BLSC (Belišće d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLSC (Belišće d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Netko je s aska na brzinu pokupio 1.000 kom po 500,00 kn.


Evo, kao što smo i pričali…

http://www.poslovni.hr/143365.aspx

450 puta više od kune, ma super



Evo, kao što smo i pričali…

http://www.poslovni.hr/143365.aspx

450 puta više od kune, ma super
[/quote]

Koliko sam ja računao ponderirani prosijek je 452 kune i nešto. E sada što to točno znači "ponuda nije bitno veća od ponderiranog prosjeka".

Ako se ovo ispostavi točno, a vjerojano hoće. Radi se o klasičnom primjeru inside tradinga i kriminala jer je netko iz Hanfe dao podatak o cijeni odabranima (vjerojatno već u srijedu) dok ostali dioničari još uvijek neznaju kolika je ponuda. Hanfa je trebala zaustaviti trgovanje ovom dionicom odmah po primitku ponude i tako ostaviti do objave. Ima li smo nedavno primjer kako je Hanfa obustavljala trgovanje zbog informacija koje znatno manje utječu na cijenu dionice.

Ja nisam trgovao ovom dionicom od predaje ponude. Oni koji jesu mogu u ovom slučaju biti žrtve inside tradinga.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Evo ovako ide moj izračun. Neznam da li se dan 24.02.2010. kada je došla ponuda računa.

Ako je period 24.11.2009. – 23.02.2009. onda po meni ponderirani prosjek ispada 454,24
Ako je period 25.11.2009. – 24.02.2009. onda je ponderirani prosijek 467,81

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Sad 5-10 kuna gore dolje, kao da je to bitno. Meni je znakovito to da Austrijanci smatraju da je premija ugrađena u postojeću tržišnu cijenu. Svi znamo što to znači. A na neki način su u pravu. U usporedbi s dionicama drugih firmi koje su profitabilne i koje isplaćuju dividende svojim dioničarima, poput HT-a, Ericcsona i slično, Belišće ni blizu ne vrijedi ove cijene po kojoj se trži. Većina nas je u ovoj dionici špekulativno, a dugoročnih investitora se tu može nabrojati na prste jedne ruke. I dalje ostaje pitanje prodati na ovoj cijeni ili čekati objavljivanje ponude…

E sad, je li iscurila informacija in HANFE ili ne, ne znam, ali ne bi me čudilo. Ipak je ovo zemlja u kojoj se upravo na takvim stvarima ljudi bogate.

poznati scenario…

uprava se ‘potrudi spustiti cijenu’ npr racunovodstvenim politikama [rolleyes], austrijanci preuzimaju, nakon 2-3 godine uprava se pojavljuje u top 10 belisca ili direktno u austriji kao suvlasnik grupe

nevolimo da nas zovu ovcama, ali zato nas dobro sišaju
http://www.seebiz.eu/hr/intervjui/belisce-nece-biti-preuzeto,-nastavljamo-sirenje-u-regiji,8213.html

ova kriza je dosla nekima dosla odlicno [wink] inace bi za preuzimanje blsc trebali 2x toliko

pokusaj dosega 75% je ono sto ce omoguciti da hrvateke lijepu iz*ebu

inace constantia je preuzeta od strane one equity PE koji je, hm, bas ovih dana dobio kosaricu od austrijanaca za pukusaj squeez out-a…

Offer for Constantia Packaging seen as too low

M&A Navigator
23 March 2010

[What follows is the full text of the news story.]

Austrian investor protection association IVA considers the offer of US financial investor One Equity Partners (OEP) to the minority shareholders of local packaging maker Constantia Packaging AG (WBAG:COV) as too low.

The offered price of EUR38.67(USD52.27) per share does not reflect the fair value of one of the leading companies in the field of cardboard, flexible packaging and aluminium products, IVA said Monday.

According to external analysis, the price should stand at above EUR50 per share.

The minority shareholders, who control 8.51% in Constantia, have time until 1 April to accept the offer. After the deadline, OEP plans to launch a squeeze-out for all the outstanding shares. OEP already entered into an agreement with majority shareholder Dutch Constantia Packaging BV (CPBV) in October.

OEP is a fund operating subsidiary of US investment bank JP Morgan Chase.

Country: ; Austria

Zanimljivo je ovo sto austrijanci imaju

Austrian investor protection association
[wink]

a nas @ebu, a da velika vecina ne kuzi

*nemam dionice blsc

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


Sad 5-10 kuna gore dolje, kao da je to bitno. Meni je znakovito to da Austrijanci smatraju da je premija ugrađena u postojeću tržišnu cijenu. Svi znamo što to znači. A na neki način su u pravu. U usporedbi s dionicama drugih firmi koje su profitabilne i koje isplaćuju dividende svojim dioničarima, poput HT-a, Ericcsona i slično, Belišće ni blizu ne vrijedi ove cijene po kojoj se trži. Većina nas je u ovoj dionici špekulativno, a dugoročnih investitora se tu može nabrojati na prste jedne ruke. I dalje ostaje pitanje prodati na ovoj cijeni ili čekati objavljivanje ponude…

E sad, je li iscurila informacija in HANFE ili ne, ne znam, ali ne bi me čudilo. Ipak je ovo zemlja u kojoj se upravo na takvim stvarima ljudi bogate.

