DIOK (DIOKI d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DIOK (DIOKI d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@Mcinha

objašnjava Aldott dodajući da projekti poput LNG-terminala pružaju Hrvatskoj mogućnost sudjelovanja u međunarodnim razvojnim projektima, ali su i prilika za privlačenje stranih investitora.
http://liderpress.hr/konf…koro-kao-dva-posto-bdp-a/

Evo i INA (MOL) se nešto uskomešala oko LNG-a, zašto da ne uz prihvatljive količine i cijene etana.

Valjda im neće obustaviti investicije kako Diokiju!

6. Projekt „Dina Petrokemija“ (korisnik: Hrvatska banka za obnovu i razvitak – HBOR); zajam uz državno jamstvo; FiNo. 25.533; voditelj zajma: Harun Tanković, voditelj Direkcije financiranja
……….
Zajam je odobren u svrhu financiranja projekta pokretanja i dogradnje pogona za proizvodnju vinil klorid monomera (VCM) i projekta nabave i izgradnje pogona za proizvodnju suspenzijskog polivinil klorida (S- PVC) investitora Dina Petrokemija d.d. Omišalj. Procijenjena vrijednost Projekta je oko 70 milijuna EUR.
Od zaključenja Ugovora o financiranju s EIB-om, do 31. prosinca 2011. godine nije bilo korištenja sredstava zajma zbog problematike poslovanja Dioki Grupe u čijem se vlasništvu nalazi Dina Petrokemija d.d. koja je nositelj ovog Projekta.
http://www.google.hr/url?…ISDbMREXmNrfYP9Irm0XDax1w

I ovo je par postotaka BDP-a a s proizvodnjiom od cca 500 milijuna dolara godišnje i više!
1. Zašto je Vlada dala garnacije – je li zbog vlasništva u Diokiju?
2. Zašto je blokirano korištenje kredita iako su investicije ili izvršene ili u tijeku?

Zašto se šuti o plinovodu Kukuljanovo – Omišalj koji će se izgleda izgraditi do konca godine a onda i LNG na Krku može već slijedeće godine?

Ma kupaca da DIOKI-jev proizvod ima,nije to nikakav problem. Petrohemija u Pančevu je isto stajala godinu dana,a da ne govorim da se nose s problemima istim našim. Nedostatak sirovine,itd. Samo je tamo država uskočila u pomoć. Pa isto tako mislim da će i ova u slučaju naše firme. Koliko god to sada suludo zvučalo.

Linić je rekao prosli tjedan da je to domaća sirovina,te 250mil eura izvoza,pri tome je mislio samo na Žitnjak.

Ovoj prči je brzo kraj,uvjeren sam pozitivno! [thumbsup]

p2.sem

eventualno spašavanje DIOKIJA treba gledati u kontekstu interesa firmi iz država članica EU – ako im takva konkuenacija i proizvodnja u RH ne odgovaraju, onda nema šanse da tu naša vlada nešto napravi….ako pak lovatori iz EU odluče ipak nastaviti proizvodnju u DIOKI-ju, onda očekujem da ga uskoro stjeraju u stečaj i kupe za 1 kn, tako da će pogone dobiti badava, a kroz stečajni postupak povoljno će se riješiti dugova firme te mase radnika koje im ne trebaju
htjeli smo u EU? pa uživajmo onda u rezultatima "mudrog" glasovanja….

Moram se osvrnuti na pisanje Didulice.
Ima tu dosta istine, ali i tonova koji nisu primjereni.
Opet je nađen način da se radnike optuži, da su si sami krivi.
Oni su radnici i svoj posao rade (kada rade) vrhunski. Ko ne vjeruje neka pogleda rezultate (bilance proizvodnje).
Iz svojih primanja, oni plaćaju i vladu (koja ih samo tlači i drsko potkrada) i sindikate, koji bi trebali braniti njihove interese (a ne svoje).
Baviti se tuđim poslom (nestručno i neozbiljno) dovodi cijeli sustav u pitanje.
Zato i postaje, realno moguće, da se ljudi koji nisu kvalificirani za iznalaženje pozitivnih rješenja, okrenu radikalnim mjerama koje su od njih zahtijevane kada je trebalo braniti Tu državu.
Tada su, i to činili izuzetno dobro. Znaju se boriti kad su ugroženi i očajni.
Nije to patetika.
Oni koji to ne prepoznaju, nisu se baš nešto osobno izlagali (barem mi se čini).
Postoji i sud kao rješenje, ali tim ljudima nije samo do novaca nego i do dostojanstava koje im taj sud neće sigurno vratiti u dogledno vrijeme.
A dostojanstvo, u ovom slučaju, znači zadržavanje egzistencije i samopoštovanja zarađenih svojim radom i sposobnostima, a ne postajanjem brojkom na burzi.


