BLSC (Belišće d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLSC (Belišće d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


I Uprava je danas rekla da će prodati svoje dionice po 500 kn i preporučila svima da to sito učine.


Službeno rečeno na sastanku poslovodstva održanom danas.

ha, onda ništa…
valja prodavat.

hate red



I Uprava je danas rekla da će prodati svoje dionice po 500 kn i preporučila svima da to sito učine.


Službeno rečeno na sastanku poslovodstva održanom danas.

ha, onda ništa…
valja prodavat.
[/quote]

Najbolje je slijediti velike dioničare. Nema smisla ići protiv struje.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


I Uprava je danas rekla da će prodati svoje dionice po 500 kn i preporučila svima da to sito učine.

Dragi moji forumaši i vlasnici dionica Belišća.
Ovaj me post malo potaknuo na razmišljanje. Zašto se u zadnjih 2 mjeseca na forumu učestalo, posebno u postovima nekih forumaša s naglaskom na one koji su postali korisnici 10.03.2010. cijelo vrijeme piše da će cijena biti prosjek trgovanja od 450,00 kn plus mala premija, što se u ponudi i ostvarilo i da je ta cijena fer cijena. Navode se brojni razlozi koji opravdavaju ovu cijenu;
– kriza je, nema se novaca pa je i ovo dobro, daj šta daš
– Belišće loše posluje, nema dobiti (nije li cijeli svijet u krizi pa i brojne svjetske vrhunske kompanije posluju bez dobiti ili čak s velikim gubitcima. Koliku je dobit Duropack ostvario?)
– Belišće je jako zadužena firma (pa normalno da je zadužena kad u sastavu ima još dvije tvrtke iz Hrvatske i po jednu iz Slovenije, Srbije i Makedonije. Nije ih Belišće moglo kupiti bez novca i postati lider kartonaže u ovom dijelu Europe ne zadužujući se)
– navode se i neki sudski procesi
– ima i forumaš (od 11.03.2010.) koji kaže da je dionica Belišća u zadnjih godinu dana porasla 110 %. Vjerojtno time misli reći; pa što bi vi više i htjeli. Tada su to bili silni prometi, mogli smo po 220,00 kn kupiti more dionica. Činjenica je da je tad bila jedna malo veća transakcija oko 4.000 kom. I ja sam uspio uštipnuti nekoliko desetaka dionica po 230,00 i 240,00 kn ali mi to prosjek ulaza nije ništa bitno popravilo.
– pa sad zadnje; uprava će prodati po 500,00 kn i to preporuča radnicima, itd…
A učinak ovih napisa je već vidljiv PRIHVATITI PONUDU, npr. Kamenac, Tvixer..
Zato se i pitam, zašto, ako ste dioničari Belišća stalno opravdavate tu cijenu. Cijena je na svakoj burzi onolika, koliko je netko spreman platiti za nju, normalno uvažavajući fundamentalne podatke kompanije koja se kupuje. Normalno da Duropak i već poznati fond njegov vlasnik žele sa svojim uloženim novcima zaraditi što više, a onda će za Belišće platiti što je moguće manje. Zato i psihologija burze treba u ovom slučaju stvoriti razmišljanje da je to korektna cijena koju treba prihvatiti. Oni ništa s ponudom od 500,00 kn ne mogu izgubiti i normalno je da izlaze s najnižom mogućom cijenom, ali da su spremni platiti i puno više, budite sigurni da jesu. Dali bi i za onaj prvi paket sigurno puno, puno manje od 925,00 kn da su imali od koga drugog kupiti.
Zna jako dobro Duropack na koju kartu treba igrati. Free float faktor (55%) je kod Belišća jako visok i tu psihologija treba stvoriti razmišljanje da je cijena ok i da mali trebaju po toj cijeni prodati i biti zadovoljni.
U tom slučaju institucionalni im nisu niti bitni, dovoljno je da polovica malih pristane, 55%/2=27,5%+26,96% koje već imaju =54,46% i to je to, njima više ne treba.
Čudno mi je samo jedno u svemu ovome. Kako to da institucionalni dioničari šute i promatraju i nisu se do sada niti jednim slovom oglasili. Nisu oni postali vlasnici svojih udjela po prosječnoj cijeni puno nižoj od 400,00 kn. Pa ako će za uloženi kapital u periodu od 5 pa i više godina zaraditi 25 % (ispod 5 % po godini) bolje da ga nisu u dionice nisu niti ulagali.
Nema ničega niti u medijima, a oni znaju biti veliki špekulanti. Sve u svemu preuzimanje Belišća, jedne od naših većih kompanija prolazi mirno i u tišini kao nekakva periferna stvar.
Zaključit ću da je burza psihologija i mjesto špekulacija gdje zarađuje onaj tko je u tome najbolji. Duropak tj. njegov fond vlasnik je ovakvih preuzimanja imao na svjetskim burzama jako puno, igra na samo jedan, poznati način, a mi… kako se oduprijeti i pokušati dobiti više za naše dionice. Ja isto mogu reći da bi mi 500,00 kn bilo dobro, ali neću. Da se time na burzi zadovoljavamo ne bi bili na burzi već u mirnim zaradama u nekim drugim ulaganjima od 7-8% godišnje.
Pozdrav svima i ne prihvaćajte ponudu Duropack-a, bar za sad.

