DIOK (DIOKI d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DIOK (DIOKI d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nadam se da su naši izašli iz zimskog sna….

Europi će za 7 godina faliti plina

01.04.2011. | Amsterdam (Nizozemska)
Europa mora razviti nove izvore plina i izmijeniti ugovorne strategije, jer bi se kroz sedam godina mogla suočiti sa nedostatkom 100 milijardi kubika plina, rekao je energetski konzultant tvrtke Wood Mackenzie Mackenzie. Računa se da je nužno sagraditi 150 milijuna tona novih LNG kapaciteta kako bi se premostio taj jaz. Na stručnom skupu Gastech u Amsterdamu čelnik odjela za globalna plinska istraživanja kompanije Neil Tomnay rekao je da će 2020. godine različita dinamika razvoja potrošnje plina na tržištima SAD, Europe i Azije izazvati takve posljedice po Europu. Tomnay očekuje da Rusija i u narednoj dekadi ostane glavni europski snabdjevač plinom, ali upozorava da će “novi igrač” na tržištu ponude – LNG “otići kupcima u Aziji”. “Tada će društvo početi okretati stare adresare, a Rusija će biti tu da to sačeka”, konstatirao je Tomnay, a prenosi Oil & Gas Journal.

http://energetika-net.com/vijesti/11144

Hrvatska je dio europske plinske strategije

ZAGREB – Hrvatska nije zemlja koju se zaobilazi u razmatranju budućnosti opskrbe Europe plinom već je važna kao dio europskih plinskih koridora, rekao je jučer ravnatelj Uprave za energetiku Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva Darko Horvat na tradicionalnom Plinarskom forumu u organizaciji tvrtke Energetika marketing.

Nije točno da se Hrvatsku marginalizira, kao što se zadnjih dana govori u kontekstu plinovoda Južni tok, rekao je Horvat te izvijestio da se u Bruxellesu upravo razmatra energetski koridor sjever-jug s krajnjim točkama LNG terminala u Hrvatskoj i u Poljskoj. U tim razgovorima Hrvatska sudjeluje ravnopravno sa zemljama EU-a, kaže Horvat.

Čelnik Uprave za energetiku kazao je da će se Hrvatska u narednom razdoblju koncentrirati na tri strateška projekta, a to su LNG terminal, njegovo povezivanje s kopnom i nastavak transportnog sustava do Kukuljanova.

http://www.tax-fin-lex.hr/News.aspx?nid=19139

Glede prodaje neoperativne imovine – Zašto se to ne riješi jednim potezom – prodaja Ćuf doo.
Naravno za ovo je uvjet lokacijska za LNG terminal.

Također – definitivno ne dolazi u obzir neko polovično riješenje nego terminal na kopnu s spremnicima za LNG. Naravno – u cjelosti integriran u Petrokemijski kompleks na Krku.

predragm, 02.04.2011. u 10:13
Glede prodaje neoperativne imovine – Zašto se to ne riješi jednim potezom – prodaja Ćuf doo.
Naravno za ovo je uvjet lokacijska za LNG terminal.

Također – definitivno ne dolazi u obzir neko polovično riješenje nego terminal na kopnu s spremnicima za LNG. Naravno – u cjelosti integriran u Petrokemijski kompleks na Krku.

Ja nikako nebih Ćuf d.o.o. trpao u isti koš sa ostalom neoperativnom imovinom! I sam kažeš da je vrlo izvjestan skori početak gradnje LNG terminala, Ćuf će vrijediti zlata, a postoji mogućnost dogovora sa investitorom da se u zamjenu za zemljište dogovori izgradnja postrojenja za ekstrakciju etana iz LNG-a.
Zavisno od porijekla, LNG u smjesi plinova sadrži i do 12% etana!!!
Korist bi tako bila deseterostruka.
Osim toga, nisam 100% siguran, ali mi logika govori da su naši ipak nešto morali potpisati s Konzorcijem Adria LNG kada su ovi uspjeli ishodovati lokacijsku dozvolu na našem terenu!!!

Što se tiče Kijac nekretnina to si višestruko precjenio.
Veliki dio zemlje nije izgrađen pa je uglavnom pod opterećenjem sudskim postupcima za vraćanje bivšim vlasnicima. Ostalo su trgovi i ceste u naselju Kijac i dvije zgrade koje nisu u najboljem stanju. U jednoj je dječji vrtić, a u drugoj Klub DINA.

Ono što mi nikako nije jasno je zbog čega je bivši direktor DINE imenovan za direktora Kijac nekretnina? Što taj uopće radi i koliko ga se plaća?

Savo, zašto jedinica?

Da nisi postao malo preosjetljiv?

