BLSC (Belišće d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLSC (Belišće d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Dakle ako 90% proizvođača povisi cijenu od 01.04. za 60 eura po toni onda to nije zbog špekulanata nego zbog povećanja potražnje.

naravno da je potražnja za papirom porasla,
trichet i bernake su naručili još par tisuća tona najbolje kvalitete.



Cijene kartona naglo skaču jer ga špekulanti kupuju, očekujući veliki porast potražnje. Ali to će brzo splasnuti, jer u regiji ima dovoljno proizvodnih kapaciteta da pokriju sve potrebe za kartonom.
Meni se čini da se cijena Belišća napucavala iznad 500 da nekome posluži za iskrcaj. BTW zanimljivo je ovo dizanje cijene s dionice na 498 kn sa samo 2 dionice u zadnjoj minuti…

Ti si pravo dobro informiran ako znaš ko i zašto kupuje karton na globalnom tržištu. Šteta što trošiš taj talent na ovom zabitom i dosadnom tržištu kapitala.

Postoje comodities koji pružaju puno bolje mogućnosti za špekuliranje kao npr, nafta, bakar, zlato, šećer, pšenica. Oni imaju na burzi futures. Burza papira u Helsinkiju ih nema, cijene se formiraju na osnovu trenutne ponude i potražnje.

Dakle ako 90% proizvođača povisi cijenu od 01.04. za 60 eura po toni onda to nije zbog špekulanata nego zbog povećanja potražnje.
[/quote]

Čemu takva nervoza? Ne pratim tko i zašto kupuje karton na globalnom tržištu niti mi je to bitno u ovoj priči. Ako je porast cijene generiran porastom potražnje, potražnja automatski generira i rast ponude, pa se cijene stabiliziraju. Neće cijene otići u nebo zbog porasta potražnje. Nije Belišće jedini proizvođač u Europi da može dizati cijene kako hoće, postoji i konkurencija, čak i u Hrvatskoj.




Cijene kartona naglo skaču jer ga špekulanti kupuju, očekujući veliki porast potražnje. Ali to će brzo splasnuti, jer u regiji ima dovoljno proizvodnih kapaciteta da pokriju sve potrebe za kartonom.
Meni se čini da se cijena Belišća napucavala iznad 500 da nekome posluži za iskrcaj. BTW zanimljivo je ovo dizanje cijene s dionice na 498 kn sa samo 2 dionice u zadnjoj minuti…

Ti si pravo dobro informiran ako znaš ko i zašto kupuje karton na globalnom tržištu. Šteta što trošiš taj talent na ovom zabitom i dosadnom tržištu kapitala.

Postoje comodities koji pružaju puno bolje mogućnosti za špekuliranje kao npr, nafta, bakar, zlato, šećer, pšenica. Oni imaju na burzi futures. Burza papira u Helsinkiju ih nema, cijene se formiraju na osnovu trenutne ponude i potražnje.

Dakle ako 90% proizvođača povisi cijenu od 01.04. za 60 eura po toni onda to nije zbog špekulanata nego zbog povećanja potražnje.
[/quote]

Čemu takva nervoza? Ne pratim tko i zašto kupuje karton na globalnom tržištu niti mi je to bitno u ovoj priči. Ako je porast cijene generiran porastom potražnje, potražnja automatski generira i rast ponude, pa se cijene stabiliziraju. Neće cijene otići u nebo zbog porasta potražnje. Nije Belišće jedini proizvođač u Europi da može dizati cijene kako hoće, postoji i konkurencija, čak i u Hrvatskoj.
[/quote]

Konkurencija, najveća u Hrvatskoj, PAN papir je u stečaju.

Tako je, potražnja generira i rast ponude, Mondi gradi tvornicu u Poljskoj. Samo treba vremena da se ta ponuda izgradi. Ovo je ciklična industrija i jako izložena krizi. Neki su propali, neki su kupljeni, trebat će vremena da se ponuda obnovi. Zato i jeste pravo vrijeme za konsolidaciju odnosno kupovanje manjih firmi. Duropack to jako dobro zna i zato su dali ponudu.

