BLSC (Belišće d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLSC (Belišće d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Twixer,
nije stvar u tome, imam ja, tj. trgujem i drugim i visokolikvidnim dionicama, već u onome što kaže vipy;
prima li on plaću za ovo što piše.
Nisi li ti isto tako potrošio pola stranice za jedan odgovor dotičnom.

Još ću te samo upitati da mi pojasniš tvoj slučaj:
Imaš dionice Belišća i čekaš preuzimanje kako bi ih prodao.
Tvrdiš, citiram; "Ako ponude 500 kn za dionicu, super, više ni ne vrijedi."
Na burzi se trguje 550 – 580 kn. Pitam te; što čekaš, zašto ne prodaš sve?
Ne prodaješ sve, čekaš.
Objavi se ponuda na 500 kn i ti kažeš ok, to je to, jadna firma ni ne vrijedi više.
Je li tako?
A ja sam već rekao da na 500 neću pristati.

kako si ti pametan [rolleyes]
A ja ću tebe opet pitati možeš li ti predvidjeti budućnost? Možeš li predvidjeti koliko će ponuđač ponuditi? Ja ne mogu. Riječ je o jednostavnoj raspodjeli rizika. Prodao sam dio po 550 da se osiguram za slučaj da ponuda bude niža, što se pokazalo točnim. Ali tko je mogao garantirati da ponuda neće biti veća? Ili Ista? Nitko. Svaki dan čovjek mora odvagnuti za svaku dionicu isplati li je se držati ili ne. Ili je možda treba dokupiti. Ja kad ne znam što činiti, prodati ili ne, prodam pola.
Ali zašto ti ne dokupiš, ako misliš da Belišće očekuje veliki rast u sljedećim godinama?
BTW daj mi reci zašto se toliko ljutiš? Cijelo vrijeme imam osjećaj da si jako ljut, da ćeš svaki čas početi psovati, a ne mogu shvatiti zašto. Pa nije da te netko tjera da prodaš. Možeš mirno zadržati dionice i prosperirati, bez obzira uspije li Duropack kupiti ili ne. Zar to nije lijepo?


Twixer,
nije stvar u tome, imam ja, tj. trgujem i drugim i visokolikvidnim dionicama, već u onome što kaže vipy;
prima li on plaću za ovo što piše.
Nisi li ti isto tako potrošio pola stranice za jedan odgovor dotičnom.

Da, drito iz Beča me plaćaju [lol]


Twixer,
nije stvar u tome, imam ja, tj. trgujem i drugim i visokolikvidnim dionicama, već u onome što kaže vipy;
prima li on plaću za ovo što piše.
Nisi li ti isto tako potrošio pola stranice za jedan odgovor dotičnom.

Ja bih volio da MyMoney prima plaću za ovo pisanje. Ali mislim da to nije slučaj.

Ja se ne slažem sa njigovim mišljenjem ali poštujem njegov doprinos ovoj raspravi.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

nemam dionice, pa me boli k""""

smeta me jedino sto se stalno pokusava nametnuti da BLSC ne vrijedi 500 kn – malim dionicarima, a vrijedi PE-ju koji u dogovoru s Upravom veslaju sve ostale dionicare. Uprava je prilagodila fin izvjestaje tzv. kreativno racunoviodstvo, tak da to i moze proci na 500 kn, a za nagradu dobijaju dio kolaca od GS. Mali dionicari bi trebali reci bravo, jel’ treba jos da i skinem gace

Takodjer, Hanfa dopusta da su obvezujuce ponude na temelju nastimane transakcije ili sto se na temelju 300 kn transakcije definira ponuda za bilokalnik…

ovo sto se dogadja s beliscem samo je dokaz da se i u 2010 moze napraviti "privatizacija po uzoru na ratnu privatizaciju 90-ih

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Da li je izvjesno da će nakon eventualnog preuzimanja Belišća i nakon obečanog Duropackovog ulaganja i širenja poslovanja, Belišće kao firma vrijediti više, pa bi ga se isplatilo zadržati za neko buduće vrijeme.
Mene isto baš i ne zadovoljava ponuđenih 500 kuna, a nije mi problem držati ga i dalje, koliko god bude trebalo. Članak u kojem je navedeno da fondovi očekuju 600 kuna sve nas je malo zaveo, pa nismo prodali na 580 kuna što se je moglo čak dva uzastopna dana.

