DIOK (DIOKI d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DIOK (DIOKI d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Novi list:

Radnici Dine ne odustaju od napuštanja pogona; Država im uvodi radnu obavezu

Bobra za spas posrnule petrokemijske tvrtke

19. ožujka 2012 14:38

Napisali: Marinko Glavan , Tihana Tomičić

Apsurdno je da svo vrijeme postoji interes dvaju poslovnih partnera koji su spremni osigurati sirovinu i čak dati predujam za pokretanje proizvodnje na dva glavna postrojenja ali to sprečavaju blokada računa i zakulisne političke igre oko Diokija, rekao je predstavnik radnika u Nadzornom odboru Predrag Mihaljević

Ukoliko ne prime barem jednu od šest zasotalih plaća radnici Dine u utorak će u 18 sati napustiti pogone i ostaviti ih bez nadzora.

Prije toga će, u znak solidarnosti s kolegima iz Diokija, radnici Dine u 10.30 sati održati prosvjed.

Prema podacima sindikata i Radničkog vijeća, iz vlade je najavljena mogućnost ulaska vjerovnika u vlasništvo Diokija i Dine, ali radnici poručuju kako obećanjima neće više vjeroavti nego jedino uplaćenim novcima.

Prema riječima predstavnika radnika u Nadzornom odboru Predraga Mihaljevića, većinski vlasnik Robert Ježić navodno je rekao da pristaje bezuvjetno na bilo koji model rješenja situacije koji predloži vlada.

Ukoliko zahtjevi za isplatom plaća ne budu ispunjeni, Mihaljević najavljuje i daljnje akcije sve do demontaže pogona i prodaje u staro željezo.

– Apsurdno je da svo vrijeme postoji interes dvaju poslovnih partnera koji su spremni osigurati sirovinu i čak dati predujam za pokretanje proizvodnje na dva glavna postrojenja ali to sprečavaju blokada računa i zakulisne političke igre oko Diokija, rekao je Mihaljević.

Državni stožer uvodi radnu obvezu, pogoni Dine neće se moći napustiti

Radnici Dine na Omišlju, barem ne svi, neće moći napustiti pogone, jer je dogovoreno da će im državni Stožer za zaštitu i spašavanje uvesti radnu obavezu. Dio radnika morat će ostati čuvati pogone, htjeli ili ne htjeli – izjavio je župan dr. Vidoje Vujić na redovnom press kolegiju.

Objasnio je da je nastavak proizvodnje, odnosno čuvanje sigurnosti u Dini, prioritet za sve pa i za radnike, kojima država može uvesti obavezu da čuvaju potencijalno opasne pogone Dine.

– Nema nikakve uzbune ni panike za građanstvo, jer će stručni ljudi Dine morati ostati na svojim radnim mjestima, onima koja su izravno vezana uz proizvodne pogone s opasnim materijalima – kaže Vujić.

On je poručio radnicima Dine, pa i vatrogascima koji dežuraju 24 sata dnevno, da nema mogućnosti da im Županija financijski pomogne.

– Nema nikakvog fonda za financijsku pomoć radnicima, nije predviđen, niti ćemo ga osnivati – rekao je Vujić. Na ponovljenu konstataciju novinara da su zaposleni u Dini i Diokiju neslužbeno čuli obećanje da se Županija priprema da im financijski pomogne, Vujić je bio više nego oštar:

– Ima raznih želja, no to o čemu se priča na ulici ne znači da će se i dogoditi. Nitko službeno nikome nije ništa obećavao. Morate znati da mi nećemo iz županijskog proračuna plaćati tuđi rad, a istovremeno će se vlasnici tvrtki bogatiti i trgovati. To ne ide tako u uređenim državama – izjavio je Vujić.

Prema njegovim informacijama, u Dini je u subotu bila inspekcija koja je utvrdila aktualno stanje, i stanje sigurnosti je dobro.

