BLSC (Belišće d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLSC (Belišće d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Ja želim vjerovati da su ljudi koji rade u HANFA-i pošteni i ja ih ne bih povezivao sa kriminalom niti mafijom. Kao što smo danas vidjeli u slučaju GS kriminala ima na svim burzama, što ne znači da su oni koji reguliraju burze dio tog kriminala.

Slažem se da u HANFI rade pošteni, nesposbni ljudi, to je ok, to tako mora bit.
Protiv GS nije podignuta kaznena prijava, nego civil lawsuit, jer nije bilo kaznenog djela, molit ću lijepo.
[/quote]

Nije ni mogla biti podignuta jer je Andrew Coumo, NY javni tužitelj tek danas dobio matrijale. Za pripremanje kaznene prijave ipak treba vremena.
S obzirom da je GS vrlo nepopularan u narodu, a da je Coumo ambiciozan demokrat sa neskrivenim aspiracijama da postane guverner NY-a, i s obzirom da bi mu fight sa GS podigao popularnost do neba, mislim da je kaznena prijava vrlo izgledna.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Što se tiče HANFE i njihovog posla, dovoljno o njima govoro ida nisu zatražili obustavu trgovine dionicom prije objave. Nisam mogao vjerovati kad sam to jučer vidio, ponuda objavljena, a dionicom se trguje.

A što se tiče cijene, jasno da su svi htjeli što višu cijenu, ali dajte molim vas neka mi netko kaže koliko je zbilja očekivao? Zar vi mislite da će se Austrijanci pretvarati da krize nema i nuditi 900 kuna za dionicu, koliko je bila na vrhuncu 2007? Baš gledam cijene ostalih dionica, koliko su pale i po kojima se trguje danas. Adris je 2007. godine bio 600 kuna, danas je 300, Ericsson 4000, a danas je 1600, Kraš 900, a danas je 350. I sad bi se Austrijanci trebali razbacivati i nuditi neke basnoslovne cifre, kao da krize nema? Pa nisu oni tako ludi. Kao što rekoh, ponuda je očakivana i s obzirom na krizu i poslovanje kompanije prilično realna.


Twixer i ja želim vjerovati u HANFU i sudove i državu i ministre ali ne mogu kada svakodnevno čitam o gospodarskom i ostalom kriminalu i kada najviši dužnosnici bivaju pravomoćno osuđeni zbog dokazanog zlorabljenja položaja.

@Twixer

Previše je toga a slažem se da nije samo kod nas nego i po svijetu. Čovjek mora izgubiti vjeru iako se u granicama svojih mogućnosti treba truditi popraviti stvari.
Što se tiče EUROCARTA kada se radi o nešto većim iznosima normalno je da se cijena dogovara i varira i ako je na burzi 470 nije pretjerano dati po 20 kuna nižoj cijeni ako se time nešto dobija.
Ili manje gubi.
Jasno da se ništa neće promijeniti bez obzira što mi ovdje pisali samo se nadam da fond menadžeri imaju još kojeg aduta u rukavu.
U krajnjoj liniji nije me briga jer sam ušao dovoljno nisko da mogu i na 485 izići s dobitkom.

GS: lako se mi dogovorimo,ja tebi pisem 450 kn za kontrolni paket, a dam ti 600 kn i zahebemo hrvateke, oni puse takve price.Ako sve dobro prodje i zaradimo IRR za 4 godine od godisnje 30% na nase ulaganje, dam ti 100 kn po dionici [yawn][yawn][yawn][yawn][yawn][yawn]
Eurocart: ne znam…., to nije fer i nije po zakonu u HR [cry][cry][cry][cry][cry][cry][cry]
GS: 650kn [wink][wink][wink][wink][wink][wink][wink][wink][wink][wink][wink][wink]
Eurocart: super ideja [smiley] [smiley] [smiley] [smiley] [smiley]

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Za BLKL 90kn, UNPP 1690kn.