The word God is for me nothing more than the expression and product of human naivete. The Bible is a collection of honorable, but still purely primitive legend which are nevertheless pretty childish.

vipy

napravljena je krajem 92 kad su se upisivale dionice (radnici).ono što nije upisano u prvom i drugom krugu ostalo u trezoru i poslije založeno za kredite.netko je JAKO,JAKO PUNO ZARADIO na "dobro smišljenoj" privatizaciji (radnici) da nebi došlo do "neprijateljskog preuzimanja".pogledaj koliko pojedinci imaju.


Da li je izvjesno da će nakon eventualnog preuzimanja Belišća i nakon obečanog Duropackovog ulaganja i širenja poslovanja, Belišće kao firma vrijediti više, pa bi ga se isplatilo zadržati za neko buduće vrijeme.
Mene isto baš i ne zadovoljava ponuđenih 500 kuna, a nije mi problem držati ga i dalje, koliko god bude trebalo. Članak u kojem je navedeno da fondovi očekuju 600 kuna sve nas je malo zaveo, pa nismo prodali na 580 kuna što se je moglo čak dva uzastopna dana.

Svaka dionica ima u cijenu ugrađenu premiju za preuzimanje. Jednom kada netko preuzme većinsku kontrolu nad firmom onda se ta premija smanjuje ili potpuno nestaje. Koliko neka dionica gubi na preuzimačkoj premiji, odnosno koliko gubi na cijeni zbog preuzimanja, nažalost jako ovisi i o tržištu na kojem je dionica izlistana. Usporedimo to sa dvije vrlo slične situacije koje su se paraleno odvijaju u istoj industriji u Austriji i Hrvatskoj.

Tvrtka koja pokušava preuzeti Belišće je Duropack. Taj Duropack je dio veće korporacije koja se zove Constatia Packiging i koja je izlistna na Bečkoj burzi. Constantia Packiging je nedavno bila predmet preuzimanja od strane One Equity Partners (OEP), podržnice velike američke banke JP Morgan Chase. OEP je pokušao istisnuti maninske dioničare kroz ponudu od oko 37 eura po dionici, što je usput budi rečeno 80% iznad godišnjeg prosjeka cijene dionice Constantia Packiginga. Međutim, austrijski regulator je zaključio da je to s obzirom na ciklični karakter industrije kartona premala cijena i odbio je ponudu. Austrijski regulator je odredio da je minimalna fer cijena 50 eura po dionici.

U isto vrijeme, taj isti Constantia Packiging, putem svoje podružnice Duropack, predaje ponudu za preuzimanje tvrtke Bilokalnik. Bilokalnik se bavi istom dijelatnošću i također ima skoro istovjetnu strukturu dioničara. Dakle, jedan dioničar kontrolira većinski udio u tvrki i manjinski dioničari se ne mogu obraniti od preuzimanja ili istiskivanja. Bilokalnik je tvornica koja zapošljava 200 ljudi, posjeduje značajne nekretnine, posluje pozitivno (po revidiranom izvješću) i ima 166 milijuna kapitala i rezervi. Hrvatski regulator HANFA odobrava ponudu za preuzimanje BLKL od strane Duropacka po cijeni od 90 kuna. I pri tome određuje finimalnu fer cijenu od 87,5 kuna po dionici na osnovu tromjesečnog prosjeka trgovanja. Taj prosjek trgovanja je izračunat je na osnovu 350 kuna (cijene para osrednjih cipela) i dvije transakcije na burzi. Na taj način HANFA daje blagoslov da Durapack preuzme Bilokalnik za 1/4 knjigovodstvene vrijednosti.

S obzirom na to kako se ponaša austrijski regulator i kako se ponaša hrvatski nije teško zaključiti gdje je bolje biti manjinski dioničar. HANFA ti je jasno dala do znanja šta ti se može desiti sutra ako Durapack postane većinski vlasnik Belišća, a ti ostaneš manjinski. U Belišću ili u bilo kojoj drugoj dionici na ZSE. ZAPI je sličan slučaj, a ima ih još.

Po meni je puno bolje prodati dionice Belišća i kupiti dionice Constantia Packiginga. Bit ćeš izložen istoj industriji, istim trendovima, ali kao što reče Vipy nećeš biti slijedeća žrtva pretvorbe i privatizacije na hrvatski način. Ako fondovi izađu iz dionice i ja ću prihvatiti ponudu. Ne vidim ništa što bi me uvijerilo da u slučaju prezuimanja cijena dionice neće pasti. Drugim riječima, procijenjujem da perpektive globalne ekonomije i obećana ulaganja nisu dostatna da bi prevagnula nad teretom disfunkcionalnosti domaćeg tržišta kapitala.

