ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 01.07.2024. u 01:31
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ERNT
210,29
69.817
332
210,00
212,00
-0,47%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


Vidim da velika vecina nije niti ocekivala danasnji pad u iznosu pribliznom iznosu dividende. Taj pad je apsolutno normalan i ocekivan. Pitanje je samo hoce li to biti 20kn vise ili manje od iznosa
…..
Naravno da je ovo sve fundamentalno i da u potpunosti zanemaruje stanje na trzistu tj. ponudu i potraznju. Ali ipak neko argumentirano rasclanjivanje u odnosu na neke ovdje iznesene pausalne izjave.

Iskreno tvoju analizu ocjenjujem kao dobrodošlu i vrlo pozitivnu ali eto moj dojam o "ekonomskim analizama" i ekonomskoj matemetici je slijedeći:
Iako je matematika je egzaktna znanost, gdje uvjek vrijedi 2+2=4, u "ekonomskim analizama" to najčešće ne vrijedi !!!
To je zbog toga što u svim ekonomskim analizama (simulacijama) uvijek nedostaje više početnih stanja ili ulaznih varijabli, pa je normalno da je rezultat jednadžbi sa više nepoznati uvjek pogrešan (odnosno nepredvidiv). Tko je ikada rješavao jednadžbu s više od 3 nepoznate zna o čemu govorim.
Ja mislim da od ekomomista kao i od povjesničara nikad nitko ništa nije naučio, jer uvjek bave prošlošću i jednostavno su neuvjerljivi!
A ako su pojedinci i u pravu tada im nitko ne vjeruje! [undecid] (kao ni vremenskim prognozerima, prognozerima potresa itd)
Glede ekonomskih prognoza izgleda da smo osuđeni kockanje i ponavljanje pogrešaka iz prošlosti.
Ali svejedno rado čitam ekonomske prognoze (znaju biti zabavne)
Pozz…

Svi oni koji su dionice prodali prije 30. svibnja 2012. bez obzira što su kupili dionice do 24. svibnja, izgubili su pravo na dividentu od 170 kn po dionici


Iskreno tvoju analizu ocjenjujem kao dobrodošlu i vrlo pozitivnu ali eto moj dojam o "ekonomskim analizama" i ekonomskoj matemetici je slijedeći:
Iako je matematika je egzaktna znanost, gdje uvjek vrijedi 2+2=4, u "ekonomskim analizama" to najčešće ne vrijedi !!!
To je zbog toga što u svim ekonomskim analizama (simulacijama) uvijek nedostaje više početnih stanja ili ulaznih varijabli, pa je normalno da je rezultat jednadžbi sa više nepoznati uvjek pogrešan (odnosno nepredvidiv). Tko je ikada rješavao jednadžbu s više od 3 nepoznate zna o čemu govorim.
Ja mislim da od ekomomista kao i od povjesničara nikad nitko ništa nije naučio, jer uvjek bave prošlošću i jednostavno su neuvjerljivi!
A ako su pojedinci i u pravu tada im nitko ne vjeruje! [undecid] (kao ni vremenskim prognozerima, prognozerima potresa itd)
Glede ekonomskih prognoza izgleda da smo osuđeni kockanje i ponavljanje pogrešaka iz prošlosti.
Ali svejedno rado čitam ekonomske prognoze (znaju biti zabavne)
Pozz…

U procjeni vrijednosti dionice postoje samo dva pristupa: fundamentalni i tehnicki.
Kao i sve drugo u prirodi, tocnosti takvih evaluacija padaju po prirodnoj (gaussovoj) razdiobi.

Fundamentalnu analizu mozes napraviti za protekli period i ne moras gledati u staklenu kuglu da bi procjenio neku dionicu/ kompaniju i njeno poslovanje u npr. prosloj godini. Ako kompanija ima stabilno poslovanje i djeluje u nekoj konzervativnoj bransi – vrlo lako mozes procjeniti i ocekivano kretanje cijene u narednom periodu.

Nijanse od 20, 30 ili 50% prema gore ili 20-30% prema dolje su uvijek moguce, ALI ce fundamentalna analiza meni uvjek biti presudna kada je cijena nekoliko puta veca ili manja od one koju pokazuju fundamenti. Tj. kupi, prodaj ili ne diraj dionicu.

Npr. facebook je izasao na burzu po 38 USD. Po meni on fundamentalno ne vrijedi vise od 15 USD u buducnosti, a prema trenutnim fundamentima ne vrijedi ni 5 USD.
Ako ne napravis fundamentalnu analizu, onda ne mozes znati vrijedi li on inicijalno 1 USD ili 1000USD.

