ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 26.10.2024. u 08:21
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ERNT
185,08
20.730
112
185,00
187,00
0,27%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


Kolega Miro, Vaše neznanje je zabrinjavajuće, postoji vanjsko tržište, unutrašnje tržište te tržište ( izvoz ) u korporaciju Ericsson gdje ERNT uzima sve veći dio kolača, prema tome , govoriti o tome da ericsson ima 60% LTE-a u svijetu i u isto vrijeme napisati da to nema veze sa našim erom je suludu.

Da li su ovo vaše želje, činjenice ili mišljenje?
Ukoliko su činjenice da li možete to potkrijepiti s konkretnim brojkama, koliko je naš ERNT uprihodio od tih 40 ugovora u 22 zemlje svijeta, te 215 milijuna korisnika? Pretpostavljam da bi prihodi trebali biti znatni.

Pa konkretno, , Ericsson Nikola Tesla je u 2011 godini na Ericssonovo tržište izveo ( prodao ) nekih 40% ( ne da mi se sada kopati po izvještajima, koliko se sjećam , ali tu negdje ), i to je bio porast, ponovno pričam o trendovima, izvoz mu je bio nekih 70%, a od toga 40% otpada na izvoz na Ericssonovo tržište.

dakle, nekh 450 milijuna kuna prihoda je ostvareno na tom tržištu koje je po Vama marginalno, pričamo o slaboj godini, godini gdje se sublimirala recesija u cijelom svijetu, i gdje smo bili svjedoci stopiranja investicija od strane operatera i prolongiranja istih. Stručnjaci Ere direktno su sudjelovali u brojnim projekima, ponovno, neda mi se kopati, ali siguran sam da je unutra i taj famozni japan ( Softbank ), te gomila projekata zapadne i srednje Europe ( btw- zanima me koliko od onih koji piskaraju po forumu redovito idu na konferencije ERNT te koliko uopće zna da se testni labaratorij za zapadnu i srednju Europu nalazi upravo u ERNT )

Da li Vam je moj odgovor dovoljan ili moram još pisati očite stvari ?

@GOGOOGO

Točno je to što ste napisali da ERNT ima veliki udio prodaje prema Ericssonovom unutarnjem tržištu no nije li to zabrinjavajuče? Zapitajte se kada su veće marže, kada posao dogovorite sami direktno s kupcem ili kada matica naruči od vas ?

Osobno mislim da Švedi pokušavaju ERNT pretvoriti samo u "tvornicu" za samu maticu koja će raditi s zanemarivim maržama , dok će profit brati matica..Prije sam vjerovao u ovu tvrtku jako no dosta stvar me nagnalo na promjenu mišljenja, pogotovo ova zadnja odluka o isplati velike izvanrede dividende za koju mislim da je loša za samu tvrtku i samo pojačava moj strah o tome da Švedi žele oslabiti ERNT i pretvoriti ga u radnika za svoje unutarnje trziste saslabim maržama

Autor nema ERNT nije nagovor na kupnju/prodaju

...

Kolega HaoRen,

Priznajem da sam prije i ja imao slično mišljenje, ali moram priznati vrlo kratko, naime, u nečemu se nešto gubi da bi se dobilo, unatoć maloj marži, radi se o velikim prihodima, koji osiguravaju Nikoli Tesli mogućnost da i dalje ima veliki broj stručnjaka te prisutnost na tržištima. Pa nitko ne brani ERNT-u da direktno prodaje. A smanjenje prihoda tj marže ? pa što time imaju iz matice ? vlasnici su i zato im odgovara da Ero radi sa što većom maržom, a oni lijepo uzimaju što veću dividentu i svi sretni

Nisi shvatio poantu…

Recimo ERNT matica dobije posao od 100 milja, trošak izrade toga je recimo 90 milja oni naruče taj posao od ERNTa i plate mu 91 milju, ERNT zaradi 1 milju, a matica 9milja…kuzis kaj ocu reci? Ili npr ERNT razvija neku novu tehnologiju, daju ERNTu da naprai dio , trošak izrade komponente je opet 90milja, oni plate ERNTu 91milju , a kasnije prodaju to isto nekoms tranom kupcu za 100+milja .

Mislim ovo sam pojednostavio onako najvise kaj sam mogao, al mislim da si skuzio poantu. Mene je strah da ce se upravo tako nesto desiti. Moguce da sam u krivu.

...

Kolega HaoRen,

uopće ne sporim da je to moguće i da se tako radi u nekim kompanijama, nažalost, nisam radio u Ericsson Nikola Tesli niti u Ericssonu, ali iz osobnog iskustva ( bio sam u upravi na mjestu direktora prodaje jedne njemačke multinacionalke ) mogu reći da je njih interesiralo da ostvarujemo što veću dobit, a poslove kroz kompaniju tj. ono što smo prodavali unutar grupe nam nitko nije nametao, ali ponavljam, apsolutno se slažem da to ovjde ne mora biti slučaj, makar sam uvjeren da im to nije politika, nekako mi naivno izgleda da im matica diktira " vi ćete napraviti to i to za toliku lovu i kuš " pa po toj logici onda bi i DT jednostavno prebacivao troškove na HT i sam ostvarivao puno veće dobiti 🙂
po meni, prodaja na internom tržištu omogućava ERNT-u da ima veliki broj stručnjaka za koje je osigurana plaća , ostvaruje se manja dobit na marži, ali plaće idu, troškovi se pokrivaju, a Ero ima kapacitete da preuzme ( zahvaljujući i tome ) velike poslove koje direktno dogovori.


