DLKV (Dalekovod d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DLKV (Dalekovod d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 20.10.2024. u 05:49
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
DLKV
3,78
221.704
58,714
3,72
3,76
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


Ne znam. Meni ovo zvuči ok.

– Ukida se dodatak na staž od 0,5%
– Uvodi se i varijabilni dio plaće kojim se navedena umanjenja mogu nadoknaditi i nadmašiti
– Ostala prava iz dosadašnjeg kolektivnog ugovora, poput Božićnica i regresa se ne ukidaju, već će njihova isplata također vezana uz rezultat, odnosno dostizanje postavljenog cilja EBITDA

Univerzalni koeficijenti (svima jednako) i kolektivni ugovori su nasljeđe socijalizma. Danas u poslovnom svijetu samo rezultati dovode do većih primanja. To je jedino ispravno.

Pa i logicno je da se placa mjenja sa ucinkom i kvalitetom rada, a ne svima po godinama rada, to je valjda samo nasa izmisljotina…

Ali nadam se da je time zahvacena i ekipa u uredu, kao i uprava i to gledajuci kroz visegodisnje rezultate, jer neka nikakve logike da imaju bonuse a poslovanje u minusu, ili jedne godine odu u plus, pa pokupe bonuse.. a onda par godina u minusu i ono nikom nista… tako bi trebalo svugdje, od drzave do firmi

Naravno. Primanja managementa trebaju biti vezana isključivo uz dobit u poslovanju. Ne znam koliko je istine u članku ali stoji ovako

Samo u managementu tvrtke odmah je, u prvom koraku procesa, napravljeno osjetnije smanjenje plaća.

Naravno da je uhljebljivanje loše i općenito jedan od glavnih razloga zašto smo tu gdje jesmo. Ali ono što ljudi ne shvaćaju je da su upravo kolektivni ugovori glavno sredstvo koje omogućava uhljebljivanje.


Naravno. Primanja managementa trebaju biti vezana isključivo uz dobit u poslovanju. Ne znam koliko je istine u članku ali stoji ovako

Samo u managementu tvrtke odmah je, u prvom koraku procesa, napravljeno osjetnije smanjenje plaća.

lako je manageru i da mu plaću smanje sa 20.000 na 17.000, ali ako radniku smanje sa 5500 na 4000, to je već problem za živjeti i hraniti obitelj s tako smanjenom plaćom…uprava umjesto da osigura nove poslove i veću zaradu koja ne bi dovodila u pitanje funkcioniranje firme sa sadašnjm plaćama, oni idu na rezanje plaća radnicima pa firmu dovedu do štrajka….”genijalno” rukovođenje

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

a plaća od 4-5 milja kn je komedija to bez daljnjega,,
ali morat će svi to iznivelirati ako misle imati djelatnike da se radi ili lagano ključ u bravu, jednostavno zakon tržišta.

ali rast plaća sa godinama, a ne kvalitetom i količinom posla koji se odradi je malo krivo postavljen, to je više socijalno nego produktivno po meni


a plaća od 4-5 milja kn je komedija to bez daljnjega,,
ali morat će svi to iznivelirati ako misle imati djelatnike da se radi ili lagano ključ u bravu, jednostavno zakon tržišta.

ali rast plaća sa godinama, a ne kvalitetom i količinom posla koji se odradi je malo krivo postavljen, to je više socijalno nego produktivno po meni

plaća od 4-5.000 kn i jest socijalna kategorija….ako su htjeli stimulirati radnike, mogli su predložiti da povećanje sadašnje plaće dobije onaj tko bude radio bolje i više od ostalih, a ne da radnici moraju raditi više i bolje da bi dobili i ovu crkavicu od plaće!…to je ravan put u propast firme….