Ok sve to,nego kakva su očekivanja za ponedjeljak,idući tjedan,nakon preuzimanja? Tko će pobijediti,fondovi ili DUropack?
I kako će se kretati cijena dionice? To su za mene prava pitanja jer nije puno ljudi kupilo ispod 500 kn,šta će oni odlučiti?
Ima li smisla čekati rast ako ne uspije preuzimanje,ima li nade za to?


I kako će se kretati cijena dionice? To su za mene prava pitanja jer nije puno ljudi kupilo ispod 500 kn,šta će oni odlučiti?

još manje je kupilo preko 500.


Twixer i ja želim vjerovati u HANFU i sudove i državu i ministre ali ne mogu kada svakodnevno čitam o gospodarskom i ostalom kriminalu i kada najviši dužnosnici bivaju pravomoćno osuđeni zbog dokazanog zlorabljenja položaja.

@Twixer

Previše je toga a slažem se da nije samo kod nas nego i po svijetu. Čovjek mora izgubiti vjeru iako se u granicama svojih mogućnosti treba truditi popraviti stvari.
Što se tiče EUROCARTA kada se radi o nešto većim iznosima normalno je da se cijena dogovara i varira i ako je na burzi 470 nije pretjerano dati po 20 kuna nižoj cijeni ako se time nešto dobija.
Ili manje gubi.
Jasno da se ništa neće promijeniti bez obzira što mi ovdje pisali samo se nadam da fond menadžeri imaju još kojeg aduta u rukavu.
U krajnjoj liniji nije me briga jer sam ušao dovoljno nisko da mogu i na 485 izići s dobitkom.

Čuj, Može Eurocart i pokloniti Duropacku te dionice. Onda nakon godinu dana Duropack pokloni Eurocartu strojeve i repromaterijal. To je njihova imovina i neka s njom rade što im je volja. Svatko od nas, pa i Eurocart, pokušava dionice prodati po najvećoj mogućoj cijeni. I budi uvjeren da si ih oni prodali najbolje što su mogli, puno iznad 450 kuna. To što su napravili ugovor na 450 kuna ne znači da negdje drugo nisu naplatilili još. Ugovor je očigledno napravljen da bude mrvicu, 2 lipe, ispod tromjesečnog prosjeka.

To je njihovo pravo. Međutim posao je regulatora da spriječi manipulacije. Regulator mora utvrditi da li je prodavatelj mogao prodati dio ili sve dionice iznad iznosa iz ugovora. A mogao je prodati 4000 dionica Otp Indexnom po barem 520 kuna. I u tom slučaju tromjesečni prosjek bi bio 500 kuna. Kada netko proda dionice ispod cijene na burzi onda se ta cijena nemože smatrati relevantnom za odrfeđivanje minimalne ponude.

Sve rečeno. Ja sam protiv pretjeranog mješanja regulatora, HANFA-e, u slučajevima preuzimanja kao što je BLSC. Ovdje preuzimatelj posjeduje samo 26% dionica i dioničari su u dobroj situaciji da se izbore za višu cijenu. Međutim, protiv sam i toga da se ponude odobravaju na osnovu svakakvih ugovora o kupnji dionica.

S druge strane u slučaju BLKL i UNPP HANFA bi morala igrati puno aktivniju ulogu u određivanju minimalne cijene ponude, a ne se slijepo držati pravilnika. U slučaju ove dvije dionice gdje je likvidnost vrlo niska krajnje je nepošteno odobravati ponude na osnovu tromjesečnog prosjeka.

Mislim da je način na koji je HANFA obradila ove ponude neprofesionalan i da neće doprinjeti jačanju hrvatskog tržišta kapitala. Posao regulatora je mnogo kompleksniji od mehaničkog primjenjivanja pravilnika. Proces preuizmanja tvrtke je kompleksan i trebala bi ga pratiti kopleksna analiza od strane profesionalnih regulatora, a ne formalna birokratska verifikacija ugovora. Ovo kako oni odbravaju ponude može raditi i javni bilježnik, za to nam ne treba regulator.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Slažem se da kod nelikvidnih dionica prosjek cijene ne bi trebao biti jedini kriterij. Ali pretpostavljam da je zakon takav i da je "sve po zakonu". Ni dosad se HANFA dosad nije pokazala kao dobar regulator, to je općepoznata stvar. Kad sam u petak vidio da su objavili ponudu, a nisu obustavili trgovinu, sve mi je bilo jasno. Koji diletantizam!

