve okostale firme, sa starom garniturom.koji misle da sve znaju i da je sve to njihovo.ma nece tu bit naglih padova, jos ce to hodati neko vrijeme.dividende naravno nema, niti ce je biti.a vi rajo, racunajte potcijenjenost i brojite kune u tuđem žepu.onaj tip sto je napravio Kanaan u Donjem Miholjcu, pogledajte kako je napravio biznis iz nicega, franku pred ocima.

Ž.E.LJ.K.O K.L.A.U.S.-uno di noi! Nakon Matije Gubeca-novi borac za pravicu malog čovjeka!!!Hvala ti Željko za sve, Bog te poživio i nagradio!

kava pada svakim danom sve vise i vise, bit ce zanimljivo vijdet kako ce se todoric postaviti u neminovnovn sukobu izmedju Ted3eskija i ovih iz franka.tu bi franku pomogla pomoci likvidnsot, jer ce ih agrokor vjerojatno stiskati sa kompenzacijama i duzim rokom isplate.iako dugorocno ne sumnjam da ce tedeski ispreskakti stare partijce.ipak, nije problem sto pada market share od malih, svaki dan neko u garazi napravi przionicu kave i prodaje svojim suseljanima.problem ce biti kad dodju veliki, kad se udje u EU. i dansa samo rijetki kafici, sa brkatim konobaricama drze frank, sve ostalo preuzela je lavazza i ostali.a vremena ce biti samo gora.perspektiva???

Ž.E.LJ.K.O K.L.A.U.S.-uno di noi! Nakon Matije Gubeca-novi borac za pravicu malog čovjeka!!!Hvala ti Željko za sve, Bog te poživio i nagradio!

Baš vam hvala što ste se registrirali pred par dana samo da nas upoznate sa svim "činjenicama" o Francku koje već znamo i o kojima smo već raspravljali prošle (i pretprošle) godine… [thumbsup]


Baš vam hvala što ste se registrirali pred par dana samo da nas upoznate sa svim "činjenicama" o Francku koje već znamo i o kojima smo već raspravljali prošle (i pretprošle) godine… [thumbsup]

Zanimljivo da vas "cinjenice" od korkuta ne smetaju, te njegova jucerasnja registracija

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]



istovremeno jedan Adris tone i tone isto je s Ericsonom,Franckom i nekim drugim dionicama.Jeli to normalno???

c

Ne znam za Adris i Ernt jer ih ne pratim (Adris zato jer dugoročno u Tobacco sektoru ne vidim ništa dobra, a bez pogodovanja države i ulaskom u EU njihov monopol nad prodajnim kanalima biva ugrožen, a kvaliteta njihovih proizvoda ne može konkurirati BT-u i PM-u, )

[/quote]
Kolega , ovdje ste naveli da kvaliteta adrisovih proizvoda ne moze konkurirati BT…
Vi mora da ste teški pušionicar kada tako dobro poznajete i jedne i druge proizvode..
Ako nije tajna, koje vi to cigarete pušite i po cemu ste zakljucili da je BT roba puno kvalitetnija..
S tako istancanim osjetom za miris i okus duhanskog dima, mogli biste puno dalje dogurati od piskaranja i neutemeljenog drukanja po forumu u korist mastodonta kao sto je frnk…
Probajte pokucati na vrata Adrs-a, mozda vas angaziraju za kušaca duhanskog dima, to se navodno jako dobro placa [thumbsup]

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]


Baš vam hvala što ste se registrirali pred par dana samo da nas upoznate sa svim "činjenicama" o Francku koje već znamo i o kojima smo već raspravljali prošle (i pretprošle) godine… [thumbsup]

mislim da je ovo nepotreban komentar koji nije na mjestu. I ja sam se jučer registrirao pa bi se isti komentar mogao odnositi i na mene. Kakve veze ima tko se kada registrirao?

Cijenim razlaganje i sagledavanje forumaša Gandalfa. Burza upravo to i je. Sraz različitih mišljenja.