HT i Ericsson su dobre dionice i ja ih posjedujem obje, isključivo zbog dividende. Vrlo moguće da su obje podcijenjene. Pogotovo s obzirom na trenutni yield državnih obveznica (koji će u slučaju inflacije rasti, baš kao i cijena celuloze i kartona). Belišće ima više potencijala nego obje ove dionice. Karton i celuloza su za razliku od telekomunikacija ciklička industrija. Takve industrije dolaze pod jak udar u vremenu krize, ali i natprosječno rastu sa oporavkom ekonomije.

Na kraju krajeva, One Equity Partners (JP Morgan Chase) može investirati i u HT i ERNT, ali su se ipak odlučili kupiti BLSC. Oni tamo vide bolju priliku za zaradu, moguće da griješe.

Ovo je za Durapack isplativ deal pa da ga plate i po 1000 kuna po dionici. Opet će opet zaraditi. Naravno oni žele da zarade što je moguće više pa otuda i priča o zaduženosti i dugu. Čuj treba samo pogledati čije se obveznice nude ispod cijene, i s kojim yieldom, i odmah ti je jasno ko ima problema sa financiranjem. Broj obveznica Belišća na prodaji je 0. To ilustrira bolje povjerenje kreditora od bilo koje Duropackove procijene.

Ovo je upravo jedna od dionica kojom ne dominira špekulativni kapital. Na ovoj temi je pisalo samo 5 ljudi dok nije došlo do ponude. PBZ Investor nikada nije došao blizu TOP 10. U TOP 10 su isključivo fondovi, uključujući 3 mirovinska, Kapital fond i HFP. Još 2 dobrovoljna mirovinska fonda imaju 15800 komada. Ja neznam likvidnu dionicu na ZSE koja ima manje špekulativnog kapitala od BLSC.

Sve rečeno. Duropack je jedna strana u ponudi koja ima svoje ciljeve i svoje argumente. Njima je cilj kupiti BLSC što jeftinije. Koliko će oni uspjeti u tome ovisi i o drugoj strani odnosno dioničarima. Najveći dioničari su mirovinski fondovi. Oni po mojim saznanjima posjeduju najmanje 18,64% BLSC (ako su razni dobrovoljni fondovi kupovali tjekom godine onda to može biti i više). Pod pretpostavkom da trezor nema ništa, da im se baš nitko ne pridruži oni po cijeni od 500 Kn trabaju oko 180M da preuzmu 50% Belišća i ostave Duropack bez ikakvih upravljačkih prava. I nije neka cifra ako se podijeli na nekoliko fondova.

Ako se mirovinski fondovi i ostali dioničari udruže i suprostave onda će Duropack teško preuzeti Belišće po ovoj cijeni. Ako se to ne desi Duropack će napraviti super posao. To je jako vrijedna i jako prespektivna firma koja je je prošla kroz vrlo bolno i vrlo skupo restruktuiranje (otpustila 1/3 radne snage). Sada će doći Duropack (JP Morgan) i to naplatiti i još iskoristiti priliku da zaradi na ekonomskom oporavku.

Uz cijenu 490, 7,93% je maksimalni downside uz pretpostavku da je premija na ponderirani prosijek 0 kuna, odnosno da je ponuda 454. To nije zanemarivo, pogotovo ako netko ima veću količinu.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Zanimljivo je ovo sto austrijanci imaju

Austrian investor protection association
[wink]

a nas @ebu, a da velika vecina ne kuzi

*nemam dionice blsc

Mi s druge strane imamo HANFA-u koja okolo dila informacije, pa onda dioničari o cijeni ponude saznaju iz novina.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Na kraju krajeva, One Equity Partners (JP Morgan Chase) može investirati i u HT i ERNT, ali su se ipak odlučili kupiti BLSC. Oni tamo vide bolju priliku za zaradu, moguće da griješe.

Ne, nije moguće.
Jamie Dimon, inače moj dobar prijatelj, je vjerovatno najbolji biznismen/bankar našeg vremena, u rangu orginalnog JPM-a. Takvi ne griješe.