[b]Jebeš forum koji Savu nema! Maske su napokon pale: Hasta la vista Dioki![/b] [i]"uljepšavaš svoje stanje al’ ne možeš da me zezneš jer hakersko imam znanje"[/i]

Kako sad država toliko brine za Dioki i Dinu i uvodi radnu obvezu? Pa još jučer su vikali da smo privatna firma!!!!!
Da li država može privatnoj firmi nametnuti radnu obvezu? Kad ne dobijemo plaču onda smo privatna firma i državu nije briga za nas. Ne dajte se zaplašiti, samo naprijed, pa mi smo ipak PRIVATNA FIRMA!

To je ono o ćemu pričam,mi smo privatna firma samo u medijima,a kad se sastaju iza zatvorenih vrata onda se drugacije razgovara i pregovara…

p2.sem


To je ono o ćemu pričam,mi smo privatna firma samo u medijima,a kad se sastaju iza zatvorenih vrata onda se drugacije razgovara i pregovara…

Privatna kada državne firme mažnjavaju a državna kada se opravdano pobunimo zbog mažnjavanja.

Da funkcionira pravna država nikada be bi bilo ovrhe HEP-a i krađe terminala od strane JANAF-a ( bezvrijedan terminal za JANAF bez prava služnosti na diokijevoj pruzi ).

Ugovori bi bile ovršne isprave pa bi HEP dobio po prstima, a i odustajanje DORH-a u slučaju HEP bi se moglo tretirati kao ovršna isprava ili bar vjerodostojna isprava za tužbu jer je po Vidmaru HEP oštetio Dioki za oko 80 milijuna kuna.

Konačno se i Dina budi i moram priznati da me zadivio prijedlog o napuštanju pogona jer zaista nema niti jednog razloga da gladni radnici brinu o sigurnosti pogona i okolnih mjesta dak siti političari govore da ih nije briga za te iste radnike jer rade u privatnoj tvrtci.Ako se sadašnji zakon o radu nemože primjeniti na radnike zaposlene kod privatnika (robovlasnika) a tako kaže ministar (koji je i sam robovlasnik) zašto se nedodese zakon o radu za takove radnike ( pa makar u njemu bio i stup za bičevanje) pa da i oni znaju svoje pravo.R.Ježić već neko vrijeme niti ne dolazi u Dioki a zašto i bi kada firma ne radi novac je prije već odnio a radnici dolaze svaki dan i bez plaće čuvaju njegovo carstvo .

ŽIVOT NA RUBU BRAČNI PAR ERJAVEC, DARKO I SUZANA, VEĆINU RADNOG VIJEKA PROVELI SU U DIOKIJU, A SADA SU DIO KOLEKTIVA OD 800 LJUDI KOJE ČEKA BURZA Hrvatskoj više ne trebamo. U ratu sam ranjen u ruku i mogao sam tada u mirovinu, no nisam htio, želio sam raditi. Želim raditi i sada, ali mi ne daju, kaže Darko na kojeg je tijekom mirnog prosvjeda »diokijevaca« u petak naletio automobil Bojana MRVOŠ PAVIĆ, Snimio Nenad REBERŠAK S napuknućem bedrene kosti, i »Šancovom« oko vrata, Darko Erjavec, poslovođa u Diokiju na Žitnjaku, dan poslije nezgode u petak, ponovno se pridružio svojim kolegama u prosvjedu. Na njega je tijekom mirnog prosvjeda radnika na Čulinečkoj ulici naletio mladi vozač, u skupom automobilu, iznerviran potezom radnika koji mu prolaz nisu dozvoljavali, no dečko je svejedno odlučio proći, udarivši pritom Erjaveca. Kao da nevolje ionako nije dovoljno, Darko je, zajedno s još jednom kolegicom, kojoj je od stresa što se nakuplja mjesecima, pozlilo, završio na Rebru, tek su ga navečer pustili kući. Sutradan, u subotu ujutro, on je opet, zajedno sa suprugom Suzanom, tu, na Žitnjaku, u blokadi na Diokijevom kolniku, kojim se služi Janaf. Što će, kaže nam, očajan je, više nego očajan – nema te riječi koja može opisati stanje u kojem se on i Suzana, voditeljica jednog Diokijevog sektora, nalaze, zajedno s 22-godišnjim, nezaposlenim sinom Kristijanom. Oboje rade u tvrtki koju netko gura u ponor, makar bi već sutra, jer kupaca za svoj proizvod ima, mogla proraditi. Dio su kolektiva od 800 ljudi koji će morati na burzu, i koje više nitko nikada neće zaposliti. – Mi Hrvatskoj više ne trebamo, zapravo, ovoj državi ne treba više ništa! – kaže Darko. Rođendan bez proslave U Dioki, tadašnji Inin OKI došao je ’83., sa svojih 30, dvije godine kasnije i Suzana, koja je imala 22. Prije Diokija radio je, priča nam Darko, u Zastavi, za pristojnu plaću, a kad je prvu plaću dobio ovdje, na Žitnjaku, veli, danima nije mogao doći k sebi. – Otprilike, današnjih petnaestak tisuća kuna! U Diokiju nas je bilo 3.200, i bilo je to vrijeme za pamćenje. Sada nas je ovdje 350, do prije pola godine smo proizvodili tri puta više negoli tada, 80-tih, a plaću, koja se debelo srozala u odnosu na onu s početka priče, ne mogu dobiti niti jednu, nastavlja Darko. Nisu ih dobili šest ukupno, što znači da firma Darku i Suzani svakome duguje po tridesetak tisuća kuna. – Nismo samo zaduženi do grla, mi se već odavno davimo. Kristijanu je danas 22. rođendan, i mi smo ovdje, na kolosijeku, još uvijek se nadajući da će netko pametan tvrtku ponovno uposliti. Kad dođemo kući, Kristijanu nemamo što pokloniti, niti možemo napraviti rođendansku večeru, pozvati goste, nastavlja Suzana. Njihov sin već mjesecima bezuspješno traži posao. Kuća, 25 kilometara udaljena od Zagreba, još uvijek nije završena, a ovrhe im dolaze svakog dana. – Neka mi netko objasni kako je moguće da HEP nama za 300 kuna neplaćenog računa odmah iskapča struju, a Diokiju…

