DIOK (DIOKI d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DIOK (DIOKI d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ona 4 na asku po 208,50 su malo odudarali , pa sam ih pokupio.
Sad je situacija čišća – svatko u svom rovu čeka napad neprijatelja…..

Pad cijena LNG-a?
11.11.2008. | Tulsa, Oklahoma (SAD)

Kako prenosi ‘Oil and Gas Journal’, studija konzultantske kuće FACTS Global Energy (FGE) iz Singapura najavljuje pad cijena ukapljenog prirodnog plina u idućih nekoliko godina. Ona pokazuje i da će se morati ispraviti procjene koje je dala američka Uprava za informacije o energiji (EIA) o proizvodnji plina u SAD-u. Naime, ona u svojim ranijim ovogodišnjim procjenama nije u dovoljnoj mjeri uzela u obzir velike planove povećanja proizvodnje plina iz nekonvencionalnih izvora u SAD poput škriljavaca. Zbog toga će, kaže FGE, porasti i ukupna proizvodnja plina u SAD-u te do 2014. neće biti potrebe za većim uvozom LNG-a na američko tržište. Sadašnje visoke cijene LNG-a na azijskom tržištu mogle bi i ostati takve još neko vrijeme zbog snažne potražnje u Indiji i Kini. FGE očekuje da će aktualna financijska kriza usporiti potražnju za ovim energentom u ostalim razvijenim zemljama. Unatoč tome, ne očekuje se u većoj mjeri smanjenje investiranja u postrojenja za ukapljivanje prirodnog plina. Osim toga, procjenjuje se da će se ukupni troškovi izgradnje takvih terminala sniziti što bi, uz stabilizaciju ostalih troškova, trebalo utjecati i na znatno povoljniju tržišnu cijenu LNG-a u iduće dvije do četiri godine.

Ova financijska kriza imat će učinka na mnoge projekte koji značajno ovise o vanjskom financiranju. Ja ipak držim da problema sa financiranjem LNG-a u Omišlju ne bi trebalo biti jer je financiranje podjeljeno među članicama konzorcija što ukupni projekt čini lakše izvodljivim. Ne treba također zanemariti da su u konzorciju sve redom moćne tvrtke koje imaju načina kako ovo financirati.

Ono što me ipak malo brine su projekti DIOK-ija u Omišlju koji su planirani u iznosu od cca 5 mlrd kuna. Tu ćemo ili imati problema sa financiranjem ili ćemo zbog veće cijene novca imati dosta lošiji business case nego je trebao biti bez ove krize.
Najgora moguća solucija je da se uleti u investicijski ciklus i da se ne završi jer presuše izvori financiranja. Tada imamo s jedne strane veliki running cost a s druge strane nema prihoda koji to pokrivaju. To bi vodilo direktno u propast.
Ipak, vjerujem da Ježić i Uprava imaju dovoljno znanja da DIOK-i provedu kroz ova krizna vremena.

Sve će doći na svoje realne vrijednosti.Moji postovi nisu nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!

Ukoliko je točna procjena i padu cijena LNG-a, to samo povečava atraktivnost ulaganja u LNG-terminale. Osim toga u trenutnoj situaciji, za RH to je projekt od ogromne važnosti jer ipak se radi o greenfield investiciji od milijardu eura, koja će naravno otvoriti potencijale za otvaranje novih radnih mjesta, omogućiti angažman određenim tvrtkama, od građevinskih do transportnih, veliku korist lokalnoj zajednici..itd. Slijedeći korak je izrada studije utjecaja na okoliš te otvaranje javne rasprave o istoj, nakon toga slijedi odluka o građenju i početak radova. Na RH je da ubrza proces i iskoristi priliku.

@ K-PAX
Planirani projekti vezani uz investiciju od 5 mlrd. vjerojatno će intenzivirati financijski moćne snage koje stoje iza " projekta Dioki". Alternativa je , ulazak strateški jakog partnera, tko bi to bio ostaje otvoreno pitanje.

@OPORTUNIST
Nadam se da je to tako jer cca 1 mlrd USD nije sada mala investicija ni za najveće tvrtke. I najveće banke imale bi sada problema sa takvim projektom.
Ipak mislim da ne treba previše dramatizirati jer realno bi se od 2010 stvari trebale početi vraćati u normalu, a ova investicija je koliko sam shvatio i trebala biti realizirana kroz period od cca 5 godina.

