DIOK (DIOKI d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DIOK (DIOKI d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

U 24 satA pišu da turci kupuju Dinu i Dioki

Vlada dala jamstvo turskom Calilskanu za Dioki i Dinu; Radnici zadovoljni: Hvala Bogu, sad će plaća
Pogledaj sve iz: Gospodarstvo
Pogledaj sve vijesti

Foto: D. JELINEK
Autor: HINA
Objavljeno: 2. kolovoza 2012. u 14:11

Riječ je o obiteljskoj tvrtki, njen je temelji kapital 35 milijuna dolara, a ministar Linić ističe i kako je provjerom kod bonitetnih agencija ustanovljeno da je riječ o uglednoj tvrtki koja u svom sastavu ima 15-ak tvrtki koje se bave trgovinom metalima, transportom, ugljenom, energetikom i turizmom

Vlada je danas odlučila dati državno jamstvo u korist Zagrebačke banke za avansno plaćanje turskog investitora Caliskan za isplatu plaća radnicima Diokija i Dina Petrokemije u iznosi od pet milijuna eura.

Kako je objasnio ministar financija Slavko Linić, radi se o deviznoj činidbenoj garanciji na temelju koje će Zagrebačka banka izdati garanciju u korist turske tvrtke za stjecanje udjela u društvu Adriaoil SpA, koji će se potom upotrijebiti za isplatu plaća radnicima Diokija i Dine.

Jamstvo se izdaje, dodao je Linić, na temelju ponude Calilskana s namjerom preuzimanja i pokretanja proizvodnje u Dina Petrokemiji.

Podsjetio je da je prije dva tjedna pred Vladom bila informacija o jamstvu švicarskoj tvrtki United Energy Commodities, a kako se sada vidi ta je švicarska tvrtka bila eksponent pravog investitora, turske tvrtke.

Riječ je o obiteljskoj tvrtki, njen je temelji kapital 35 milijuna dolara, a Linić ističe i kako je provjerom kod bonitetnih agencija ustanovljeno da je riječ o uglednoj tvrtki koja u svom sastavu ima 15-ak tvrtki koje se bave trgovinom metalima, transportom, ugljenom, energetikom i turizmom.

Ocjenjujemo da je to kvalitetan investitor s ozbiljnim namjerama, rekao je Linić.

Podsjetio je kako investitor treba uložiti 20 milijuna eura, od čega pet milijuna za plaće radnika Diokija i Dine i 15 milijuna eura za pokretanje proizvodnje u Dina Petrokemiji, kao i da preuzima na sebe nagodbu s dobavljačima koji potražuju više od 61 milijun eura.

Predstavnici radnika Diokija i Dina Petrokemije pozdravljaju današnju Vladinu odluku o davanju državnog jamstva na pet milijuna eura u korist Zagrebačke banke za avansno plaćanje turskog investitora Caliskan koje bi poslužilo za isplatu plaća radnicima Diokija i Dina Petrokemije. »Hvala Bogu da se to dogodilo i da ćemo dobiti plaće«, izjavio je za Hinu povjerenik Samostalnog sindikata energetike, kemije i nemetala Hrvatske u Diokiju Josip Pavelić. Očekuje da će plaće biti isplaćene u sljedećih nekoliko dana.

Predsjednik Nadzornog odbora Diokija Zdravko Rumenović, predstavnik radnika u NO, koji je jedan od organizatora nedavnih prosvjeda radnika Diokija, kaže da je riječ o plaćama za ožujak, travanj, svibanj i lipanj te polovici plaće za veljaču, a u Dina Petrokemiji tome treba pribrojiti još dvije plaće.

Vjerujem u konačni početak restrukturiranja i pokretanje proizvodnje, kaže Rumenović koji naglašava da je Dioki vlasnik Dina Petrokemije i da ga je nemoguće zaobići u tim procesima.
Potpredsjednik Sindikata radnika Dina Petrokemije Predrag Mihaljević kaže da je potez Vlade očekivan te kako dokazuje da Dina ima perspektivu i da bi stečaj bio veoma štetno rješenje. Prema njegovim spoznajama, transakcija koja će omogućiti isplatu plaća već je u tijeku.