p2.sem

Gosp.Vujiću šta mislite uvođenjem radne obaveze prisiliti radnike da dolaze u DINU paziti na kemikalije-vama očito nije jasno da ljudi više nemaju od čega živjeti,da su na rubu i da je bolje da napuste DINU jer netko će puknuti i napraviti sranj–
Uvođenje radne obaveze ne rješava problem–radna obaveza ne može prisiliti radnika da besplatno radi,-pa mi ćemo odbiti izvršavanje radne pbaveze ,radije idemo u zatvor,tamo ćemo barem dobit nešto za jesti,
kolege sutra ako nema uplate napuštamo DINU -više nema popuštanja- država se ne želi pobrinuti za svoje građane,dozvoljava kriminalcima da izgladnjuje svoje radnike


Kako sad država toliko brine za Dioki i Dinu i uvodi radnu obvezu? Pa još jučer su vikali da smo privatna firma!!!!!
Da li država može privatnoj firmi nametnuti radnu obvezu? Kad ne dobijemo plaču onda smo privatna firma i državu nije briga za nas. Ne dajte se zaplašiti, samo naprijed, pa mi smo ipak PRIVATNA FIRMA!

A što glumiš ?

S jedne strane se hvališ da imaš oružje u ruci, a s druge da ga nećeš nadzirati ! E, pa neće ići .

Možeš štrajakti koliko oćeš, ali NESMIJEŠ ugrožavati tuđe živote . Čak i usrati djelatnici T-coma imaju radnu obavezu, a ti koji paziš na Etilen, e ti bi malo štrajkao…

Da se mene pita, nakon Vaše objave o prestanku nadzora, unutar 60 minuta nastupa ekipa, proglašava izvanredno stanje, radna obaveza ili " drugi " stručnjaci preuizimaju pogon, plin se prazni u brodove, i nakon prestanka "potencijalne " prijetnje, trošak akcije ide vlasniku na naplatu .

Pa onda Vi štrajkajte koliko oćete .

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

"unutar 60 minuta nastupa ekipa" koja?
"proglašava izvanredno stanje" ta ekipa to može?
" drugi " stručnjaci ? Ti stručnjaci to sve skupa rade nakon svog posla džabe?
Trošak akcije ide Robiju?
Robi ce to platiti?

Sto nije jednostavnije s računa "velikih hrvata" početi skidati novac i uplaćivati poštenom narodu (za njihov pošteni rad)?

