DIOK (DIOKI d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DIOK (DIOKI d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

http://www.business.hr/hr/Kompanije/Vijesti/Mene-zanima-kome-je-u-interesu-unistiti-Dioki?homesrclink=carousel

Dok god imamo ovakve blesane i glupače u politici i managementu, nema naprijed – samo nazad!
Pa kome je u interesu uništiti DIOKi – pa valjda EU konkurenciji i našim “strateškim partnerima”
A kome bi drugome to bilo u interesu?

http://www.business.hr/hr/Komentari-i-analize/Trziste-kapitala/Komentar-Kolateralna-zrtva-ili-poruka-Jezicu?homesrclink=carousel

Naravno, u "poslovnome" ni riječi o tome

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.

Ako je točno da Dioki plaća2,6 kuna po m3 plina to je RAZBOJNIŠTVO bez premca!
PONAVLJAM – PROSJEČNA CIJENA M3 U HR ne bi smjela biti veća od 2,0 kune.
Ukoliko se totarifira – veliki potrošači bi imali 25% nižu cijenu a mali i kućanstva 25% višu cijenu!

NEDOSTATAK ETANA – a ja bih rekao krađa ETANA od strane Ine na uštrb valjanog Ugovora s Diokijem treba se riješiti na HGK i njihovom sudištu. Pod hitno!!!

100k tona etana FCO Krk nije manje od 80 milijuna dolara.
Neka to isporuče kako bilo znaju a Dioki će im platiti po UGOVORENOJ cijeni.
Lako je izračunati kolike je štete u prethodnim godinama pretrpio Dioki.
Oko 230 milijuna kuna!
A oni nas tuže zbog 68 milijuna kuna!

BTW – izjava Sindikata o već dogovorenim nagodbama – je li to signal radnicima da ne prodaju?

Da li može Magma tužiti državu isto tako da je propao jer bi imao puno manje štete da je porez na plaće flat recimo 20% kao u okruženju pa bi ljudi više trošili i Magma bi više zarađivala.

Tuži se samo kršenje egzaktnog ugovora a ne što bi bilo kad bi bilo. (barem tako se da iščitati od članaka).

Mojim novcima (poreznih obveznika) ne želim sanaciju Diokija.
Osim ako država nije 75%+ vlasnik a i onda pod određenim uvjetima.. a ne da se gubici opet gomilaju..

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Ugovori obvezuju – dakle taj FORWARD ugovor je Ina trebala prikazati kao vanbilansnu stavku.

Također postavlja se pitanje koju igru igra Vlada – jer ako ti HBOR uskrati kredit, cca 20 milja eura koji je dobiven od EIB-a, ako te opale RAZBOJNIČKOM cijenom plina…..Sve navodi da se Dioki pokušava oboriti na koljena da bi Vlada ispravila eventualne privatizacijske pogreške iz prošlošti.

Pokušano i kriminalizacijom Ježića, ali ne ide pa ne ide!

Glede sanacija – ne hvala i ja sam protiv.
Sama Dina vrijedi minimalno 300 milijuna eura.

Ako Vlada želi imati čist obraz mora riješiti energetski čvor u HR.
Inače ili djelatno sudjeluje ili drži stranu neposrednom izvršitelju – INI.

ovdje treba pokrenuti stečaj da se počne raspetljavati, inače će ovako još godinama

moji postovi nisu poziv na kupnju ili prodaju dionica niti savjet za ulaganje!


ovdje treba pokrenuti stečaj da se počne raspetljavati, inače će ovako još godinama

Daj si malo truda pa pročitaj o čem se tu radi!

Izvozna proizvodnja

Iz Ine i u srijedu tvrde da veće količine etana ne mogu dobiti jer se »etan izdvaja iz prirodnog plina proizvedenog na plinskim poljima Podravine i na naftnim poljima u Posavini, pa je kontinuirani pad proizvodnje u panonskom bazenu, s obzirom na karakteristike (starost i razina iscrpljenosti) proizvodnih polja, uzrokovao i pad proizvodnje etana«.

