ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 04.07.2024. u 20:11
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ERNT
194,87
45.405
233
194,50
195,50
0,26%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

tjednima se ERNT moglo prodavati po 210-212 EUR, a današnji kupci odlučili su prodati nakon što su ostvarili pravo na dividendu od 15 eura. To bi bilo OK, da današnjim prodajama po 194 eura ne ostvaruju gubitak jer dobit  će 15 eura divku, a danas prodaju po 16-18 eura manje nego su mogli dobiti jučer?!? Osnovna logika i matematika govore da bi im puno isplativije bilo da su prodali po 210-212 nego da su čekali za uzeti divku i prodati sada po ovim cijenama od 194-195 eura! Nekima očito ne idu ni osnovne matematičke operacije pa je možda vrijeme da razmisle o odustanku od burze i ulaganja….

na ignoriranju: ljudska bijeda "nabiduasku" (dno dna)

amadeo, 02.07.2024. u 10:30

tjednima se ERNT moglo prodavati po 210-212 EUR, a današnji kupci odlučili su prodati nakon što su ostvarili pravo na dividendu od 15 eura. To bi bilo OK, da današnjim prodajama po 194 eura ne ostvaruju gubitak jer dobit  će 15 eura divku, a danas prodaju po 16-18 eura manje nego su mogli dobiti jučer?!? Osnovna logika i matematika govore da bi im puno isplativije bilo da su prodali po 210-212 nego da su čekali za uzeti divku i prodati sada po ovim cijenama od 194-195 eura! Nekima očito ne idu ni osnovne matematičke operacije pa je možda vrijeme da razmisle o odustanku od burze i ulaganja….

Da, neki kao da su tek danas došli na burzu, no to je njihov problem. Ja sam se nakrcao s ERNT i ostajem ovdje na duže vrijeme. Firma je odlična, divka također pa na našoj burzi teško da ima boljih prilika za parkirati se i ne razmišljati svaki dan hoće li firma propasti ili biti delistirana ili nešto treće. Miran san kod ulaganja je također jako važan.

Ignore: KressoM, delux

hrvalin, 11.06.2024. u 10:38

obzirom na dugotrajno mrtvilo na burzi, ja sam sav slobodan keš odlučio prebaciti u ERNT i ubirati dividendu. Za sada imam blizu 300 dionica x 15 eura divka pa računajte. Držat ću ih najmanje 2 godine tako da poberem dividendu bar 3x i onda ako ih i prodam, neće biti poreza na to…

Računica bi ti bila dosta bolja da su umjesto ERNT kupio zlato. Ove godine je naraslo 15% i sada kada bi se sve stavilo na papir izgledalo bi ovako. 300×200€=60.000€. 60.000€×15% ili točnije 12% radi odnosa kupnja/prodaja ispada 7.200€ čiste zarade ove godine ako se new računa inflacija. 300×15€ ili točnije radi poreza na dividendu 12% to ispada 13,2€ što daje u konačnici 3.960€. Razlika je vidljiva, 3.240€ iliti 83% više korist zlata. I tu ne moraš čekat 2 god. kako bi mogao prodavat dionice bez poreza. Zlato prodaš sutra. A sada zamisli da se radi o većoj cifri, dosta većoj od ovih 60.000€. 😉

Tomcat, 02.07.2024. u 18:55

 





hrvalin, 11.06.2024. u 10:38



 

obzirom na dugotrajno mrtvilo na burzi, ja sam sav slobodan keš odlučio prebaciti u ERNT i ubirati dividendu. Za sada imam blizu 300 dionica x 15 eura divka pa računajte. Držat ću ih najmanje 2 godine tako da poberem dividendu bar 3x i onda ako ih i prodam, neće biti poreza na to…

 



 

Računica bi ti bila dosta bolja da su umjesto ERNT kupio zlato. Ove godine je naraslo 15% i sada kada bi se sve stavilo na papir izgledalo bi ovako. 300×200€=60.000€. 60.000€×15% ili točnije 12% radi odnosa kupnja/prodaja ispada 7.200€ čiste zarade ove godine ako se new računa inflacija. 300×15€ ili točnije radi poreza na dividendu 12% to ispada 13,2€ što daje u konačnici 3.960€. Razlika je vidljiva, 3.240€ iliti 83% više korist zlata. I tu ne moraš čekat 2 god. kako bi mogao prodavat dionice bez poreza. Zlato prodaš sutra. A sada zamisli da se radi o većoj cifri, dosta većoj od ovih 60.000€. 😉

U pravu ste što se tiče zlata. Ovdje je problem što fond kolje dionicu mjesecima, a ne nazire se kraj. Kad se sagleda kako su , “končari”, banke i još neki blue-chipovi odradili u zadnje dvije godine ova je dionica definitivno “pušiona”.

Ipak..kao nepopravljivi optimist skupljam i dalje…pogotovo na ovim razinama. Valjda će i cijena doći na prave vrijednosti..što god to značilo. P/E je 13 na ovoj cijeni pa sad neka svatko odluči za sebe. Kolega je napisao da mirno spava u ovoj dionici što je definitivno istina. Kad se sjetim šokova sa ATPL i kako je završila ta priča ovo mi je mila majka…

Valjda svatko ima neku svoju računicu. Spavat na ERNT i ne samo na njoj i svaki dan čekat da se desi čudo na znam koliko je dobro. Svijet se preslaguje i pitanje je kako će se Europske kompanije snaći u toj okolini. Kada pogledaš blisku prošlost ERNT, tamo unazad 10 god. kao da je zacementirana na 200€. OK, bilo je padova i rast znamo radi čega, ali ako se doda inflacija u tih desetak god. onda ERNT vrijedi danas manje 60% isto kao i sve druge. I onda kada ti sjedne dividenda, osmijeh od uha do uha, a ustvari si u tih 1 god. izgubio više nego si dobio kroz dividendu. Ako je to razlog mirnog sna, samo neke i dalje sanjare. A što se tiče ATPL, spasio sam se na vrijeme, reklo bi se taman. Upravo sa njima sam tada dobro podebljao količinu “žutog” smeća. IGH mi je bolna točka, no sva sreća nemam ih nešto pretjerano. HT i ERNT prednjače, ali daleko je to od količina od prije 2-3 god. Riješio sam ih se na razinama 1750-1800kn (235€). HT skoro da nisam ni taknuo, ali sada razmišljam o tome.

New Report

Close