eventualno spašavanje DIOKIJA treba gledati u kontekstu interesa firmi iz država članica EU – ako im takva konkuenacija i proizvodnja u RH ne odgovaraju, onda nema šanse da tu naša vlada nešto napravi….ako pak lovatori iz EU odluče ipak nastaviti proizvodnju u DIOKI-ju, onda očekujem da ga uskoro stjeraju u stečaj i kupe za 1 kn, tako da će pogone dobiti badava, a kroz stečajni postupak povoljno će se riješiti dugova firme te mase radnika koje im ne trebaju
htjeli smo u EU? pa uživajmo onda u rezultatima "mudrog" glasovanja….

Dioki nije dovoljno bitan u europskim okvirima da bi tvoja logika mogla funkcionirati.

Uopće se nemože staviti u istu rečenicu sa europskim proizvođačima u bilo kojem kontekstu.

Jedini kojem bi mogao dioki malo smetati je Slovnaft i TVK pod kapom MOL-a.


eventualno spašavanje DIOKIJA treba gledati u kontekstu interesa firmi iz država članica EU – ako im takva konkuenacija i proizvodnja u RH ne odgovaraju, onda nema šanse da tu naša vlada nešto napravi….ako pak lovatori iz EU odluče ipak nastaviti proizvodnju u DIOKI-ju, onda očekujem da ga uskoro stjeraju u stečaj i kupe za 1 kn, tako da će pogone dobiti badava, a kroz stečajni postupak povoljno će se riješiti dugova firme te mase radnika koje im ne trebaju
htjeli smo u EU? pa uživajmo onda u rezultatima "mudrog" glasovanja….

Krivi rakurs – nije tu kriva EU, UPRAVO SUPROTNO!
EIB je dao kredit od 34 milijuna eura za investiciju od 85 milijuna eura.
Kredit je zapeo u HR – zašto???
Multinacionalke nude suradnju na Krku – nude i strateško partnerstvo!
Netko u HR zaustavlja – ZAŠTO????
HEP i INA nisu europske kompanije nego državni monopoli a znamo kakva je njihova negativna uloga – ZAŠTO????

Šta radi Maersk Qatar u Riječkom akvatoriju – je li to testiranje za LNG!

Pluta!

zaprudjanec


Šta radi Maersk Qatar u Riječkom akvatoriju – je li to testiranje za LNG!

NIJE!!!

http://www.marinetraffic.com/ais/hr/default.aspx

Koliko ja vidim Maersk Qatar ide u Rijeku a ne na Krk, ti i ja Savo se možemo ovdje javno kladiti, ako taj brod uđe u Dinu ja prestajem pisati ovdje, u suprotnom ti????

Osim Dine u bližoj okolici ima još tvrtki koje se opskrbljuju brodovima ili imaju nekakvog posla sa brodom.

Već sam te nebrojano puta diskreditirao, pa zar ti nije već dosta, kako samo možeš širiti toliko poluinformacija za koje se onda zakače lakovjerni, daješ im lažnu nadu a što je najgore i sam znaš kakve poluinformacije širiš.