U Savezu samostalnih sindikata Hrvatske nisu tako taktični kao ministar i tvrde da Ina i MOL vuku poteze koji ukazuju na to da namjerno žele ugasiti proizvodnju u Diokiju i uništiti 1.200 radnih mjesta, te da je uspjeh pregovora velikih vjerovnika o vlasničkom restrukturiranju Diokija, u kojima Ina nije sudjelovala iz njoj znanih razloga, »uplašio Upravu Ine, odnosno MOL«.

Nije tajna da su svi veliki vjerovnici, u prvome redu banke i HEP, postigli dogovor o modelu restrukturiranja Diokija i nastavka uspješnog poslovanja jedne od strateški važnih tvrtki za Hrvatsku i velikog izvoznika koji 90 posto proizvoda plasira na inozemna tržišta. Iz Ine-MOL-a bi morali odgovoriti zašto nisu ulagali u proizvodnju etana na kupljenim postrojenjima, već sustavno godišnje smanjuju količine te sirovine neophodne za proizvodnju Diokija, stoji u priopćenju.

Dug od 68 milijuna

Uz to SSSH traži i odgovor na pitanje zašto Dioki plaća 40 posto veću cijenu plina nego veliki potrošači u Hrvatskoj ili Mađarskoj, te zašto MOL kemijskoj tvrtki u Mađarskoj zaračunava manju cijenu iako Mađarska sav plin uvozi, a Hrvatska iz vlastitih izvora crpi 60 posto ukupno potrebnih količina plina.

– Zašto i zbog kojih interesa Ina-MOL želi zatvoriti 1.200 radnih mjesta u Diokiju – zbog duga od 68 milijuna kuna ili uništava naše da bi zaštitila svoje, pita SSSH te poručuje kako to neće proći.

Predsjednik sindikata energetike, kemije i nemetala Ivan Tomac sumnja u to da je razlog zbog kojeg Ina Diokiju ne može isporučivati potrebne količine etana, možda to što MOL u Mađarskoj ima tvrtku koja se bavi istom proizvodnjom kao i hrvatska kompanija. Ne isključuje ni to da je MOL na akciju motivirala i želja da »stisne« Ježića, ali smatra da mu to Vlada ne smije dopustiti.

– Baš me briga za Ježića, neka ga kazne ako je nešto skrivio, ali zbog toga što se MOL želi izvući iz nečega ne može se uništavati 1.200 radnih mjesta u Hrvatskoj, zaključuje Tomac.

Predsjednik Radničkog vijeća u Diokiju Zdravko Rumenović ističe da očekuje pomoć od Vlade u rješavanju problema kako bi se spasila proizvodnja koja uglavnom ide u izvoz, a s time i radna mjesta u Diokiju. Za to da proizvodnja u Diokiju bude pozitivna potrebna je isporuka dovoljnih količina etana, a Rumenović kaže da bi Ina trebala dopustiti tehničkom osoblju u Diokiju da dokaže kako se te količine još uvijek nalaze u hrvatskim poljima plina.



ovdje treba pokrenuti stečaj da se počne raspetljavati, inače će ovako još godinama

Daj si malo truda pa pročitaj o čem se tu radi!

Izvozna proizvodnja

Iz Ine i u srijedu tvrde da veće količine etana ne mogu dobiti jer se »etan izdvaja iz prirodnog plina proizvedenog na plinskim poljima Podravine i na naftnim poljima u Posavini, pa je kontinuirani pad proizvodnje u panonskom bazenu, s obzirom na karakteristike (starost i razina iscrpljenosti) proizvodnih polja, uzrokovao i pad proizvodnje etana«.

