DIOK (DIOKI d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DIOK (DIOKI d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Apsurdnost situacije je u tome, da kad krene, više će biti kupaca na razinama iznad 600 nego trenutno.

Uvijek je to tako.
Ljudi se valjda žele uvjeriti da je krenulo pa da ulete u jureći vlak; rađe to nego da dokupljuju nisko i čekaju.
Svako ima svoj stil ulaganja…..

La vita e bella!


Da,svi nešto spremaju samo nikako da krene,a ni kupnja baš ne cvjeta,sve mi to malo smrdi.[sad]

Ovo se stručnim rječnikom zove zatišje pred buru. [wink]
Oni koji kupuju kupili su, a plašljivci su prodali.
Ostali su oni koji vjeruju i čekaju.
Oni koji ne znaju ili znaju i čekaju ti čekaju triger.
To su oni koji budu kupovali od nas na razinama duplo od ovoga sada.
Sad samo malo strpljenja. [pray]

@ kerefek76

Lijepo i stručno objašnjeno! [thumbsup]

La vita e bella!

pixma:

Da,svi nešto spremaju samo nikako da krene,a ni kupnja baš ne cvjeta,sve mi to malo smrdi.[sad]

Ovo se stručnim rječnikom zove zatišje pred buru. [wink]
Oni koji kupuju kupili su, a plašljivci su prodali.
Ostali su oni koji vjeruju i čekaju.
Oni koji ne znaju ili znaju i čekaju ti čekaju triger.
To su oni koji budu kupovali od nas na razinama duplo od ovoga sada.
Sad samo malo strpljenja. [pray]


[smiley][thumbsup]

dan je pametniji od noći


OPORTUNIST: ” Apsurdnost situacije je u tome, da kad krene, više će biti kupaca na razinama iznad 600 nego trenutno. ” Uvijek je to tako. Ljudi se valjda žele uvjeriti da je krenulo pa da ulete u jureći vlak; rađe to nego da dokupljuju nisko i čekaju. Svako ima svoj stil ulaganja…..

Kao nesporan autoritet na ovoj temi, što misliš o ovoj EBRV tehnologiji, i da li naši ne žure jer uvijek mogu izabrati to umjesto klasičnog zemaljskog postrojenja!

Sava
“Kao nesporan autoritet na ovoj temi, što misliš o ovoj EBRV tehnologiji, i da li naši ne žure jer uvijek mogu izabrati to umjesto klasičnog zemaljskog postrojenja!”

Prijatelju,
burza me pretvorila u trgovca.

Nisam se nikada tako doživljavao, ali život nas svaki dan iznenađuje.
I sviđaju mi se te promjene koje vidim u svom životu.

Lijepo je čuti da te netko smatra “autoritetom” i možda djelom to mogu zahvaliti činjenici što sam uložio nešto svog vremena (i kapitala) u naš Dioki, ali trgovac ostaje samo trgovac.
U tom kontekstu sve isto je da li trgujem krumpirima, noževima ili dionicama.

Istina je da sam zahvaljujući vlastitom angažmanu oko Diokija puno naučio o industrijskoj grani koja mi je zapravo nova, ali mi se čini da je pitanje koje si mi postavio toliko stručno, da bih i ja vrlo rado čuo mišljenje kolega koji su u tome više „doma“ nego ja.

La vita e bella!

Vrlo jednostavna i jeftina tehnologija.
Isparivač se nalazi na brodu, a plin se nakon isparavanja ubacuje direktno u plinovodnu mrežu.

Trenutno stanje na terenu!!!!

sava-1
posejdon-0


Vrlo jednostavna i jeftina tehnologija. Isparivač se nalazi na brodu, a plin se nakon isparavanja ubacuje direktno u plinovodnu mrežu.

Moje logično razmišljanje je slijedeće – kad je plin u tekućem stanju (LNG) može se SKLADIŠTITI, što je vrlo bitna kategorija zbog stvaranja rezervi. Kad je jednom u mreži … ode…… tj. mora biti potrošena.
Dakle OK, možda EBRV tehnologija možda jest jeftinija, ali vjerojatno ne nudi skladišnu mogućnost. Otuda i potreba za LNG terminalom.
A tko zna, možda u okviru terminala bude i koji isparivač pride [lol]
Mislim da je stoga izgradnja terminala neupitna.

