DIOK (DIOKI d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DIOK (DIOKI d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pa uopće nisu ni pogledali račun dobiti i gubitka, tj. nisu sposobni primjetiti zbog čega je nastao tkz. "gubitak"….

E mi hrvati………

Najveći dio gubitka je nastao kao razlika izmedju knjigovodstvene i procjenjene vrijednosti poduzeća.
Tj većina gubitaka nije nastala kao rezultat poslovanja.

Možemo mi filozofirati i ovo i ono (drukati i na gore i na dolje, govoriti o dugoročnoj perspektivi), ali činjenica je da cijena dionice i zbog loših poslovnih rezultata, kao i zbog smanjenja temeljnog kapitala (bez obzira na čišćenje knjigovodstvene bilance) konstatno pada.
Pitanje je gdje je tome kraj ?
Čak i nakon definitivne objave lokacije LNG terminala (ako to i bude Omišalj) jako je mala vjerojatnost da se cijena dionice vrati na ATH .

"Da ne mrzin,i buden pošten, iskren i odan, a razliku između zla i dobra, nisan naučija ni od fratra, ni hodže, ni popa "

Daleko smo mi od ATHa. A cini mi se da se hrpa spekulanata skupila i da samo cekaju znak da se pocnu slagati po asku.

Mislim da necemo mi jako visoko odletiti sa DIOKom nakon objave, u biti ovisi o cijeni koja ce biti kad se objavi definitivna odluka. Ako budemo na ovim razinama, mozemo biti zadovoljni ako dodje do 600kuna i zadrzi se tamo. Peak bi mogao proci malo vise.

Nekako sam skeptican, ali nije li to rezultat sezone kiselih krastavaca? [rolleyes]

Nema veze, DIOK ce me obogatiti.


Gledao sam malo cijene zemljišta i usporedjivao s cijenama u Industrijskoj zoni Kukuljanovo.
Pravo gradjenja u Kukuljanovu je 0,51 Eur/m2 mjesečno + PDV, naravno to je početna cijena na nadmetanju.
U istoj zoni gradjevinsko zemljište se prodaje po 60,50 Eura/m2 + PDV, početna cijena.
Koju varijantu će ugovoriti Dioki, prodaja ili osnivanje prava gradjenja uz pravo otkupa LNG terminala nakon npr 30 godina?
Inače za LNG terminal će trebati cca 600.000 m2. Knjigovodstvena vrijednost je 30 dem ( cca 115 kuna )!

Neznam od kud pukaš sve te informacije.Nesumnjivo je da raspolažeš zavidnim znanjem iz ove dijelatnosti ali zar već ne vidiš da to nema nikakve veze sa kretanjem cijene dionice. Nažalost.Da smo u normalnijoj državi uzeo bi te za savjetnika ali ovdje oćito vrijede neka druga pravila.Kad Ježić posloži kockice ,a Mesić ponovo prošeće Dinom možemo očekivati rast.

