FNVC (Finvest Corp d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska FNVC (Finvest Corp d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

50,


FNVC i dalje pada a omjer k/p =cca 1800 /900, nije baš logično!

Kupnja Cijena
11 352,50
28 345,02
23 301,00
3 300,07
25 300,06
20 300,05
200 101,00
1500 100,00

nemojte navlačit.. je…m ti ja ovakvu kupnju.. pa na 100 kn je 1700 komada

[/quote]

to nisam znao, hvala na informaciji, to sada mjenja stvar

nevjerojatno na kojim razinama se kreće cijena, na ovoj razini smo bili zadnji put 29.11.2005

50,


FNVC i dalje pada a omjer k/p =cca 1800 /900, nije baš logično!

Kupnja Cijena
11 352,50
28 345,02
23 301,00
3 300,07
25 300,06
20 300,05
200 101,00
1500 100,00

nemojte navlačit.. je…m ti ja ovakvu kupnju.. pa na 100 kn je 1700 komada

[/quote]
Mogu i ja staviti kupnju 1000 komada po 90 kn i što to dokazuje,baš nista.Realna trgovina ovih dana bit će u rasponu od 300-350 kn,sve ostalo je neozbiljno.Ostaje nam da grickamo pomalo a ovi koji stavlaju takve smiješne naloge u dogledno vrijeme će morati dodati još jednu.

Na ZSE je FNVC poslao kodeks korporativnog upravljanja, pa pogledajte. U biti iz njega se vidi da:
– uglavnom ne rade ono na što ih zakon ne tjera u smislu obavještavanja investitora – dioničara; to smo do sada već i sami uvidjeli.
– namjeravaju izmjeniti svoje web stranice, bar u dijelu dostave izvješća na engleskom jeziku. Što se samog weba tiče, Bilo bi dobro da naglasak daju i na svoj ostali segment poslovanja. Nije za firmu dobro da na njenim stranicama linkovi vode na "uskoro" (svi segmenti osim "namještaj"). Ako ja kao dioničar ne vidim što prodaju, ne vide ni potencijalni kupci.
– još ponešto…

Vrlo bitna stvar za ovu dionicu bi bilo…početak isplata dividende…Po svim pokazateljima je ovo izuzetna dionica koja ima neslućen potencijal…I.kv. je fantastičan a za očekivati je da će II.kv i III.kv. biti značajno bolji….a to znači da će FNVC biti u krugu 5-6 najkvalitetnijih dionica na ZSE…Nadam se da će i gospoda Filipovići prepoznati značaj informiranja dioničara kao i javnosti (te spomenuta isplata dividendi) …za procvat ove dionice na ZSE…do tada koristim da se malo "pojačam" na ovim cijenama…pozdrav svim dioničarima FNVC


Vrlo bitna stvar za ovu dionicu bi bilo…početak isplata dividende…Po svim pokazateljima je ovo izuzetna dionica koja ima neslućen potencijal…I.kv. je fantastičan a za očekivati je da će II.kv i III.kv. biti značajno bolji….a to znači da će FNVC biti u krugu 5-6 najkvalitetnijih dionica na ZSE…Nadam se da će i gospoda Filipovići prepoznati značaj informiranja dioničara kao i javnosti (te spomenuta isplata dividendi) …za procvat ove dionice na ZSE…do tada koristim da se malo "pojačam" na ovim cijenama…pozdrav svim dioničarima FNVC

Meni je ulazna cijena 521 kn , što znači da sam u minusu 32%. 350 kn je zaista smiješna cijena.


Meni je ulazna cijena 521 kn , što znači da sam u minusu 32%. 350 kn je zaista smiješna cijena.

