ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 02.07.2024. u 22:25
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ERNT
195,53
167.764
858
195,00
196,00
-6,67%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Kolega Lopina, niti najmanje nisam zabrinut, ali shvaćam vašu satisfakciju koju dobivate ovim padom dionice.

U svakom slučaju, promet je relativno mali s obzirom na pad cijene…rješavanje smeća…to se vidi i po prodajnim nalozima…dajte molim Vas…sve mi je jasno kada vidim lipe gore dolje na nalozima od 10 ili 15 komada 🙂 🙂

Nije burza za sve i to je to…

nije sad problem kupiti ERNT na 1000 kn nego što onda s njime??? kome ga prodati kad je nova dividenda moguća tek za godinu dana?! sad se ljudi zalijeću na kupnju , ali imovina firme smanjila se za 170 kn po dionici tako da je ovih 1000 kn sada neka realna cijena u odnosu na jučerašnjih 1170 kn burzi [rolleyes]

moji postovi na forumu su moje mišljenje, nisu financijski savjeti niti poziv na kupnju/prodaju dionica ili ulaganje u iste



Bez brige, ovo je samo čišćenje od smeća , nebu dugo trajalo.


Vi mislite na buregđije kojima i sam pripadam.
A ja mislim da ERNT na 1000 je veliko smeće,jer za tu cijenu za neki zadovoljavajući P/E 10
ERNT bi trebao zarađivati barem 160 mil kn godišnje.Rezultat prvog kvartala je zadovoljavajući,ali
to će biti zaista teško ostvarivo u ova krizna vremena!
Tu fundamentalnog prostora za rast nema,a kako nula ne postoji znaći da slijedi pad.
Naravno ako fond menađeri ne odluče drugaćije.Oni su bogovi našg tržišta.

[/quote]

Bez izricanja vrijednosnih sudova koliko "što" kome vrijedi i slično, tko koliko dugo drži i slično(primjerice argument: "kome ću onda prodati to?")odmah mi govori o tome koliko su različiti neciji scope-ovi ulaganja, valuacije i sl.

Nego, Lopina zanemarimo da je ovo tema ERNT može biti bilo koja XYZB – ali nemoj pisati prije 4 tjedna "biser nad biserima" i sada "smeće". Daj pokaži malo konzistentnosti mišljenja.
NIje uopće vezano za dotičnu firmu ali daj drži mišljenje u jednom toku ili ga manje iznosi.

Nevezan za ovu firmu, ali to što radiš i način izražavanja govori puno. Jedan dan "biser" drugi dan "smeće".

Ili si preemotivan po firmama pa kada "raste" je zakon, kada "pada" je loša. Inače, trebalo bi biti obrnuto:)

Lopina odluči se.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

MOLIM NE PIŠITE GLUPOSTI..!

Nema zime.Uletili fondovi.Lagana ofenziva po ASKu.


Najveći problem je što je u ERNT zbog velike dividende ušlo jako puno špekulanata i svi oni sad žele van da dobiju keš i ode negdje drugdje. Prodaja je izuzetno jaka i to bi moglo potrajati dosta dok svi ne izađu. Osim toga, Ernt bez velikih poslova i bez nove dividende (tek za godinu dana) neće biti zanimljiv većini ulagača. Jedino da objave neke velike poslove popravilo bi situaciju.