Sve će doći na svoje realne vrijednosti.Moji postovi nisu nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!

stvari će se počet vraćat u normalu početkom 2009, kreditiranje če krenut i evo nas u igri

Cookie Monster


Ova financijska kriza imat će učinka na mnoge projekte koji značajno ovise o vanjskom financiranju.

Svi projekti Dioki dd pokriveni su s HBRO-om. Inače smiješne su ove krizne priče u smanjenju investicija. Najbogatiji su uvjek najviše izvlačili u kriznim situacijama i potencirali svoju moć. Ovo je izvanredna prilika za prave ulagače jer mogu dobiti za 100 ono što će za par godina vrijediti 200. Kda se priča o zaustavljanju kapitalnih investicija dobro bi bili da se usporede cijene materijala prije godinu dana i sada.

Evo malo o načinu kako Dioki financira svoje investicije.
Inače, dođe mi muka od npr najave zaustavljanja gradnje novog aerodroma. Cijene sirovina nikada niže. Za 200 milijuna eura možeš dobiti ono što vrijedi 300 milijuna eura. I što će naši pametni političari dan nakon službenmog završetka krize platiti 400 milijuna eura. Koji k…c sada ne naruče 10 brodova za obnovu trajektne flote. Pa sada im je najjeftinije. Ili je njima bolje kada plaćaju duplo, provizija je veća?

@Sava

Nije poanta u tome što investitori ne žele u nešto investirati, nego što ih banke ne mogu pratiti. Banke u strahu za vlastitu likvidnost zaustavljaju izlaz cash-a. Sada će stradati banke koje nemaju vlastite izvore ili ne uspiju privući novi kapital od ulagača. Osnova je ‘Loan to deposit ratio’. One banke koje su financirale svoju aktivu na sekundarnom tržištu a ne iz vlastite depozitne baze sada su u velikoj gabuli. Ne može se od takvih banaka očekivati puno. One se bore za opstanak.
HBRO ovisi o proračunu RH. Mislim da će i oni morati zavrnuti slavinu jer će proračun biti u krizi također.
Nisu problem tekuće investicije u Omišlju koje su teške cca 60-tak mio EUR, nego ona razlika do 1 mlrd USD koju su najavili da će investirati.
Dakle, treba se nadati da će se što prije rješiti kriza povjerenja u i među bankama jer to je ključ svega.

Sve će doći na svoje realne vrijednosti.Moji postovi nisu nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!



@Sava

Nije poanta u tome što investitori ne žele u nešto investirati, nego što ih banke ne mogu pratiti. Banke u strahu za vlastitu likvidnost zaustavljaju izlaz cash-a. Sada će stradati banke koje nemaju vlastite izvore ili ne uspiju privući novi kapital od ulagača. Osnova je ‘Loan to deposit ratio’. One banke koje su financirale svoju aktivu na sekundarnom tržištu a ne iz vlastite depozitne baze sada su u velikoj gabuli. Ne može se od takvih banaka očekivati puno. One se bore za opstanak.
HBRO ovisi o proračunu RH. Mislim da će i oni morati zavrnuti slavinu jer će proračun biti u krizi također.
Nisu problem tekuće investicije u Omišlju koje su teške cca 60-tak mio EUR, nego ona razlika do 1 mlrd USD koju su najavili da će investirati.
Dakle, treba se nadati da će se što prije rješiti kriza povjerenja u i među bankama jer to je ključ svega.

Za takve stvari je glupo uzimati novčane kredite. Svi veći proizvođači kreditiraju kupca opreme, nešto kao Leasing; možeš se snaći i na tržištu polovnih tj korištenih postrojenja; tako su uostalom i kupili opremu iz Adriachema. A ako to, gore navedno, ne hoda, u što sumnjam, imamo kreditiranje izvana preko Dioki Holding AG ili Adriaoil spa.

Zadnje transakcije:
Cijena Količina Iznos Datum
182,50 10 1.825,00 17.11.2008 11:40:00

Bravo!

"ne vrijedi se raspravljati sa budalom, jer te spusti na svoj nivo, i onda te pobjedi na iskustvo" Mreich

Ovo djeluje kao da bi moglo uskoro stići loše izvješće.

New Report

Close