DIOK (DIOKI d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DIOK (DIOKI d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


vec jedna firma iz rijeke prodaje vodu, oko 3 mil litara godisnje…svaka cast, ali da se malo stave, katarci mogu imati dobru vodu iz pipe bez problema.

Qatar godišnje proizvede oko 420M m3 vode – desalinizirane.
Ali to nije to – troši se puno energije, kontaminira okoliš…
I velika je razlika u kvaliteti.
Naše podzemne i riječne vode su nekontaminirane i pogodne za prodaju bilo kao pitka ili baza za neke sokove i pripravke bez dodatnih tretmana.

Najprije nafta, sada plin a u perspektivi je voda!

kontaminacija okoliša reverznom osmozom?

"u normalnoj osmozi, manje koncentrirana otopina teče preko membrane u jače koncentriranu otopinu( ako se slana i slatka voda odvoje membranom,slatka voda će kroz polupropusnu membranu teči prema slanoj vodi)
– ako se narine dovoljan tlak na strani slane vode, normalni tlak osmoze se može okrenuti i tada će slatka voda biti istisnuta iz slane vode i proći će kroz membranu, a sol će zaostati .
-Postrojenje tog tipa nalazi se napr. u Cape Coral,Fla.Proizvodi se 53 miliona l/dan i u Al Jubayl( Saudijska Arabija) sa 950 miliona l/dan
-Troškovi tako proizvedene vode su 4-7 US$ po 3800 l vode."

nek je i 15 usd na 3800 litara, radi se o 2 lipe na litru vode. U RH voda u vecini gradova kosta otprilike toliko ili manje. najcesce 1 lipa 1 litra. Mi bismo htjeli Kataru prodavati valjda po par kn po litri?


"u normalnoj osmozi, manje koncentrirana otopina teče preko membrane u jače koncentriranu otopinu( ako se slana i slatka voda odvoje membranom,slatka voda će kroz polupropusnu membranu teči prema slanoj vodi)
– ako se narine dovoljan tlak na strani slane vode, normalni tlak osmoze se može okrenuti i tada će slatka voda biti istisnuta iz slane vode i proći će kroz membranu, a sol će zaostati .
-Postrojenje tog tipa nalazi se napr. u Cape Coral,Fla.Proizvodi se 53 miliona l/dan i u Al Jubayl( Saudijska Arabija) sa 950 miliona l/dan
-Troškovi tako proizvedene vode su 4-7 US$ po 3800 l vode."

nek je i 15 usd na 3800 litara, radi se o 2 lipe na litru vode. U RH voda u vecini gradova kosta otprilike toliko ili manje. najcesce 1 lipa 1 litra. Mi bismo htjeli Kataru prodavati valjda po par kn po litri?


http://www.jetro.go.jp/jetro/activities/oda/model_study/oil/pdf/h21en_04.pdf

Hoćeš reći da su Japanci bedasti?
Svašta.


Savo, zašto je dionica onda ovako nisko?

Zašto – to pitaj fond managere.
Ja mislim da je dijelom zbog medijske hadke na Ježića – iako se onda pitam zašto jer Ježić je više dao od Diokija nego što je primio za Dioki od strane državnih firmi.

A i EIB kredite su nam uskratili.
Investicije u zadnje 2 godine ako koga interesira.
Oko 640 milja kuna!
http://www.mingorp.hr/UserDocsImages/IZNAD 10 MEURA_INDUSTRIJA.pd



Savo, zašto je dionica onda ovako nisko?

Zašto – to pitaj fond managere.
Ja mislim da je dijelom zbog medijske hadke na Ježića – iako se onda pitam zašto jer Ježić je više dao od Diokija nego što je primio za Dioki od strane državnih firmi.

A i EIB kredite su nam uskratili.
Investicije u zadnje 2 godine ako koga interesira.
Oko 640 milja kuna!
http://www.mingorp.hr/UserDocsImages/IZNAD 10 MEURA_INDUSTRIJA.pd
[/quote]

Kredite smo valjda dobili natrag i poplaćali dugove jer više nema HALABUKE!
Evo novi link na INVESTICIJE U ZADNJIH par godina.
http://www.mingorp.hr/UserDocsImages/IZNAD%2010%20MEURA_INDUSTRIJA.pdf

Kakvi bi bilo poslovni rezultati bez investicija?
Čini mi se bilo bi i dobiti!



A doži će vrijeme da se i voda iz Omišlja izvozi, nadam se!

Izvoz vode?
Misliš LNG brodovima? Od toga nema ništa.
[/quote]

Takvo nas razmišljanje vuče u krize-
Loše se procjenjuje u kom pravcu ide razvijeni svijet.
Pogledaj prihode japanskih i korejskih brodogradilišta na LNG brodovima.
Zar misliš da prije 20-30 godina i neko naše brodogradilište nije moglo ući u taj pothvat, posebice što su politički odnosi s naručiteljima bili vrhunski.
Tako je i s vodom.
Qatar nema vode ali ima plina i to su oslično primjetili Japanci.
http://www.jetro.go.jp/jetro/activities/oda/model_study/oil/pdf/h21en_04.pdf

Hrvatska nema LNG-a ali ima najbolju pitku vovdu u EU ali i šire.
Zamisli transport vode u Qatar i nekoliko punionica u Qataru.
To bi bio veliki business.

