DIOK (DIOKI d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DIOK (DIOKI d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

cijen opet pada, imali su pravo oni koji su jučer tvrdili da je ovo obična "sindikalna" navlakuša da se iskrcaju oni koji su kupovali na 80 kn [angry]

sve što pišem je osobno mišljenje te nije investicijski savjet niti poziv na kupoprodaju dionica!


cijen opet pada, imali su pravo oni koji su jučer tvrdili da je ovo obična "sindikalna" navlakuša da se iskrcaju oni koji su kupovali na 80 kn [angry]

10-15% je lijepa zarada….ali i kupovina po 80 za snižavanje prosjeka , kakvih je ovdje podosta, dobra je cijena

Kune nisu problem, kuna nema



počelo se događati ono što sam najavljivao, uglavnom više nikoga netreba nagovarati.

Samo za informaciju, prema mojim informacijama J. Kosor u subotu dolazi u Omišalj. Ovaj put na JANAF početak radova na dva nova spremnika vrijednosti milijardu kuna.

Pitam se, pitam se, … hoće li navratiti u DINU i dati jamstvo Vlade za kreditić od 36 mil. eura da bez talijana zatvorimo vinilni lanac.

Bilo bi to još malo goriva za raketu DIOK-R-A. [bye]


Jamstvo vlade privatnoj firmi ciji je vlasnik u zatvoru zbog ostecenja drzavnog proracuna.
ajmo malo logike…
[/quote]

Kolega vidim da još imate problama sa pojmovima kao što je privatno, društveno, državno …

Vjerujte bilo bi Vam puno lakše kada nebi koristili te termine i kada bi se fokusirali na važnije pojmove ukoliko želite biti uspješan investitor.

Podijelite tvrtke za koje iskazujete interes na PROFITABILNE i one koje to nisu, a ono što je za investitore još važnije na PERSPEKTIVNE i one koje u bližoj budućnosti nemaju neku sjajnu perspektivu.

Nadalje, ako tužitelj po optužbi i dokaže krivnju g. Ježića to apriori ne znači da je oštećen Državni proračun. Vjerojatno Vam je poznato da je nedavno ozakonjena diskontna cijena struje TLM-u (ponavljam, ne postavljejte si pitanje da li je TLM privatna tvrtka jer u konačnici nije bitno)
Ako su točne špekulacije da je kupljen automobil predsjedniku Vlade, nije li to na neki način ušteda Državnom proračunu?
Ipak nije moje da branim g. Ježića jer vrlo vjerojatno ima dobro plaćene odvjetnike pa neka ga brane, a ono što svakako nije dobro presuđivati mu prije nego se bilo što dokaže i objavi se presuda!

Na kraju pozivate se nalogiku, a vjerojatno ste i sami svjesni da živimo u Državi koja je ipak na žalost još jako daleko od svake logike …

Ulažite u perspektivne, vjerujte žao mi je ako do sada niste prepoznali DIOK-R-A …

Predraže, perspektivu rasta se nadam da će pokazati izvješće za 4. kvartal te milijusnka operativna dobit u daba veliek konjukture cijena (barem kako sava posta).
Ukoliko bude negative onda gdje je tu perspektiva uz ove cijene proizvoda?

Ako bude plus onda je ovo super prilika

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep


Predraže, perspektivu rasta se nadam da će pokazati izvješće za 4. kvartal te milijusnka operativna dobit u daba veliek konjukture cijena (barem kako sava posta).
Ukoliko bude negative onda gdje je tu perspektiva uz ove cijene proizvoda?

Ako bude plus onda je ovo super prilika

za odgovor sam Vam napisao 4000 znakova u kojemu sam nastojao objasniti moje stavove ali je post nekakvim čudom nestao??! (to mi se još nije dogodilo?)

Sada najkraće i najvažnije …

Uz najveće želje i optimizam uvjeren sam, a naravno volio bih da griješim, po mom mišljenju izvješće za 4Q neće biti pozitivno, a moguće je eventualno smanjenje gubitaka . Dopuštam si mogućnost manje greške jer se u promatranom razdoblju ipak uspjelo (iako diskontno) prodati 3 broda proizvedenog VCM-a.

Ipak to za mene ne znači da ne treba kupovati jer dionica ima fenomenalnu perspektivu, naravno ako i kada preživi ovo razdoblje povremene nelikvidnosti. Dakle rizik postoji ali dobit bi mogla biti enormna.
Pokušat ću koliko je to moguće kratko argumentirati.

U vrijeme dok je politika pozitivno percipirala DIOKI pokrenut je snažan investicijski ciklus, a tijekom par godina investiralo se i u djelatnosti koje nemaju blage veze sa petrokemijom. To je osnovni problem povremene nelikvidnosti ali u budućnosti može biti čak i prednost!

Investirano je i u osnovnu djelatnost tako da je uvođenjem nove tehnologijeza 50% povećan kapacitet postrojenja za proizvodnju polietilena. Isto tako potpuno je rekonstruirano postrojenje za proizvodnju VCM-a, a i izgrađena je prva faza postrojenja PVC.