@ Miro H
Bez predmetno je sa Vama raspravljati jer se svodi na to..ČUO SAM,MISLIM itd…..da ne citiram sve
LP

ja bih citirao i "bogom dan posao" lol


Pa konkretno, , Ericsson Nikola Tesla je u 2011 godini na Ericssonovo tržište izveo ( prodao ) nekih 40% ( ne da mi se sada kopati po izvještajima, koliko se sjećam , ali tu negdje ), i to je bio porast, ponovno pričam o trendovima, izvoz mu je bio nekih 70%, a od toga 40% otpada na izvoz na Ericssonovo tržište.

evo, tu sve piše crno na bijelo.

Vaš link

you’ll thank me later ^^

@GOGO
Shvatio sam vaš odgovor. Hvala.
Kolko ja znam ERNT za maticu testira neke platforme i softver, ne znam koliko to ima veze s LTE ugovorima. Možda ima ovdje netko iz ERNT ko zna. Ono što vam želim reći da vaše oduševljenje odličnim ugovorima matice (215 milijona korisnika, 40 ugovora, 22 zemlje, pa i zadnji u Japanu) nema podlogu. Uostalom,

Miro H, 25.04.2012. u 09:58
pričamo o slaboj godini, godini gdje se sublimirala recesija u cijelom svijetu, i gdje smo bili svjedoci stopiranja investicija od strane operatera i prolongiranja istih.

http://limun.hr/main.aspx?ID=786002&pojam=ericsson
Poslovanje matice vas demantira.
Znači uz odlične rezultate matice, ERNT ne da nije imao odličnu, pa čak ni dobru godinu, imao je lošu godinu. Ukoliko ugovori matice imaju takav utjecaj na poslavanje našeg ERNT, to bi se i trebalo pokazati kroz odličnu godinu, a to nije slučaj. Zapravo se postavlja i pitanje kakva bi bila godina za ERNT da matica nije imala odličnu godinu – ravno katastrofi?

Ono što vam kolega HaoRen pokušava reći. Ukoliko ste vi direktor prodaje švedske firme, koja je vlasnik hrvatske firme i sklopite posao u Belgiji. Nek vi kupcu naplatite čovjeka 100 nečega, a realni trošak čovjeka je 70. ERNT-u platite 75 za čovjeka i 25 uzmete sebi. Sigurno nećete biti dobrotvor i ERNT-u platiti 95 za čovjeka, da on zaradi 25, a sebi uzeti 5, jer će i vas netko na kraju godine pitat kolika vam je dobit za tu godinu. Da je ERNT sklopio posao, prodao bi čovjeka za 100 i zaradio 30, a ne 5.

Puno precjenjujete utjecaj ugovora matice na naš ERNT. Daleko od toga da su oni loši, ali ni približno dovoljni za poslovanje ERNT-a kakvo mi želimo. ERNT mora sam sklapati ugovore, a njih trenutno nema dovoljno. Možda će ih u sljedećim mjesecima biti, ali trenutno to nije tako i ne treba pred tim zatvariti oči.



@GOGO

http://limun.hr/main.aspx?ID=786002&pojam=ericsson

Ono što vam kolega HaoRen pokušava reći. Ukoliko ste vi direktor prodaje švedske firme, koja je vlasnik hrvatske firme i sklopite posao u Belgiji. Nek vi kupcu naplatite čovjeka 100 nečega, a realni trošak čovjeka je 70. ERNT-u platite 75 za čovjeka i 25 uzmete sebi. Sigurno nećete biti dobrotvor i ERNT-u platiti 95 za čovjeka, da on zaradi 25, a sebi uzeti 5, jer će i vas netko na kraju godine pitat kolika vam je dobit za tu godinu. Da je ERNT sklopio posao, prodao bi čovjeka za 100 i zaradio 30, a ne 5.

Mogući scenarij isisavanja dobiti iz ERNT zbog velikih poreznih obveza.
20% na dobit,12% na dividendu i prirez .
Da li će truli kapitalisti biti spremni toliko puniti Hrvatski buđet?
Mislim da neće,a ako budu htjeli isplaćivati dividendu napumpat će neku svoju filijalu gdje su porezi
manji.
Naime,od 2013.uvodi se oslobađanje od poreza ako se ne isplati dividenda i dobit reinvestira.Ušteda preko 30% je dodatan razlog za investiranje.Dakle,ovo bi trebala biti zadnja velika dividenda koju isplaćuje ERNT,a ako se centrala i
odlući na takav korak to će raditi preko Kajmanskih otoka/figurativno rećeno/.
A ako se dividende smanje razlog za ovako visoku cijenu nema već P/E postaje bitan za određivanje
cijene dionice a na cijenu od 1000 je zadnje dvije godine bio 50.Sve preko P/E0 10 bi bilo skupo pa bi
ERNT trebao ostvarivati pet puta veću dobit nego prošle godine.
Ma ne baš pet puta, jer replasirana dobit se ne oporezuje sa 20 % pa je dobit od 100 prošle godineove godine
vrijedi kao 100:1,2=83,33..Dakle ipak dobit treba biti četiri puta veća nego zadnje dvije godine za
opravdati sadašnju cijenu.

Vrijeme je za ….. zna se. !

Vrijeme je za ….. zna se.

Tutanj u Ingru? Oni ce imat ne 4x nego beskonacno puta vecu dobit nego zadnje dvije godine…Ako ju budu imali…

Kolega Miro,

vidim da je " balkanski " način razmišljanja duboko uvriježen i na ovom forumu, tako da odustajem na duže vrijeme od danjih postova.

Zovite me naivnim, ali vjerujem da poslovanje ne mora biti povezano ni sa kajmanskim otocima, niti sa time da bi matica prebacivala troškove na ERNT, pa onda neke kombinacije bla bla bla.

Ja ću i dalje biti naivan i na ZSE se držati određenih kompanija među koje svakako spada Ero.

New Report

Close