Jasno je meni da Belišće ima potencijal. Da nema, ne bi ga Austrijanci kupovali. Belišće će uspjeti prebroditi krizu, ali koliko će mu vremena trebati za to, koliki mu kapital treba za to i po kojoj ga cijeni može dobiti na tržištu? To su ozbiljna pitanja. Ja baš i nemam volje čekati 10 godina da počnem izvlačiti profit iz ove firme kad na tržištu postoje mnoge firme koje su već profitabilne i koje mi donose dividendne prinose od skoro 10 posto. Dakle u Belišću sam da brzo i kratkoročno zaradim 😉
Mislim da za nas male dioničare u ovom slučaju uopće nije prava dilema držati dionicu ili je prodati Duropacku, već da li je prodati sad na burzi ili Duropacku, jer će dionica nakon završetka ponude pasti, pa ako je i želim držati dugoročno, moći ću je poslije opet kupiti 20-30 posto jeftinije. Ako netko misli da pričam glulposti neka pogleda cijenu dionice Ine nakon što su je Mađari preuzeli. Svi koji su dionicu prodali MOL-u za 2800, mogli su par dana nakon isteka ponude kupiti za 2000 kuna. Anyway, bilo bi lijepo da Austrijanci ne budu cicije.

Preuzimanje INE je bilo u vrhuncu krize, to je bilo neko drugo vrijeme, nema smisla uspoređivat sa sadašnjim stanjem tržišta. Ali se slažem da će cijena pasti nakon ponude i još jednom kad OTP bude izlazio.
Tijekom ponude se trgovalu u potkrovlju, nakon isteka vjerovatno opet ide u prizemlje.


Jasno je meni da Belišće ima potencijal. Da nema, ne bi ga Austrijanci kupovali. Belišće će uspjeti prebroditi krizu, ali koliko će mu vremena trebati za to, koliki mu kapital treba za to i po kojoj ga cijeni može dobiti na tržištu? To su ozbiljna pitanja. Ja baš i nemam volje čekati 10 godina da počnem izvlačiti profit iz ove firme kad na tržištu postoje mnoge firme koje su već profitabilne i koje mi donose dividendne prinose od skoro 10 posto. Dakle u Belišću sam da brzo i kratkoročno zaradim 😉
Mislim da za nas male dioničare u ovom slučaju uopće nije prava dilema držati dionicu ili je prodati Duropacku, već da li je prodati sad na burzi ili Duropacku, jer će dionica nakon završetka ponude pasti, pa ako je i želim držati dugoročno, moći ću je poslije opet kupiti 20-30 posto jeftinije. Ako netko misli da pričam glulposti neka pogleda cijenu dionice Ine nakon što su je Mađari preuzeli. Svi koji su dionicu prodali MOL-u za 2800, mogli su par dana nakon isteka ponude kupiti za 2000 kuna. Anyway, bilo bi lijepo da Austrijanci ne budu cicije.

Da skratimo. Pitanje je da li će se veliki dioničari suprostaviti ponudi Duropacka i prisiliti ga da plati više. Sada ili bliskoj budućnosti. Ili će se predati i dopustiti da Duropack dobije kvalitetnu firmu s ogromnim potencijalom uz veliki discount.

INA i MOL nisu usporedivi sa ovim slučajem iz barem 10 razloga:

1) Market Kapitalizacija INA-e je bila 40 puta veća u vrijeme ponude nego što je sada situacija sa BLSC. Dakle potrebno je puno manje novaca da se spriječi preuzimanje
2) Ponuda INA je išla u trenutku pada Lehman Brothers i općeg potonuća burzi. Ponuda Belišća ide u vremenu oporavka burzi i globalne ekonomije.
3) Cijena nafte je u vrijeme preuzimanja INA-e padala kao kamen. Cijena kartona raste već mjesecima
4) Belišće nije bilo predmet sekundarne ponude sa ogromnim discountom građanima i radnicima. Ovdje su radnici dobivali dionice po 400 Kn
5) Fondovi posjeduju neusporedivo veći procenat BLSC, nego što su posjedovali INA-e
6) Država nije značajan dioničar kao kod INA-e
7) Proces masovnog izvlačenja novaca iz OIF-ova je završio i isti nisu pod velikim pritiskom da moraju prodati po bilo kojoj cijeni
8) U toku ponude većina velikih dioničara će dobiti obilnu financijsku injekciju od HT-ove dividende
9) Svi Mirovinski fondovi i veliki OIF-ovi su kupovali BLSC po većoj cijeni od 450. Najbolje stoji PBZ/CO sa 475,24 kune. Kod INE je većina fondova kupila dionice po puno nižoj cijeni od ponude. Neki bi ovdje morali izaći sa strašnim gubitcima.
10) Danas mirovinski fondovi surađuju mnogo bolje nego prije dvije godine (vidi Podravka), nego prije dvije godine. I imaju puno više casha.

It is whole new game now. I puno teža igra za Duropack. Međutim to je još uvijek igra u kojoj Duropack može pobjediti. Na kraju krajeva Dimon (JP Morgan) is the best in the business.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

New Report

Close