Oni imaju dva izbora. Da kupe Belišće i zarade na rastu cijena ili da grade novu tvornicu i propuste taj rast.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Naravno da je vrijeme za konsolidaciju i da Duropack vidi priliku, inače ne bi ni razmišljao o kupnji. Ali kriza i postoji da bi jaki preuzeli slabe. Pitanje je zašto je Belišće u ovoj igri slabi, a ne jaki? Kao što sam rekao, kriza je bila i za Duropack, pa oni ipak dobro posluju, za razliku od Belišća. Oni će preuzeti Belišće, u njega uložiti masu para i učiniti ga profitabilnim. Moje je mišljenje da je osnovni razlog ove situacije jako loša uprava Belišća. Da nije, Belišće bi poslovalo pozitivno, donosilo bi dobit svojim dioničarima i nikome ne bi padalo na pamet da prodaje dionice dobre kompanije. Jer čak je i za dobrih godina Belišće imalo lošu profitabilnost. Evo, 2007. kad je ostvaren najveći profit, 33,66 milijuna kuna, neto profirna marža je bila 2,57 posto. To je vrlo loše. A ove godine im je neto profitna marža 0,19%. To govori dovoljno.

ajmo dalje.
ova je za Twixera, on sluša samo urbano.


Naravno da je vrijeme za konsolidaciju i da Duropack vidi priliku, inače ne bi ni razmišljao o kupnji. Ali kriza i postoji da bi jaki preuzeli slabe. Pitanje je zašto je Belišće u ovoj igri slabi, a ne jaki? Kao što sam rekao, kriza je bila i za Duropack, pa oni ipak dobro posluju, za razliku od Belišća. Oni će preuzeti Belišće, u njega uložiti masu para i učiniti ga profitabilnim. Moje je mišljenje da je osnovni razlog ove situacije jako loša uprava Belišća. Da nije, Belišće bi poslovalo pozitivno, donosilo bi dobit svojim dioničarima i nikome ne bi padalo na pamet da prodaje dionice dobre kompanije. Jer čak je i za dobrih godina Belišće imalo lošu profitabilnost. Evo, 2007. kad je ostvaren najveći profit, 33,66 milijuna kuna, neto profirna marža je bila 2,57 posto. To je vrlo loše. A ove godine im je neto profitna marža 0,19%. To govori dovoljno.

Imali su veliki višak radne snage, koga su se uglavnom riješili jer su u zadnjih 15 mjeseci otpustili 1/3 ljudi. To je osnovni razlog loše produktivnosti, kao i kod većine drugih hrvatskih firmi. Drugo Belišće je firma koja je poslovala u zemlji gdje politika sustavno guši industrijsku proizvodnju, a Duropack u zemlji gdje država podstiče proizvodnju. Sanader im je prošle godine isključio plin da umirovljenici koji se griju preko toplane ne bi morali smanjiti grijanje za 2 stupnja.

Međutim to se polako mjenja, popravlja se način na koji politika tretira industriju u Hrvatskoj. Otpuštanjem je produktivnost povećana i BLSC danas ima puno više potencijala nego što ga je imalo kada je Duropack plaćao 925 kuna po dionici.