Dragi moji forumaši!
Eto, prošlo je tri godine i tri mjeseca od mog zadnjeg javljanja na ovom forumu. Dosta je to vremena. Svašta se od onda do danas dogodilo, i meni privatno, a i na široj društveno – ekonomskoj hrvatskoj i međunarodnoj sceni. U međuvremenu sam doktorirao, stekao MBA titulu, uspio održati profitabilnim poslovanje svoje tvrtke (na što sam posebno ponosan, s obzirom na uvijete poslovanja), neke meni drage ljude sam ispratio sa ovoga svijeta a neki novi klinci su došli. Isto tako, gledali smo i naprasni odlazak jednog premijera, dolazak premijerke birane aklamacijom te je izabran novi premijer i to na izborima, tom „prazniku demokracije“. Mi smo se dodatno približili EU, a ona se dodatno udaljila od ciljeva i ideja koja deklarativno zagovara. Promijenila se svjetska paradigma pa tako komunistički kreditor (Kina) posuđuje novac kapitalističkom dužniku – Europi i SAD-u. To je epohalna promjena! Na svakom uglu moga grada (a vjerujem i vašega) niknule su otkupne stanice zlata i srebra – to je inače, povijesno gledano, prvi opipljivi predznak ratnog stanja! Sve u svemu živimo u iznimno turbulentnim (i zanimljivim) vremenima.
U takvim okolnostima možda i nije čudno da je destrukcija proizvodne i izvozne tvrtke, kao što je bio Dioki, sasvim normalna stvar. Izgleda da je normalno dokinuti vlastitu industriju i ljude poslati na burzu rada; normalno je da je plin kao izvor energije i osnovno proizvodno sredstvo višestruko skuplji za velikog potrošača nego za građanstvo, normalno je novcem petrokemijske industrije kupovati dnevnu novinu; normalno je rasprodavati zemljište za koje se zna da će se na njemu graditi LNG terminal; normalno je da se s takvim projektom odugovlači do razine neshvatljivosti; normalno je imati novca za plaćanje predizbornih kampanja političara ali ne i za plaćanje plaća i doprinosa za vlastite radnike; u ovoj zemlji je svašta normalno….
A meni je jedino nenormalno da je sve ovo normalno.
Nisam od onih koji viču „Spakirati ću kofere i otići van…“ jer niti vani nije drugačije. Iza svake velike hrvatske afere stoji neki strani, jednako tako „moralni lik“ kao ovi naši. Ako su naši htjeli mito za Inu u Molu netko ga je dao; ako se muljavilo sa Patriom (u Sloveniji dokazano, a možda i kod nas) netko je u Finskoj za to znao i prihvatio igru; ako je netko mimo natječaja birao uvoznika kamiona u aferi „Kamioni“ a u Daimleru sami priznaju da su podmićivali i to ne samu u Hrvatskoj nego i drugdje to je isto pokazatelj. U Hrvatskoj su nas uvjeravali da je dobro privatizirati telekomunikacijsku mrežu, a onda ju kupi DT – tvrtka u većinskom njemačkom državnom vlasništvu. A kako je u svijetu, nezavisno od lijepe naše? U prosincu 2011. g. DT je kažnjen sa 94 milijuna $ zbog podmićivanja dužnosnika u Mađarskoj i Crnoj Gori; Japanska tvrtka Olympus je priznala da je kroz više desetljeća lažirala svoja financijska izvješća prikrivajući gubitke i tako obmanjujući investitore; WTO stvara takve uvijete trgovine da je jeftinije uvoziti mlijeko u Senegal iz Francuske (njena bivša kolonija!) nego mlijeko proizvoditi i plasirati na tržište u samom Senegalu; jedan od najvećih market makera i direktor NASDAQ-a B. Maddof je eto, napravio najveću Ponzy shemu u kojoj je izgubljeno više od 65 milijardi $ a ta prevara je trajala od 1960. g., gotovo pola stoljeća! (Jedina veća Ponzy shema od ove je prvi mirovinski stup – to je Ponzy pod okriljem države, samo vam se to nitko ne usudi reći!). I meni najdraži primjer varanja sa javnom nabavom dolazi iz SAD gdje je Pentagon kupovao više desetaka tisuća čekića od jednog dobavljača po cijeni od 500 $ po komadu! (He-he, naši kriminalci s duplim farbanjima tunela na cesti A1 su bebe u odnosu na ovo!) Primjera imate još koliko hoćete.
Dioki je samo jedna mala kockica u ovom mozaiku događanja, a za radnike Diokija je važno da znaju da tu nema ništa osobnog, oni su ionako samo kolateralna žrtva. Je li ih nastradalo 5 ili 500, svejedno je. Nisu prvi, a bogami nisu niti zadnji.

La vita e bella!

