BLSC (Belišće d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLSC (Belišće d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Belišće je natuklo oko 250 tisuća kuna prometa uz cijenu od 494 fo 496 kuna. Pretače se, pretače. Veliki je to business uz dvije kune razlike (u što još ide i brokerska provzija). Kupuju oni koji čekaju i nadaju se da će se fondovi oglasiti nezadovoljni visinom Duropackove ponude, a prodaju oni koji vjeruju u fondovsko zadovoljstvo i ne žele čekati 1. lipnja, već im je i 495 dovoljno. A čekati se možda isplati da nam burza spadne na još malo niže cijene, kako bi se tada sačuvanih 500 kuna moglo veselije plasirati i reinvestirati u veći broj drugih dionica nego što bi ih se sada moglo kupiti. S obzirom na situaciju zatišja, ovih 250 tisuća kuna je jako veliki promet.

The word God is for me nothing more than the expression and product of human naivete. The Bible is a collection of honorable, but still purely primitive legend which are nevertheless pretty childish.


Meni je jasno da se vi ne slažete sa mnom, što je okej, ja to kao pristojan diskutant pozdravljam. Ne bi bilo dobro da se svi slažemo, jer iz te diskusije ništa pametno ne bi proizišlo. Ali ima ovdje još ljudi s kojima se (djelomično) ne slažem, poput Twixera ili XceeDa, pa ipak pristojno diskutiramo. Vas dvojica ste baš nabrijani. Pitam se zašto? [rolleyes]

Vipi, daj nam reci to što znaš, pliz pliz [pray]


@MyMoney

Uz sve poštovanje, tvoje pisanje je iritantno i ne trebaš se čuditi reakcijama ljudi na ovoj temi. Teza da ti posjeduješ dionice BLSC, a da s druge strane tvrdiš kako firmu treba pošto po to prodati Duropacku je napad na zdrav razum i u krajnjoj liniji potcijenjivanje svih nas koji sudjelujemo u ovoj diskusiji.

Forum bi trebao biti mjesto gdje se sukobljavaju argumenti a ne ljudi. Međutim da bi se to doista i desilo potrebno je i uzajamno poštovanje svih sudionika diskusije . Insistiranje na nerazumnim argumentima nije izraz poštovanja ostalih kolega.

Inače moram primjetiti da vi sa foruma MojNovac imate izuzetan smisao za ekologiju i očuvanje okoliša. Svoga naravno. Uvijek Kada osjetite potrebu za drukanjem i zagađivanjem interneta dođete i to obavite na ovom forumu.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

kad smo vec kod napuhivanja

u svakom slucaju ne bi htio da se moje pisanje shvati, i mislim da se nije moglo shvatiti, kao nagovaranje na kupnju ili prodaju. ono sto bih ja zelio jest da se bolje urede zakoni vezani na burzu i posebno na zastitu manjinskih dionicara

nemam dionice blsc-a

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


Twixer,
dijelim tvoje mišljenje za regulatora.
Pitanje je zašto je regulator tako nastupa; svjesno ili nesvjesno.
Svjesno?. Imaju Zakon i kratko i jasno kažu; sve je bilo po Zakonu kao i bezbroj puta do sada iz državnih slučajeva HAC-a, HEP-a, MORH-a itd.

Mislim da je Duropack savršeno pogodio trenutak kada će objaviti ponudu. HANFA-ini zaposlenici su sada očito 100% fokusirani na rasprave o regresu i božićnicama. Sve ostalo im izgleda nije čak ni od marginalnog interesa pa otuda i odobravanje ovako bizarne ponude.

Ja želim vjerovati da ovo nije rezultat svjesne namjere HANFA-e da Duropacku omogući jeftino preuzimanje Belišća i podružnica. U suprotnom, ulaganje na hrvatsko tržište kapitala gubi svaki smisao. Po meni je ovo rezultat neprofesionalnosti i neodgovornosti. Određivanje fer cijene firme na osnovu 350 kuna prometa i 2 transakcije bi bilo sramotno na tržištu kapitala u Eritreji ili Burundiju, ali za Antu Samodola i HANFU je to savršeno normalno, moralno i prihvatljivo.

