DLKV (Dalekovod d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DLKV (Dalekovod d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 08.09.2024. u 00:28
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
DLKV
3,12
25.467
8,175
3,08
3,12
-1,90%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

moram se uključiti s obzirom da se svašta piše. Ovih 2 posto koji se napominju su zapravo troškovi koje je DLKV zapravo do sad imao i više manje je oko nule sa Poljskom. Nažalost aktivisti su presudili, a s obzirom da DLKV nije mogao dalje bilo je ili ćemo barem naplatiti ono što smo potrošili do sad ili ćemo se i dalje zafrkavati. Ono što je sad vrlo bitno da je sad od onih 300-400 milijuna kuna koje se očekivalo za potpisati ove godine lokalno sa državom uletilo jos ovih 110 (od tog posla je oko 40 posto samo DLKV izvodjač znaći nekih 50 milijuna eura). I sad nam već fali skoro 100 milijuna prihoda 2016, 2017, i jedan dio u 2018, što je nekih 20-25 posto ispod plana. Nažalost, ukoliko se ne popune brzinski ( imaju neke naznake da bi država mogla krenuti konačno s većim investicijama ), onda će se morati otpuštati dio radnika, i nažalost 2017ta će biti minus uz dodatno zaduženje od 30-40 milijuna kuna kako bi se isplatitli dobavljači i Banke ( pisao sam o tome). Eto to su najfriškije informacije, uglavnom svi su zatečeni i nije onako kako se mislilo, mada kažem sad se očekuje da bi mogla država spasiti cijelu priču.

A koji su to troškovi DLKV koje je imao vezano uz ovaj projekt u iznosu od 15 mil. kuna?

Zack4u dobro kaže to su troškovi koje je Dalekovod imao do sada. Nažalost ovaj novinarski uradak, ako ga tako možemo nazvati s obzirom na nekoliko netočnih podataka, je samo izjava za javnost. Daklem, radi se o projektu za koji je ugovor sklopljen puno prije 2014. Kako je Dalekovod izvrsavao ugovorne obveze s velikim zakasnhenjem, investitor je 2014. g pokrenuo pitanje raskida ugovora. 2014.g Dalekovoda delegacija je itputovala u Varšavu i na jedvite jade uspjela dogovoriti “reprogram” ugovora i to nanačin da je i potpisala taj novi ugovor. Kako je Dalekovodov podizvodac završio u stečaju Dalekovod opet nije izvrsavao ugovorne obveze pa je došlo do ovoga. Inače investitor je podigao tužbu protiv Dalekivoda u ovom slučaju, ali su je očito povukli i uspjeli dogovorom rijesiti.


imaju neke naznake da bi država mogla krenuti konačno s većim investicijama

O kakvim je investicijama riječ? Gdje?


@ igrac i neo
Ako fima dobiva neki neto iznos kao penale zbog otkazivanja ugovora, s kojom marzom bi to onda trebalo usporedit? Sa EBITDA marzom ili sa neto marzom koju bi zapravo zaradili nakon obavljenog posla?
A drugo, koliko vi mislite da DLKV ima neto marze? Pogledajte si malo Izvjesca DLKV, jos 2010. g. su napisali kao glavni cilj kompanije da dignu neto marze na 4%, u cemu nisu uspjeli.

Cinjenica je da su oni ovim otkazom dobili svoju zaradu unaprijed, oko 2%, a cak i ako je nesto manja od ciljane marze (ajde recimo da su ciljali 3%) po meni bolje je dobiti 2% sad sigurno, nego 3% za dvije godine mozda.

Zaključak da je “odšteta” od 2mil € zbog gubtika prihoda od 110mil € povoljan rezultat a sve polazeći od pretpostavke da Dalekovod obavlja poslove s 2% marže, je promašen.
Pozivate se na krivu maržu.

Da potpuno pojednostavim, zamisli Dalekovod u godini sa samo jednim dogovorenim poslom koji se može realizirati u jednoj godini ali od 122mil € (koliko je bio ukupni prihod u 2015g).
U tvojoj računici marže od 2% Dalekovod bi zaradio 2,5mil € ili 19mil kn.
E to kolega nije dovoljno ni za plaće 600injak zaposlenih, a gdje su ostali troškovi.

A na kaj su potrošili preostalih 800 miliona kuna?

gdje si ti našao u mojem izračunu preostalih 800 mil kn ?

kolega igrač, ja ne govorim o EBITDA marži, nego o neto marži, dakle neto neto profit!
količina novca koji ostane nakon što se isplate svi troškovi i porezi.
zarada vlasnika, povrat na kapital
ne znam kako više objasniti
to je 2% i to su dobili

Sjednica NO

http://zse.hr/default.aspx?id=74905


@ igrac i neo

A drugo, koliko vi mislite da DLKV ima neto marze? Pogledajte si malo Izvjesca DLKV, jos 2010. g. su napisali kao glavni cilj kompanije da dignu neto marze na 4%, u cemu nisu uspjeli.

Ja sam govorio o brutto marži na projektima a ne o Dalekovodu kao o cijelini. Svi koji ovdje pišete zaboravljate da Dalekovod dd ima i druge izvore prihoda a ne samo projekte.
Najveći su Dalekovod projekti sa cca 40ml kn, Dalekovod proizvodnja cca250ml kn…
Za razumijevanje Dalekovoda treba čitati i izvješća tih firmi, primjerice čisti NPM 2014g za Dalekovod projekt vam je bio skoro 20%, prošle godine je pak pao na 5%.

Kolega dany585, dobro sam ja razumio tebe o kojoj marži govoriš ali ne znam zašto s njom manipuliraš kada govoriš o dobivenih 15mil kn kao povoljnijom opciji.
Ja bih više volio da su odradili posao, zaradili nekih 150mil kn i onda platili sve plaće, fiksne i ostale troškove i ostalo.

…i onda im ostaje tvojih 2% marže.
U suprotnom (pa tako i u ovom slučaju sa 15mil kn “zarade”), nemaju ni za plaće.

A da ne kažem, kao što i Zack4u govori (iako mislim da pretjeruje s iznosom) da su u ovom ugovoru imali već određene (direktne) troškove pa im ne ostaje ni blizu od tih 15mil kn.

New Report

Close