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....



a plaća od 4-5 milja kn je komedija to bez daljnjega,,
ali morat će svi to iznivelirati ako misle imati djelatnike da se radi ili lagano ključ u bravu, jednostavno zakon tržišta.

ali rast plaća sa godinama, a ne kvalitetom i količinom posla koji se odradi je malo krivo postavljen, to je više socijalno nego produktivno po meni

plaća od 4-5.000 kn i jest socijalna kategorija….ako su htjeli stimulirati radnike, mogli su predložiti da povećanje sadašnje plaće dobije onaj tko bude radio bolje i više od ostalih, a ne da radnici moraju raditi više i bolje da bi dobili i ovu crkavicu od plaće!…to je ravan put u propast firme….
[/quote]
A zasto bi na istoj placi ostavili radnike koji ne rade ili koji lose rade? I zasto bi ti isti radnici i dalje bili zasticeni sa kolektivnim ugovorom kakav je sad?
Uz upravu sam po pitanju smanjenje placa, ako treba i na minimalac, sa ukljucenim stimulacijama na taj nacin da tko radi ispod norme dobija minimalac, tko radi u razini norme dobiva dosadasnju placu, a tko preskace normu – dobija vise nego sada.
Bozicnice i regresi vezani za EBITDA su apsolutna glupost, jer uprava je ta koja se brine za profit drustva, te neke dosadasnje “povlastice” ne bi trebale ovisiti o (ne)sposobnosti uprave.
Upravi takoder dati nove ugovore gdje ce naknade biti mjerene upravo profitabilnoscu poduzeca, a ne ostvarenim primanjima, kao sto je do sada slucaj.




a plaća od 4-5 milja kn je komedija to bez daljnjega,,
ali morat će svi to iznivelirati ako misle imati djelatnike da se radi ili lagano ključ u bravu, jednostavno zakon tržišta.

ali rast plaća sa godinama, a ne kvalitetom i količinom posla koji se odradi je malo krivo postavljen, to je više socijalno nego produktivno po meni

plaća od 4-5.000 kn i jest socijalna kategorija….ako su htjeli stimulirati radnike, mogli su predložiti da povećanje sadašnje plaće dobije onaj tko bude radio bolje i više od ostalih, a ne da radnici moraju raditi više i bolje da bi dobili i ovu crkavicu od plaće!…to je ravan put u propast firme….
[/quote]
A zasto bi na istoj placi ostavili radnike koji ne rade ili koji lose rade? I zasto bi ti isti radnici i dalje bili zasticeni sa kolektivnim ugovorom kakav je sad?
Uz upravu sam po pitanju smanjenje placa, ako treba i na minimalac, sa ukljucenim stimulacijama na taj nacin da tko radi ispod norme dobija minimalac, tko radi u razini norme dobiva dosadasnju placu, a tko preskace normu – dobija vise nego sada.

[/quote]

Daj ne lupaj, postoji osnovica, postoje koeficijenti i zna se kako se i kome trebaju povecavati i isplacivati vece place povecanjem koeficijenata, stimulacija i sl. Kakvi minimalci i norme, pa ajmo svako malo povecati normu pa ce svi uglavnom raditi za minimalac. Ili nece?

hdz-ovi uhljebi u dlkv imaju problema sa shvacanjem da da je u tijeku (e)migracija radne snage, tj da su napravili korak u pravome smjeru za zatvaranje firme kad im se pokupi svatko onaj tko zna i zeli raditi.

a onda ce oni zajdno s tobom nabijati norme za minimalce i cuditi se sto se desetljetna reputacija firme raspala u par godina kad pocnu isporucivati shit proizvode koje nitko vise nece.

@crop
“Naravno da je uhljebljivanje loše i općenito jedan od glavnih razloga zašto smo tu gdje jesmo. Ali ono što ljudi ne shvaćaju je da su upravo kolektivni ugovori glavno sredstvo koje omogućava uhljebljivanje.”

daj mi molim te objasni kako su kolektivni ugovori povezani s uhljebljavanjem?

@hansonja
A da, radnici na minimalac, a nisi se sjetio da uprava ide na minimalac, pa da oni budu plaćeni po učinku.

Problem s plaćanjem po učinku je u tome što se s time da manipulirati i oni će uvijek prikazati stanje ono koje njima odgovara.
Već viđeno

@mister: fino okretanje mojih rijeci kako Vam pase. Ne, norme definirati i drzati ih se, bez mijenjanja.