Šta bi ti dividendu svaki par mjeseci po 14 % ?!?!
A koja to tvrtka na ZSE ima u najavi veće poslove od ERNT-a pa je zanimljiva kupcima od ERNT-a???
Koja to tvrtka trenutno (s postoječe cjene) ima veći potencijal rasta ?
Naravno ako se promatra u scopu dužem o d 2 tjedna 🙂

današanja 1030+150 kn dividende i to je jučerašnja cijena od 1180 kn. rast iznad 1030 kn nema uporišta u fundamentima

Poštovane kolega…..ne mogu razumjeti ljude koji danas prodaju ovu dionicu po 1000 kn, a nekoliko dana prije mogli su je prodati po skoro 1300 kn, pa zar je baš danas tako hitno da se mora prodavati po ovako niskoj cijeni…… Mislim da ovi koji danas kupuju rade pravi posao, samo jedna objava većeg posla, pa ako se to još poklopi sa promjenom raspoloženja na burzi, mogla bi vratiti cijenu ove dionice natrag na 1200 kn…….LP

Evo trenutnog slikovitog prikaza ponude i potražnje

Vidim da velika vecina nije niti ocekivala danasnji pad u iznosu pribliznom iznosu dividende. Taj pad je apsolutno normalan i ocekivan. Pitanje je samo hoce li to biti 20kn vise ili manje od iznosa dividende. Iz perspektive dionicara, porez na dividendu igra vaznu ulogu u valuaciji tog pada. Iz perspektive fundamenata firme taj pad treba biti identican iznosu dividende.

Sto dalje?
Ovakve firme se trze na nekih P/E oko 15. Neko ce reci 10, ali je meni ipak to premalo(previse).
Nakon isplate dividende, ERNT ce na racunu imati 220 milijuna kuna manje. Na kraju Q1 je cash-a bilo oko 660 mil + 60 mil kratkorocnih vrjednosnih papira. To znaci da ce nakon isplate ostati cca 500mil novca i novcanih ekvivalenata. Tu nije uracunata eventualna dobit za Q2. Tih 500 mil iznosi oko 380kn po dionici. Taj novac ne utjece (ili vrlo malo utjece) na operativno poslovanje, ali utjece na ukupni rezultat poslovanja kroz financijske prihode.
Moja evaluacija dionice bi isla na nacin da ovih 380 kn bude temelj ukupnog vrednovanja. Taj novac je tu i to je nulta cijena. Dalje, uz ocekivani profit na razini godine uz trend prvog kvartala je ocekivana dobit cca 35mil x 4 (ovo je vrlo smjela pretpostavka!) sto bi donijelo nekih 140mil dobiti ili oko 100 kn po dionici. Uz P/E od 10, valuacija operativne vrijednosti iznosi 1000 kn tj, 1500kn uz P/E 15. Kada se tome pribroji cash dobijamo 1380kn tj. 1880Kn.
Tu je sada pitanje da li treba oduzeti financijsku dobit jer se ona promatrala kroz ovih 380kn i kroz ocekivanu godisnju dobit.
Naravno da je ukupna dobit od 140mil puno vise nego sto se realno moze ocekivati gledajuci zadnje dvije godine, ali i treba uzeti u obzir i dvije "nesretne okolnosti" u tom periodu vezane uz slucaj Kazakhstan i propadanje poreznih olaksica u BiH. Uz neki prosjek dobiti od 80-100 mil bi se cijena dionice uz omjer P/E=15 trebala kretati oko 1300-1500 kn.

Naravno da je ovo sve fundamentalno i da u potpunosti zanemaruje stanje na trzistu tj. ponudu i potraznju. Ali ipak neko argumentirano rasclanjivanje u odnosu na neke ovdje iznesene pausalne izjave.

Brrrr. Stvarno me plasi pad cijene zbog nekih luzera na broju dionica koji jos nije dovoljan ni da otkupi moj portfelj Ere, a sto se rusije tice, ne brinite se dragi kolega, nego i dalje pratite uzdanice nase burze od prodaje secera do betona 🙂

Zašto ne bi prodali eru. Prateći ga do sada najbolje ga je kupovati 11-12 mjesec. A prodavati od 2 tjedna do 3 dana prije dividende. Sve se to ponavlja već godinama. Jedino gdje je Ero ove godine zakazao je porast vrijednosti dionice. Nadao sam se da će liznuti 1450kn, ali nije. No ni ovo nije bilo loše

New Report

Close