Borislav Škegro: Kako je privatizacija spasila Hrvatsku (objavljeno 22.06.2007.)

Naslovnica Forum Komentari članaka Borislav Škegro: Kako je privatizacija spasila Hrvatsku (objavljeno 22.06.2007.)

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

“Što ćemo iz toga zaključiti?” pita se borislav na kraju. Jedini logičan zaključak je da je škegro skrnuo pameću. Uspješno provedena privatizacija? A kako je onda državna revizija za 95% njih utvrdila nepravilnosti?! I ajde reci to desecima tisuća ljudi koji su ostali bez posla zbog nepismenih seljačina koji su dobivali tvrtke za par kuna, a ne naivnim studentima, koji o tome malo znaju.

ja bih bio sklon naginjati prema skegrinim izjavama.. jest da je malo pretjerao, ali jos je mnogo toga u hrv. rukama, za razliku od kolega nam iz istocnog bloka..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

Kolega ‘super24’, nije meni problem da je u našim rukama, dapače. Problem je u tome da su mnoge tvrtke uništene jer su ih preuzimali nekompetentni ljudi, a da ne govorim koliko je država izgubila. Pa jel treba bolji primjer od Konstruktora? A koliko je toga u našim rukama, otom – potom. Banke nisu, telekomi nisu, nafta uskoro nije…

Pa kolege, da je to izvješće podnosio Mato Crkvenac napisao bi suprotno, ne će Škegro koji je sudjelovao u privatizaciji, sada popljuvati ono što je namještao, pregovarao i dogovarao s onima koji su u tome i sudjelovali…..Ovo je jako očito, i gdje god se okrenem vidi se borba HDZ-a i SDP-a pa tako i u ovom izlaganju…. Jer i sami znamo da sad dolaze na red oni koji su se okoristili u privatizaciji.

Isto kao da vi napravite proizvod prije 15 godina, obogatite na njemu a puno ljudi popuši, sada vas prozivaju za to a vi se branite da je to najbolje što ste mogli napraviti…..

Neće on po svojima, iako je iz politike davno izašao još i dalje on gleda i vidi svjet politički….

Šta ćemo, nego izići na izbore i opet si izabrati nove koji će to raditi a mi gledati i učiti…..

curic, iscekujem Crkvencove protuargumente, a dotle treba reci da je Skegro napisao vrlo argumentiran clanak, pa barem probaj nesto od toga osporiti, umjesto da osporavas samog Skegru kao osobu i clana HDZ-a.

Privatizacija je naravno mogla biti bolje napravljena (sto se uvijek moze reci), ali to je bio neistrazen teren pa je bilo propusta, ili djecjih bolesti, (kako kod nas, tako i u susjedstvu), ali da je bila katastrofa, to je ipak previse. Uostalom statistike su te koje ce reci poslijednju rijec. Mozda se s nekim poduzecima islo prerano, ili su ih se domogli krivi ljudi koji to ili nisu znali voditi ili su iskoristili za neke druge ciljeve (ali uglavnom nije dokazano da je to bilo zbog HDZ namjestaljki). Ali to je kapitalizam, a u takvom sistemu propadanje poduzeca je pojava koja je uvijek prisutna, negdje vise, negdje manje, a vlasnik u okviru toga ima pravo preljevati kapital kako hoce (naravno u okviru nekih zakona).

Osobno drzim i da neka poduzeca nisu trebali preuzeti stranci, ali opet pitanje je da li bi ista imala ikakve sanse samostalno protiv zapadnoeuropskih giganata. Zapravo cijeli koncept tranzicije je prosao u znaku toga da su se zapadne multinacionalke i kapital naselili i preuzeli sve sto im je imalo ikakve sanse konkurirati. Dakle zapadne ekonomije su su preuzele srednje- i istocno-europsko trziste, dok lokalni korporativni divovi nisu izrasli, kao sto smo se svi nadali. To je najveca katastrofa tranzicije (ali ocito i nesto sto se gotovo nikako nije moglo izbjeci, jer pod palicom MMF-a i slicnih neizbjezno se islo u to, a ni ekonomije nisu bile u dobrom stanju da bi same pocele konkurirati razvijenom i bogatom zapadu).

Smor, dat ću vam ja par protuargumenata. Inače, nemam ništa osobno protiv njega, a za Crkvenca smatram da je bio jedan od najgorih ministara u prošloj vladi. Dakle, kaže Škegro da su, među ostalim, privatizacije Ine i HT-a uspješne.

Prvo Ina. Prodaja dionica Molu je sve, samo ne uspješna. Mol sa svega 25%+1 kontrolira gotovo sve u Ini. Zanimljivo je da Mol kao manjinski vlasnik može zaustavljati gradnju LNG terminala, koji je državni interes.

Prva faza HT-a? Pa to je jedna od najvećih pljački. Ni dan danas se ne zna što je potpisano. Tvrtka je prodana za novac koji je kroz par godina vraćen kroz dividendu, a liberalizacija zbog tog ugovora kasni 6-7 godina.

Ostale tvrtke koje je nabrojao su mislim dobro privatizirane, ali bilo bi čudno da od 3000 nema takvih.

A jesu li osobe koje su uništile bile iz HDZ-a ,SDP-a, XXY-a, uopće me ne zanima. Pa nismo valjda i danas toliko ispolitizirani da ćemo dozvoljavati nekome da nam krade samo zato što je iz ‘nama draže’ stranke?!

HT je prodan vrlo vjerojato iz politickih razloga.. i to puno manje od 50%.. sto se tice HDZ-a.. SDP je prodao vecinski paket, isto kao i 25%+1 dionicu MOL-u..
no u hrv. rukama su: HEP, HZ, i ako cemo posteno i INA preko 50%.. kao i mnooogi drugi..

MOL ne moze zaustaviti gradnju LNG-a, oni mogu eventualno povuci INU iz tog posla.. LNG ce se graditi sa ili bez INA-e..

Ja Skegru jako postujem, ma sto svi pisali o njemu.. pa koliko je nevjerojatna cinjenica da je Hrvatska u cijelom ratu imala stabilnu valutu i koliko toliko funkcionirajuce gospodarstvo.. samo to je odvoljno da mu se digne spomenik.. i njemu i Valenticu[smiley1]

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

ovo mora da je komedija zabune. Nije riječ o propasti nekonkurentnih poduzeća, već o dodjeli mnogih najuspješnijih u ruke podobnima i povlaštenima, umjesto podjele dionica narodu (kao npr u Češkoj). Recimo Dukat je kao uspješno poduzeće praktički poklonjeno Luki Rajiću, koji ga je (meni je bilo otpočetka jasno) nakon mnogih manevara zavaravanja naroda naprosto prodao strancima i provatno se naplatio u Švicarskoj. Može li Škegro objasniti što je Hrvatska ili njen narod imao od toga? Znači, pojedinac je dobio vlasništvo svih, prodao to i lovu iznio vani. Ovakvih teza kao u članku ne bi se sramio niti Monthy Pyton. Primjera je bezbroj, nekima sam i osobno nazočio u to vrijeme.

New Report

Close