Da stvari budi još čudnije, na web stranicama ZSE i HANFA-e je dostupno godišnje revidirano i konsolidirano izvješće Bilokalnika. U tom izvješću se tvrdi da je knjigovodstvena vrijednost Bilokalnika 333 kune po dionici. Izvješće je potpisano od strane neovisnog revizora tvrke Delloite (iste firme od koje je Duropack u Kolovozu 2009. naručio procijenu vrijednosti Belišća). Ta procijena je veća od HANFA-ine procijene fer vrijednosti za 245 kuna po dionici ili nevjerojatnih 3,8 puta. Da li se itko u HANFA-i zapitao otkuda ova enormna razlika u procijenama? Neovisan revizor, koji je radio procijenu i za Duropack, potpisuje da je vrijednost Bilokalnika 333 kune po dionici, a HANFA procijenjuje da je fer vrijednost 87,5 kuna. To je za HANFA-u savršeno normalno, moralno i prihvatljivo.

Tragedija doseže vrhunac kada HANFA traži očitovanje od uprave o ponudama Duropacka. Vlado Jerbić i uprava Belišća začudo nemaju nikakvo mišljenje o fer vrijednosti Bilokalnika iako je Belišće vlasnik 60,8% firme. S druge strane uprava Bilokalnika dostavlja dokument u kome se na svaki način izbjegava dati mišljenje o ovoj sramotnoj ponudi pa kažu: «Uprava Bilokalnika smatra da je ponuđena cijena od 90 kuna po dionici u skladu sa odredbom članka 16. zakona što potvrđuje i odluka agencije». To je za HANFA-u, savršeno normalno i moralno.

Odluke HANFA-e o preuzimanju Belišća i njegovih podružnica vraćaju nas u mračno doba pretvorbe i privatizacije kada su vrijedne hrvatske tvrke preuzimane kikiriki . Baš kao što su tada državne institucije svojom šutnjom omogućavale pljačku tako se i danas HANFA sakriva iza zakona i omogućuje sramotne ponude. Nažalost, ovo je još jedno u nizu bolnih podsjećanje da ovo društvo ni nakon 20 godina nema snage razviti državne institucije na način da služe građanima, a ne da budu izvor nekompetentnosti, nerada, nemorala i neodgovornosti.

To je moje mišljenje. Međutim ova ponuda je toliko nerazumna. a HANFA toliko ide na ruku Duropacku, te brutalno kažnjava male dioničare. Zbog toga će se zasigurno pojaviti priče o kriminalu što će nažalost devastirati kredibilitet regulatora i tržišta u cijelini.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Danas sam prico sa "radnicima" njih 4orica koji imaju izmedju 150 i 200 dionica , prodaju , i kazu da i ostatak radnika prodaje svoje da uopce ne razmisljaju o borbi

. Tvornica kartona Belišće svoju je akviziciju u Sloveniji realizirala još 2002. godine preuzevši Valkarton, za koji je tada izdvojila oko 211 milijuna kuna

who dares, wins

1. knjigovodstvena vrijednost nije fer vrijednost. (BV DKVS je preko 200 kn a fer je stecaj=0 kn
2. fer je ono sto radi neovisni procjenitelj a Delloite koliko znam neije bezveze i ok ce oni to napraviti samo sto kod procjene jedna varijabla se moze gledati na 10 nacina.
3. Pitanje je ciji je Bilokalnik (nije bezveze tuzba od strane PAN-a)
4. Trziste papira i papirne ambalaze je kod nas koma jer je vezano na realni sektor koji je koma a placa se u robi a ne u cashu, samo izvoz spasava firme.
5. HANFA ne radi svoj posao, to je istina ali samo postuje zakone koji su takvi kakvi su.. jer nema zakona koji stiti manjinskog dionicara, moze se tuziti ali u ovome sektoru nije sve jednoznacno