I nemojte stavljati rezultate. Naročito ne against Boga mora. Ovo je ionako razmjena mišljenja i u redu je da netko nešto ne zna, pita ili zatraži objašnjenje.

He, malo off the topic…

Baš čitam knjigu “Warren Buffettov način” gdje se između ostalog iznosi poznati Buffettov stav da treba kupovati samo dionice onih tvrtki čiji sektor kojim se te tvrtke bave nam je dobro poznat.

Tri reda poslje kaže se da Buffett u svom portfelju ima dionice iz široke lepeze industrijskih grana:
– benzinske crpke
– tekstilna industrija
– veliki lanac maloprodaje
– osiguravajuće kuće
– reklamne agencije
– tvrtke koje se bave cementom i aluminijem
– rudarske, naftne i mineralne tvrtke
– televizijske i kablovske kuće
– dnevne novine
– proizvodnja bezalkoholnih pića
– proizvodnja hrane….

Očito je da Buffet nije stručan u svim tim sektorima, ali je stručan za ono što je svima njima zajedničko – lako prepoznaje intrinzičnu vrijednost tvrtke i to uspoređuje sa cijenom na tržištu.

Što se tiče Diokija, njegova prava vrijednost, po mom dubokom uvjerenju, nije vidljiva iz njegovog FI-a, a o tome sam već pisao kada sam govorio o onom famoznom Business Excellence Indexu, što su ga konstruirali ekonomisti iz Splita. Po njima Dioki nije tvrtka u koju treba ulagati. Po meni Dioki jest firma u koju treba ulagati. S obzirom na ROI koji sam ostvario na Diokiju prošle godine vodim u odnosu na ekonomiste.[thumbsup]
Jasno mi je da u slučaju LNG na nekoj drugoj lokaciji ili odustajanju od njegove izgradnje tržišna cijena Diokija će biti korigirana, ali to neće bitno utjecati na moju procijenu vrijednosti same firme.
Ili da pojednostavim: Dioki sa LNG-ijem dobiva novu vrijednost, ali bez njega ne gubi sadašnju!
A tržište i onako nije mjesto racionalnog odlučivanja već emotivnog.
Ono što mene, u spoznajnom smislu, fascinira jest to da se i ljudsko sasvim neracionalno ponašanje može matematičkim modelima prepoznati i dobrim djelom predvidjeti.
No to je već jedna druga tema….

Kao što vidite, mene s Diokijem (i sa svim ostalim dionicama u koje ulažem) spajaju neke sasvim suptilne veze i u tom me smislu informacije poput razlikovanja etana od etilena i zakonitosti njihove proizvodnje, potrebna temeratura da bi se plin iz plinovitog stanja pretvorio u tekuće i obrnuto ili neke druge stručno-tehničke informacije, iskreno zanimaju (i veselim se kolegama forumašima koji ih sa svima nama dijele), ali mi to nije od presudne važnosti.
Sve to, dakako, utječe na cjelovitu sliku, a ja vam s ponosom mogu javiti da svakim danom sve više i više napredujem čak i u ovim tehničkim pitanjima. [thumbsup]

La vita e bella!

U cjelosti podržavam takav pristup, ali se i ograđujem u djelu u kojem si daješ kupnji dionica nekakvo nadnaravno i mitsko značenje koje rezultira nekim čudnim vezama . Posjedovanje po meni nije samo užitak nego i velika obveza i teret, te ga se treba tretirati hladne glave. Imao sam filing za Dioki, ali ne samo ja ili ti ili nega ograničena grupa ulagača. Ali i sam posao je bio olakšan ulaskom strateških partnera u kupovinu većinskog paketa i po mom mišljenju to je bio najbolji signal!
Zašto se ostalo hladnokrvno na to preuzimanje ni sada mi nije jasno jer bilo je i vremena i prostora za kupnju na cijenama od 80-150kn.

Ovaj novinar iz Jutarnjeg je mogao uložiti bar malo truda i vidjeti trase plinovoda “South Stream”, a ne pisati totalne gluposti.
Ili iza natpisa stoji nešto drugo, npr stvaranje negativne percepcije prema npr “Diokiju”, “Petrokemiji” i sl. tj dionicama koje ovise o plinu tj. njegovoj cijeni, dostupnosti…..

New Report

Close