Zanima me sljedeće… Recimo da OIF padne na određenu razinu prema kojoj nema dovoljno zakonski (da li je to uopće definirano?) propisanih sredstava na računu fonda?
Što se događa? Gašenje/likvidacija fonda? Spajanje sa nekim drugim fondom?
Što u tom slučaju “dobivaju” udjelničari? Da li se može zatražiti prijenos adekvatne količine dionica koje fond u tom trenutku posjeduje u vlasništvo udjelničara? (Umjesto prisilnog prebacivanja u drugi fond ili isplate gotovine)
Dakle, zanima me je li i kako uređen zakonski taj slučaj?!
Naravno da je zakonski uređeno, proguglaj malo, si čuo za Hanfu? 🙂
Par stvari koje pokupio usput- imovina fonda ne smije biti ispod 5 mln kn 3 mjeseca uzastopno, inače ide u likvidaciju. Mada se ovo tolerira(lo)dosta. Kod nas se nekoliko fondova pripojilo drugome (prospectus g. equity, ac bakan), vlasnik udjela ne može dobiti dionice fonda nego udjele u drugom fondu ili vrijednost po udjelu likvidiranog fonda.
a jel o kojim je fondovima rijec?
Meni je zanimljivo recimo….kako je jucer ostvaren neki rast i danas kad fondovi objavljuju rezultate za jucerasnji dan….i svi su u crvenom vise od 1%…kak sad to?
Crobex je pao 0.23%, SBI 2.22%, Belex 1.70%, BIFX 0.26%, BIRS 0.10% jucer
a jel o kojim je fondovima rijec?
Meni je zanimljivo recimo….kako je jucer ostvaren neki rast i danas kad fondovi objavljuju rezultate za jucerasnji dan….i svi su u crvenom vise od 1%…kak sad to?
Sukladno hanfinom pravilniku fondovi vrednuju dionice po prosječnoj a ne po zadnjoj cijeni.
Dionički fondovi u 2008. izgubili četiri petine imovine
Josip Jagić
josip.jagic@business.hr
13.01.2009 16:36
S obzirom na to da je Hanfa u svom mjesečnom izvješću objavila pogrešne podatke o imovini fondova Business.hr je povukao i izmijenio članak o rezultatima fondovske industrije u 2008. prema kojem je Raiffeisen Central Europe pogrešno bio naveden kao gubitnik godine.
Prema točnim podacima neto imovina otvorenih investicijskih fondova je u 2008. godini pala ukupno 67,09 posto, na 9,89 milijardi kuna, dok je neto imovina otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom u istom razdoblju pala i nešto više, 67,87 posto, na 9,32 milijarde kuna.
Prema vrsti ulaganja, među otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom, u 2008. godini su najveći pad imovine pod upravljanjem doživjeli dionički fondovi, imovina kojih je pala velikih 80,58 posto, na 2,75 milijardi kuna. O povjerenju dioničkih fondova u domaće tržište mnogo govori i činjenica da su već drugi mjesec u njihovim portfeljima po vrijednosti više zastupljene strane od domaćih dionica.
Čisto da komentiram gluposti iz businessa. Ne govori to ništa o povjerenju ako su naše dionice i u tom periodu padale, pa im se još smanjio udio u imovini, dok su eu i sad u ovom periodu imale neki bounce.
Po toj logici Zb aktiv ima puno povjerenje u tržište Srbije ( među top pozicijama su mu Dijamant, Minaqua, AIKB i ostale koje su još bitno više nelikvidne od ovih), a istina je da nijednu od tih dionica ni slučajno zbog nelikvidnosti ne mogu prodati, dok su recimo one europske, a i hrvatske puno lakše mogli unovčiti pa su im sad srpske ostale.