Nastavak…

nisu niti zadnji! A svima nama još dugo neće biti dovoljno loše kako bi se pokrenuli i kako bi se zaustavila ovakva praksa. Možda je to i dobro jer revolucionarna vremena ne donose boljitak nego samo još gore tutorstvo sa (upitno) drugačijim političkim predznakom. Ili kako je netko rekao: „Kod nas ništa ne može uspjeti pa niti kriza!“.
Vidio sam par komentara na moje postove iz prošlosti. Uglavnom se svode na cijenu dionice iz onog vremena i na moje povjerenje u mogućnost rasta Diokija kao tvrtke te analize koje su iz toga proizašle. Ruku na srce jesam li, ukupno gledajući, izgubio novac investirajući u Dioki? Jesam. Doduše, tu sam i najviše zaradio, ali ukupan saldo je negativan. A je li se što promijenilo u mojoj predodžbi o ondašnjem potencijalu ove tvrtke? NIJE! Ovo je mogla biti, i s pristupom racionalnog investitora, morala je biti zlatna priča hrvatskog tržišta kapitala. Ali kao što znate, tržište kapitala tj. „igra“ na burzi je sporedna stvar. Poslovanje tvrtke je ključno, bez obzira kako psihologija tržišta to evaluira. Međutim i to je kod Diokija postalo sporedno te je upravo zbog toga pred stečajem. Dioki nije uništila međunarodna kriza i smanjene narudžbe, niti problem naplate potraživanja, pa čak niti stručni menadžment tvrtke. Diokija nisu došle glave niti skupi energenti niti spor za gradom Zagrebom oko vode. Dioki je srušen financijski i to kroz umjetno stvarane dugove koji nisu nastali iz poslovanja. Dakle, pokraden je! Takvim ponašanjem se lako može uništiti i najbolja tvrtka na svijetu. Banke vjerovnici koji su kao lešinari došli na kraju životnog puta Diokija, samo su žalosni pokazatelj naše stvarnosti.
Što će biti s Diokijem? Možda će se vratiti tamo od kuda je krenuo – u okrilje Ine. (S obzirom na njezin maćehinski odnos, a i u okolnostima u kojima je sama Ina, ovo mi se ne čini najvjerojatniji scenarij).
Možda će se raskomadati na još uvijek poslovno isplativ dio na Krku, a sve ostalo će za sitne pare razgrabiti vjerovnici. Možda će ovakav status quo potrajati još neko vrijeme. Možda će doći kakav bogati šejk pa će kupiti i Dioki i izgraditi LNG i okrenuti lijepu lovu. Možda će nam domaći političari pokušati otvoriti naše „slijepe“ oči pa će reći da je Dioki predodređen da sudjeluje u nekom od energetskih projekata koji se stalno najavljuju (kao da mi to ne znamo). Možda će…. Ma zapravo više nije niti važno što će biti.
Jer Dioki nam je već pokazao tko smo i kakvi smo.
I da završim u optimističnom tonu (jer ako si ogadimo optimizam tek tada smo pobijeđeni) – bez obzira na budućnost Diokija, svi smo mi dobili neprocjenjivo životno iskustvo koje vrijedi kao suho zlato! Što ćemo s tim iskustvom napraviti – hoćemo li biti ogorčeni na cijeli svijet ili ćemo ga iskoristiti za vlastitu dobrobit ovisi samo o nama.

P.S.
Nakon toliko vremena, dozvolio sam si nešto duži post od uobičajenog. Nadam se da je to u redu.

La vita e bella!



Šta radi Maersk Qatar u Riječkom akvatoriju – je li to testiranje za LNG!

NIJE!!!

http://www.marinetraffic.com/ais/hr/default.aspx

Koliko ja vidim Maersk Qatar ide u Rijeku a ne na Krk, ti i ja Savo se možemo ovdje javno kladiti, ako taj brod uđe u Dinu ja prestajem pisati ovdje, u suprotnom ti????

Osim Dine u bližoj okolici ima još tvrtki koje se opskrbljuju brodovima ili imaju nekakvog posla sa brodom.

Već sam te nebrojano puta diskreditirao, pa zar ti nije već dosta, kako samo možeš širiti toliko poluinformacija za koje se onda zakače lakovjerni, daješ im lažnu nadu a što je najgore i sam znaš kakve poluinformacije širiš.
[/quote]

Ako ne možeš demantirati – a očito ne možeš – informaciji, možeš difamirati!
Jedina činjenica je da Maresk Qatar JESTE u Riječkom akvatoriju, a po tvojoj reakciji na informaciju, očito ti to ne odgovara.
A sada me pokušaj diskreditirati jer evo exkluzivno – Plinacro počinje s građevinskim radovima na plinovodu Kukuljanovo – Omišalj, dakle plinovod za Dinu!

New Report

Close