DLKV (Dalekovod d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DLKV (Dalekovod d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 05.10.2024. u 15:21
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
DLKV
3,45
14.864
4,311
3,46
3,48
-0,58%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Poslovni dnevnik ovako izvještava:

31. prosinac 2009.

Još jedan posao Dalekovoda u Makedoniji
Dalekovod je jučer u Republici Makedoniji potpisao ugovor s lokalnom tvrtkom za proizvodnju električne i toplinske energije TE-TO AD-Skopje kao investitorom, dok je krajnji korisnik lokalni operator elektroenergetskog prijenosnog sustava AD MEPSO.

Kako je danas priopćeno na Zagrebačkoj burzi, predmetni ugovor se odnosi na isporuku opreme, izgradnju i puštanje u pogon novog dvosistemskog 110 kV nadzemnog dalekovoda i visokonaponskog 110 kV kabelskog voda (dvije trojke), u svrhu priključenja nove TE-TO Skopje na postojeći 110 kV dalekovod Skopje 1 – Skopje 4. Vrijednost predmetnog ugovora iznosi 5,865.170,15 eura, dok je rok za završetak radova do 15. lipnja 2010. godine.

Ovo je već drugi posao u Makedoniji o kojem je Dalekovod izvijestio u posljednja dva dana. Podsjetimo, kompanija je jučer objavila da je u Makedoniji potpisala ugovor s AD MEPSO-om, za radove na rekonstrukciji 400/110 kV TS Bitola 2 zajedno s isporukom i instalacijom novog kontrolnog sustava te zamjenom postojećeg sustava zaštite. Vrijednost tog ugovora iznosi pak 1,6 milijuna eura.

(pd)

marcello

Je li moguće da netko stavi link o dobivenom poslu u Makedoniji, mislim da bi trebalo još koji put za svaki slučaj…

BTW kad će dividenda od Atlanske [lol]


To bi značilo ako sam dobro shvatio

1,6 mil
5,9 mil
ukupno 7,5 mil EUR poslova u Makedoniji


Ljudi pa ne budite smiješni, to je za Dalekovod ništa. Pa oni imaju poslove za 5 milijardi kn. trenutno dionica vrijedi 2000 kn a to što se vi sekirate što netko nekome jeftino proda, vaša stvar. mene to ne muči. Jeftino skupljam i veselim se.

http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/hTHUh7dO7kQRbqs6p3Q56w==.pdf




eto nesta novog…

http://zse.hr/default.aspx?id=28496


Vrijednost predmetnog ugovora iznosi 5.865.170,15 €,
Nek se nađe.
[/quote]

Mislim da je to oko 40 milijardi kuna. Svaka čast [thumbsup]
[/quote]
Krivo mislite kolega, a i ne znam što se tu treba misliti… to se preračuna po važećem tečaju iako ni za to ne vidim neke potrebe. Šest milijuna eura je šest milijuna eura ili nešto više od četrdest MILIJUNA kuna! Kao što reče kolega @verdi, nek’ se nađe!

Vrijeme ne stvara mudrace nego starce!

Evo za razliku od Dalekovodovih inestitora s foruma ja sam bio vrijedan pa pročitao prezentaciju za uvrštenje dionica na službeno tržište. Ima puno zanimljivih informacija koje će demantirati sve zablude koje vrte po forumu već par mjeseci.
Očekivanja uprave dalekovoda za 2010 g su:
-očekuje se pad prihoda u 2010g za 33% na 1,5 mlrd HRK
– rast EBITA marže na razinu od preko 10%
– restrukturiranje prihoda iz inozemstva i Hrvatske na omjer oko 35%:65% s 26%:74%
-fokus na Skandinaviju, zemlje regije, Kazahstan Ukrajinu i Gruziju

Zanimljiva je i SWOT analiza gdje se u slabostima navodi:
-velika koncentracija kupaca – 20% kupaca čini 80% prihoda
prepostavljam da u tih 20% kupaca spadaju HAC I HEP