Investicija u postrojenje polietilen se pokazala kao izuzetna, osim povećane proizvodnje za 50% značajno su smanjeni normativi (energija, sirovina, …) po jedinici proizvoda. Sam proizvod je toliko tražen da je prodan prije nego li je proizveden!
Postrojenje za proizvodnju VCM je pokrenuto, postignuti su željeni normativi proizvodnje, ali na žalost VCM (vinil-klor monomer) je sam po sebi praktički poluproizvod koji vrlo teško pronalazi kupca. Nadalje tehnologija samog postrojenja je takva da "troši" i kada ne proizvodi gotovo isto kao kada proizvodi. Dakle postrojenje je stand-by a čeka se eventualni kupac. (iz tog razloga je ponuda DIOKI-a za talijanski Vinyls koji ima postrojenje za PVC)).
Po mojoj slobodnoj procjeni trenutno postrojenje za proizvodnju VCM akumulira veći gubitak nego što je bio gubitak cijele grupe DIOKI za 3Q.

Sada o onome što je perspektiva i za što se vjeruje da spašava stvar. Na postrojenju za proizvodnju PVC-a je završena prva faza i očekuje se jamstvo vlade za aktiviranje već odobrenog kredita. Posao bi se obavio za cca. godinu dana a dobio bi se PVC proizvod izuzetno tražen na tržištu.
Dakle, prije spominjani VCM je sirovina za traženi PVC. I to je u biti više puta spominjani vinilni lanac koji je itekako profitabilan ali sam ako imaš sve karike lanca.

EIB je odobrio kredit kao i HBOR a za završetak investicije potrebno je cca. 30% dosadašnjih ulaganja. Ipak odlučiti će politika, nadam se pozitivno jer bi drugačije i za Lijepu našu bila prevelika ludorija!
Petrokemija je visokosofisticirana proizvodnja, nije pilana. Zar nije bolje da te proizvode kao i do sada mi prodajemo Europi i svijetu, a ne da skupo uvozimo.

Nadam se da je sada jasnije zašto nije korektno uhićenje g. Ježića stavljati u kontekst jamstva Vlade.

Na kraju samo da potvrdim da je trenutno zaista odlična cijena proizvoda što kolega Savo uz ostale insiderske informacije vrlo korektno prenosi.

Rijetko iskren i informativan post.
I to u 2 ujutro !
Stotka.

Postrojenje za proizvodnju VCM je pokrenuto, postignuti su željeni normativi proizvodnje, ali na žalost VCM (vinil-klor monomer) je sam po sebi praktički poluproizvod koji vrlo teško pronalazi kupca. Nadalje tehnologija samog postrojenja je takva da "troši" i kada ne proizvodi gotovo isto kao kada proizvodi. Dakle postrojenje je stand-by a čeka se eventualni kupac. (iz tog razloga je ponuda DIOKI-a za talijanski Vinyls koji ima postrojenje za PVC)).
Po mojoj slobodnoj procjeni trenutno postrojenje za proizvodnju VCM akumulira veći gubitak nego što je bio gubitak cijele grupe DIOKI za 3Q.

Pa kako sad ovo… dok se gradio VCM pricalo se ima kupaca koliko hoces, to je vrlo trazena roba na kojoj se dobro zaradjuje bla, bla, bla… sad odjednom – tesko je naci kupce, proizvodi velike gubitke itd. Mislim WTF? Ako je to zbilja tako sta nisu paraleleno gradili VCM i PVC ili prvo PVC pa VCM?


Postrojenje za proizvodnju VCM je pokrenuto, postignuti su željeni normativi proizvodnje, ali na žalost VCM (vinil-klor monomer) je sam po sebi praktički poluproizvod koji vrlo teško pronalazi kupca. Nadalje tehnologija samog postrojenja je takva da "troši" i kada ne proizvodi gotovo isto kao kada proizvodi. Dakle postrojenje je stand-by a čeka se eventualni kupac. (iz tog razloga je ponuda DIOKI-a za talijanski Vinyls koji ima postrojenje za PVC)).
Po mojoj slobodnoj procjeni trenutno postrojenje za proizvodnju VCM akumulira veći gubitak nego što je bio gubitak cijele grupe DIOKI za 3Q.

Pa kako sad ovo… dok se gradio VCM pricalo se ima kupaca koliko hoces, to je vrlo trazena roba na kojoj se dobro zaradjuje bla, bla, bla… sad odjednom – tesko je naci kupce, proizvodi velike gubitke itd. Mislim WTF? Ako je to zbilja tako sta nisu paraleleno gradili VCM i PVC ili prvo PVC pa VCM?
[/quote]


Ponekad je ipak važno, ili još bolje, važnije tko je pričao i iz kojeg razloga …

Već sam postao petrokemija nije pilana pa da dasku možeš prodati preko oglasnika!

Angažirajte se i provjerite koliko postrojenja za proizvodnju PVC-a ima u Europi. Vrlo malo, uostalom zato je i tražen i fali ga natržištu!
Nadalje provjerite koliko ih nema postrojenja za proizvodnju VCM-a te kupuju sirovinu za PVC na tržištu?
Ja odgovore znam!