Glede cijene – ruši je negativni image koji je stvorila zajednica, USKOK, tisak……
Ali i to će završiti ne može vječno trajati.

[/quote]

Za plin vozit u tankovima je potrebna jedna debljina stijenki a za vodu je potrebna puno veća debljina stijeki. Zbog toga nema ništa od izvoza vode LNG brodovima.
Da li se isplati raditi posebno LNG brodove i za prijevoz vode? To sigurno daje dodatne zahtjeve za brod (težina, stabilnost, brodska linija koja će iskoristiti te mogućnosti…) a i zbog razloga koje je naveo cone mislim da je ovo neisplativo.

Mislim da je glupo diskutirati i dovoditi u sumnju studiju izvodivosti koju su radili Japan i Qatar.

E.ON ima velike planove u HR glede plina.

….E.ON Ruhrgas is already making investment commitments in Croatia. It holds a leading 39.17% stake in the proposed Adria LNG terminal on the island of Krk and is also a shareholder in the Trans Adriatic Pipeline, which is promoting the Ionian Adriatic Pipeline that would run from Greece to Croatia…..
http://www.seenews.com/news/latestnews/interview___e_onruhrgaskeentotapgasmarketgrowthineu-boundcroatia-092708/

Ne odustaju od terminala – u 9. če se vidjeti koliko su potrošača privukli.



"u normalnoj osmozi, manje koncentrirana otopina teče preko membrane u jače koncentriranu otopinu( ako se slana i slatka voda odvoje membranom,slatka voda će kroz polupropusnu membranu teči prema slanoj vodi)
– ako se narine dovoljan tlak na strani slane vode, normalni tlak osmoze se može okrenuti i tada će slatka voda biti istisnuta iz slane vode i proći će kroz membranu, a sol će zaostati .
-Postrojenje tog tipa nalazi se napr. u Cape Coral,Fla.Proizvodi se 53 miliona l/dan i u Al Jubayl( Saudijska Arabija) sa 950 miliona l/dan
-Troškovi tako proizvedene vode su 4-7 US$ po 3800 l vode."

nek je i 15 usd na 3800 litara, radi se o 2 lipe na litru vode. U RH voda u vecini gradova kosta otprilike toliko ili manje. najcesce 1 lipa 1 litra. Mi bismo htjeli Kataru prodavati valjda po par kn po litri?


http://www.jetro.go.jp/jetro/activities/oda/model_study/oil/pdf/h21en_04.pdf

Hoćeš reći da su Japanci bedasti?
Svašta.
[/quote]

katar vec ima desalinizatore, ovo je vise kao alternativna metoda da se ne isrpe zalihe u podzemlju. manje vise, ideja je dobra zbog tipa balasta (nema morske vode koja se ispusta), a opet studija pokazuje da je jeftinije prevoziti desaliniziranu vodu nego obrađenu riječnu vodu. sve je pitanje cijene. čak i ako projekt krene, RH je zakasnila, tako da smo "doviđorno", drugi ce sve uzeti. Ljudi moji pa RH nema niti jedan LNG tanker? Imamo genijalne zakone također koji dozvoljavaju kriminalcima da se setaju okolo i u RH. "genijalan sustav" ta šund demokracija, nije li.



Za plin vozit u tankovima je potrebna jedna debljina stijenki a za vodu je potrebna puno veća debljina stijeki. Zbog toga nema ništa od izvoza vode LNG brodovima.

Jel moze malo pojasnjenje ove teorije?

Nije bolest sve što boli

Ja nebi teoretizirao nego bi rekao da vjerujem jednom mladom doktoru sa Riječkog pomorskog fakulteta koji se usmjerava na LNG brodove a kojeg sam pitao prije jedno cca mjesec dana upravo o mogućnosti prevoza vode sa LNG brodovima. Ako ne zna on ne znam ni ja.

Ja nebi teoretizirao nego bi rekao da vjerujem jednom mladom doktoru sa Riječkog pomorskog fakulteta koji se usmjerava na LNG brodove a kojeg sam pitao prije jedno cca mjesec dana upravo o mogućnosti prevoza vode sa LNG brodovima. Ako ne zna on ne znam ni ja.
[/quote]

LNG brodovi su jedni od najskupljih i najkompliciranijih,ti tankovi imaju stjenku od 1mm,plin je u njima na -162C,pod tlakom i vakumom

When wealth is lost, nothing is lost; when health is lost, something is lost; when character is lost, all is lost. ~Billy Graham

New Report

Close