Idemo dalje. Evo i to je to. Citiram dio današnjeg napisa iz Poslovnog dnevnika:
“Ako se pokaže da većina investitora kani izaći iz ove dionice, nećemo ni mi ostati u njoj”, kaže jedan sugovornik Poslovnog dnevnika koji je želio ostati anoniman.
To sve predstavlja nagovor na prodaju za 500.

prilično pouzdano znam da mirovinci neće prodavati svoje udjele. to je i razumljivo jer, osim PBZ-CO-a, svima je prosjek ulaza daleko iznad ponuđene cijene.
ali, džaba im i udjeli i novci ako će uprava i radnici, kako ovdje čitamo, prodavat i ako će duropack doći do 50 i nešto posto belišća.
to znači da će trgovanje nakon isteka ponude umrijeti prirodnom smrću.
zbog čega bismo onda mi mali ostali unutra?
ako već toliko volimo belišće da ne možemo bez njega, možemo prodati duropacku i onda opet ulaziti po nižim cijenama.

hate red

Pretpostavljam da se onaj prvi dio tvoj posta odnosi na moje tvrdnje da firma loše posluje? Ja to od početka tvrdim i stojim kod te tvrdnje. Pa daj me ti uvjeri da firma dobro posluje i da dionica danas vrijedi koliko je vrijedila 2007. Koliko smo dividendi dosad dobili od Belišća? Kolika je po tvom mišljenju korektna cijena? I daj mi onda tu cijenu, skupa s fundamentima uspredi s cijenama ostalih dionica na ZSE, npr. Adrisom, HT-om, Ericssonom i slično. Također usporedi rast tih dionica od dna u ožujku prošle godine s Belišćem. Dobit ćeš zanimljve podatke. Belišće zadnja dva mjeseca jaše isključivo na špekulacijama o preuzimanju.

Ključ svega što si napisao je sljedeća rečenica: "Cijena je na svakoj burzi onolika, koliko je netko spreman platiti za nju". A cijena na burzi prije obveze preuzimanja je bila? Sve ostalo su špekulacije.

Ali nije točno da je Duropacku cilj da preuzme dionice od malih dioničara, budite sigurni da će oni prvo razgovarati s fondovima. Jednostavnije je uvjeriti 3-4 fonda, nego tisuće malih dioničara. Osim toga, čak i ako svi mali dioničari prodaju, Duropack nema 50 posto. Dakle, ključ su fondovi i oni će odlučiti o sudbini Belišća.

Inače, slažem se s Twixerom, za male dioničare je najbolje da učine što i veliki. Inače će im se dogoditi što i na Zagrebačkoj pivovari. Nije na malim dioničarima da "brane" tvrtku od preuzimanja. Tako mogu samo izvisiti, jer kad ponuda prođe, dionica sigurno ide dolje, pitanje je samo koliko, a veliki će se za sebe već pobrinuti. Može se dogoditi da fondovi prodaju zadnji dan i iziđu, a mali ostanu unutra i izvise. Ali na svakome je da odluči. Nitko nikoga ne tjera da proda.


to znači da će trgovanje nakon isteka ponude umrijeti prirodnom smrću.
zbog čega bismo onda mi mali ostali unutra?
ako već toliko volimo belišće da ne možemo bez njega, možemo prodati duropacku i onda opet ulaziti po nižim cijenama.

Ovo je zanimljiva strategija. Ja sam isto uvjeren da će se nakon ponude moći kupiti jeftinije, što smo već vidjeli na Ini.

Kamenac,
moram priznati da nemam cjelovitu i točnu informaciju o prosjeku ulaza fondova u Blsc.
Kako doći do nje, ali cjelovite i točne.


Kamenac,
moram priznati da nemam cjelovitu i točnu informaciju o prosjeku ulaza fondova u Blsc.
Kako doći do nje, ali cjelovite i točne.

ja imam skoro pa točnu i cjelovitu.
fondovsku.
PBZ-CO ispod 500, svi drugi mnogo iznad 500.

hate red

http://www.poslovni.hr/Forum/Thread.aspx?ThreadID=714&pg=128

sto smo rekli… uprava?

zahebimo Hrvate na racun vlastitih djepova

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Evo još jedna zanimljiva informacija iz arhive:
24. siječanj 2006.

Jerbić i Romić ‘skupljaju’ Belišće

Generalni direktor Belišća d.d. Vlado Jerbić i njegov zamjenik Jandre Romić stekli su po 5000 dionica Belišća d.d. što predstavlja po 0,43 posto ukupnog broja dionica, odnosno isto toliko skupštinskih glasova. Dionice su stečene u okviru neformalnog ESOP programa Belišća d.d. i Javnog poziva svim zaposlenicima na kupnju dionica iz trezora. Na predmetnim dionicama upisan je zalog na osam godina sve do njihove otplate, priopćeno je jučer sa Zagrebačke burze. Nakon stjecanja navedenog broja dionica Jerbić ima 1,07 posto, a Romić 1 posto ukupnog broja dionica u temeljnom kapitalu.
(pd)
Cijena po kojoj se Belišće tad tržilo je bila 470,00 kn. Ako je upisan zalog na 8 godina do otplate, znači da su kupljene kreditom.
Ukoliko će njih dvojica prodati po 500,00 kn, minus neotplaćeni dio, neće im ostati puno za zaradu. Možda je za cca 7.000 kom koje su stekli pored ovih druga priča.

MyMoney – odgovor.

1. poslovanje
– nije vrijednija od 2007. ali nije niti 50% manje vrijednija
– ja sam dobio dvije dividende; 2006. i 2007. godine, nisu bile velike, ali su bile
– fundamenti Belišća nisu niti dobri niti su loši, a uspoređivati ih s tvrtkama koje imaju prave vlasnike nikako ne možemo. Pričekaj godinu ili dvije pa ću te pitati.
– kupuje se potencijal; tržište, sirovine… o čemu se već puno pisalo
– još jednom o malim dioničarima – oni drže 55 % i polovica od toga je 27,5 % i više im ne treba
– a špekulacija o preuzimanju; daj mi jedan bolji razlog za porast cijene, osim recimo extra velike dividende.

New Report

Close