Što se tiče manipulacije cijenom između Duropacka i Eurocarta, takvo nešto je nemoguće dokazati ako je i bilo, pa ostaje samo nagađanje.
Ponuda je tu, odobrena je i čeka se reakcija fondova. Pretpostavljam da će tu biti malo natezanja, ali da će na kraju ipak prodati.


Čuj, Može Eurocart i pokloniti Duropacku te dionice. Onda nakon godinu dana Duropack pokloni Eurocartu strojeve i repromaterijal. To je njihova imovina i neka s njom rade što im je volja. Svatko od nas, pa i Eurocart, pokušava dionice prodati po najvećoj mogućoj cijeni. I budi uvjeren da si ih oni prodali najbolje što su mogli, puno iznad 450 kuna. To što su napravili ugovor na 450 kuna ne znači da negdje drugo nisu naplatilili još. Ugovor je očigledno napravljen da bude mrvicu, 2 lipe, ispod tromjesečnog prosjeka.
To je njihovo pravo. Međutim posao je regulatora da spriječi manipulacije. Regulator mora utvrditi da li je prodavatelj mogao prodati dio ili sve dionice iznad iznosa iz ugovora.

Ovaj prvi pasus smatram našom svakodnevicom koja nam je svima dobro poznata.
Drugi je za mene ideal koji se nažalost rijetko preklapa s tom svakodnevicom.
Ne očekujem da moje pisanje na forumu može išta promijeniti u pogledu tih činjenica pa se bavim onim od čega mogu imati koristi a to je dobijanje/puštanje informacija koje mogu pomoći u shvaćanju situacije na burzi i zaradi.
Trenutna situacija je za mene vrlo mutna i ne znam što očekivati sutra i idućih dana.
Rekao bih da će se i dalje prodavati ispod 500 kn ali postoji i mala mogućnost da cijena poraste.
Ako fond menadžeri budu pametni i udruže se…
*Jedno pitanje: koji je krajnji rok za vlasnike dionica ukoliko se odluče prodati Duropacku?
Nije navedeno u Hanfinom rješenju a moguće su i žalbe na to rješenje pa onda i produženje roka?
Ako netko zna.



I kako će se kretati cijena dionice? To su za mene prava pitanja jer nije puno ljudi kupilo ispod 500 kn,šta će oni odlučiti?

još manje je kupilo preko 500.
[/quote]
Gle, neću tvrditi ništa. Jednostavno sam pogledao krivulju trgovanja s blsc u posljednjih 6 mjeseci na službenim stranicama zse i vidio veće promete od 24.02.(4799 komada) do 26.ožujka.
Pri tim prometima je prosječna cijena varirala od 508,6 kn 24.02. i 498,9 kn 26.03. po komadu a između tih datuma još i više, sve do 575,91 kn (22.03.).
Sveukupno u tom razdoblju prosječna cijena je bila odokativno 525 kn. Recimo.
E sad ja bih rekao da je prosječni Hr špekulant ušao u blsc u tom razdoblju dok su iskusniji ili spretniji tada izišli.
Pa se pitam što će ta većina sada napraviti s obzirom na ulaz skuplji od službene ponude,jednostavno prodati uz gubitak od 5% ili čekati povoljniji razvoj događaja?
Jer trenutnih 26,96% dionica nije ni blizu dovoljno za Duropackovu kontrolu nad blsc
a time ni unpp ni blkl.
Znači da bi po isteku ponude cijena morala rasti minimalno do onih famoznih 600 kn s koliko su fondovi rekli da se mogu zadovoljiti?
Sve opaske su dobrodošle,mene sada zanima samo što je pametnije – prodati odmah na burzi ispod 500 ili prihvatiti ponudu i čekati (koliko?) isplatu od Duropacka ili čekati još (koliko?) do kraja preuzimanja i rasta cijene zbog dogovora Duropacka i fondova?