Menadžer, što si umišljaš mora ipak gledati koračić dalje. Nije dovoljno copy-paste sa neta. Podsjećaš me na jednog ekologa iz Njivica …
Sory, ipak nisi ti taj profil … ali daj mi barem 2

@Ćuf doo

ENERGETIKA Hrvatska je važan dio europskih plinskih koridora

EU će s 50 posto financirati LNG-terminal na Krku?

Bruxelles razmatra novi energetski koridor sjever-jug od LNG-terminala u Poljskoj do LNG-terminala u Hrvatskoj da bi se velikim plinovodima spojili Baltik i Jadran
http://www.vjesnik.hr/Article.aspx?ID=11b3a42f-ec19-4ef4-bc82-081fdf97a825

Ovo zasigurno znači PUUUUUNO više od puke prodaje zemljišta po 10x većoj cijeni od knjigovodstvene. Knjigovodstvena cijena je 30DEM/m2.

@Kijac dd

Inicijalno Kijac je obuhvaćao 775.134m2 a sada oko 611.000 pa ispada da je najveći dio odrađen.
…Prijašnji vlasnici zemljišta u Njivicama na otoku Krku pokrenuli su postupke za povrat
zemljišta ukupne površine 394 071 m2 kojima se traži poništenje eksproprijacije od 1980….
…..obzirom da su prvi zahtjevi za povrat ekspropriranog zemljišta pokrenuti tijekom
1996. i 1997., a određeni broj zahtjeva nadležna tijela usvojila početkom 1998., odnosno
tijekom izrade elaborata o procjeni, za vrijednost ekspropriranog zemljišta trebalo je rezervirati
troškove, za koji iznos bi vrijednost Društva bila manja. Rezervacije troškova evidentirane su u
poslovnim knjigama za 1999……

Uostalom pogledaj u gruntovnici zk uložak 1562 u ko Miholjice ili posjedovni list 1850 u Katastru.

Savo,
dolaziš pomalo na moje, znači neželimo rasprodaju nego primarnu djelatnost.
Podatke čitaš, a preskačeš najvažnije, ili neznaš …

Pitanje?
Gdje je to zemlja mogla vrijediti (uknjižbena vrijednost) kako kažeš po 300 dem/m2 i to 1996. g.???

Taj podatak se odnosi na kvadrat stambenog prostora u Kijcu, i nije 300 dem/m2 nego 304 dem/m2.

Stanovi su prilikom izdvajanja INA Polimera (DIOKI) iz sustava INE ostali INI (totalna glupost jer su kupljeni iz poslovnog, a ne stambenog fonda), a tereni tj. zemljište (čak i ono ispod stanova pripalo je DIOKI-u tj današnjim Kijac nekretninama d.o.o.

U javnosti se zadnjih dana pojavljuje rasprava o prodaji tih stanova ispod cijene, što je pokrenuto nekim čudnim prodajama iz HEP-a, ali činjenicu su sasvim drugačije.
Činjenica je da su stanari službenih stanova u Kijcu stanove plaćali 3x skuplje od stanara u stanovima sa stanarskim pravom ili tzv. kadrovskim stanovima.

Mogao bih ti to elaborirati ali si me uvrijedio sa onom jedinicom …

@predragi

Jedinice se kose s mojim načelima.
Svi podatci koje iznosim su iz Elaborata o procjeni vrijednosti Društva. [cool]

…Vrijednost zemljišta ukupne površine 791 587 m2 izračunana je na temelju prometne vrijednosti pete zone zemljišta Grada Zagreba koja je iznosila 50,- DEM/m2 te procijenjena vrijednost zemljišta za lokaciju Zagreb iznosi 39.579.350,- DEM. U prometnoj vrijednosti zemljišta sadržani su troškovi uređenja, pripreme i prenamjene zemljišta.
Zemljište na lokaciji u Omišlju procijenjeno je na temelju podataka iz izvadaka zemljišnih knjiga Općinskog suda u Krku od 5. svibnja 1995. Procijenjeno je 2 347 739 m2, od čega 1 572 605 m2 po cijeni od 30,- DEM/m2, a 775 134 m2 po cijeni od 80,- DEM/m2 te ukupno procijenjena vrijednost zemljišta iznosi 109.188.870,- DEM.

….Ukupno procijenjena vrijednost zemljišta na lokacijama u Zagrebu i Omišlju je
148.770.219,- DEM….

Dakle Ćuf doo – knjigovodstvena vrijednost zemljišta je 30DEM/m2 a tržišna vrijednost je 10x veća tj oko 300DEM/m2.