Vlada ulaze u Dinu 55M€

Čudni su Hrvati ljudi. Trebaju doći Turci da shvate kakvo blago imaju.
Šalu na stranu, ljudi dolaze sa svojim novcima u ova teška vremena i ulažu u tvornicu gdje rade naši ljudi. Što se mene tiće, više su nego dobrodošli.
Žao mi je jedino da nitko iz Hrvatske nije prepoznao potencijal ove tvrtke.
Radije se ulaže u gubitaše kao što je Petrokemija.
Htio bih pohvaliti i Vladu (kad nešto dobro naprave treba ih i hvaliti, a ne samo kritizirati).
Mislim da je to pravi put da se ne gleda čija je firma (da li je privatna ili državna) već da se spašava svako hrvatsko radno mjesto.

Ali sve ovo što piskaram nije važno. Važno je to da će radnici dobiti svoje plaće (mislim da je napokon došao taj petak), i stvarno sam sretan zbog toga.
Kolege lijepo mi se proveselite preko vikenda, a onda od sljedećeg tjedna početi pomalo pripremati pogone za proizvodnju. Mislim da Vam stižu puno ljepši dani.

Lijep pozdrav !

PS. Poruka za Upravu. Kada će skupština da napokon obavijestite male dioničare (kojih imate sve više) o nekim stvarima. Zašto poslije sjednice Vlade niste poslali službenu obavijest na ZSE. Zar su Vam sindikalisti glasnogovornici?
Može Vam se teoretski desiti da danas neko pokrene stečaj, bilo radnik, bilo mali dioničar jer nije upoznat sa svim informacijama.
Da li ste toga uopće svjesni, ili će te drugi tjedan novom strateškom partneru objašnavati zašto ste u
stečaju, radnici na burzi, a da bi se proizvodnja ponovo pokrenula treba prvo platiti radnicima otpremnine.

Poradite malo na komunikaciji s malim dioničarima i svojim radnicima. To isto nešto govori o kvaliteti firme u koju se ulaže.

[b]MRAČNI MOD[/b] [b]Do kraja godine raste samo DIOKI zbog Hrvatskih nacionalista koji su ga spasili od zatvaranja.[/b]


Tko je moćna turska obitelj Caliskan koja kupuje Dinu?

Novac za plaće radnicima Dina-petrokemije i Diokija osigurat će turska korporacija Caliskan, čime je napokon poznat konačni kupac petrokemijske industrije na Krku

Novac za plaće radnicima Dina-petrokemije i Diokija osigurat će turska korporacija Caliskan, čime je napokon poznat konačni kupac petrokemijske industrije na Krku. Ministar financija Slavko Linić otkrio je kako baš Caliskan stoji iza švicarske tvrtke United Energy Commodites zbog koje već nekoliko tjedana traju rasprave o tajnovitom kupcu Dine.

Švicarska tvrtka

– Caliskan stoji iza švicarske tvrtke, a od svih domaćih i inozemnih agencija koje smo konzultirali dobili smo podatke da se radi o ozbiljnoj obiteljskoj korporaciji koja u svojem sastavu ima 15 tvrtki. Stoga se radi o kvalitetnom investitoru s ozbiljnim namjerama – rekao je ministar Linić.

Prema službenoj internetskoj stranici, tvrtka Caliskan bavi se brodskim prijevozom, rudarenjem, energijom i uzgojem stoke. Vlada je na sjednici u četvrtak ovlastila Minstarstvo financija da ministar Slavko Linić potpiše Vladino jamstvo u korist Zagrebačke banke od 20 milijuna eura, od čega će pet milijuna eura odmah ići za plaće, a preostalih 15 za pokretanje proizvodnje u Dini.