Slažem se da kod nelikvidnih dionica prosjek cijene ne bi trebao biti jedini kriterij. Ali pretpostavljam da je zakon takav i da je "sve po zakonu". Ni dosad se HANFA dosad nije pokazala kao dobar regulator, to je općepoznata stvar. Kad sam u petak vidio da su objavili ponudu, a nisu obustavili trgovinu, sve mi je bilo jasno. Koji diletantizam!

Što se tiče manipulacije cijenom između Duropacka i Eurocarta, takvo nešto je nemoguće dokazati ako je i bilo, pa ostaje samo nagađanje.
Ponuda je tu, odobrena je i čeka se reakcija fondova. Pretpostavljam da će tu biti malo natezanja, ali da će na kraju ipak prodati.

Nije posao regulatora da išta dokazuje. Preuzimatelj treba dokazati regulatoru da je ponuđena cijena fer. Preuzimatelj podnosi ponudu, a regulator ocijenjuje minimalnu cijenu ponude s obzirom na okolnosti. Ako se dionica mogla prodati u predhodnom periodu iznad 500 kuna i ako Eurocart nije pokušao to napraviti, i ako je prodao 10% ispod ponude onda regulator nemože prihvatiti 450,02 kune kao minimalnu cijenu ponude. Odnosno Duropack mu nije dao dovoljno čvrste razloge da je 450 kuna fer cijena.

Opet kažem. Protiv sam pretjeranog mješanja regulatora u situaciji kada preuzimatelj kontrolira samo 26% dionica. Za to nema potrebe jer ostali dioničari imaju i više nego dovoljno prostora da se bore za višu cijenu. Svugdje gdje je to moguće treba tržištu prepustiti da određuje cijene dionica.

Međutim, radi budućih preuzimanja i jačanja tržišta kapitala izuzetno je bitno da se proces vrednovanja ponude podigne sa nivoa pukog verificiranja ugovora. Preuzimanje firme je kompleksan proces i zahtijeva složenu analizu od strane od strane regulatora prije odobravanja ponude.

U situaciji kada mali dioničari ne posjeduju 50% dionica, uloga regulatora je vrlo bitna. Mali dioničari nemaju način da spriječe preuzimanje i regulator ih tu mora maksimalno zaštiti. Taj isti OEP (One Equity Partners) je pokušao sqeez out u Constantia Packigingu po 37 eura. Po cijeni koju je platio većinski paket. Međutim austrijski regulator je procijenio da je minimalna fer cijena za dionice 50 eura.

U slučaju BLKL i UNPP hrvatski regulator odobrava sramotno nisku ponudu, bazirano na tromjesečnom prosjeku, iako se radi o vrlo nelikvidnim izdanjima. Postavlja se pitanje koji je interes da bilo tko u budućnosti ulaže u nelikvidne dionice na hrvatskom tržištu kapitala ? Svatko će radije otići ulagati u takve dionice negdje vani gdje može očekivati na zaštitu regulatora. Ili će tražiti enorman discount na hrvatske nelikvidne dionice kako bi se zaštitio od gubitka.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Twixer, mi samo nagađamo po kojoj je cijeni Eurocart prodao Duropacku. Sve dok nema nikakvih dokaza, vrijedi ona cijena iz ugovora koji je dostavljen HANFI. Mene zanima u kojem se to periodu dionica belišća mogla prodatiiznad 500 kuna? Zadnji put se dionica Belišća tržila iznad 500 kuna krajem 2008. Ovu cijenu početkom 2010. ne računam jer je tada dionica porasla na račun špekulacija o preuzimanju.

New Report

Close