Dakle to su činjenice – samo zemljište u elaboratu je 525 milijuna a njegova tržišna vrijednost danas se kreće oko 2 milijarde kuna.
Slično se može utvrditi i u vrijednosti nekretnina i infrastrukture.
DAKLE – Elaborat u ruke i vidjet ćeš što je to Dioki.

gledam i čudim se sve stručnjak do stručnjaka
ako se zatvori etilen na žitnjaku onda može i polietilen
cisterna vozi 17t,vrijeme istovara minimalno 3sata jer dolazi do pothlađivanja
polietilenu treba 180t znači nekih 11 cisterni DNEVNO koje je nemoguče istovariti1!!!!
bila je opcija kontejnerski prevoz slovačkog etilena željeznicom no živi bili pa videli
NAJBOLJA OPCIJA JE DOGOVOR SA INOM DA pošale veči postotak etana i sve rešeno

predragm, 03.04.2011. u 11:17
@predragi

Jedinice se kose s mojim načelima.
Svi podatci koje iznosim su iz Elaborata o procjeni vrijednosti Društva.

Sory Sava,
znači da se opet K-PAX aktivirao …

Priznajem pogriješio sam jer sam iz tvog posta umjesto 30 DEM, pročitao 300 DEM/m2.

Ono dalje što sam postao za stanove je potpuno točno, jer sam sudjelovao u pregovorima sa INOM koja je DIOKI-u nudila kompletno preuzimanje stambenog fonda u naseljima Omišalj i Njivice po uknjižbenoj vrijednosti od 304 DEM/m2.
Iz DIOKI-a na to nisu pristali pa su radnici bili prisiljeni stanove kupovati direktno od INE po znatno skupljoj cijeni (tržišna vrijednost – 20% popusta – 10% popusta za branitelje).

što se tiče podataka iz elaborata nisam siguran da su vjerodostojni (izrada 2001-2002 godina?)

Mislim da bi hitno trebalo započeti postupak procjene cjelokupne imovine da bi se konačno utvrdilo sa čime u stvari raspolažemo.

Na kraju,
sve će biti uzaludno ukoliko se do parlamentarnih izbora (prakrtično je to gratis period Vlade RH) ne učini nešto radikalno na unutrašnjoj organizaciji.

Iz tog Elaborata kojeg često spominješ, možeš pročitati da su Šelebaj i Leho smanjili broj zaposlenih sa 1383 na 860.
Ono što ne piše je da su to uglavnom bili radnici, a ono rukovoditelja što je otišlo ( naravno sa otpremninom) vrlo brzo tj. odmah nakon razrješenja Šelebaja, zahvaljujući kolegama koji su preživjeli "čistku" uspješno su se vratiti.
Nakon toga si čak isplaćuju jubilarne nagrade za dugogodišnji staž u tvrtki bez obzira što nisu vračali otpremnine??? (priča za sebe)

U ovom "gratis periodu" ili bolje rečeno "test periodu mogućnosti samostalnog opstanka" netko (svjestan problema, hrabar, odlučan, …) mora posložiti rukovodne redove.

2001-2002 su bile godine ustrojavanja i smanjenja troškova na radnicima!! (cca 500 otpuštenih)

Deset godina kasnije (2011-2012) isto se neminovno mora provesti sa kadrovima koji dokazano loše upravljaju i rukovode tvrtkom!
Ukoliko se to ne sprovede opet će se tvrditi da nam je netko drugi kriv, … a vi gospodo koji ste se prepoznali krenite sa jedinicama … biti će vam lakše, a meni svejedno.

U ovom "gratis periodu" ili bolje rečeno "test periodu mogućnosti samostalnog opstanka" netko (svjestan problema, hrabar, odlučan, …) mora posložiti rukovodne redove.

Nema i ne smije biti nikakvog gratis perioda – a te stalne optužbe na Upravu mislim da su besmislene.
Dobar dio posla su kvalitetno odradili ali što se tiče racionalizacija tu su malo podbacili – vrijeme je da se i to posloži.

Elaborata o procjeni vrijednosti Društva pokazuje da je vrijednost građevinskih objekata s priključcima i uređenjem zemljišta 170.496.323 DEM a postrojenja i opreme 196.247.387 DEM ili ukupno 366.743.710 DEM. Prevedeno na tekuće cijene to je cca 366 milijuna eura – tome dodaš oko 300 milijuna eura vrijednosti zemljišta, odbij dugove i navijaj za STEČAJ. U stečaju bi imao minimalno 500 kuna po dionici! [cool]

Ako pratiš ovo s LNG-om, ako pratiš priče o NL-u, dubinskom snimanju ali i sjednicu Vlade od jučer sve je jasno. Dnevni red – točka br. 4 – Uredba o provedbi Zakona o jamstvenom fondu za poticaj gospodarskom razvitku —————-To je pokretanje PVC projekta!!!!
A dionice NL bit će – meni se čini – kolateral!

predragm, 03.04.2011. u 15:40
Nema i ne smije biti nikakvog gratis perioda – a te stalne optužbe na Upravu mislim da su besmislene.
Dobar dio posla su kvalitetno odradili ali što se tiče racionalizacija tu su malo podbacili – vrijeme je da se i to posloži.

