BLSC (Belišće d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLSC (Belišće d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Preuzimanje INE je bilo u vrhuncu krize, to je bilo neko drugo vrijeme, nema smisla uspoređivat sa sadašnjim stanjem tržišta. Ali se slažem da će cijena pasti nakon ponude i još jednom kad OTP bude izlazio.
Tijekom ponude se trgovalu u potkrovlju, nakon isteka vjerovatno opet ide u prizemlje.

Ako ponuda bude uspješna odnosno ako Duropack skupi dovoljno dionica da kontrolira firmu cijena će pasti, jer će nestati preije za preuzimanje. U suprotnom neće pasti jer premija i dalje ostaje.

OTP je izlazio i prošle godine u rujnu pa je cijena, kao što vidiš po tvom grafu, ostala konstantna (oko 310). Do rujna tržište će formirati neku fer cijenu, ovisno o razvoju događaja, i ako BLSC ispadne iz Crobexa i ako Indexni bude i tada bude raspolagao sa 100+ Milijuna, neće biti značajnijeg pada. Crobex se opet nivelira tek za 6 mjeseci, ko zna šta će tada biti. Možda Erste Plavi povuče veliku količinu novca iz Indexnog, pa čitav Crobex ode na rasprodaju. U tom fondu su barem 90% veliki institucionalni investitori i uvijek mogu povući velike količina novca.

Mi smo tek na početku procesa ponude. Još se ne zna ni točan iznos ponude. Postoji samo nezvanično nagađanje u novinama. Mislim, možemo špekulirati i sa pojavom kontraponude. Nije ni to nemoguće.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Naravno da je Ina različit slučaj, kao i svaki drugi. Ali redovito je pravilo da na burzi cijena dionice nakon isteka ponude pada, upravo zato jer ju očekivanje premije dižu nakon špekulacija o preuzimanju. To je nekakva osnova burzovne igre, ne moram to objašnjavati.
Ja mislim da Duropack neće ići u drugi pokušaj preuzimanja ako prvi ne prođe, a da ni u prvom neće ponuditi nikakvu ekstra premiju i to iz razloga koji sam naveo – Belišće trenutno loše posluje. Naravno, kriza je vrijeme da oni jači preuzmu slabije. Zato krize i postoje. Kriza pokazuje, kako veli Buffet, tko je spuštenih gaća. U ovom slučaju to je Belišće. Jer pazite, kriza je bila i za Duropack, pa oni ipak dobro posluju.
Ali nema potrebe da fondovi "brane" Belišće, nitko ih ne tjera da prodaju dionicu. Neka je zadrže ako misle da je firma dobra, pogotovo mirovinci.

A isto tako možemo špekulirati da uopće ponude i nebude da je samo fora
šta tad ?

Ponuda postoji, predana je HANFI. A i moraju je predati po zakonu. Mi samo špekuliramo kako što bolje prodati svoje dionice.

Prejako!!!
Kao da je Austrijancima do zajebancije. Ponudili su kapitalizaciju od 20 mil. eura, mirovinci ih nisu zeljeli pratiti i eto ti obveze za objavu javne ponude.


Naravno da je Ina različit slučaj, kao i svaki drugi. Ali redovito je pravilo da na burzi cijena dionice nakon isteka ponude pada, upravo zato jer ju očekivanje premije dižu nakon špekulacija o preuzimanju. To je nekakva osnova burzovne igre, ne moram to objašnjavati.
Ja mislim da Duropack neće ići u drugi pokušaj preuzimanja ako prvi ne prođe, a da ni u prvom neće ponuditi nikakvu ekstra premiju i to iz razloga koji sam naveo – Belišće trenutno loše posluje. Naravno, kriza je vrijeme da oni jači preuzmu slabije. Zato krize i postoje. Kriza pokazuje, kako veli Buffet, tko je spuštenih gaća. U ovom slučaju to je Belišće. Jer pazite, kriza je bila i za Duropack, pa oni ipak dobro posluju.
Ali nema potrebe da fondovi "brane" Belišće, nitko ih ne tjera da prodaju dionicu. Neka je zadrže ako misle da je firma dobra, pogotovo mirovinci.

Meni nije jasno zbog čega je tebi stalo da se Belišće proda pošto po to. Od toga nema koristi nitko osim Duropacka. Duropack je samo jedna strana u ponudi i to ona koja ne odlučuje o prodaji dionica. Dioničari a ne Duropack će odlučiti po kojoj će se cijeni dionice prodati.

Ako dioničari odbiju ponudu, odnosno ako Duropack skupi mali broj dionica, premija na preuzimanje ostaje i cijena neće pasti. Ako Duropack preuzme Belišće onda više nema preuzimačke premije i cijena pada za iznos te premije. Vrlo jednostavno.