Sad smo se svi uzjogunili oko temeljnog, smanjenja, gubitaka i slično. Pa je li bilo normalno da dionica poduzeća skače na način kao što je to bilo do sada, a izvješća uvijek u banani. Firma konstantno vuče minus.
Kao što smo vidjeli najave najava LNG-a su napuhale cijenu. Ne kvalitetno poslovanje nego špekulacija, neki bi rekli utemeljena na špurijusu, da će se terminal graditi baš na DININOM zemljištu u simbiozi sa njezinim pogonima. A od svega ništa do dana današnjeg. Čak još nisu ni hrvatske tvrtke službeno pristupile konzorciju ADRIA LNG.
Pa zašto se sve skupa nebi ispuhalo malo. Nije bilo ni pozitivne reakcije na dobit prikazanu u prvom kvartalu ako se ne varam. Investitori su postali prezasićeni najavama bez konkretnih i malo stalnijih/stabilnijih pozitivnih rezultata. Jedanko tako su preplašeni općom krizom.
DIOKI očito ulazi u fazu velike promjene. A vrijeme promjene je uvijek vrlo osjetljivo doba. I zna jako ovisiti o atmosferi i okružju u kojem se odvija.
Izvješće je negativno, ako se misli pozitivno poslovati opet su potrebna velika ulaganja što je opet u trenutku odljev, minus, općenita ekonomska situacija je u minusu, LNG još nije definiran i djeluje daleko. Nažalost sve razlozi za pad u ovim uvjetima, a ne za rast. Da su potvrdili pozitivan rezultat sa početka godine možda bi i ostali na istoj razini.
Premijer je ovog puta da vrlo znakovitu izjavu i ništa, a onda još stigne ovo smanjenje temeljnog kapitala i nominalne vrijednosti dionice, a tržišna vrijednost iste jedva je dosegnuta i čak se kreće oko 10% manje od nominale.
Ljudi sve to zajedno ne vole i većina nisu ekonomski stručnjaci niti prate izvješća, bilance. Crno ili bijelo, nema filozofiranja, a strpljenje je pri kraju. Mislim da možete biti sretni što u ovo kratko vrijeme nije jače roknulo.
To opet ne znači da se klizanje dolje neće nastaviti. Količina na prodaji se povećala za 40%, a na kupnji smanjila za oko 20%.
K/P 985/7091
PROSJEČNA CIJENA 14.08.2008. JE 396,17.

a dok svoj život živim samom sebi Ja se divim

U polugodišnjem izvješću stoji da DIOKI grupa ima 1244 zaposlena, prema 897 godinu dana ranije. Ovo je dosta veliki porast broja zaposlenih (347 novih ljudi, odnosno cca 38% više)
Mene naravno ovo generalno veseli, ali zanima me koji je točno razlog ovome jer trošak osoblja je u 2.kvartalu skočio preko 50% (!!) odnosno sa 30,6 na 46,6 mio kuna.

Da li je neko detaljnije upućen u razloge ovakvog povećanja?

Sve će doći na svoje realne vrijednosti.Moji postovi nisu nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!

Pa naravno! Pogledaj planove, nove projekte, povećanje proizvodnje, prodaje…………Za sve to je potrebno više ljudi. Osim toga ekipa na čelu sa Šelebajem otpustila je puno previše ljudi! Netko mora raditi. I da: a porast plaća? Na to ne računaš?

Samo siromašni znaju da ima i siromašnijih od njih. Bogati vide samo bogatije od sebe.


U polugodišnjem izvješću stoji da DIOKI grupa ima 1244 zaposlena, prema 897 godinu dana ranije. Ovo je dosta veliki porast broja zaposlenih (347 novih ljudi, odnosno cca 38% više)
Mene naravno ovo generalno veseli, ali zanima me koji je točno razlog ovome jer trošak osoblja je u 2.kvartalu skočio preko 50% (!!) odnosno sa 30,6 na 46,6 mio kuna.

Da li je neko detaljnije upućen u razloge ovakvog povećanja?
Možda je to povećanje plaća 3%,koje je bilo vezano uz kolektivni ugovor,odnosno ako se troškovi života povećaju preko 3%(a znamo koliki su)i može biti da je uračunat regres koji je 50% plaće u DIOKI-u,a možda su si i menageri malo nagradili sa kojim bonusom,….
[lol]


Pa naravno! Pogledaj planove, nove projekte, povećanje proizvodnje, prodaje…………Za sve to je potrebno više ljudi. Osim toga ekipa na čelu sa Šelebajem otpustila je puno previše ljudi! Netko mora raditi. I da: a porast plaća? Na to ne računaš?