Ja na 900 kn vidim EV/EBITDA 1,5 (7 do 10 je prosječna fer zona ovisno o industriji i tržišnoj poziciji), on vidi priču još iz kasnih 80-ih.

Zato netki kupuju, neki prodaju. A neki možda nedavno prodali ,a neki možda nedavno kupili [smiley]


Zanimljivo da vas "cinjenice" od korkuta ne smetaju, te njegova jucerasnja registracija

Imate pravo, i neću to više komentirati, jer svatko svojim komentarima najviše govori za sebe. Oni koji znaju čitati između redaka bit će zadovoljni svakom prikazanom informacijom, bilo normalnom, bilo drukerskom. Uostalom, većina nas koji smo tu odavno pišemo stalno pod jednim te istim korisničkim imenom i (barem govorim za sebe) stojimo iza onog što mislimo (sviđalo se to nekom ili ne), za razliku od nekih drugih, koji dolaze i prolaze, misleći da će svojim tekstovima pogurati dionicu gore ili dolje, pa i nekima s RAZLIČITIM NICKOVIMA koji o Francku pišu hvalospjeve ili katastrofe, ovisno o tome kako im paše, s obzirom da je FRNK slabo likvidna dionica što im na nekim drugim izdanjima ne bi polazilo za rukom. Znaju sami koji su to i porepoznat će se. [wink]

Psi laju, karavane prolaze…



Kad bi imali i rast dobiti onda bi se ova dionica tržila na multiplama na kojima se trži ATGR što bi značilo cijenu od cca 3000 kuna. Franck je slabija firma od ATGR, ali svaka roba ima svoju vrijednost a vrijednost Francka je istina manja od multipla na kojima se trži Atlantic ali i debelo iznad ovih EV/Ebitda 4,5

Uz svo dužno poštovanje, EV/EBITDA Francka je 1,5

EV= MCAP+DEPT-CASH & CASH equivalents, gdje je dept=dugoročna obveza (ne i kratkoročna)

Kratkoročna obveza ima svoj pandan u aktivi pod stavkom kratkoročnih potraživanjima, a kod Francka je tamo pokrivena sa duplo većim kratkoročnim potraživanjima od kratkoročnih obveza.
pozdrav
[/quote]
Poštovani "korkut",
način izračuna EV i drugih parametara je poznat a vi ga možete podesiti kako vama odgovara i dijelom ste u pravu.
EV= računa se kao (tržišna kapitalizacija + dug – novac – kratkotrajna fin. imovina)

EV kod FRNK je oko 400 mil.kn a EV/EBITDA je 4,5 i to je po meni vrlo jeftino odnosno znak podcijenjenosti.

Kod NCAVPS je FRNK kao što ste naveli oko 70% P/NCAVPS i prema teoriji je to dobra i izuzetna prilika za kupnju ako je tržišna cijena dionice manja od 0,67 NCAVPS.
Dakle dugotrajna imovina,brend i biznis je besplatan u franck d.d.

Da se cijena udupla i dalje bi bila jeftina dionica zbog ovih pokazatelja poslovanja.

Zašto ja nisam uzeo frnk-r-a? Odnos prema malim dioničarima i mali dividendni prinos je posljedica.
Naime, ostvaruju EPS iznad 110 kn i mislim da su u mogućnosti ovdje davati dividende od 60 kn po dionici a oni daju 10 kn po dionici.
Kad sam se mislio što uzeti frnck ili chag, odluka je pala na chag. Zašto chag? gledajući NCAVPS je na 33% NCAVPS, daje redovnu dividendu od 20kn po dionici, odnos prema malim dioničarima je korektan,
imaju problema u poslovanju i manju dobit ali se drže redovne isplate dividende.
Uz druge faktore o kojima sam pisao na temi.

p.s.što se tiče FRNK, da malo promijene odnos prema malim dioničarima uz povećanje dividendnog prinosa, ne bih se mislio za kupnju.

Štednja je mudrost trošenja.

New Report

Close