DIOK (DIOKI d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DIOK (DIOKI d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

kosor
mogu rasprodat na Žitnjaku imovinu al ostaje jedan dio od Dine
cuj postoje pravne institucije
ja sam kupio dionicu Diokija i Dioki grupe a tu spada i Dina
ako ode Dina u stecaj onda je kraj

– ovo je specifičan slučaj, jer je prošla predstečajna nagodba dijela društva pa se postavlja pitanje – može li pod tim uvjetima cijelo društvo u stečaj, ako dio društva postaje likvidan

0102030405
Dina petrokemija d.d. u stopostotnom vlasništvu DIOKI-ja d.d., te da to znači da je svaki dioničar (suvlasnik) DIOKI-ja d.d. ujedno i suvlasnik Dina petrokemije d.d. (posredno i proporcionalno). Iz tog razloga će buduće sudjelovanje postojećih dioničara DIOKI-ja u vlasništvu nad Dinom ovisiti o daljnjem raspletu situacije, ali, ističe naš sugovornik, neupitno je da će dioničari posrnule tvrtke interesno sudjelovati u tom procesu.

@joka14
ako DIOKI ide u stečaj, onda se njegov udio u DINI prodaje kao sva ostala imovina (zemljišta, pogoni…). Ako DINA tada ne bude i sama u stečaju, vjerojatno će se za nju dobiti nešto viša cijena kod prodaje i to je sve…


@0102030405

stečaj će po najavi biti otvoren nad DIOKI d.d. čijim se dionicama trguje na ZSE, a vlasništvo u Dini je samo jedna vrsta imovine DIOKI-a, ništa drugo i prodat će se kao bilo koja druga imovina

kosor
Dionice Dine mogu se naprimjer prenijeti s DIOKI-ja neposredno na njegove dioničare, uz umanjenje imovine i kapitala samog DIOKI-ja (kao da umjesto jedne novčanice od 100 kn dobijete dvije od 50 kn). Međutim, ovakav rasplet nije vjerojatan s obzirom na predstečajnu poziciju DIOKI-ja. S druge strane, DIOKI može prodati Dinu trećem kupcu, u kojem će slučaju priljev (novac) od prodaje pripasti DIOKI-ju, tj. posredno njegovim dioničarima, ali oni (tj. njihov DIOKI) više neće biti vlasnici Dine. Također, moguće je da se Dina dokapitalizira ulogom neke treće strane, koja time stječe određeni udjel u društvu (kupnjom novoizdanih dionica). U takvom slučaju DIOKI neće ostvariti novčani priljev, ali će (teoretski) njegovo (sada smanjeno) suvlasništvo u Dini s vremenom vrijediti više zbog jače financijske pozicije društva i zdravijeg poslovanja”


Dionice Dine mogu se naprimjer prenijeti s DIOKI-ja neposredno na njegove dioničare, uz umanjenje imovine i kapitala samog DIOKI-ja

ne može se zbog obustavljene PSN i stečaja koja mora biti pokrenut po samom zakonu. u takvoj situaciji DIOKI nema ovlaštenje prodavati/dijeliti imovinu


S druge strane, DIOKI može prodati Dinu trećem kupcu, u kojem će slučaju priljev (novac) od prodaje pripasti DIOKI-ju, tj. posredno njegovim dioničarima

ne može, zakon to ne dozvoljava, napisao sam gore zašto


Također, moguće je da se Dina dokapitalizira ulogom neke treće strane

to se teoretski moglo napraviti unazad zadnje 2 godine, ali očito je da zbog ogromnih dugova, a odličnog osiguranja banaka kroz hipoteke za tako nešto nije bilo interesa jer su sve računice pokazivale da novog investitora na kraju ispada preskupo.
ovako će kroz stečaj novi vlasnici kupiti dijelove pogona i zemljišta koji ih zanimaju pa će se vjerojatno pokrenuti proizvodnja, ali ne unutar DIOKI-a nego neke nove firme.
Dioki bi na koncu stečaja trebao biti ugašen i brisan iz sudskog registra.

Zanimljiva je danas objavljena vijest u Jutarnjem, 8. str. pod naslovom: Dioki ipak spas od stečaja!

– a što je s 4 ponude za istovremeno preuzimanje DINE i DIOKI-a?

@0102030405
ma kakve 4 ponude?!? to niše nije ni smiješno da netko vjeruje u te bajke i izmišljotine! da ima i 1 ponuda već bi nešto odavno bilo napravljeno, a ovako je sve propalo, obustavljena je PSN i ide otvaranje stečaja! lako novinar napiše da je čuo da postoje zainteresirani pa se za 3 dana sve zaboravi…

ali recimo teoretski da postoje 4 zainteresirana – oni će kupiti ono što ih zanima od imovine DIOKI-a (zemljište za LNG, pogoni,…) po sniženim cijenama u stečajnom postupku, i bez dugova!
daj mi reci zašto bi oni kupovali cijelu firmu sa oko 2 milijarde kuna duga kad mogu kupiti imovinu bez dugova pa opet pokrenuti proizvodnju??
pri tome se rješavaju i dioničara DIOKI-a, radnika koje ne trebaju (čak im ne moraju ni isplatiti otpremnine) i imaju clean start!

– ostaje faktor vremena, nijedan stečaj ne završava za manje od godinu dana.

– ostaje faktor namjere, sko se želi cijela firma
– ostaje faktor prvenstva – ako su dugovi 2 miljarde kuna to je oko 250 milijua eura, ali je čitav LNG projekt procijenjen na 750 milijua eura – brzi i nesmetan ulazak u LNG projekt treba platiti
– ostaje faktor koristi od ljudi za zanjem u ovakvim poslovima – što će kome sva postrojenja, ako više nema radnika koji znaju s njima

@0102030405
tragikomično je da ovako tvrdoglavo sam sebe (jer druge nećeš) uvjeravaš u nešto za što su šanse 0,1%…svatko od nas pogriješi u ulaganju, ali onda treba minimizirati gubitak, a ne uvjeravati sebe da si ti u pravu, a tržište u krivu jer na kraju se uvijek pokaže da je tržište u pravu!

New Report

Close