DDJH (Đuro Đaković Holding d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DDJH (Đuro Đaković Holding d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 18.10.2024. u 03:39
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
DDJH
21,00
1.050
50
21,00
24,80
-4,55%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Moze se ukinuti pravo prvenstva, ali ne i samo pravo sudjelovanja.
Je li to toliko tesko shvatiti?

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Vecina uglavnom moze u okviru zakona preglasati manjinu u vecini slucajeva.
Ali ova zakonska stipulacija je minimalna zastita manjine.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

A zašto bi netko sudjelovao u dokapu u kojem se odrekao prava prvenstva?

Pa zakon ne predviđa sve mogućnosti koje nekome mogu pasti napamet, nego one vjerojatne!

Dakle, ti si vlasnik, imaš pravo prvenstva upisa i odrekneš ga se skupštinskom odlukom i onda sudjeluješ u dokapu sa svima ostalima? A zašto bi to netko radio? Pravo prvenstva garantira upis postojećima, al ne ograničuje i druge da upišu ako postojeći nemaju sredstva.

Nisam još čuo za situaciju gdje se netko odrekao prava prvenstva i onda sudjelovao u dokapu. Ali sam čuo da se netko nije odrekao prava prvenstva i da je društvo dokapitalizirano ulozima i drugih dioničara.

To je pravo, nije obveza. Postojeći mogu, a ne moraju iskoristiti pravo prvenstva.

Opet isto.
Pravo prvenstva je pravo prvenstva. Može se ukinuti odlukom 75% skupštinara.
A pravo sudjelovanja je pravo sudjelovanja. I nikakva skupštinska većina se ne može odreći tog prava u ime sebe i manjine.
Kraj priče.
To se radi upravo zato da se ne dogodi da firmu koja po dionici vrijedi npr. 1000 kn većina odluči isporučiti kroz dokap nekome za npr 100 kn po dionici, staviti lovu u džep, i ne omogućiti svima i manjini da isto sudjeluje u dokapu po 100 kn. OK?
Ni to nije neka zaštita, ali je bar nešto. Minimum…

Tvoje razmišljanje ima logike, ali je greška u tome što tvrdiš da skupštinska većina može što hoće. Može, ali u okviru zakona. I da, to je obveza, obveza poštivanja prava dioničara.
Pogledaj stavak 2 članka 308. i bit će ti jasno da nečije pravo, manjine, predstavlja upravo to, obvezu za većinu da je poštuje.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Da refraziram:
Skupština može donositi odluke, i ograničavati prava dioničara, u okviru zakona. Ali ne ispod onog minimuma prava dioničara koji je definiran zakonom. Odnosno ne može se “odreći” prava dioničara da sudjeluju. Niti sa 100% glasova.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Zašto bi većina odlučila da nekome nešto sto vrijedi 1000 dokapitalizira po 100?!

Mislim pišeš bedastoće.

Ti imaš firmu koja vrijedi 1000 i ima izdanu jednu dionicu koja nominalno vrijedi 100. Radio si 10 godina da joj uvećas vrijednost na 1000 i onda se odrekneš prava prvokupa pustiš nekog drugog da dokapitalizira firmu po 100 jednom dionicom. Sada vrijednost vise nije 1000 nego 1100 i imaš izdane dvije dionice koje sada pojedinačno vrijede 550 svaka. Recimo čak da ste i ti i on upisali dva jova udjela odnosno dvije dionice, tvoj u iznosu 100 i tog nekog trećeg u iznosu 100. Sada imate ukupnu vrijednost nakon dokapa od 1200 od čega su tvoja dva udjela ukupno vrijedna 800 i jedna tudji udjel vrijedan 400. Čak i ako postoji značajna premija na tvoj udjel ti razvodnjavas svoju vrijednost u korist nekog drugog. Ti ćeš dakle nastojati raditi dokap prema vrijednosti da sam sebe ne razvodnis, a ne pogodovati nekome da stekne tu premiju bez da je stvarno i plati.

Zašto bi se ti odrekao vrijednosti u korist nekog drugog i smanjio vrijednost svog udjela?

Pod pretpostavkom da firma uopće treba novi kapital jer ako joj je uvećana vrijednost znaci da dobro posluje i pretpostavimo da je zadovoljavajuće likvidna.

Zakon te ne može braniti od gluposti i glupana, ali štiti prava postojećih dionicara.

Netko moze staviti lovu u dzep.
Postoji stotine mogucnosti zloupotrebe.
Procitaj sto pise u zakonu.
Ne moze se dati pravo upisa nekome ako se ne ispostuju prava na upis dionicara.
Koji dio nije jasan?
I ne moze se skupstinskom odlukom promijeniti zakonski uvjet.
Kao sto je to s recimo pravom prvenstva.
Ima li jos nesto nejasno?

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Kad nesto ne moze onda ne moze. I gotovo.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Ne moze se skupstina nikakvom vecinom odreci postovanja zakona, odnosno ne moze odabrati da ne ispuni jasan zakonski uvjet, za koji nisu predvidjene iznimke.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Nije stvar da li ce nesto uspjeti ili ne. Ja bih volio da uspije, zbog svih i svega. Ali postoji jasan zakonski uvjet, solo recenica, koja to sprecava.
Ali kakva smo drzava, seljaka na brdovitom Balkanu, ne bih se cudio ni da prodje.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Netko moze staviti lovu u dzep.
Postoji stotine mogucnosti zloupotrebe.
Procitaj sto pise u zakonu.
Ne moze se dati pravo upisa nekome ako se ne ispostuju prava na upis dionicara.
Koji dio nije jasan?
I ne moze se skupstinskom odlukom promijeniti zakonski uvjet.
Kao sto je to s recimo pravom prvenstva.
Ima li jos nesto nejasno?

Pa tebi očito ni jedan nije jasan.

Pa i ne mijenja se zakonski uvjet jer je zakonodavac sročio zakon po elementarnoj logici. To sto si ti počeo izmišljati nemoguce situacije u kojima će si netko pucati u nogu da bi brže trcao, takve nažalost ili na sreću zakonodavac smicalice odnosno ludosti ne predvidja.

Recimo ova situacija:
Grupa unutar firme koja vrijedi 1000 bi htjela dokap po 600. Ali da odrade to sa svojim igracem. I zabrane dionicarima da idu po 600. I to prodje na skupstini. Dionicari su osteceni. Jer im se nije dozvolilo da se upisu po 600 i razvodnjeni su.
Zato taj zakonski uvjet. Da se omoguci sudjelovanje, kroz upis s ponudama pa tko da vise, ili na neki drugi nacin. Pa ako ne prodju ne prodju, ali si omogucio pokusaj.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

New Report

Close