U Savezu samostalnih sindikata Hrvatske nisu tako taktični kao ministar i tvrde da Ina i MOL vuku poteze koji ukazuju na to da namjerno žele ugasiti proizvodnju u Diokiju i uništiti 1.200 radnih mjesta, te da je uspjeh pregovora velikih vjerovnika o vlasničkom restrukturiranju Diokija, u kojima Ina nije sudjelovala iz njoj znanih razloga, »uplašio Upravu Ine, odnosno MOL«.

Nije tajna da su svi veliki vjerovnici, u prvome redu banke i HEP, postigli dogovor o modelu restrukturiranja Diokija i nastavka uspješnog poslovanja jedne od strateški važnih tvrtki za Hrvatsku i velikog izvoznika koji 90 posto proizvoda plasira na inozemna tržišta. Iz Ine-MOL-a bi morali odgovoriti zašto nisu ulagali u proizvodnju etana na kupljenim postrojenjima, već sustavno godišnje smanjuju količine te sirovine neophodne za proizvodnju Diokija, stoji u priopćenju.

Dug od 68 milijuna

Uz to SSSH traži i odgovor na pitanje zašto Dioki plaća 40 posto veću cijenu plina nego veliki potrošači u Hrvatskoj ili Mađarskoj, te zašto MOL kemijskoj tvrtki u Mađarskoj zaračunava manju cijenu iako Mađarska sav plin uvozi, a Hrvatska iz vlastitih izvora crpi 60 posto ukupno potrebnih količina plina.

– Zašto i zbog kojih interesa Ina-MOL želi zatvoriti 1.200 radnih mjesta u Diokiju – zbog duga od 68 milijuna kuna ili uništava naše da bi zaštitila svoje, pita SSSH te poručuje kako to neće proći.

Predsjednik sindikata energetike, kemije i nemetala Ivan Tomac sumnja u to da je razlog zbog kojeg Ina Diokiju ne može isporučivati potrebne količine etana, možda to što MOL u Mađarskoj ima tvrtku koja se bavi istom proizvodnjom kao i hrvatska kompanija. Ne isključuje ni to da je MOL na akciju motivirala i želja da »stisne« Ježića, ali smatra da mu to Vlada ne smije dopustiti.

– Baš me briga za Ježića, neka ga kazne ako je nešto skrivio, ali zbog toga što se MOL želi izvući iz nečega ne može se uništavati 1.200 radnih mjesta u Hrvatskoj, zaključuje Tomac.

Predsjednik Radničkog vijeća u Diokiju Zdravko Rumenović ističe da očekuje pomoć od Vlade u rješavanju problema kako bi se spasila proizvodnja koja uglavnom ide u izvoz, a s time i radna mjesta u Diokiju. Za to da proizvodnja u Diokiju bude pozitivna potrebna je isporuka dovoljnih količina etana, a Rumenović kaže da bi Ina trebala dopustiti tehničkom osoblju u Diokiju da dokaže kako se te količine još uvijek nalaze u hrvatskim poljima plina.
[/quote]
potpisujem svaku izrečenu misao

Rumenović dobro kaže – idemo provjeriti gdje završava etan.
Molve su kondenzatno ležište s oko 8% etana.
Obzirom da tamo ima još oko 12 milijardi m3 plina to je oko 960 milijuna m3 etana ili oko 1,15 milijuna tona etana.
Nije vrag da se ne može to izračunati i vidjeti gdje to završava, ali ovo što Dioki dobiva je kao da s nekim dijeli pola – pola!

Jedno od najjačih tržišta je etan i etilen.
Etilen – 160 milijuna tona godišnje.
HR ima sreću da ima etana a Dioki ima nesreću da je u HR jer preko granice bi imao sve jeftinije!