Za sada čekam da se oglasi uprava Belišća, po pitanju preuzimanja firme, ali i pripadajućih podružnica. Isto tako očekujem da veliki dioničari, fondovi, iznesu svoje mišljenje.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

vipy, 23.04.2010. u 20:00
Svaka dionica ima u cijenu ugrađenu premiju za preuzimanje. Jednom kada netko preuzme većinsku kontrolu nad firmom onda se ta premija smanjuje ili potpuno nestaje. Koliko neka dionica gubi na preuzimačkoj premiji, odnosno koliko gubi na cijeni zbog preuzimanja, nažalost jako ovisi i o tržištu na kojem je dionica izlistana.

potpuno je jasno da vecinskom vlasniku vrijedi 1 dionica vise nego manjiskom dionicaru. Kod preuzimanja moguce je da vecinski (Dorpack je manjinski) plati vise, manje ili jednako, odnosno moze cak platiti manje od necega sto se smatra fair cijenom.

Twixer, moguce je da u preuzimanju uopce nema premije, a da se moze odrediti, prvo treba izracunati sto je to tocno fair cijena pa tek onda postoji li premija.

Austrijski regulator je definirao da cijena nije fair, no isto tako, IMO, on ne moze davati misljenje da li treba kupiti ili prodati dionice.

Hrvatski regulator ocito ne zna izracunati fair cijenu i skrivanjem iza 3mjesecnog prosjeka otvara mogucnost da onaj koji koce preuzeti/dati ponudu bira vrijeme kada mu odgovara za davanje ponude i time hebe manjinske dionicare. Ono sto zelim reci jest da HANFA hitno mora promijeniti zakon inace cemo imati situaciju Belisce, Valamar itd.

ukoliko postoji znacajan broj transakcija, 3mjesecni prosjek mozda i moze biti osnova za ponudu, no u slucaju 2 transakcije u 3 mjeseca, to je nedopustivo

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


nemam dionice, pa me boli k""""

smeta me jedino sto se stalno pokusava nametnuti da BLSC ne vrijedi 500 kn – malim dionicarima, a vrijedi PE-ju koji u dogovoru s Upravom veslaju sve ostale dionicare. Uprava je prilagodila fin izvjestaje tzv. kreativno racunoviodstvo, tak da to i moze proci na 500 kn, a za nagradu dobijaju dio kolaca od GS. Mali dionicari bi trebali reci bravo, jel’ treba jos da i skinem gace

Takodjer, Hanfa dopusta da su obvezujuce ponude na temelju nastimane transakcije ili sto se na temelju 300 kn transakcije definira ponuda za bilokalnik…

ovo sto se dogadja s beliscem samo je dokaz da se i u 2010 moze napraviti "privatizacija po uzoru na ratnu privatizaciju 90-ih

Ovdje ne može biti nikakve privatizacije po uzoru na 90-te, jer svatko sam odlučuje o svojim dionicama, za razliku od 90-ih. Nitko male dioničare ne može natjeratu da prodaju. Ja sumnjam da će Duropack ikad skupiti 95 posto dionica i da će moći istisnuti male dioničare, bez obzira koliko nudio.

Ali kao što sam konstatirao nekoliko stranica ranije, sve ove priče su "trla baba lan", jer fondovi su zapravo ti koji odlučuju o sudbini ove kompanije i za male dioničare bi bilo pametno da slijede fondove. Ako fondovi mogu nagovoriti Duropack da plati više, ja ću rado prihvatiti više. Evo, vidim da je i Twixer napisao nešto slično. A mislim da Duropack bez fondova ionako ne može prikupiti 50 posto.

Twixer, slažem se ovo za Bilokalnik i Unijapapir, HANFA je još jednom loše odigrala, ali mislim da Duropack uopće nije ni zainteresiran za dionice ovih kompanija, jer Belišće ionako u njima ima većinu, pa bi preuzimanjem Belišća po difoltu dobili većinu i u njima. Za njih su predali ponudu samo zato što su morali.

Interesantno je zašto se fondovi i Uprava Belišća do sada nisu oglasili. Što se čeka? Igra se na što? Ako se iskonsoldiraju zadnji dan na knap, a objave još iza toga, računaju li na to da malci neće stići reagirati? Kao da su malci u ovoj igri i važni za nešto (osim za vlastiti dobitak ili gubitak).
Za sada u "zraku" stoji da je ponuda premala i da svi očekuju više. Kad je to tako, već je trebalo javno reagirati na ponuđenih 500 kuna. Ovako se čeka, a što se čeka?

The word God is for me nothing more than the expression and product of human naivete. The Bible is a collection of honorable, but still purely primitive legend which are nevertheless pretty childish.

Ne znam jel ga netko vec stavio al evo jedan stariji članak…

Vaš link

New Report

Close