I da se razbije jedan velika zabluda vezana uz FI 3Q uprava Dalekovoda za 2009g očekuje prihode od prodaje od 2,25 mlrd HRK što je malo više nego u 2008g a to znači da su u briljantno FI 3Q samo prebačeni prihodi iz 4Q.

kolega, malo ste mi nejasni. Kako mislite da su prebačeni prihodi iz kvartala koji se još nije niti dogodio/završio? Meni je jasno da se ponekad prebace prihodi iz završenog kvartala u sljedeći, ali još nisam čuo da je netko prebacivao prihode iz kvartala koji se nije niti dogodio.

nadalje, ovaj pad prihoda od 30% je worst case scenario, i to je ono što je predsjednik uprave i najavio kao najgoru moguću varijantu, dakle pad prihoda će vjerojatno biti manji. Ovaj najavljeni pad prihoda i nije toliko velik ako se uzme u obzir da je ovo ciklički/konjukturni sektor. Pogledajte što se dogodilo sa brodarima po pitanju pada prihoda (iznimka je jedino ULPL). U isto vrijeme najavljeni rast EBITDA marže sa trenutnih ttm 7,6% na preko 10% ukazuje na istovremeno jak pad rashoda, što nalaže poslovanje u korist dioničara jer će dobit ostati na relativno istim razinama. Za 2009. godinu dobit će pak biti otprilike u istim razinama kao u 2008 zbog povećanih rtroškova zaduživanja iako uz veće očekivane prihode.

IMHO, pametnije je da u 2010 malo stanu na loptu, smanje polugu, smanje investicije i samim time rashode po kamatama, povećaju profitabilnost.

Također će se i povećati udio inozemnih prihoda. Ja iz ovih brojki ne vidim ništa loše, dapače.

Sad kad smo se ovako lijepo ji transparentno predstavili za 2010 godinu u smislu poslovanja i prihoda, te natječaja sa kojima ćemo participirati možemo svako na svoj način, ne samo komentirati već i donijeti ulagačku strategiju.
Mene osobito raduje što se na neki način vraćamo izvornom poslu, što je svakako energetika.
Veoma je važno probiti se na ne samo obećavajuća tržišta Istočne Europe nego i Skandinavska i neka druga, pa makar to bili i mali poslovi preko kojih se izgrađuje reputacija i ime tvrtke.
Nije dovoljno da samo Hrvatska uđe u EU, to još i prije mora učiniti Dalekovod i riječju i djelom treba postati kompanija koja dijeli ogroman energeski kolač u Europi pa i dalje.
Tada se u igru uključuju razni energeski indexi (BEENRGX npr.), koji jednim dobrim dijelom odvajaju kompaniju od ZSE i uključuju je u globalne ekonomske tokove.
Slična situacija je sa našim brodarima i indexima vozarina u svijetu.
No sve to nije moguće preko noći niti lako, samo oni ustrajni dioničari koji znaju što žele moći će u dogledno vrijeme pokupiti plodove svog stpljenja.
Svim dioničarima Dalekovoda sretna ulagačka 2010 godina.

Kolega dovoljno je samo malo popratiti kolike investicije u energetici slijede u Bosni i Srbiji ili su već u toku. Za predpostaviti je da će Dlkv znati naći svoje mjesto u svemu tome. Ona cinčaona u Doboju se ne radi da bi pokrivala samo potrebe u HR. Vjerojatno će se uspjeti ugovoriti neki poslovi u komšiluku gdje tek predstoji gradnja prometnica i td. To što naša država nema nikakvu viziju na tom području može značiti samo jedno, a to je da netko nekome priprema teren da obezvrijede HEP i onda ga tako frknu EDF ili RWE koji će onda naglo otkriti njegove potencijale. Na kraju krajeva šta će nam HEP kad si ni vlast neznamo izabrati, a da se tom prigodom ne spustimo na nivo kamenog doba. Ako Sanader može odlaziti i dolaziti i narod to sve prešutno proguta onda se trebamo pozabaviti sa psihologijom i psihijatrijom za mase i energetiku prepustimo nekom pametnijem.

