ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 19.09.2024. u 21:28
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ERNT
185,84
5.947
32
186,00
186,50
0,27%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Ero je…kako da kažem, posljednji mastodont…mamut..

 

Odlična firma u krivom vremenu,odnosno, malo je ” nazad s kartama . Sve je počelo loše kad su prestali proizvoditi od igle do lokomotive, i nastavili samo misliti. U početku je i to bilo super, ali , polako, s jedne strane gomilaju radnu snagu ( mozgove ) , a s druge , prebacuju poslove za koje misle da im  nose manju dobit Indijcima ili manjim firmama koje čak nisu ni u njihovom koncernu. Da ne govorimo koliko je sustav u Eri postao samoživ, da generira poslove i troškove sam za sebe ( rukovodna i voditeljska struktura, mini projektni timovi…). A poslovi na kojima rade su načelno lako riješivi od novih snaga na tržištima u razvoju , po puno manjim troškovima dolaze na tržište. Eru još drži na vodi stara slava, ali , ukoliko ne naprave drastičan zaokret u politici odnosa “kravata” i ” lopate” …. jenostavno, neće imati s kime produžiti vrstu i izumrijet će.

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

Ko je ovdje lud..prvo je erste izasao iz prvih 10 ..pojavio se raifeisen skrbnicki da bi sada opet erste ušao u prvih 10 prestigavši raifeisen😅😅

Erste mirovinac prodao erste skrbnickom i to po akcijskim cijenama..sve je jasno..štela totalna i bezeee obaranje cijene..ko se uplašio..uplasio se..nema nazad

Zadnjih nekoliko godina su povećali prihode preko 50%.. Dobiti su velike…nije to baš umiruća kompanija…pogotovo jer je velika za hrvatske prilike.. Ali ne raste dovoljno, ima neke stavke na RDiG i Bilanci koje je teško protumačiti, a čine me nervoznim. Volim da mi je u dionici ugodno, a sve mi je manje ugodno… Ta profitabilnost na papiru, gdje ju novčani tokovi ne prate, nego se tu pojavljuju neke nove obveze za predujmove pa te kriptične enigme sa “zalihama”… Novca ima značajno više nego pred nekoliko godina, ali se očekivalo i više od ovoga. Ja osobno nisam očekivao da će na zadnji dan prošle godine biti ~3 milijuna eura više keša nego na isti dan pretprošle godine. Da je to 8 ili 9 i 10 više..druga priča… Ovako ne vidim što je to sada puno bolje, a još kad se spominju akvizicije, kako će se to kratkoročno odraziti na dionicu? Hoće li biti slično kao na Spanu pa ćemo gledati taj film i na ERNT? Puno je pitanja, a tek tu i tamo koji kriptičan odgovor.

Čemu pesimizam a dobit 40 posto veća.  Nemojte gledati kratkoročno,  3 mj i sl. Gleda se budućnost a tu je i umjetna inteligencija gdje bi ero mogao biti glavni, vjerojatno i akvizicija ide u tom smjeru.

Pesimizam zato jer im je novčani tok od poslovnih aktivnosti 2020. 40,89 milijuna pa 2021. 49,1 milijun, a onda se u 2022. prepolovio na 24,81 milijun i u 2023. se nije oporavio na barem 30 milijuna, nego je pao na 16,745 milijuna. 2019. i 2018. je bio po desetak milijuna eura godišnje i bilo je za pod zub, ali ništa ekstra. Neto dobit se namjesti, prihodi relativno teško, a novčani tokovi jako teško. Imaš kompaniju koja , u uvjetima velike potražnje za uslugama kojima se bavi, svojim  prihodima jedva pokriva inflaciju, cash flow joj pada drugu godinu za redom. Oni dobro plivaju i ima se.. Tu se nemre puno izgubit, ali je pitanje može li se zaradit?

AI… da… ERNT ima stvarno jak R&D, ali ne znači da ce

…baš oni biti “hrvatski predvodnik” u AIu, samo zato jer su veliki…

Tko je mogao predvidjeti Nvidiju u tome? Bilo je klaunova koji su ju čak išli short sellat jer su smatrali da je “balon” pa kako su prošli zadnjih dana?

Ovo je posao za hanfu..da li je uopće transparentno da erste mirovinac prodaje ersteu skrbničkom..tu je u pitanju manipulacija tržištem..namjerno obaranje cijene po unaprijed dogovorenoj cijeni..ili trgovanje po osnovu insajderske informacije..manipulacija cijenom dionice etc..

Erste skrbnički(transakcijski) može biti bilo tko sa takvim brokerskim računom kod te banke… To sam možda i ja…

Mislim objave najbolji rezultat u zadnjih 5 godina i dionica padne 4%..to se vidi iz aviona da je stela..ostavili za kraj par tisuca komada i dogovoreno je zatukli..ali hvala im na tome..meni se ne žuri..mada što kažes..nece to puno ni dole ni gore..plus minus 10%

alt666, 24.02.2024. u 17:35

Mislim objave najbolji rezultat u zadnjih 5 godina i dionica padne 4%..to se vidi iz aviona da je stela..ostavili za kraj par tisuca komada i dogovoreno je zatukli..ali hvala im na tome..meni se ne žuri..mada što kažes..nece to puno ni dole ni gore..plus minus 10%

2021. je bio daleko bolji rezultat… FCF je tada bio 47 milijuna eura i izgledalo je obećavajuće s Bjelorusijom i ZND tržištem… Agresija Rusije i na Ukrajinu je napravila jače potrese, očito.

FCF od tada pada s 47 milijuna na 23 milijuna pa sada na 14,65 milijuna. It’s all about bucks, kid…the rest is conversation.

Ovo u Q4 je bilo čišćenje bilance i otpis bjeloruske tvrtke kceri..uz prebačaj ernt servisi u ht..napravili su svojevrstan reset..pali stepenicu niže i sada počinje nova era..uz nove akvizicije pokušat ce u roku od par godina vratiti prihode opet iznad 300 milja..1Q bi mogao dati dobre smjernice jesu li na dobrom putu..ali dividendu od 8 eur mogu uvijek isplatiti..toliko bi bilo realno za očekivati..

New Report

Close