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep





između redaka se dade isčitati da fondovi nisu baš najsretniji s ponuđenom cijenom, a to za nas male vlasnike ovih dionica nije loša vijest. Svima koji se zelatavaju sa ispunjavanjem KA-POP obrasca u najboljoj namjeri savjetujem da ne srljaju. Ništa ih ne košta pričekati do 17. svibnja kada to mogu učiniti u zadnji čas

kolega, a zašto bi mene zanimalo šta će reć’ fondovi?
ja znam šta će reć’: popušili smo jer su nam prosjeci ulaza mnogo veći od duropackove ponude i ne možemo sad prodavati jerbo će nas vlasnici ubiti zbog prikazanih milijunskih gubitaka.
ja sam obrazac predao i savjetujem da to učiniš i ti jer ćeš s tom lovom uskoro moći na tržištu kupiti više dionica belišća nego što ih sad imaš. [sealed] [sealed] [sealed] [sealed] [sealed] [sealed] [sealed] [sealed] [sealed] [sealed] [sealed] [sealed] [sealed] [sealed] [sealed] [sealed]

ako su ti one, a ne druge, već toliko drage…
[/quote]
My monmmey

ne da mi se traziti dalje pa sam ti nasao kolegu kamenca kako savjetuje prodaju blsc, cini mi se da su i tvoji postovi obojani slicnom bojom….

ono sto me smeta je sto znam da je uprava lazirala izvjesca i da ima prste u ovom preuzimanju…. zlobnici bi rekli da ne preuzima Duropack, vec imamo skolski MBO iliti na hrvatskom "management buy out"

[/quote]

Hoćeš reći da je uprava prikazala rezultate lošijim nego što jesu da bi Duropack lakše preuzeo Belišće? Što su točno lažirali? Prihode, profit…? Daj nam neki dokaz, bili bismo ti zahvalni.

Čekaj, ti u zadnjoj rečenici aludiraš da iza Duropacka stoji Jerbić i kompanija? [lol]
[/quote]
ne nužno.. samo da je duropackova povizija bolja neg plaća

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/


1. knjigovodstvena vrijednost nije fer vrijednost. (BV DKVS je preko 200 kn a fer je stecaj=0 kn

BVPS (Book Value per Share) = assets- liabilities / share. Knjigovodsvena vrijednost po dionici je sva imovina – sva dugovanja po dionici. To što je neki silos negdje u Hrvatsko u svom nerevidiranom izvještaju lagao o vrijednosti imovine nije razlog da čitav svijet prestane tretirati BVPS kao relevantan podatak. Izvješće Đakovštine nije revidirano. Iza izvješća Belišća i njegovih podružnica stoji neovisni revizor Delliote. Neovisni revizor je dužan provjeriti stanje imovine, odnosno otići i uvjeriti se da je ono što tvrdi uprava točno.


2. fer je ono sto radi neovisni procjenitelj a Delloite koliko znam neije bezveze i ok ce oni to napraviti samo sto kod procjene jedna varijabla se moze gledati na 10 nacina.

U Kolovozu 2009. godine Duropack je angažirao Delloite da procijeni vrijednost Belišća i njegovih podružnica. Taj isti Delliote potpisuje da je BVPS Bilokalnika 330 kuna po dionici. A HANFA određuje da je fer cijena 87,5 kuna po dionici i odobrava ponudu po 90 kuna po dionici. Na osnovu uzorka od 4 trgovane dionice i 350 kuna prometa. Direktor Bilokalnika izbjegava očitovanje o ponudi. Ovo nije normalno.


