DIOK (DIOKI d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DIOK (DIOKI d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

3. PLIN VS ugljen

Ne znam, Vi mi izgledate kao neki lobista za ugljen i prljave tehnologije.

Ugljen je naprosto zakonima koje su doneseni u EU, a time i u Hrvatskoj postao nepoželjna sirovina.

cijena ugljena je manja od plina, ali kad se u tu računicu stavi prijevoz, zagađenje koji izaziva ugljen i ugljenova prašina, pa razne tehnologije koje bi morali loviti CO2, a čije se emisije ako su prekoraćene plaćaju.

Pa zbrinjavanje radioaktivne troske i ostalog zagađenja koji izaziva CO2…

Vi bi stavili takve termoelektrane na More da se ljudi otruju, a da nam šume unište kisele kiše.

ima tu i obnovljivih izvora, ali naprosto za industriju nisu pogodne.

Iskreno, najčišća je radioaktivna energija, i meni kao znanstveniku prihvatljivija nego termoelektrane na ugljen.

Otiđite u Kinu pa vidite kako u Pekingu ne vide Sunca, pa će vam biti jasnije.

By the way ugljena u Hrvatskoj odavno nema, dok plina navodno ima.

[b]black magic[/b]

3 II

Što se tiče HEPA Hrvati već plaćaju njihovu nesposobnost.

Pa hvale se da imaju dovoljno novaca, koje mi plaćamo…

Toliko se smanjila potrošnja struje….

a mi i dalje uvozimo struju, uvozna struja je najskuplja struja.

Što se tiče prljave tehnologije i građana koji umiru od raka.

Misliš da to naše zdravstvo ne košta, a o ljudskim životima da ne govorim

HEPU fali jedan izvor struje u Dalmaciji.
Da li će to biti hidrocentrala ili termoelektrana je nebitno.

[b]black magic[/b]

4. Turizam, strateški promašaj Hrvatske

Normalno oko tih termoelektrana koje bi davale i toplu vodu (povećava se energetska učinkovitost) izgradio bi kompleks hotela s puno zvjezdica u kojima bi sezona trajala 12. mjeseci.
Znaci sad idemo u izgradnju hotela, sa od oka puno zvjezdica, samo zato jer evo imamo visak tople vode pa da se iskoristi 🙂 koja planska ekonomija. Te hotele ce gradit HEP ili LNG terminal 🙂

Tu se čak i slažemo.
Smatram da je turizam kao strateška grana za Hrvatsku potpuno promašena industrija.

Umjesto različita olakšice za turizam, sve do smanjenja PDV na 10 % bilo bi puno više svrhe da se taj novac i pomaže za ulaganje u industriju, nove tehnologije i nova radna mjesta.

Bazirati svoju ekonomiju na mjesec i pol sunčanog vremena mogu samo i.dioti.

A investitori će si sami izgraditi hotele, napraviti sadržaje na koji način će privući turiste.
Država im treba samo osigurati infrastrukturu, što je moguću jeftiniju i povezanost.

Kao što Vi kažete nećemo plansku ekonomiju.
Onda nema razloga da financiramo turizam.
probajte jednu godinu uopće ne reklamirati Hrvatsku.

Opet će te imati broj gostiju kao da ste milijarde ulupali.

Ja samo dajem prijedlog kako da produžite sezonu na 12 mjeseci.

Ono što Vi ismijavate možda bi hotelima bilo puno isplativije da mogu kad zahladi imaju toplu vodu, za grijanje i bazene.

Troškovi su puno manji, a o povećanju energetske isplativosti da ne govorim.

Makar ovu drugu termoelektranu na plin sam bio zamislio kod Splita, tak da cijeli grad može prijeći na centralno grijanje.

Ili mislite da je i to neisplativo?

Mislim da će Split imati sve manje sunčanih dana, a sve više kišovitih i hladnijih.

[b]black magic[/b]

LULA

Kako je to ipak puno čistija tehnologija od recimo ugljena, u dogovoru s Europom unijom mogli bi dobiti i neke olakšice za to.
Nebi.

Ovo naprosto nije točno.

Plin ima manje emisije CO2.
Hrvatska plaća emisije CO2.

Trenutno Vam je cijena na tržištu 5,8 euro/toni.