Duropack trenutno posluje bolje od Belišća jer nije morao otpustiti 1/3 radne snage kao Belišće. To košta jako puno. U budućnosti će Belišće poslovati bolje jer ima puno jeftiniju radnu snagu nego što je austrijska ili njemačka. Zbog toga i kupuju Belišće. Da vjeruju kako će više zaraditi u Austriji, jednostavno bi prodali svoj udio u Belišću i s tim parama proširili pogone u Austriji.

Ti ovdje plasiraš tezu da JP Morgan Chase kupuje ovo iz samilosti, da nas spasi firme koja će propasti. Ne, oni to kupuju jer vide mogućnost da dobro zarde. Jamie Dimon je Grk pa ne kupuje iz samilosti grčke obveznice. Oni kupuju ono gdje vide mogućnost dobre zarade. Naravno po mogućnosti što jeftinije.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

A zašto se šuška oko ponude od 280 kn i da je HANFA upoznata sa tom ponudom
da nije zato došlo do urušavanja pred sam kraj trgovanja


A zašto se šuška oko ponude od 280 kn i da je HANFA upoznata sa tom ponudom
da nije zato došlo do urušavanja pred sam kraj trgovanja

Minimalna ponuda mora biti veća ili jednaka tromjesečnom ponderiranom prosjeku što je po mom izračunu 454,24 Kuna.

Prema pisanju Poslovnog:

"Duropack je u srijedu predao Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga (Hanfa) javnu ponudu za preuzimanje Belišća i prema neslužbenim informacijama cijena koju Duropack nudi za dionice Belišća nije bitno veća od ponderiranog prosjeka tromjesečne trgovine ovom dionicom prije objave namjere javne ponude, koji se kretao oko 450 kuna."

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

1. Uprava igra za Duropack, uostalom, mislite da je slucajno to sto su dosli do ovih razina, odnsosno % vlasnistva
2. PE od JP Morgana nije usao u ovu pricu (ne na razini grupe) ako ne ocekuju 25% IRR godisnje uz vjerovatno uobicajeni period drzanja 3-5 godina

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


Meni nije jasno zbog čega je tebi stalo da se Belišće proda pošto po to. Od toga nema koristi nitko osim Duropacka. Duropack je samo jedna strana u ponudi i to ona koja ne odlučuje o prodaji dionica. Dioničari a ne Duropack će odlučiti po kojoj će se cijeni dionice prodati.

Ako dioničari odbiju ponudu, odnosno ako Duropack skupi mali broj dionica, premija na preuzimanje ostaje i cijena neće pasti. Ako Duropack preuzme Belišće onda više nema preuzimačke premije i cijena pada za iznos te premije. Vrlo jednostavno.

Duropack trenutno posluje bolje od Belišća jer nije morao otpustiti 1/3 radne snage kao Belišće. To košta jako puno. U budućnosti će Belišće poslovati bolje jer ima puno jeftiniju radnu snagu nego što je austrijska ili njemačka. Zbog toga i kupuju Belišće. Da vjeruju kako će više zaraditi u Austriji, jednostavno bi prodali svoj udio u Belišću i s tim parama proširili pogone u Austriji.

Ti ovdje plasiraš tezu da JP Morgan Chase kupuje ovo iz samilosti, da nas spasi firme koja će propasti. Ne, oni to kupuju jer vide mogućnost da dobro zarde. Jamie Dimon je Grk pa ne kupuje iz samilosti grčke obveznice. Oni kupuju ono gdje vide mogućnost dobre zarade. Naravno po mogućnosti što jeftinije.

Meni je stalo da svoju dionicu prodam što skuplje kao i bilo koju drugu. Nisam za Belišće vezan nikakvom neraskidivom vezom. To je vrijednosni papir kao i svaki drugi, držim ga da zaradim na njemu. Svejedno mi je tko će ga kupiti, ako je to prihvatljiva cijena. Kao što sam već napomenuo, meni je jedino pitanje kad prodati, sad na burzi ili Duropacku. Ako je točno da će cijena biti oko 500 kuna, onda je zajeb što već nismo prodali po 580. Vi iz nekog razloga mislite da će se Duropack iscrpljivati u drugoj ponudi ako prva ne uspije, a ja mislim da neće, već da će se povući. Znam da ja kao racionalni investitor ne bih drugi put ulazio u to, jer bi tek onda morali ponuditi britalnu premiju da se dokopaju većinskog udijela. A očito je i iz njihove prve ponude (ako je točno da će cijena biti oko 500 kuna) da nisu baš neracionalno darežljivi. Mislim da je Duropack spreman dati pristojnu cijenu s obzirom na sadašnje stanje na tržištu, ali ne bitno preko toga. Strpit ćemo se par dana pa ćemo biti pametniji kad vidimo o kojoj je cijeni riječ. SVe ovo dotad su samo nagađanja.



Meni nije jasno zbog čega je tebi stalo da se Belišće proda pošto po to. Od toga nema koristi nitko osim Duropacka. Duropack je samo jedna strana u ponudi i to ona koja ne odlučuje o prodaji dionica. Dioničari a ne Duropack će odlučiti po kojoj će se cijeni dionice prodati.