– Naš je najveći interes radnicima dati šest zaostalih plaća i pokrenuti proizvodnju u Dini – rekao je Linić. Dodao je da nije bilo komplikacija oko davanja jamstva jer tvrtka posluje s bankom koja je u sastavu talijanske grupacije Unicredit, u čijem je sastavu i Zagrebačka banka. Novi vlasnik će u Dini morati pokrenuti proizvodnju do najkasnije 1. listopada, a na sebe će preuzeti i dugove prema ostalim vjerovnicima u iznosu od 61,2 milijuna eura, čulo se na Vladi. Linić je istaknuo da će HEP riješiti dug prema Hypo banci kupnjom zemljišta za gradnju LNG terminala koji iznosi 23,5 milijuna eura.

Zahvala Liniću i Čačiću

Premijer Zoran Milanović zahvalio je Liniću i prvom potpredsjedniku Radimiru Čačiću na angažmanu oko Dine.
– Zahvaljujem vam što ste se uhvatili rješavanja problema koji ste naslijedili. Cijelo ste vrijeme bili izloženi kritikama iako niste odgovorni za problem. Ako cijela stvar bude funkcionirala, zasluga će biti vaša – rekao je Milanović obraćajući se Čačiću i Liniću.
Jutarnji list

koliko se vidi iz članka, spašava se, tj. prodaje se samo DINA koja će biti izdvojena i prodana turcima, a DIOKI izgleda da je otpisan i da će na kraju u stečaj.

moji postovi na forumu su moje mišljenje, nisu financijski savjeti niti poziv na kupnju/prodaju dionica ili ulaganje u iste


U 24 satA pišu da turci kupuju Dinu i Dioki

tko još sa imalo mozga u glavi vjeruje tim novinama? ja samo pogledam slike

….koliko se vidi iz članka, spašava se, tj. prodaje se samo DINA koja će biti izdvojena i prodana turcima, a DIOKI izgleda da je otpisan i da će na kraju u stečaj….

Jucer je vlada predlozila a na jesen ce na saborsko izglasavanje zakon o stimuliranju investicija i poduzetnistva. Onaj tko ulozi vse od 3 mil eura i zaposli 15 ili vise radnika , 10 godina je oslobodjen placanja poreza na dobit.
Zasto to spominjem..?…e pa kolega…ako Dioki nesto vrijedi…a vjerujemo da vrijedi…ako se uz trzisne cijene plina…struje…i ostalih ulaznih troskova moze ostvarivat dobit..drustvena korist a ne gubitci, onda nek se uprava i nadzorni odbor potrude pokrenuti proizvodnju… naci strateskog partnera ili kupca i za Dioki…jer ako je Dioki isplativ onda uz te nove poticaje za to nebi trebalo biti problema…a ako nije…nije…

Pozdrav

svi smo mi Crobex

ja također iz svega iščitavam da se spašava samo DINA tj ona se prodaje Turcima kao i Adriaoil, a da DIOKI ostaje bez svega i zbog dugova završava u stečaju

Ako su rekli rekonstruiranje do Nove godine, onda stečaja nema. Mislim da je indikativno i to što je na vladi o tome govorio Linić a ne Čačić ministar gospodrstva, iako je to njegov resor- njegov problem, a znamo njihovo razmimoilženje oko Diokija i ono čuveno od Mazal "car je gol".

vid'la žaba...

Mogli su Zg spomenuti,nije mi ništa jasno….

p2.sem

ako će DIOKI u stečaj kao što izgleda, u čemu je onda poanta bezumnog kupovanja njegovih dionica po čak 100% višoj cijeni nego pred par dana?!?!
uskoro će se ovdje izgubiti ne samo gače nego i hlače [bye]

moji postovi na forumu su moje mišljenje, nisu financijski savjeti niti poziv na kupnju/prodaju dionica ili ulaganje u iste

Nije mi nešto jasno.
Da li Turci davaju plaće radnicima ili dioničarima?Po rastu cijene dionice sigurno dioničarima?
Sindikat pobjega iz INGRE i našao novu igračku.Uključio sam se u igru.Trejdanje za dušu.

Čeka nas med i mlijeko,a možda krv,znoj i suze!

New Report

Close