Certifikati i basketi

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Certifikati i basketi

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


( danas su nestali s LONG DAX certifikata i naravno nitko nije uspio kupiti pravovremeno LONG po najpovoljnijoj cijeni )

Tu imate apsolutno pravo, kolega.

Ja sam danas dvaput poklopio ask na LDXB i obadva put se istog časa pokrenula drazba i istovremeno (naravno) Erste nestaje s ponude.

Kolega farabuto, nažalost imate pravo za većinu napisanog.
Kvart99, isto je i u obrnutoj situaciji (short).

Točan odgovor je...

Pozdrav,
nisam ovdje da provociram ali imam jedno pitanje-

Zašto trgovati certifikatima na ZSE i Erste?

Koje su im prednosti? Ustvari ajmo reći samo jednu manu a to je da će napraviti doslovno sve da trgovac ne zaradi!!!! I stvarno mi nije jasno zašto imaju toliku proviziju kada ionako svi klijenti gube i sve ostaje njima kroz market making a koliko znam centrala iz Austrije ne radi nikakav hedging jer su toliko stručni da uspiju sve klijente otjerati u minus. Poslje ovoga mislim da prednosti mogu biti zanemarene!! 🙂

Zašto uopće trgovati na ZSE kada samo štite njihove najveće partnere ili ti Erste??

Mi smo ušli u EU i tržište se otvorilo. Koliko vidim Erste je dobio dosta konkurenata koji već imaju passport za usluge kod nas a imaju debelo niže provizije. Isto moram naglasiti da je kod drugih brokera 24 satno trgovanje sa indeksima sasvim normalno.

Ja sam krenuo sa certifikatima ali recimo da sam se na vrijeme opametio (nisam previše izgubio ;)) i vidio sam da ovo kod nas nema previše smisla. Certifikati su tako napravljeni financijski proizvodi da isključivo ciljaju na gubitak klijenata i gotovo je nemoguće dugoročno ostvariti pozitivan rezultat. Ja kada sam to shvatio pobjego sam od certifikata i prešao kod jednog puno puno većeg brokera koji kod nas pruža mogućnost trgovine sa DAX-om i to sa 24 satnim radnim vremenom i normalnom provizijom. Sada mogu reći da sve ovisi samo i isključivo o mojim analizama!

kolega Ilic17
slažem se, ali
već nekoliko puta sam pitao točne podatke i postupak kod alternative, ali tu uvijek zapne ?
Gdje su, kako se kod njih trguje i koji je postupak ?
Da li imaju velike minimalne uloge za početak, koliki su im točno provizije, koliki je min. nalog i naravno kako ide s isplatom ( jamstvo ) ?

Ovo što sam ja gledao nemaju certifikate samo derivat direktno ( nafta,zlato, žito…) ???

Stvarno ljudi ne znam u čemu je problem! Već nekoliko godina imam otvoren račun u Saxo bank, uplate, isplate (i iznosi od tisuću i iznosi od 10 tisuća €) nikakvih problema. Evo i primjer: prodaja 10 CFD na DAX, prema današnjoj cijeni to vam je nominalno 98.000€, margin vam je 500€ i dnevno plaćate kamatu od 6,8€. Stvarno ne znam šta komplicirate i šta se zamarate sa ersteom!!!


kolega Ilic17
slažem se, ali
već nekoliko puta sam pitao točne podatke i postupak kod alternative, ali tu uvijek zapne ?
Gdje su, kako se kod njih trguje i koji je postupak ?
Da li imaju velike minimalne uloge za početak, koliki su im točno provizije, koliki je min. nalog i naravno kako ide s isplatom ( jamstvo ) ?

Ovo što sam ja gledao nemaju certifikate samo derivat direktno ( nafta,zlato, žito…) ???

Probajte kontaktirati Saxo Bank. Po onome što vidim, dobar spread i velika ponuda svih investicijskih proizvoda.

http://www.saxobank.com/cfds/

Bojkotirajte one s lošim uvjetima.

Kolega Farabuto
za pronaći dobrog brokera ti ne treba previše jer sve uglavnom piše (ako nisu neka muljža) na njihovim stranicama. Ja sam prešao kod Admiral Marketsa prije cca 2 mjeseca po preporuci poznanika. Preko telefona su mi dali tonu informacija ali ti svatko može svašta napričati tako da sam ih dodatno provjerio i stvarno imaju sve dozvole i od Cipra i od UK. Dali su mi i neku stranicu na Hanfi gdje se vidi da imaju passport za Hrvatsku tako da je za mene to sasvim ok. Isplatu još nisam napravio ali mi je poznanik rekao da ide bez problema.
Da budem jasan nisam ja ovdje da promoviram Admiral jer ima tu i drugih brokera. Evo kolega Malloy je spomenuo Saxo koji je isto dobar broker ali za mene imaju platformu koja je zastarjela. Ima tu Fxpro, Finfx, Alpari. Oni su sve veliki brokeri kao i Admiral tako da su im i uvjeti ok. Sve su to ok brokeri, a kojeg ćete vi odabrati to ovisi isključivo o vama. Meni su bili bitni mali spreadovi i dobra korisnička podrška.
Brokera kojega nikako nebi preporučio je Fxlider!!! Rekao bi samo jedno za njih – BJEŽTE ŠTO DALJE OD NJIH!! Jao mozak su mi popili sa glupim pričama i sa konstantnim pozivima na telefom. Ja ne znam gdje nalaze osobe koje rade kod njih. Najboje od najgoreg mi je bilo kad me lik kao njihov analitičar nazvao i rekao da ako uplatim 5000 eura, da će mi on davati signale svaki dan gdje da ulazim u trade!!!! Koliko može to biti neozboljno? I kaže imaju licencu na Cipru ali se licenca ne može provjeriti jer nije na njihovo ime!!??


