A da mi netko objasni od kuda će doći novčani profit za HEP? Od potrošača. A od kuda potrošačima novci? Da li imaju doma štampariju novca? Znači od kredit banaka. A od kuda bankama? Pa sad i nije važno. Važno je da bilo koja firma svoj profit dobiva iz nečijeg kredita. Tj. još većeg duga. To znači da ovo što se sada HEP zadužio i potrošiti će tko zna gdje, moraju platiti potrošači. I najvjerojatnije će to biti od nečijeg novog i još većeg kredita. :-))
Ovim kako stoji 250 milijuna dolara ide na zatvaranje loših dugova, dakle kamate koje su daleko veće, onda nadalje 250 milijuna dolara ide u nove investicije. Trenutačno stanje u RH što se tiče rada hidroelektrana je izvrsno, svi hidropotencijali ostvaruju punu proizvodnju, već je tako oko mjesec dana, sušno razdoblje oko 4 mjeseca natjeralo je HEP na dosta uvoza el. energije, pa su i dugovi bili već stoga sav novac bi se trebao utrošiti na povećanje produktivnosti hidroelektrana, i dogradnju novih.
Mnoge hrvatske kompanije su se zaduživale u ovoj godini u inozemstvu preko 7 posto, a npr. jedna od najvećih kompanija u RH ima kamatu preko 10 posto.
Samo bitno je hedgirati tečaj dolara i to je to…….
@ Nostraduru ,
ništa ne brini .
Sve ćemo mi to platiti i glavnicu 3 miliarde i kamate 180 miliona svake godine .
Pa zna naša Vlada šta je dobro za nas .
Uvest će nam poreze na kuće , stanove , vikendice , imovinu , vodu , zrak….
@nostraduru
zašto ste stali kod pitanja: a od kuda novac bankama?
da ste sami sebi dali odgovor, sve bi nam bilo jasno?!
pa od potrošača (štediša) i sve ide u krug. problema nema.
ja sam potrošač (kao i vi) te iste el.energije i štediša tih istih banaka. želim biti i (su)vlasnik hep-a, ali vlada mi (nama) to ne želi prodati već ide zadužiti na sek. tržištu, a šolada ima i u hrvatskoj. još se ratko hvali dobro obavljenim poslom??!
a zašto? zato što se to kod nas tako oduvijek radi?
i zato što pp potp. vlade tako radi jer se možda boji manjine hukača koji bi vrištali po tiskovinama i na netu: nedamo hep.
ili možda misli da mi to ne znamo raditi.
ili mora tako nekome platiti cijenu ulaska u eu?
e, baš ovako će ga dati strancima, mada može drugačije.
nedamo hep domaćim investitorima, već čujem kako odjekuje po hodnicima markovog trga…[emo_plazi]
Malo je smiješno da se Čačič hvali interesom za HEP-ovu obveznicu s kuponom od 6%, a nije taj interes iskoristio da dobije novac jeftinije.
Na ekonomiji brucoši uče da ponuda i potražnja određuju cijenu, veća potražnja niša cijena.
Možda bi trebao razmisliti o promjeni savjetnika, očito je da se može proći jeftinije, što se potvrdilo i na tržištu nakon plasmana.
Kod zaduživanje države, firmi nije problem u visini zaduženja već o cijeni toga duga jer kod niže kamate se može dobiti više novaca uz isti trošak tj. stvoriti veća vrijednost.
Antiša, pa nije vrag da si završio ekonomski fakultet.
A ja mislio FER, smjer telekomunikacije.
Antiša, pa nije vrag da si završio ekonomski fakultet.
A ja mislio FER, smjer telekomunikacije.
Elektrotehniku + ekonomiju ubojita kombinacija.
Pa prije cca. 4 tjedna je se Agrokor zaduzio po stopi od 8,9% do 9,1%, da bi tim novcem vratio kredite, kojima je kamata bila preko 10%.
Tako gledano, ovo zaduzivanje je povoljno. A nasi quuasi bankovni strucnjaci, posto oni nisu omastili brk, nalaze u tom deal-u na trisuce primjedbi. Interesantno bi bilo pitati te bankare, po kojim kondicijama bi oni posudili novac, pa mozda Agrokor posudi kod njih, da vrati ove skupe kredite.