Odgovor na Vaše pitanje sam već rekao ali niste dovoljno pažljivo čitali, postrojenje za proizvodnju PVC je građeno kako vi navodite paralelno (napravljena je prva faza tj građevinski radovi) ali dinamiku gradnje uvijek diktira i mogućnost investiranja!

Pitanje koje sada postavljaju zaposlenici je zašto se umjesto postrojenja za proizvodnju VCM-a nije radilo još jedno postrojenje za proizvodnju profitabilnog polietilena koje bi usput rečeno bilo jeftinije od rekonstrukcije VCM-a.
Trenutno je tako i iz sadašnje pozicije primjedba stoji, ali što ako se konjuktura cijena promijeni, nije li bolje imati dva konkurentna proizvoda? Nije li nekada veća zarad na brašnu a nekada na kruhu, i obrnuto!

Ponavljam sve će biti ok ukoliko se bude poštovala ekonomska logika a ne politička ili još bolje ne samo politička!


Ponekad je ipak važno, ili još bolje, važnije tko je pričao i iz kojeg razloga …

Pričala je uprava, čak i Ježić, a iz kojeg razloga… mogu biti samo dva, ili su bili uvjereni u to ili su oprali gomilu love na tom projektu ili oboje, ja ne vidim neki drugi razlog.


Već sam postao petrokemija nije pilana pa da dasku možeš prodati preko oglasnika!

Upravo zato treba dobro razmisliti prije nego što se uloži hrpa novaca u neki projekt, jer se proizvodi takvog tipa ne mogu prodavati bilo kome, već određenoj industriji. Onda je za pretpostaviti da vlada manjak u ponudi VCM-a pa da ce se ulozeni novac vratiti, a ne stvarati daljne gubitke. Uostalom, PVC je zamisljen na 50 kT u prvoj fazi, a 100 kT u drugoj fazi. Sta je onda sa preostalom kolicinom VCM-a koja se nece iskoristiti za proizvodnju PVC-a?


Angažirajte se i provjerite koliko postrojenja za proizvodnju PVC-a ima u Europi. Vrlo malo, uostalom zato je i tražen i fali ga natržištu!
Nadalje provjerite koliko ih nema postrojenja za proizvodnju VCM-a te kupuju sirovinu za PVC na tržištu?
Ja odgovore znam!

To su se trebali u upravi angazirati, sad se vec pitam jesu li?

Uglavnom da ne skacemo pred rudo, VCM se tek napravio, sljedeći mjeseci i kvartali će pokazati jel to bila pametna investicija ili ne, hoce li taj pogon raditi ili stajati.

… Nadalje tehnologija samog postrojenja je takva da "troši" i kada ne proizvodi gotovo isto kao kada proizvodi. Dakle postrojenje je stand-by a čeka se eventualni kupac. (iz tog razloga je ponuda DIOKI-a za talijanski Vinyls koji ima postrojenje za PVC)).
Po mojoj slobodnoj procjeni trenutno postrojenje za proizvodnju VCM akumulira veći gubitak nego što je bio gubitak cijele grupe DIOKI za 3Q.


Molio bih Vas malo pojašnjenja..zašto toliko troši dok ne radi?

Sve će doći na svoje realne vrijednosti.Moji postovi nisu nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!

Kao prvo – VCM je pogašen iz čisto ekonomskog rezona – kupaca za VCM ima ali cijene ne opravdavaju rad postrojenja.
Da Dioki ima PVC postrojenje zasigurno do ovoga ne bi došlo.
A to da li graditi ili ne PVC postrojenje isto je kao pitati – Da li je Hrvatskoj interes uvoziti ili proizvoditi.


Kao prvo – VCM je pogašen iz čisto ekonomskog rezona – kupaca za VCM ima ali cijene ne opravdavaju rad postrojenja.
Da Dioki ima PVC postrojenje zasigurno do ovoga ne bi došlo.
A to da li graditi ili ne PVC postrojenje isto je kao pitati – Da li je Hrvatskoj interes uvoziti ili proizvoditi.

Savo sa Vama se još jednom slažem, a upravo te činjenice sam i ja posebno naglasio u zadnjem postu.
Ipak moram reći da bi po mojem mišljenju bilo puno bolje proizvoditi i uhodavati postrojenje i osoblje, čak i ako se trenutno, kako sami kažete i ne isplati jer samo tako postrojenje može ostati u dobroj kondiciji i biti spremno za eventualne promjene na tržištu.
Naravno pod uvijetom da gubitak na proizvodu nije veći od troška zastoja.

K-PAX
bilo bi prekomplicirano objašnjavati tehnologiju postrojenja koju priznajem i ja znam sasvim površno, ali ono što znam je da postrojenje zbog agresivnih medija i zbog vrlo skupog katalizatora mora biti zagrijano i u tzv. recirkulaciji što iziskuje značajnu potrošnju energenata.
Ono što je svima razumljivo, fiksni trošak su npr. radnici (cca. 80×10.000,00 = …), ima toga još …

New Report

Close