Stvarno ljudi ne znam u čemu je problem! Već nekoliko godina imam otvoren račun u Saxo bank, uplate, isplate (i iznosi od tisuću i iznosi od 10 tisuća €) nikakvih problema. Evo i primjer: prodaja 10 CFD na DAX, prema današnjoj cijeni to vam je nominalno 98.000€, margin vam je 500€ i dnevno plaćate kamatu od 6,8€. Stvarno ne znam šta komplicirate i šta se zamarate sa ersteom!!!

Jel mozes malo napisati o postupku uplate i isplate novaca (provizija, trajanje i sl).
Thnx

Uredni ljudi su samo lijeni traziti stvari!

drago mi je da se sve manje trguje sa erste certifikatima na ZSE jer su krajnje nekorektni prema ulagačima što je dobro obrazložio farabuto! želim im što veće troškove i što manji obim trgovanja tj. što veći prelazak ulagača kod drugih borkera i na druge burze!

možete mi brisati nick, ali ne možete obrisati istinu u raskrinkavanju forumskih drukera i navlakača!


kolega Ilic17
slažem se, ali
već nekoliko puta sam pitao točne podatke i postupak kod alternative, ali tu uvijek zapne ?
Gdje su, kako se kod njih trguje i koji je postupak ?
Da li imaju velike minimalne uloge za početak, koliki su im točno provizije, koliki je min. nalog i naravno kako ide s isplatom ( jamstvo ) ?

Ovo što sam ja gledao nemaju certifikate samo derivat direktno ( nafta,zlato, žito…) ???

Postupak vrlo jednostavan, otvoriš račun online, pošalješ dokumente koje te traže, uplatiš na račun koji ti daju i možeš krenuti.

Provizije se neusporedivo niže nego na certifikatima kod Erstea. Ja sam kod Admirala i kod njih kupovna i prodajna cijana npr. na DAXu izgleda ovako: 10.000/9.999. Znači spread 1 euro ili 0,01%.

Ako se ne varam kod Saxoa je duplo veći 0,02%, a kod Erstea 2% pa si računaj koji si love ostavio banci nepotrebno.

Kažeš da ostali nemaju certifikat nego direktno derivat. Pa normalno! Upravo radi toga kod svih drugih imaš puno veću fleksibilnost (možeš kupit i prodat kad hoćeš a ne kad i po kojoj cijeni ti banka odredi) i imaš neusporedivo niže naknade, i polugu praktički koliku hoćeš, a ne koju ti oni odrede.

Misli lokalno, djeluj globalno!

Zahvaljujem svima na informacijama.
Molio bi samo još malo dopune;
koliki je min. nalog ?
u kojem vremenu možeš trgovati ?
da li ma autom. stop lose nalog ?
da li ima graničnih i vremenskih ograničenja derivata?

I na koji se način točno trgujem? Npr. kupim derivat DAX na 9950 i sam odredim polugu 20 long na 10520 ? Što se dešava na Admiral Markets-u, ako sam pogodio smjer, a što ukoliko sam promašio i DAX padne na 9850 ? Odnosno da li je moguće držati derivat dok se DAX ne ispravi do 9950/10500 ili mi puca ili što ?
Hvala

P.S. DA LI IMAJU DRAŽBU URAVNOTEŽENJA ili je to ipak samo Erste umotvorina za ZSE ?

Koliki je minimalni ulog to nisam siguran ali mislim da je 200 eura.
Minimalni nalog ti je jedan ugovor.
Vrijeme trgovanja 24 sata osim subotom i nedjeljom.
Naravno stop loss i take profit nalozi se mogu stavljati isto kao i naloge na čekanju za buy i sell (strava stvar).
Ograničenja naravno nema.

Što se tiče poluge ti samo kupuješ i odrediš si rizik i uskladiš ga sa brojem ugovora koje ćeš kupiti ili prodati. Znači ti ne trebaš sebi određivati polugu unapred nego imaš polugu 1:100 i iskoristiš koliko hoćeš (naravno poluga ne ovisi o cijeni DAXa). E sada ako si išao u buy i promašio smjer na DAXu, neće te izbaciti sve dok ti se level margine ne spusti ispod 30%. Onda ti se tek automatski pozicija zatvori. U slučaju da si pogodio, ostani koliko te god volja u trejdu. Ukratko pucanja ima jedino ako si previše margine iskoristio, a to je čisto greška trejdera.

Dražba uravnoteženja – ja bi to rekao da je samo jedna opcija koja pruža neograničeno puno prostora za muljanje, pardon korekcije. Only on ZSE!

New Report

Close