Vjerojatno se restruktuiranje trebalo pokrenuti puno ranije. Međutim ja ne znam kakve su bile okolnosti tamo pa onda ne mogu ni ocjenjivati upravu po tom pitanju.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Moje je mišljenje da je osnovni razlog ove situacije jako loša uprava Belišća. Da nije, Belišće bi poslovalo pozitivno, donosilo bi dobit svojim dioničarima i nikome ne bi padalo na pamet da prodaje dionice dobre kompanije.

ne branim nikoga, niti sam obožavatelj jerbića i društva, ali…
1. to je uprava koja je snažno internacionalizirala poslovanje
2. to je uprava koja je napravila outsourcing najvećeg dijela nematilčnog poslovanja, vrlo socijalno osjetljivo
3. to je uprava koja je preuzela najvećeg izvoznika kartonske ambalaže, koprivnički bilokalnik
4. to je uprava koja je pomela trećinu radne snage bez socijalnih lomova i sindikalnih nemira
5. i za kraj, premda je trebalo biti na početku, to je uprava koja je od belišća, koje je 80-ih godina bilo ni na nebu ni na zemlji, stvorila regionalnog lidera

hate red

Sve je to točno što vi kažete, ali uprava koja nije u stanju prihod pretvoriti u neto profit je loša uprava. Jedini razlog zašto neka firma postoji je stvaranje profita za svoje dioničare. Oni to nisu uspjeli. Kladim se da će ih Austrijanci, ako preuzmu firmu, isti čas smijeniti i dovesti svoj menadžment.

Zaposlenici slusaju Upravu i vjeruju joj, pa se postavlja pitanje kako ce postupiti u ovoj situaciji. Ako Uprava proda dionice, hoce li i oni ili ce ih zadrzati? Kladim se da ce dio zaposlenika pitati Upravu sto da napravi. Dio zaposlenika nije prodao dionicu kada je bila 925 kuna, jer su se nadali vecoj zaradi nakon ulaska Duropacka. Sto ce im u ovom trenutku kad je cijena duplo manja savjetovati Uprava, a da se ne pokaze da je lose poslovala? Prilicno nezavidna situacija.

Od uprave je sad najvažnije da od ponude za preuzimanje nisu prodavali dionice osim gosp. Pavlovića koji je 25. i 26. 02. prodao 300 komada (još posjeduje 4503 komada) a cijena je tad bila 517 i 520 kn.
Poslije je cijena porasla i do 580 kn, a nitko od uprave nije prodavao.

Nebitno za cijenu u preuzimanju, ali sam danas na to naišao pa da se vidi. Na stranici az fonda su bile ove dvije objave po koliko su kupovali belišće, a iz kojih se može vidjeti analizom ostalih izvješća, koji bi bio njihov prosjek ulaza, a po meni je to oko ili iznad 800. Po primjeru plive, ponuda bi mogla biti recimo 500 do 600, oni bi se bunili u javnosti, a na kraju bi prihvatili (ajde ono je bilo istiskivanje, ali nebitno). Uglavnom, ovo bi bilo čisto da zadnji put utvrdimo koji je prosjek ulaza i mirovinaca i recimo inv. fondova, a ponuda, tko zna koliko će biti.

"these fat arrogant overpaid overfed overpriviliged overindulged white-collar business-criminal asshole c..ksuckers"

zanimljiva rasprava zadnjih nekoliko stranica. Imao sam nešto sitno Belišća na kratko. Prodao po 570. Nisam htio čekati ponudu, jer špekulacija je jedno, a 2+2 su uvijek 4.

Ne bih ulazio u diskusiju je li BLSC podcijenjena dionica intrinzično. Nemam dovoljno saznanja. Iako iz javno dostupnih brojki, uglavnom statičnih pokazatelja, ali i iz povijesti poslovanja unazad 5 godina rekao bih da jest. No relativno, usudio bih se reći da zasigurno jest. Barem na 550+.

Spominje se premija na tromjesečni ponder od cca 470 kn ( par kuna više manje nebitno). A nitko se ne zapita nije li taj ponder kreiran na insajdu "krupnog kapitala" i nije li taj ponder održavan upravo na špekulaciji o preuzimanju? Mislim… cijelo se tržište dobrano iskorigiralo od jeseni prošle godine, a eto BLSC mjesecima suvereno živi na cca 450 kuna. ZAŠTO? Kaj je to tak super kod BLSC da korekciju nije osjetila, pače narasla je, i to poprilično?

New Report

Close