Ako dioničari odbiju ponudu, odnosno ako Duropack skupi mali broj dionica, premija na preuzimanje ostaje i cijena neće pasti. Ako Duropack preuzme Belišće onda više nema preuzimačke premije i cijena pada za iznos te premije. Vrlo jednostavno.

Duropack trenutno posluje bolje od Belišća jer nije morao otpustiti 1/3 radne snage kao Belišće. To košta jako puno. U budućnosti će Belišće poslovati bolje jer ima puno jeftiniju radnu snagu nego što je austrijska ili njemačka. Zbog toga i kupuju Belišće. Da vjeruju kako će više zaraditi u Austriji, jednostavno bi prodali svoj udio u Belišću i s tim parama proširili pogone u Austriji.

Ti ovdje plasiraš tezu da JP Morgan Chase kupuje ovo iz samilosti, da nas spasi firme koja će propasti. Ne, oni to kupuju jer vide mogućnost da dobro zarde. Jamie Dimon je Grk pa ne kupuje iz samilosti grčke obveznice. Oni kupuju ono gdje vide mogućnost dobre zarade. Naravno po mogućnosti što jeftinije.

Meni je stalo da svoju dionicu prodam što skuplje kao i bilo koju drugu. Nisam za Belišće vezan nikakvom neraskidivom vezom. To je vrijednosni papir kao i svaki drugi, držim ga da zaradim na njemu. Svejedno mi je tko će ga kupiti, ako je to prihvatljiva cijena. Kao što sam već napomenuo, meni je jedino pitanje kad prodati, sad na burzi ili Duropacku. Ako je točno da će cijena biti oko 500 kuna, onda je zajeb što već nismo prodali po 580. Vi iz nekog razloga mislite da će se Duropack iscrpljivati u drugoj ponudi ako prva ne uspije, a ja mislim da neće, već da će se povući. Znam da ja kao racionalni investitor ne bih drugi put ulazio u to, jer bi tek onda morali ponuditi britalnu premiju da se dokopaju većinskog udijela. A očito je i iz njihove prve ponude (ako je točno da će cijena biti oko 500 kuna) da nisu baš neracionalno darežljivi. Mislim da je Duropack spreman dati pristojnu cijenu s obzirom na sadašnje stanje na tržištu, ali ne bitno preko toga. Strpit ćemo se par dana pa ćemo biti pametniji kad vidimo o kojoj je cijeni riječ. SVe ovo dotad su samo nagađanja.
[/quote]

Ja neznam kolika će biti cijena na kraju. To ne ovisi o meni nego o velikim dioničarima. Samo odgovaram na tvoje argumente. Ti "argumenti" svi redom zagovaraju da trebamo ničice pasti pred Duropackom i zahvaliti mu se što će nam pomoći da se riješimo "propale firme".

Što se tiče racionalnosti. Nedavno je Warren Buffet, koji važi za izuzetno racionalnu osobu, učestvovao u preuzimanju britanskog proizvođača čokolade Cadbury. Buffet je najveći dioničar Kraft Foods. Nakon što su dioničari Cadburya glatko odbili početnu Kraftovu ponudu, Buffet je povisio ponudu i kupio većinski dio u Cadburiju. Ono što tebi izgleda neracionalno, negom drugom izgleda racionalno.

Povećanje ponude niti je neuobičajeno niti je neracionalno. Ono što je uobičajeno je da se dioničari bore da dobiju što je moguće veću cijenu za svoje dionice u procesu preuzimanja. Isto tako je uobičajeno da ponuđač pokušava platiti što manje. Na kraju krajeva ponuda tog istog OEP za kupnju Constantia Packiginga je odbijena od strane austrijskog regulatora kao preniska.

Mi smo tek na početku procesa. Čak još nemamo ni odobrenu ponudu za preuzimanje. Za velike dioničare vrlo je lako odlučiti što činiti. Boriti se za što bolju cijenu svim sredstvima. Za male dioničare je najbolje da o svojim dionicama odluče na bazi relevantnih informacija.

Dakle ako ne prodaš po 490 koliko se sada nudi na burzi možeš izgubiti maksimalno 7,4% i to pod pretpostavkom da će Duropackova ponuda biti 454, odnosno bez ikakve premije na ponderirani prosjek. To je jedini siguran podatak koji imamo u ovom trenutku.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


1. Uprava igra za Duropack, uostalom, mislite da je slucajno to sto su dosli do ovih razina, odnsosno % vlasnistva
2. PE od JP Morgana nije usao u ovu pricu (ne na razini grupe) ako ne ocekuju 25% IRR godisnje uz vjerovatno uobicajeni period drzanja 3-5 godina

Uprava će se oglasiti i onda ćemo znati za koga igra. Dok se ne oglase teško je suditi o njihovoj ulozi.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

New Report

Close