3. Pitanje je ciji je Bilokalnik (nije bezveze tuzba od strane PAN-a)

http://www.skdd.hr


4. Trziste papira i papirne ambalaze je kod nas koma jer je vezano na realni sektor koji je koma a placa se u robi a ne u cashu, samo izvoz spasava firme.

Belišće izvozi 70% proizvodnje, cijene kartona su samo od početka godine skočile 20% (izvor burza papira Helsiki (www.foex.fi). Najveći konkurent Belišća u Hrvatskoj Pan Papir je u stečaju. Manje konkurencije znači rast margina zarade i bolju naplativost potraživanja.


5. HANFA ne radi svoj posao, to je istina ali samo postuje zakone koji su takvi kakvi su.. jer nema zakona koji stiti manjinskog dionicara, moze se tuziti ali u ovome sektoru nije sve jednoznacno

Da je posao slijepo i isključivo provođenje zakona onda ne bi postojali regulatori tržišta. To mogu raditi sudovi, policija i javno bilježništvo. Za to HANFA nije potrebna. Posao regulatora je da obezvijedi pravedne i kvalitetne uvjete za trgovinu kapitalom, te upravo da spriječi manipulaciju neadekvatnim zakonima. Kvalitetan regulator omogućuje donošenje relaksirajućih zakona i razvoj tržišta, nekvalitetan rad regulatora uvijek završi restriktivnim zakonima i gušenjem tržišta.

Primjer kako regulator nije trebao raditi je američki SEC (Secururity Exchange Commision). Postoji nešto što se zove income statement mortgage. Dakle ti možeš doći u US banku izjaviti da ti je plaća 150000 dollara godišnje, iako nemaš nikakva primanja, i na osnovu toga neko ti može dati kredit da kupiš kuću. Time ni ti si ti prekršio zakon, niti je onaj koji ti je dao kredit prekršio iti jedan američki zakon. Ti i takvi stambeni krediti su se onda prodavali po američkim burzama. Sve je legalno, sve u skladu sa zakonom, nitko zbog ovoga nije završio u zatvoru. Regulator nije reagirao i spriječio ovu zakonitu trgovinu i napravljena je ogromna šteta. Da li se u ovom slučaju SEC trebao držati zakona ili zdravog razuma ?

Pretvorba i privatizacija je također provedena po zakonu. Problem nije bio što se nisu provodili zakoni. Šteta je nastala jer državne institucije nisu spriječile manipulaciju neadekvatnim zakonima.

Hrvatsko tržište kapitala pretvorilo se u smjesu kriminala, inside tradinga, sumljivih preuzimanja, još sumljivijih izvješća i čiste kocke. U takvom okruženju prestaju biti bitni i profiti kompanija i perspektive industrija u kojima tvrke dijeluju. Smijer kretanja tržišta određuju naslovi u Podgoričkoj Pobijedi, Nacionalu i na index.hr. Tržište na životu održavaju RBA mirovinski fond, Nenad Bakić i još nekolicina preostalih entuzijasta.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Ljudi valjda vam je jasno da će Uprava dobiti ispod stola neku kintu od preuzimača i time obezbjediti sva svoja pokoljenja. Ako ništa drugo možda će bar radnicima biti štogod bolje pod stranim vlasnicima jer od ovih naših teško da ima gorih. Na kraju krajeva to su tak i tak partizani nekome oteli pa su to sad neki drugi nama oteli na malo kulturniji način. Sad nas je stiglo partizansko prokletstvo. Oteto prokleto.

who dares, wins

http://www.poslovni.hr/145989.aspx
Ovo je Direktor a ne onaj Jerbić. Kakav samo taj ima đon obraz strava jedna.

who dares, wins

Fondovi se i dalje ne javljaju. Što li se komeša u tim glavama? Valjda misle da su jako pametni.

The word God is for me nothing more than the expression and product of human naivete. The Bible is a collection of honorable, but still purely primitive legend which are nevertheless pretty childish.

New Report

Close