Kolegice vi ste pretpostavljam zaposlenik DIOK-ija. Ako je to točno, pitanje broja zaposlenih i plaća je za Vas naravno vrlo osjetljivo pitanje i pretpostavljam da ste vrlo senzibilni na bilo kakvu kritiku po tom pitanju.
Ipak moram Vam skrenut pažnju da interesi Vas kao zaposlenika DIOKI-ija i Vas kao dioničara DIOK-ija nisu potpuno sukladni, a pogotovo na pitanju troškova osoblja.
Moj općeniti stav je da DIOK-i neće biti uspješan bez kvalitetnih zaposlenika koji moraju biti i odgovarajuće nagrađeni.
Ali ja sam pitanje usmjerio na RAZLOGE povećanja troškova, a ne na njihovu apslutnu visinu. Nije problem da se trošak poveća za 15 mio, ali da se zarada poveća za 30 mio, ali to trenutno nije slučaj.
U RDG-u koji su dostavili na ZSE je prikazan kvartalni gubitak od 16,7 mio kn, i istovremeno je prikazano kvartalno povećanje PEREX-a za 15 mio KN.

Nije pritom problem usklađivanje plaća postojećih zaposlenika, jer trošak po zaposlenom razumno raste i trenutno iznosi 12.494,11 kn po zaposlenom što je povećanje od 9,62% u odnosu na 2Q2007.

Ja pokušavam shvatiti zašto je povećan u 2.kvartalu broj zaposlenih za 317 ljudi. Nije ni to to problem ako će to donijeti novi prihod i profit, ali iz službene komunikacije iz DIOK-ija prema dioničarima i javnosti ne dolaze informacije.

U privitku je tablica sa kretanjem broja zaposlenih i troškova osoblja u 2008 i 2007. za razmišljanje.
Lijepi pozdrav svim zaposlenim u DIOK-iju i bez ljutnje.

Sve će doći na svoje realne vrijednosti.Moji postovi nisu nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!


U polugodišnjem izvješću stoji da DIOKI grupa ima 1244 zaposlena, prema 897 godinu dana ranije. Ovo je dosta veliki porast broja zaposlenih (347 novih ljudi, odnosno cca 38% više)
Mene naravno ovo generalno veseli, ali zanima me koji je točno razlog ovome jer trošak osoblja je u 2.kvartalu skočio preko 50% (!!) odnosno sa 30,6 na 46,6 mio kuna.

Meni se čini da je to zbog Novog Lista, jer i on je sada u Grupi


Meni se čini da je to zbog Novog Lista, jer i on je sada u Grupi

Da, to bi moglo biti to.

Ali u rubrici ‘Pripajanja i spajanja’ su naveli ”Nema promjena”. U svakom slučaju kad se ubaci Novi list u konsolidiranu bilancu biti će teško uspoređivati podatke za prijašnjom godinom.

Dodatno, koliko ja znam Novi list posluje već dugo solidno i uz dobit. To bi značilo da je NL mogao samo unaprijediti rezultat, odnosno da je rezultat iz osnovne djelatnosti bez NL još lošiji nego što se vidi u RDG-u.

Sve će doći na svoje realne vrijednosti.Moji postovi nisu nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!


Da, to bi moglo biti to.

Ali u rubrici ‘Pripajanja i spajanja’ su naveli ”Nema promjena”. U svakom slučaju kad se ubaci Novi list u konsolidiranu bilancu biti će teško uspoređivati podatke za prijašnjom godinom.

Dodatno, koliko ja znam Novi list posluje već dugo solidno i uz dobit. To bi značilo da je NL mogao samo unaprijediti rezultat, odnosno da je rezultat iz osnovne djelatnosti bez NL još lošiji nego što se vidi u RDG-u.

Postoji i jos jedna mogućnost, no ona se mjeri u promilima… s obzirom da slijedeće godine startaju na Krku nova proizvodna postrojenja možda su počeli zapošljavati i obučavati nove radnike za to. No to je veliki broj ljudi pa bi se sigurno pročulo kroz medije, a i kolega Janko bi, vjerujem, to znao. A i ne vjerujem da bi ih odmah stavili na punu plaću.

Tako da mislim da je to povezano s Novim listom. Mislim da će se i prihodi Novog lista bolje vidjeti u izvješću za slijedeći kvartal, a posebno do kraja godine, tko zna kada su ga točno priključili…

New Report

Close