Certifikati i basketi

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Certifikati i basketi

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kibic
recimo da si danas uvjeren da ce dax rast
i ulozis u long
i dax odradi 500 bodova…npr
dobit ces zarada adekvatnu poluzi
mozemo to zvat pogreskama…ali ja ti zelim rec da ces manje zaradjivati sto se cijena Longa ili shorta vise dize

Ivo Sanader je otišao jer mu je tako naredio Chuck Norris.

@caccone to stoji slazem se, jer je poluga sve manja i manja.

ali ces jednako zaradjivati i poluga ce se jednako kretati bila pocetna cijena 10 kuna ili 100 kuna.

poluga je proporcionalna riziku.
što si bliži nokautu certifikata, to ti je poluga (rizik) veća.

odnosno za rast/pad indexa od 10 bodova, certifikat raste/pada 5 bodova .

što si bliži nokautu, vrijednost certifikata e manja, a onda je i tih 5 bodova izraženo u postocima daleko više.

peace

time is the great teacher, but unfortunately it kills all of its students

@kibic
kako?
ako je pocetna 100…i udaljena je od nock outa za 85…kako ce biti isto kretanje…
nece na pocetku se poluga biti mala pa ce shodno priblizavanju knock outu biti sve veca
ali nikako nije isto jel cijena 20 ili 100
upravo tako trava

Ivo Sanader je otišao jer mu je tako naredio Chuck Norris.

@cacone

Brzina pada/porasta cijene ovisi o poluzi to se slažemo, no ti možeš imati polugu 20, a cijenu certifikata 50kn ili 10kn sve ovisi o tome kako je certifikat izdan..dakle nema veze sa samim apsolutnim iznosom cijene certifikata nego s načinom izdavanja certifikata..Sto se meni sviđalo kad sam trgovao vani je to sto si sam možeš odrediti polugu kojom longas ili shortas..Ukoliko kupiš ili shortas “1 dax” to znaci da ti 1bod promjene daxa nosi 1euro promijene vrijednosti portfelja..Ukoliko longas/shortas “10 komada” DAXa , svaki bod promijene ti nosi 10eur promjene portfelja itd…Možeš uzeti bilo koji broj “komada daxova”…..


@kibic

Tako je ovo nije igra vi vs Erste, ovo je vaša igra protiv cijelog tržišta..Erste je tu samo posrednik..Erste jako jako dobro zarađuje zbog ogromnog spreda koji vam drži između naloga na kupnji i prodaji, njemu je u interesu da sto vise ljudi trguje certifikatima ..oni zarađuju na shortu bez obzira na to pada li DAX ili raste..

Erste drži ogroman spread, za uopće doci na nulu na ovim certifikatima nakon sto kupiš long ili short, iznos DAXa se mora promijeniti za 20 nekad 30 bodova da bi bio na 0..S druge strane na stranim platformama dovoljan je pomak od 1.5 boda i ti si već na 0.

Recimo na Saxou trenutno kupnja 8238.5, prodaja 8240 …Ukoliko kupiš “10 komada daxa” za 8240, cim dax naraste na 8242 ti možeš prodati po 8240 i na 0 si.Svaki bod iznad 8242 koji dax naraste ti si u plusu 10eur….Ukoliko pada onda suprotno, onda si u gubitku..osim ako nisi shortao naravno 🙂

Također vani možeš postaviti stop loss,trailing stop loss, limit i slične lijepe naloge o kojima na ZSE ne možeš niti sanjati.Da ne spominjem radno vrijeme 8-23….

Iako IMHO..bolje raditi nesto korisno nego trositi dragocijeno vrijeme na zurenje u monitor i gledati hoce li neka brojka otici gore ili dolje.

...

hao ren
dali si ikad isplacivao od njih i kako to ide
moze i na PM

Ivo Sanader je otišao jer mu je tako naredio Chuck Norris.

@caccone
isplata je preko SKDD na ž.r.

Bez straha, pohlepe i sentimenta.