Savo, molim te budi konkretniji u navodu što su to kvalitetno odradili?

Tvrtku sa potencijalom (to i sam tvrdiš) doveli su na rub stečaja, praktički u stečaj, a ovaj period koji ja nazivam gratis (ti ga nazovi kako hoćeš) trajat će samo do parlamentarnih izbora.

Vidjet će se jesam li bio u pravu!

Ukoliko Uprava bude kao i ti relativizirala unutrašnje probleme upravljanja i rukovođenja prokockat ćemo posljednju šansu.
Već sam postao, ali očito moram ponoviti … da sam u pravu potvrđuju i postupci vlasnika koji je u posljednjih par godina učestalo mijenjao Uprave čak i modele upravljanja. Sjeti se sa dualističkog sustava upravljanja prešlo se na tzv. monistički, formiran je Upravni odbor.

Na žalost i to je bilo potpuno bezuspješno iz jednostavnog razloga što su promjene bile samo površinske!!!

Treba nam dubinsko čišćenje!

Besmisleno je braniti nešto što nevalja, Upravljanje i rukovođenje je karcinom DIOKI-a i DINE!


sava, 03.04.2011. u 18:57
Nema i ne smije biti nikakvog gratis perioda – a te stalne optužbe na Upravu mislim da su besmislene.
Dobar dio posla su kvalitetno odradili ali što se tiče racionalizacija tu su malo podbacili – vrijeme je da se i to posloži.

Savo, molim te budi konkretniji u navodu što su to kvalitetno odradili?

[/quote]

Šta su dobro odradili????
Pa kakvo je to pitanje…..Sačuvali su neokrnjenu IMOVINU poduzeća, OBNOVILI infrastrukturu i POKRENULI projekte obnove LDPE, VCM/EDC i PVC-a!

Koristeći se Elaboratom o procjeni vrijednosti Društva dolazim do frapantnog podatka da je trenutno IMOVINA poduzeća oko 600.000.000 EUR!!!!
Prihodi od poslovanja prošle godine oko 2 milijarde kuna a ove se očekuju na razini 2,8 milijardi – sve ovisno o tome koliko će VCM-a u Italiju do konca godine.
S PVC-om koji će u pogon do polovice 2012-te prihod ide na cca 3,5 milijardi godišnje.

Glede Uprave – nedavno sklopila socijalni pakt s Sindikatima temeljem koga su povećana prava radnika. Sporazumom se predviđa i restruktuiranje – dakle sve se čini da se unaprijedi poslovanje.

I da ne zaboravim vrlo važnu stvar a to je LNG – sada se definitivno može očekivati konačan sporazum ključnih igrača u čitavoj priči: Adria LNG – LNG Hrvatska – Ina LNG Energetika.

I nadam se da će AUDIO bolje funkcionirati od HFP-a! [cool]

Savo,
je li moguće da se opet nismo razumjeli?

Da li se može smatrati uspjehom kako kažeš "..Sačuvali su neokrnjenu IMOVINU poduzeća, OBNOVILI infrastrukturu i POKRENULI projekte obnove LDPE, VCM/EDC i PVC-a!", i to izreći iz sadašnje perspektive???
Pa zar se sada ne vidi da je sve to bilo na račun kredita i neplaćenih dospjelih obveza, a radnici po svojim plaćama dobro znaju da je bilo i na njihov račun (račun tekućeg poslovanja!)

Ali to uopće nije bila tema mojeg zadnjeg posta.

Naravno da za to nisu krive sadašnje Uprave DIOKI i DINE, ali uza svu podršku koju imaju od sindikata, minimalno što se očekuje je energično sređivanje stvari unutar kuće. To su propustile napraviti sve bivše Uprave i to im se razbilo o glavu!

predragm, 03.04.2011. u 22:47
Glede Uprave – nedavno sklopila socijalni pakt s Sindikatima temeljem koga su povećana prava radnika. Sporazumom se predviđa i restruktuiranje – dakle sve se čini da se unaprijedi poslovanje.

Za sklapanje Kolektivnog ugovora ili kako kažeš "pakta" potrebne su dvije strane, tako da zasluge svakako idu i sindikatima koji su u više slučajeva posljednjih nekoliko godina dokazali da se ponašaju zrelije od bivših Uprava koje neargumentirano hvališ!

New Report

Close