Nego, par pitanja za Vas: mislite da ce se Dalekovod, i njegova reputacija raspasti ukoliko oni cak i ugase dio proizvodnje? Mislite da nema firmi po svijetu koje jeftinije i efikasnije (da li je to radi radnika, uprave, okruzenja je nebitno) proizvode komponente koje Dalekovod montira? Mislite li da Dalekovod sve svoje komponente nabavlja od Dalekovod Proizvodnje? Mislite li da Dalekovod Proizvodnja svojom proizvodnjom znacajno sudjeluje u marzi koju Dalekovod na svojim projektima ostvaruje?


@phoenix
: Zato postoje norme, da bi se ucinak definirao i mogao mjeriti. A norme definirati u razgovoru sa sindikatom, da bi se izbjegle razno razne manipulacije uprave.

@hansonja
Jamčim ti da Dalekovod Proizvodnja proizvodi, cinča, pakira i utovara sve, ali sve metalne profile potrebne za izgradnju dalekovoda, isto tako vrijedi i za ovjesnu opremu, jedino što Dalekovod kupuje su vijci.
I ne samo to, nego radimo uslugu cinčanja za druge firme, točnije 50 posto od ukupno pocinčane robe, ostalo je za Dalekovod d.d.
Zato priče da je Dalekovod d.d. u plusu, a Proizvodnja u minusu ne drži vodu, sve je stvar knjigovodstva koje namješta brojke kako njima odgovora.



@mister
: fino okretanje mojih rijeci kako Vam pase. Ne, norme definirati i drzati ih se, bez mijenjanja.

Citao sam na brzinu, shvatio sam svi na minimalac + norme. Cinjenice su da ovo prolazi kod striktno poštenih i moralnih poslodavaca, rijetko koji nece doci u iskusenje dizati kad vidi da se prebacuju, to je prakticki SF

Dalekovod ocigledno ne spada u taj opis.

A dogovor sa sindikatima je… ono… vrlo optimistican, s obzirom da rijetko koji sindikalist vecinskog sindikata u firmama opcenito nije potplacen i na strani poslodavca.

Po meni ne treba izmisljati toplu vodu, postoji osnovica, koeficijenti i stimulacije i to je to.


Nego, par pitanja za Vas: mislite da ce se Dalekovod, i njegova reputacija raspasti ukoliko oni cak i ugase dio proizvodnje? Mislite da nema firmi po svijetu koje jeftinije i efikasnije (da li je to radi radnika, uprave, okruzenja je nebitno) proizvode komponente koje Dalekovod montira? Mislite li da Dalekovod sve svoje komponente nabavlja od Dalekovod Proizvodnje? Mislite li da Dalekovod Proizvodnja svojom proizvodnjom znacajno sudjeluje u marzi koju Dalekovod na svojim projektima ostvaruje?

Ono sto mislim je ono sto sam na neki nacin i rekao u proslom postu – tvrtka koja misli imati kvalitetnu proizvodnju i proizvod koji se napravi i isporucuje u dogovorenim rokovima, mora imati znalce, mora imati iskusne ljude i mora imati ljude koji hoce raditi.

Smanjivanjem placa na ispodprosjecne u trenutku kad su granice otvorene i ljudi masovno idu van, nikako nije put prema napred, vec put u propast. Onaj tko zna, hoce i moze ce otici, nove takve neces privuci, ostat ce ljudi bez nekog izbora i tip ljudi “kakva plata takva vrata”

Ako se misli imati proizvodnja, a ocigledno misli, sve ovo vodi u rasprodaju ugleda i laganu(?) propast. Jednom rasprodani ugled se vraca tesko ili nikako.

Ili se u upravi uzdaju u nekog novog “cacu” pa da opet mogu drmati s cijenama po HR kako im odgovara, izvlacit lovu i zivotarit na racun tog. Nekako mi se cini da taj scenariji i nije previse izgledan

Nisam sklon minimalcima. Ili si radnik koji radiš dobro i za to primaš pristojnu plaću (min 5000kn plus stimulacija) ili dobiješ otkaz.
Ukoliko uprava ne može platiti radnike iz ostvarene zarade, smjenjuje se uprava ili se gasi neprofitna djelatnost. Pa nije Dalekovod socijalna ustanova.

Ali o svemu ovom oko radnika je bespredmetno raspravljati dok god postoji socijalizam u menadžmentu I upravi, uhljebi i slično.
Isto nam je i u državi.

New Report

Close