who dares, wins

@ Gubernator
Tek sam se probudio a već me kolega tjerate da uključim mozak.
Što se tiče prihoda nisam se baš najbolje izrazio.
Uglavnom uprava Dalekovoda za 2009g očekuje 2,25 mlrd prihoda, projekcija s kraja prosinca znači nema puno mjesta za pogrešku.
Vi ste kao argument za ulaganje navodili P/E ttm, pa vas molim da to revidirate s obzirom na dostupnost novih informacija.
Očekuje se da će prihodi iz inozemstva rasti u relativnome iznosu, dok bi apsolutni iznos trebao ostati isti.
Projekcija prihoda za 2010 g nas vraća u 2006g s obzirom na veće fiksne troškove molim vas da izračunate P/E i za 2010g.
Uspoređivali ste DLKV s KOEI pa sam se također potrudio malo analizirati i tu firmu da bi došao do nekih zaključaka.
KOEI za razliku od DLKV ostvaruje 45% prihoda iz inozemstva i trenutačno se trži na 0,8 book-a dok je DLKV na 1,12 booka s 26% prihoda iz inozemstva.

Prema tome zaključak je da je DLKV jedno 30% skuplji od KOEI.


@ Gubernator
Tek sam se probudio a već me kolega tjerate da uključim mozak.
Što se tiče prihoda nisam se baš najbolje izrazio.
Uglavnom uprava Dalekovoda za 2009g očekuje 2,25 mlrd prihoda, projekcija s kraja prosinca znači nema puno mjesta za pogrešku.
Vi ste kao argument za ulaganje navodili P/E ttm, pa vas molim da to revidirate s obzirom na dostupnost novih informacija.
Očekuje se da će prihodi iz inozemstva rasti u relativnome iznosu, dok bi apsolutni iznos trebao ostati isti.
Projekcija prihoda za 2010 g nas vraća u 2006g s obzirom na veće fiksne troškove molim vas da izračunate P/E i za 2010g.
Uspoređivali ste DLKV s KOEI pa sam se također potrudio malo analizirati i tu firmu da bi došao do nekih zaključaka.
KOEI za razliku od DLKV ostvaruje 45% prihoda iz inozemstva i trenutačno se trži na 0,8 book-a dok je DLKV na 1,12 booka s 26% prihoda iz inozemstva.

Prema tome zaključak je da je DLKV jedno 30% skuplji od KOEI.

kolega, sa oproštenjem ali ovo što ste napisali je hrpa gluposti. KOEI-jev prosječni povrat na kapital unazad 5 godina je cca 5%. Kod DLKV nije nikad bio ispod 15%. Ja dakle kažem da je DLKV 3 puta podcijenjeniji od KOEI, s obzirom da niti jedna niti druga cijena nije pretjerano udaljena od booka. I što ćemo sad?

A pro po prihoda, rekao sam već da je to worst case scenario, koji je u slučaju DLKV, barem poznat. A EBITDA marža od 10% koju najavljuju nikada nije do sad bila preko 8%.

DLKV po 320 je IMHO uvjerljivo bolja kupnja nego KOEI po 400.

odoh na pivo

[wink]

Možda to i stoji kod rastućeg tržišta i pozitivne perspektive ali sada se u cijene ugrađuju negativna očekivanja kojih puno više ima kod DLKV nego kod KOEI.
Pa Dalkeovod 40% prihoda ostvaruje od sustava cestovnog prometa, a država u sljedeće četri godine ne namjerava ozbiljno ulagati u cestogradnju.
Meni nije cilj obezvrijediti DLKV niti ga prikazivati u ništa lošijem svijetlu nego što činjenice govore. Iskreno Dalekovod je najbolja hrv. građevinska firma,ali građevina kod nas u sljedećih par godina nema nikakvu perspektivu.
Ove cijene su dugoročno dobre kao i cijene većine HR dionica, ali kratkoročno ja ovdje vidim mogućnost kupovine uz diskont pa zašto ne iskoristiti tu priliku.
Kolega G vi se kod ulaganja vodite krivim pokazateljima, kad se trend okrene ako bude isti omjer cijena vi kupujte DLKV ja ću KOEI pa ćemo vidjeti tko je bio u pravu.

New Report

Close