Cijena je izvrsna ili katastrofalna, ovisi kupuješ li ili prodaješ. No, istina je da je FNVC sada vrlo jeftina dionica, čak i van konteksta izvrsnog prvog kvartala, a nastavi li poduzeće s takvim zaradama i kroz sljedeće kvartale, ući će – po prvi puta to kažem – u best buy kategoriju po pokazateljima.
Do sada se firma stalno tržila ispod knjigovodstvene vrijednosti, što sam opravdavao i niskim povratom na imovinu (imovina je slabo vraćala uloženo), no vjerujem da će se povrati sada drastično popraviti.
Ono što investitore odbija od ove dionice ima manji uzrok u neisplaćivanju dividende (iako ima i to svoju težinu), većinom se radi o premalom free floatu, kao i najavi skorog ukidanja JDD. Ne znamo kako će se postaviti nova uprava prema tržištu, no ne vjerujem da će se FNVC baš gurati u prvu kotaciju, prije će se povući u zapećak, gdje ih nitko ne može gnjaviti ako ne budu imali obavezu dostavljanja izvješća. Sjetimo se da su izvješća počeli dostavljati tek na naš pritisak prema ZSE i Hanfi, a isto je uslijedilo i za konsolidirana izvješća, a koja su i najbitnija za sagledavanje slike poslovanja poduzeća. Pravi pomak dionice uslijedio bi zato tek otvaranjem uprave prema investitorima. Zato će važan trenutak biti kada nastupi ukidanje JDD.
Možemo se samo nadati da će uprava prepoznati pozitivne mogućnosti koje tržište može donijeti financiranju poduzeća, no, kako imamo priliku vidjeti iz njihovih izvješća, preferiraju samofinanciranje iz ostvarene dobiti, zato i ne isplaćuju dividendu.
Veliki plan najavljenih investicija za ovu godinu (dizanje turističke djelatnosti na 4 zvjezdice, pogon na obnovljive izvore energije u turizmu) upućuje na to da je dividenda i za ovu godinu malo izgledna, iako velika dobit prvog kvartala budi nadu.
Treba reći da ovo nije prvi pozitivni kvartal u poslovanju FNVC-a (ograda: nisu svi podaci konsolidirani), ali treba malo proanalizirati podatke:
2002: +0,3 mil
2003: +29 mil (ovo treba uzeti s rezervom jer je rezultat ovako visok zbog "ostalih prihoda" koji su po ostalim godinama desetak puta manji, pa bi bez ovakvog skoka te kategorije prihoda ovaj kvartal bio oko nule, ili negativan.
2004: +4 mil (ovo je realni skok zbog porasta prihoda prodaje u zemlji)
2005: -10 mil
2006: -5,9 mil
2007: -7 mil
2008: +9,4
Bez obzira na to, promjena trenda zarada u prvom kvartalu je očita, jer dobit 1Q 2008 nije rezultat izvanrednih prihoda, nego stvarnog popravljanja profitabilnosti poslovanja (naravno, prvi kvartal je samo četvrtina godine, crtu možemo podvući tek na kraju 2008).

Ostajem u ovoj dionici do daljnjeg, je nikad otkako mogu pratiti njene podatke poslovanja nije izgledala bolje.

Razmišljam malo o posljedicama rasta cijene nafte na ovu firmu …
Danas je u poslovnom na http://www.poslovni.hr/83993.aspx napisano između ostalog i sljedeće:
"Morgan Stanley priopćio je da će povećanje troškova transporta promijeniti svjetsku ekonomiju koja će se od uskoro sve manje zasnivati na međunarodnoj robnoj razmjeni, a sve više na lokalnoj ponudi i potražnji (zbog visokih cijena transporta, na primjer, bit će jeftinije proizvoditi u Hrvatskoj nego uvesti iz daleke Kine) jer visoki troškovi transporta djeluju na međunarodnu trgovinu poput poreza, potkopavajući je. Naftna kriza svakako će kratkoročno djelovati poražavajuće na cijenu dionica u razvijenim zemljama te će pogoršati deficit vanjskotrgovinske bilance zemalja uvoznika nafte, no dugoročno će se globalna neravnoteža normalizirati. Iako će naftni šok ohrabriti regionalizaciju, financijska globalizacija pojačat će se, zaključuje se u izvještaju Morgan Stanleya. "

Konkretno, što se namještaja tiče, FNVC izvozi u Njemačku, Nizozemsku, Italiju, Belgiju i Rusiju.
Nije baš pred nosom, ali nije usporedivo s udaljenošću tih zemalja od Kine (osim Rusije).
Jednom su u Finvestu izjavili: "U Finvestu naglašavaju kako je vrlo teško plasirati proizvode na inozemna tržišta zbog prisutnosti velike konkurencije jeftinih proizvođača namještaja u svijetu".
Pretpostavljam da su to proizvođači koji su znatnije dislocirani od ovih nabrojanih dobrostojećih država (Rusija to nije, ali je tržište izuzetno pespektivno), te da transport igra značajnu stavku u cijeni tih proizvoda. Prema interpretaciji izjave Morgan Stanleya, regionalni proizvođači postat će konkurentniji, tj. što bliže, to bolje. Osim toga, cijena rada u Kini je ionako u porastu.
Jeftini namještaj u Hrvatskoj će također poskupjeti i postati manje konkurentan.

