Za početak sve pohvale autoru na ovom tekstu jer nije pisao samo o statističkim ekonomskim pokazateljima već i argumentirano izrazio vlastito mišljenje.
Velikim dijelom se slažem sa napisanim, ali smatram da nema baš prostora za dodatno snižavanje referentne kamatne stope u eurozoni sa 0,25%, pa i u uvjetima nedovoljnog gospodarskog oporavka. Izglednije je održavanje niskih razina referentne stope još jedno vrijeme prije signala oporavka a u tom smislu mislim na spuštanje stope nezaposlenosti. SAD ima i nižu referentnu stopu koja iznosi 0,125% i provodili su ekspanzivniju monetarnu politiku pa su i rezultati na gospodarstvo vidljiviji. Trenutno u eurozoni ne vidim novo ‘žarište’ obnavljanja krize, osim možda Hrvatske koja ipak svojom veličinom i značajem ne može biti veći uteg.
Smatram da će zemlje sa politikom svojih centralnih banaka lagano okretati smjer monetarne politike ka restriktivnoj,laganim dizanjem svojih referentnih stopa utjecavši time i na rast tržišnih kamatnih stopa, kao i povlačenjem stimulativnih sredstava ‘upumpanih’ u gospodarstvo u jeku krize.
SAD je započeo s tim mjerama povlačenjem QE mjera, a Velika Britanija (BoE) je smatram sljedeća koja već priprema tlo za zaokret ka restriktivnoj monetarnoj politici. Iako im je stopa nezaposlenosti malo iznad 7%,smatram da podizanjem outlooka za gospodarski rast u zemlji kao i držanjem inflacije pod kontrolom, a i jaka britanska funta ide u prilog tome,pripremaju tlo za zaokret ili dizanjem referentne stope sa 0,50% ili drugim mjerama.
Financijski menadžeri bi mislim trebali imati fokus na GB u narednom razdoblju.
A što se tiče značajnog porasta cijena duhanskih proizvoda u Eurozoni, to samo govori o visokoj potrošnji cigareta kao oblikom ovisnosti i utapanju građana u dimu od duge krize.
I u Hrvatskoj će se građani možda više okrenuti ovoj ovisnosti ili legaliziranjem marihuane uživanjem u toj biljci kao lijeku za bezizlaznu krizu, a možda im i prorade kreativne ideje za krpanje vlastitih budžeta[emo_palacg].
U svakom slučaju zdravije od antidepresiva[emo_smijeh],iako ima i zdravijeg lijeka.
Ili da možda pozovemo Klička da nas spasi[emo_palacg].
Molim autora na konstruktivan komentar i mišljenje, a prvenstveno za Veliku Britaniju.