”U dopisu Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva od 7. srpnja 2011. kažete kako nema više sirovinskog plina (etana) jer imate kontinuirani pad proizvodnje uzrokovan povećanim utokom vode u ležišta. Mi to tumačimo da tijekom proteklih godina niste dovoljno (vjerojatno ništa) ulagali u održavanje plinskih polja. Smatramo da kao koncesionar nemate pravo svjesnim zapuštanjem polja onemogućiti normalan rad Diokija. Vi ste samo koncesionar, a ležišta plina su nacionalno bogatstvo koje pripada i ima služiti za dobrobit svih građana, pa i nas radnika Diokija. Naime, proizvodnja u Diokiju je pokrenuta prije 30 godina upravo vezanim slijedom od sirovine iz bušotina do gotovog izvoznog proizvoda”, poručuju predstavnici radnika Diokija Upravi Ine. ”Ako nećete, nemate znanja ili ne želite upravljati s poljima u duhu dobrog gospodara tada odustanite od koncesije, jer nemate pravo ostaviti nas 1.200 radnika Diokija bez posla”, dodaje se.

Tržišna vrijednost – sadašnja – etana je preko 800 milijuna dolara pa se pitam – Je li Ina potkrada državu kao koncesionar? Je li to iz želje da se poznata i nepoznata ležišta etana u budućnosti stave na raspolaganje nekom drgom kupcu?

No – Krk radi i to je dobro – barem oni nisu ugroženi.
Kada ćete iskrcati Sofiju?

Kolega sava, meni je zaista žao da ste vi, kao dioničar, upali u vrtlog svih ovih ružnih događanja oko diokija.

No smatram da zaista nema potrebe da sad istodobno glumite i odvjetnika i drukera. Svojom pričom bi mogli ovdje uvući još ponekog neiskusnog ulagača koji bi upravo radi istog mogao vrlo lako izgubit svoje uložene novce.

Vama mora bit jasno koje se stvari stavljaju na prvo mjesto pri odluci u ulaganju, a to su uglavnom brojke i podaci iz financijskih izviješća, koji moraju bit što čišći i transparentniji, po mogućnosti ukazivat na povećanje prihoda i dobiti, a ne gubitak, i pokazivat da postoji jasna strategija budućeg kvalitetnog razvoja. A sve ovo nabrojano ovdje, ponavljam, nažalost, nije ni blizu tako, zapravo sasvim je obrnuto.

Već sam prije neki mjesec upozoravao da se treba klonit ovakvih ulaganja jer iza ovog ne stoji ništa dobro. I kako vidim, bio sam na dobrom tragu. Ne radi se ovdje o nikakvim pakostima s moje strane već čisto o zdravom razumu. Cijena dionice je, ne bez razloga, u dvije godine pala za čak 60 posto.

Dramatičan gubitak vrijednosti, nagomilani dugovi, izuzetno loša financijska situacija koja pritišće normalno poslovanje, zaostala brojna nerješena pitanja, sve to u svjetlu nedavnih trzavica zapravo neminovno vodi k stečaju s preustrojem.

Ja sam također svjestan da u ovom biznisu leži dobar potencijal, al bojim se da taj potencijal neće ostvariti firma koja se zove dioki ( bar ne u ovom obliku kakva postoji ). S tim u svezi, bojim se da istom analogijom sadašnji imaoci dionica neće ostvariti ama baš ikakvu dobit ( osim ukoliko se ne bave žešćom špekulacijom cijene ), a dapače, vjerojatnije je da će ostvarit osjetni gubitak. No to su samo moja razmišljanja.

Zato kolega sava, uz dužno poštovanje vama i vašem znanju, ne morate dalje glumit ovdje odvjetnika, a još manje drukera, i kojekakvim najavama privlačit ovdje nove ulagače, radije staloženo u miru razmislite kakva ovdje budućnost slijedi.

never surrender

kolega peromadjar, mislim da negledate nepristrano na cijelu situaciju oko diokija ipak vam i ime kaze da ste madar pa tako da branite mol [proud]

ne mari za male stvari i ostat ce male

Ovdje se radi o 1200 radnih mjesta a ti savu optužuješ da je odvjetnik i druker?
Šta si ti sa postom u kojem piše da "taj potencijal neće ostvariti firma koja se zove dioki "?

New Report

Close