Manjom emisijom manje plaćate love u EU proračun.

[b]black magic[/b]

5.
Automobili, kamioni, brodovi na LNG, daj nemoj 🙂 Da slazem se da je terminal bez njegovog koristenja bacen novac i zato ga nitko nije bacio pred 3.g kad si ga ti predlagao kao odlicno rjesenje.

Kratkovidni nikad neće progledati.

Mi smo se Kyotskim sporazumom obavezali na užasno g.lupe količine emisija CO2.

Opet, među rijetkima u svijetu ih poštujemo. jer smo uništili toliku industriju da možemo.

Većinu emisiju koje proizvodi Hrvatska odnosi se na HEPove termoelektane na ugljen i mazut i promet vozilima.

Osim što je plin puno jeftiniji od benzina i dizela, ne zagađuje okolinu, a dobro djeluje i na motor te produžava vijek trajanja.

Zbog čega smatrate da prijevoznicima ne bi bilo zanimljivo smanjenje troškova prijevoza…

Smanjenje troškova goriva i raznih taksi smanjuje cijenu samog prijevoza pa bi se i na konačnoj cijeni hrane, proizvoda na policama osjetilo.

[b]black magic[/b]

6. LNG ce se gradit usprkos njegovoj ekonomskoj neisplativosti samo jer je geostrateski potreban. A razliku ce platit neciji gradjani. Tito je umro, komunizma vise nema, dosla je demokracija i kapitalizam, shvati da su ti metode i tehnike kao i svim drzavnim kompanijama i da smo zato tu di jesmo.

I naposljetku demokracija, kapitalizam, komunizam. Tito, metode socijalizma.

Ovaj dio mi je naročito zanimljiv.

Znači kapitalisti i “demokrati” će ga na kraju ipak graditi makar se uopće ne isplati

Ma nemojte me…[emo_smijeh]

Kad se nema više argumenata potežu se političke floskule.

Mislim da ljudi nisu dobro shvatili što je demokracija i kapitalizam.

Odnosno, shvatili su to tak da se mozak, razmišljanje, rad i planiranje treba izbaciti iz firmi.

Ako ste crveni onda je to valjda socijalistička ekonomija, a ako ste plavi, zeleni. žuti crni…..sivo na kvadratiće na cvjetiće…

Onda je to demokracija i kapitalizam.

Ne bi vjerovali, ali politici ne bi trebalo uopće biti mjesto u firmama, bilo privatnim, bilo državnim.

Ja ne vidim baš da u Hrvatskoj takvih firmi.

A i one “uspješne” su postale takve jer su HDZovi komunisti izglasali takve zakone koji su im omogućili da u pojedinim segmentima budu uspješni.

ali to nije kapitalizam i demokracija, slobodno tržište već pogodovanje određenoj skupini ljudi koji je osiromašio i opljačkao Hrvatsku.

I koji i dalje viče to je VUK, VUK, VUK, da bi skrenuo pozornost sa svog lo.povluka.

Voda u kiselinu.

[b]black magic[/b]


UDinu poslan DORH da ispita dali uprava stiti interese vecinskog vlasnika RJ?

evo napokon dobra vijest!nadam se da će početi ozbiljno baviti slučajem koji je donio velike gubitke RH a i samom vlasniku tj.malim dioničarima kao i zaposlenicima!”smrt komunizmu,sloboda diokiu”:)))

Vrdoljak je ustvari dobar primjer mojoj djeci. Kažem im : ” vidite, kad ovaj lik može biti ministar, vi možete biti direktori svemira.”
Ali budući da je sindikat DINE konačno opet poduzeo jednu od svojih žestokih akcija i “organizirao sastanak u vatrogasnom hangaru i analizirao pat poziciju”, realno je za očekivati skoro rješenje agonije. Vjerojatno već “idući tjedan”.

@LULA1

S jedne strane ogromna briga za stetnost elektrana na ugljen a s druge promoviranje eksplotacije skriljca, jasno.
Ja sam osobno za nuklearnu, a probleme zagadjenja svijeta ce rijesit elektricni automobil i umjetno meso a ne LPG niti LNG.