Problem je i što će kupovna moć ljudi padati, ali mislim da je bolje u tom slučaju poslovati na tržištu skupljih proizvoda (kao FNVC), jer imućniji imaju veće prihode i zalihe za trošenje.

Vrlo dobro je da FNVC sve racionalnije koristi energiju i to ne iz naftnih izvora, niti električne energije, gdje se također očekuje znatno poskupljnje, te da osim toga uskoro kreće i s prodajom energenata (peleti):
"bio energana snage 6 MW koja će koristiti za loženje drvnu bio masu poput kore i šumskih otpadaka, a svi ostali ostaci u pilanskoj proizvodnji i finalizaciji koristiti će se za proizvodnju drvnih peleta, koji pogon će se otvoriti za nekoliko mjeseci.Bio energana će pokriti potrebe novih sušionica za drvo, grijanja i klimatizacije hale za proizvodnju lijepljenih greda, sušenja i proizvodnje drvnih peleta, grijanja poslovnih prostorija i svih javnim i većih potrošača te domaćinstava u Gerovu"
Inače cijeli ovaj zanimljivi članak iz studenog 2007 (mislim da ovo nitko nije postao do sada) je na:
http://www.cabar.hr/otvoreni-novi-pogoni/276/

Što se pak tiče cijene dionice:
"Nakon što su analitičari investicijske banke Goldman Sachs za dionice General Motorsa dali preporuku “prodati”, one su na vrijednosti su izgubile 11 posto, spustivši se na razinu iz 1974. godine." – za sada smo još dobro prošli s cijenom FNVC-a i našim tržištem u cjelosti

Kolga, šta reči nego mrak

nije bitno dal dobis pare na racun, glavno da prikazes dobit, kuš ne!

Ne znam sta je tu tako posebno da dobije komentar MRAK?

ako ti cekas da ti morgan stanley, bear stearns i ini daju preporuke kupiti a oni se nakrcali davnih dana i onda tebi prodaju …… ???
Da li si se prije recimo 5 godina pitao, sitaucija slijedeca….
sve proizvodne firme iz EU i USA sele proizvodnju u Kinu, da li ih Kina mozda ima u saci?
ja bih rekao da da. Ako kinezi traze povecanje svojih placa, sta onda, ako poskupi nafta, sta onda.

Ne odnosi se ovo samo na FNVC. FNVC radi kvalitetno i oni ce uvijek imati posla, njima nikakav srot ne moze biti konkurencija. ne samo FNVC-u nego tipa Konjuh, Standard, Spin Valis, TVIN i slicnima.
Meni je uvijek zao dati manje novca za neki proizvod iz vana. Zasto? Zasto bih ja financirao tudje mirovisnke sustave, zdravstvene sustave, place u drugim drzavama.
Je da me boli kad me proizvod iz HR vise kosta, ALI makar znam sta kupujem i znam da novac ostaje kod kuce

Tako je, prije 5 godina je trebalo razmišljati o ovome danas, a sada treba razmišljati što nas najvjerojatnije čeka za sljedećih 5 godina. Ali, to je tako teško i nepredvidivo, zato sve više uviđam da treba gledati poduzeća koju vode sposobni ljudi, jer, možda to predviđanje njima bude lakše. Najbolji su oni koji se drže u lošim i katastrofalnim uvjetima, a takvih ima i na našem tržištu. Kao što je Filipović jednom izjavio, od drveta je teško živjeti, ali Finvest ipak živi i raste.

kolega previse ste napaljeni, laganina, ovo je bilo ono kao zajebancija

nije bitno dal dobis pare na racun, glavno da prikazes dobit, kuš ne!

New Report

Close