@therion
Da, za Dealing Desk znam, zato to nisam ni spominjao, to bi zapravo bio market maker koji sam daje cijene, to ne dolazi u obzir. Ovi STP i ECN mi nisu baš bili skroz jasni, pa sam htio pitati u praksi. Shvatio sam da je ECN skuplji, pa sam pretpostavio da je bolji. Za sve koji se odluče na stranog brokera, neka dobro istraže sve, ima puno dobrih stranica, jedna odlična je http://www.forexpeacearmy.com/

Prvo i najvažnije, pazite da je broker reguliran od poznate financijske agencije, ništa egzotično otočje ili slično. Tek zatim spreadovi i ostalo.

Ja sam još 2006 prvi put istraživao, ali kako je bilo stvarno puno prevara, i forex i piramidalnih, bilo me previše strah staviti ozbiljnu lovu bilo gdje. Pa sam odlučio čekati da forex postane legalan kod nas, a kako nisam znao nikog da osobno ima iskustva, do dan danas sam ostao na zse.

Ali erste certifikati su kap koja je prelila čašu …

@haoren da mi protiv trzista.
na spreadu zaradjuje, da. tu se slazem.

ali se ne slazem s dijelom da je samo posrednik.

kod indeksnih certifikata je samo posrednik, a kod turbo certifikata pojacava nase novce sa svojima.

i ne slazem se da na shortu erste uvijek zaradjuje.

zapravo nema razlike da li je rijec o shortu ili longu.

@kibic

Ma nespretno sam se izrazio..stoji to sto ti kazes….Erste zaraduje i na shortu i na longu, njima je nebitno kuda ide DAX njima je bitno da ljudi sto vise trguju , oni zaraduju na ogromnom spreadu koji drze.

@cacone

Isplatio sam novce od njih da..Upises IBAN racuna koji je otvoren na tvoje ime i novac stigne za 2 dana.

p.s
Ne nagovaram vas ja na nikakvo trgovanje, samo mislim da ako se vec odluci trgovati necime ovako rizicnim kao sto je DAX s polugom onda bolje raditi s pravim alatima, a ne ovom smijurijom na ZSE. Moj stav je da je bolje vrijeme trositi na stvaranje dodatne vrijednosti i rad nego na kladenje u kretanje indexa i zurenje u monitor.

...



@kvart99

Ma nisam baš pristaša te teorije zavjere, iako ne znam tko gura cijene tako visoko, jesu li institucionalni ili mali ulagači, stvarno nemam pojma.

Sudeći po sentimentu, mislim da nisu mali ulagači, pretežno su bearish, oni su eventualno prihvatili igru, barem oni koji su bili pametniji od nas, i nemam pojma tko se to usuđuje ovoliko visoko pratiti cijenu. Da je meni cijena na nečemu ovako nenormalno narasla, istresao bi na prvi malo oštriji pad, osim ako baš ne vjerujem 100% u ovakav scenarij kakav smo na kraju i vidili. A koliko sam ja uspio pratiti, na niti jednom padu volumen nije baš nešto rastao, volumen je stalno nikakav. Prvi oštriji pad je bio sa cca 7815 na cca 7765, ako dobro pamtim, i već sam mislio to je to, pogodio sam dno (ulaz 7440), evo sad sam i shortao na 7815 (50-ak bodova od vrha), kad ono …

Da sad netko kaže, ide dax na 8600, ne bi se kladio protiv njega, jer dok su Dow Jones, SP, NQ, još koliko toliko polunormalni, imaju barem nekakve "vijesti" koje nisu baš bajne, Dax raste evo i danas 0.83 posto, trostruko od DJ a Europa i euro samo što se ne raspadnu. A što reći, više neću pratiti vijesti i gotovo…

Tržište gura cijene gore.

Raspad Eura i Europe je bila kampanja Republikanaca preko medija da bi pokazali da Obamina politika ne funkcionira. Prošli izbori u USA; prošla i pompa oko Europe.

Vjerujem da će u skorom roku(5 do 10 godina) EU ići prema federaciji i zajedničkom dugu. Samo da krene Chinese domestic pending i kinezi uvedu soc i mirovinska prava koja trebaju za kupovinu mira.

Ali odvajemo se od teme, ovo bi trebala biti TA tema više nego FA;)

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Ali odvajemo se od teme, ovo bi trebala biti TA tema više nego FA;)

ova tema bi trebala najviše bit psihologija, al više je psihijatrija…

New Report

Close