@2
Sume ima svatko tko ih zasadi u EU i to nije strateski resurs, HEP distribucija je ali HEP proizvodnja nije. INA i DIOKI nisu, busotine i naftna polja jesu.
Tvrtka u privatnim rukama moze uspijet, moze i propast, ali u drzavnim ne treba biti.

BTW Koje je to tvrtke drzava spasila sa svojim odlicno odradjenim restrukturiranjem nakon sto su upale u probleme zbog loseg vodjenja. Ja znam stotine koje nije.

@3
Koja logika ja sam protiv prodaje plina iz LNG na krku hrvatima i to odma znaci da sam lobist za pretpostavljam uvoznike ugljena? Jer ako ja napisem 3 rijeci o ugljenu(a nisam niti jednu) svi ce pohrlit da promjene svoju proizvodnju na ugljen zbog mojih pametnih savjeta i zakljucaka o LNG.

Plomin ce smanjit emisuju stetnih plinova a ne povecat pa ce se i penali smanjit a ne povecat, kao i sav ostali bull o kiselim kisama i umiranju.

@4
Jeftina topla voda nebi produzila sezonu na 12mj jer problem nije u cijeni energije nego nedostatku razloga da turist dodje u 10,11,12,1,2,3,4,5,6mj. Hrvatski turizam je zapeo u 89.g samo s boljim hotelima i kucama. Nije problem u turizmu, on je tu i samo ce rasti problem je u nedostatku i nekompetenciji usluznih djelatnosti koje zahtjevaju promjenu mentaliteta i iskljucivo nastaju na poduzetnickim aktivnostima i idejama gradjana. Drzava se s druge strane po komunistickom modelu uhvatili reindustrijalizacije koju je nemoguce napravit.
Zemlje sa najvecim udjelom industrije u BDP Indonezija, Kina, Iran, Kolumbija, Mexico, s najvecim udjelom usluga Francuska, USA, Grcka, UK, Belgija, Danska.

@4.1
To nije stvar nekakvog oprosta, olaksica i dogovora sa EU kako ste prije naveli, nego stvar propisa i zakona i stoga se Hrvatska nebi mogla dogovarati za ikakve olaksice.

@5
A sta sprijecava sada kamione i brodove da se voze s tim LNG? Nedostatak istog na trzistu? Natjerat ih na koristenje istoga dekretom? Cijenom ne jer je i danas duplo jeftiniji LPG.
Ne nego cinjenica da kamioni i brodovi voze na naftu a ne benzin i “nemoguce” ih je prepravit da voze na LPG. Diesel eksplodira pod tlakom a plin na svjecicu 🙂

@LULA
@5
A sta sprijecava sada kamione i brodove da se voze s tim LNG? Nedostatak istog na trzistu? Natjerat ih na koristenje istoga dekretom? Cijenom ne jer je i danas duplo jeftiniji LPG.
Ne nego cinjenica da kamioni i brodovi voze na naftu a ne benzin i “nemoguce” ih je prepravit da voze na LPG. Diesel eksplodira pod tlakom a plin na svjecicu :)

USA je već daleko na tom putu odmakla a sada kada imaju svog plina i za izvoz još više napadaju sektor transporta s LNG-om!
Željeznice i brodarstvo te sav teški kopneni prijevoz.

Ono što nije točno je da je Ina strateška kompanija – kako jedna strateška kompanija svojom politikom može toliko uništiti Hrvatsko gospodarstvo?
HEP i INA su svojim politikama nabave električne energije i nafte umalo srušili kompletnu državu.
Kako su pokrili gubitke – tako da su trošak svojih promašenih politika prevalili na leđa gospodarstva uz blagoslov države.
A ta ista država se skriva iza leđa MOL-a dakle MOL je sinonim za neuspješnost svih Hrvatskih Vlada glede energetike.
I nacija to popriličito dobro puši!


…nemoguce ih je prepravit da voze na LPG. Diesel eksplodira pod tlakom a plin na svjecicu 🙂

http://magazin.auti.hr/doktore-pomozite/moze-li-plin-u-dizelski-motor/4231


UDinu poslan DORH da ispita dali uprava stiti interese vecinskog vlasnika RJ?

što su obavili završetak posla u Hep-Holding -HNS,zbog rušenja PSN za DIOKI.

New Report

Close