Slazem se da one kojekakve diferencijalne procjene prihoda u narednih 5 godina drze vodu koliko i staklena kugla ili "od oka puta pi".

Nisam bas zagovornik burek ulaganja, a takodjer sam alergican na procjene "financijskih analiticara". Isti su ovu dionicu procjenjivali i na 3000-4000 kuna u zlatno vrijeme dionicarstva, a vidimo i sami gdje je sada.


Poštovane kolega…..ne mogu razumjeti ljude koji danas prodaju ovu dionicu po 1000 kn, a nekoliko dana prije mogli su je prodati po skoro 1300 kn, pa zar je baš danas tako hitno da se mora prodavati po ovako niskoj cijeni…… Mislim da ovi koji danas kupuju rade pravi posao, samo jedna objava većeg posla, pa ako se to još poklopi sa promjenom raspoloženja na burzi, mogla bi vratiti cijenu ove dionice natrag na 1200 kn…….LP

Tu se slažem s vama meni isto to nije jasno pa po kolko su kupovali da sad moraju hitno po 1000 kuna prodavat

kad bi bio pun ko brod nebi bio ovdje!!!![emo_dolar]


@Gismund – prodaja mi se ne čini "tako jaka" jer vidiš da je protrgovano sa jedva 80 tkn.
Reći da je to jaka prodaja mi nema smisla.
A kupnja raste. Sporo ali raste.

Danas je prošlo skoro tisuću komada uz promet od skoro mil. kuna što je za ZSE poprilično…a ne zaboravi da je današnji pad (-14,96%) čak i viši od iznosa dividende što znači da bi eventualnim rastom cijene na 1050-1070 kn broj prodavača vjerojatno porastao nekoliko puta. Neki rast s ovih razina moguće je jedino objavom nekog velikog posla ili čekanjem godinu dana za novu dividendu…što pravim ulagačima nije problem [wink]

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!


Ne vjerujem da ce probiti 1300 (iako se nadam da grijesim).

Moja prognoza je 1298 na ex-d.d.

Gdje ste prognozeri? Ja sam također bio preoptimističan ali ne toliko kao neki koji su gađali čak i preko 1500.
Nadajmo se višim dometima druge godine.


Naravno da je ukupna dobit od 140mil puno vise nego sto se realno moze ocekivati gledajuci zadnje dvije godine, ali i treba uzeti u obzir i dvije "nesretne okolnosti" u tom periodu vezane uz slucaj Kazakhstan i propadanje poreznih olaksica u BiH. Uz neki prosjek dobiti od 80-100 mil bi se cijena dionice uz omjer P/E=15 trebala kretati oko 1300-1500 kn.

Naravno da je ovo sve fundamentalno i da u potpunosti zanemaruje stanje na trzistu tj. ponudu i potraznju. Ali ipak neko argumentirano rasclanjivanje u odnosu na neke ovdje iznesene pausalne izjave.

Dakle, uz očekivanje održavanja dobiti u 1q, uz P/E = 15, ova dionica trenutno ima prostora za rast 30-50%. Na ovakvom tržištu to baš i nije nešto pretjerano atraktivno. A što je primjereniji P/E = 12, s obzirom na sveopću recesiju, ili nedajbože 10? Naglo postaje ružno pače.

Nemam Eru i ne namjeravaga ka kupovati.

@lebowski
"30-50%. Na ovakvom tržištu to baš i nije nešto pretjerano atraktivno."

U zemlji koja ima inflaciju od 3% godišnje, a kamate na kunsku štednju su 5%, povrat na dionici od 30-50% nije atraktivan!?

Meni bi bio.

Koja je na kraju računica sa dividendom onome koji se sad iskrcava ? Ne razumijem… Osim da tu kako stvari stoje nema nikakve računice. Pa zar ima ulagača koji love čistu dividendu i to je to ? Jaooo a toliko kvalitetnih knjiga za kupit o burzi…

Najskupljom slikom moglo se izgraditi 2000 kuća..usporedba funckionalnosti jedne "umjetničke" slike i 2000 kuća, snobizam=zlo

Za squarefoot:

2500 za one koji znaju cekati


Za squarefoot:

2500 za one koji znaju cekati

Apsolutno se slažem.
Samo prije nego bude puno bolje moglo bi prvo biti puno gore.

na žalost fondovi više ne brane ERNT, vani je zeleno a ERNT i crobex su u crvenome. što će tek biti kada vani bude jako crvenilo???
ipak je vrijednost imovine firme isplatom dividende smanjena za 170 kn po dionici i teško da će se cijena oporaviti prije najave sljedeće dividende za godinu dana

moji postovi nisu investicijski savjeti niti poziv na kupnju ili prodaju dionica!!

New Report

Close