Nego, ono kao bila neka Ina u kao nekoj zemlji gdje je narod bio kao nesto sigurniji u zdravstvu, poslu itd. Kao ono bio neki telekom u vlasnistvu hrvata (čitati građana RH).

I tako dođoše velikih hrvati odasvuda a sve samo da bi hrvatskom narodu bilo bolje, neki iz amerike, neki iz kanade, neki iz svicarske a neki bogme i iz austrije, presjajna ekipa. cak su neki bili toliko ljubazbi da su masno platili kampanju da bi eto svima bilo dobro, a oni su to eto samo da sluze narodu.

Ljudskoj gluposti zaista nema kraja.
Dajte molim vas recite, tko ustvari ugrožava živote?
Zar ti radnici i članovi njihovih obitelji nemaju pravo na dostojanstven život?
Vi bi im uskratili i ono što im je još jedino preostalo.
Sramota.
Sve vam je u redu dok neko pazi da vam ne pukne pod uhom. Nema nikakve veze što taj neko nema ništa za jesti i što mu se oduzima ono što je poštenim radom stekao.
Važno da se vi osjećate sigurno.
Sram vas bilo.
Ponestaje mi riječi. To je proizvod očaja. Shvatite to već jednom.
Pravo je čudo što još ništa nije puklo.
Mnogi od nas su se naslušali pucanja.
Mi ne prijetimo, samo se mičemo od iskušenja da stvarno ne puknemo.

pratim ove prepiske neko vrijeme i dopuštam si mali komentar
da li naša sjajna država ima ima konstantni manjak love za isplate mirovina,javnih i državnih službi,desetine raznih agencija,zg holdinga,zampova,udruga…… DA je odgovor
da li naši financijaši redovito zadužuju državu na sve moguće načine kod domaćih banaka,vani prodajom
drž obveznica,preko EBRD za ceste….. DA je odgovor
da li linić ide u SAD u travnju po novu rundu love za…. DA je odgovor
da li taj dug i svi prijašnji vode se kao dug cijele RH tj svih državljana….DA je odgovor
pitanje je zašto onda pojedinci misle kao i čačić da da djelatnici privatnih tvrtki ne mogu imati isti tretman kao i državni ,jer to smatram uvredom i diskriminacijom
jednima godinama sve platiti ,zaslužili ili ne,drugima ne pomagati makar se svi zajedno vodimo dužni
kao RH
uostalom ipremijer je rekao da ne smijemo trošiti više nego što imamo,zašto se toga ne držimo na čelu s njim,jer uskoro,nadam se što prije neće više moći posuditi lovu pa će mnogi iz prve ruke shvatiti što se događa radnicima diokija i još nekima koje su uništile loše poslovne odluke rukovodstva.istih primjera ima u državnim i javnim službama ali se tretiraju drukčije,premda u prošloj godini samo najveća poduzeća u drž vlasništvu imaju 5 milijardi kuna minusa
još jedan primjer usporedbe javnog i privatnog je zg holdihg ,dužan oko 700 milja kuna ali redovito dobivaju plaće i to dobre,a zašto oni da , a gore navedeni ne

U Dini….VCM je uvijek bio gubitaš .

U DINI, u jugi nije bilo zime . Onda su došli, i "kupili " za male pare…pa sve razjebali . Ali, gospodo, pa nije svih 800 ljudi radilo na porti pa nisu imali pojma da kola idu nizbrdo …samo ih nije bilo briga dok plaća stiže, iako nije zarađena .

ZAŠTO niste reagirali ranije ? ZAŠTO niste reagirali ranije ?

I sada bi gospoda digli pola regije u zrak ? Znači, ako pomorci ne dobiju plaću, onda će prijetiti potapanjem broda ispred Bola ? Ili će se nasukati na Bačvicama i isprazniti tankove ?

Mora postojati način da se prijetnja otkloni .

A što se tiče skidanja s računa…nitko ne misli što je s dioničatima, koji su uložili više love i gube daleko više neko tih 5-6 plaća ? Oće oni tužiti radnike što ne rade kao crnci pa nisu produktivniji ?

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

New Report

Close