BLSC (Belišće d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLSC (Belišće d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


U svakom slučaju, preuzeo Duropack Belišće ili ne, nakon što cijela stvar prođe, cijena ide dolje, to je sigurno.

da, ide dolje ako duropack uspije preuzeti belišće.
ali ako ne uspije, odnosno ako velikima ne bude prihvatljiva njihova ponuda, nisam baš siguran u tvoju tezu.

hate red

Ma teza je vrlo jednostavna: dionica je porasla na ove razine upravo nakon nastanka njihove obveze objave preuzmanja (tada je cijena bila oko 450 kn). Ako ne uspiju preuzeti 51 posto, dionica se vraća tamo gdje je i bila, jer nema više nema razloga koji bi je održavao tu gdje jest. Ali ne mogu se sjetiti nijednog neuspješnog pokušava preuzimanja, od Plive, preko Ine do Zagrebačke pivovare. Poznavajući naš narod, mislim da će još jedna domaća kompanija u ruke strancima. Svima nam je naravno u interesu da dobijemo što više za dionicu, ali ne treba imati nerealna očekivanja.

MyMoney,
ako ne uspije preuzimanje, situacija će biti sljedeća:
– mirovinci su unutra
– veliki investicijski vjerojatno isto
– dionica je u crobex-u
– očekivat će se da duropack opet ide u preuzimanje
– tržište će se oporavljati

Ne znam zašto onda misliš da će dionica ići down?
Kratkoročno, to je vrlo izvjesno. Ali poslije?

hate red

Moja se procjena odnosila na kratkoročno kretanje dionice, dugoročno će ovisiti samo o poslovanju firme. A o poslovanju Belišća u idućih par godina nemam najbolje mišljenje, naveo sam i zašto.
To što su investicijski i mirovinski unutra ne znači ništa. Naši fondovi su veći špekulanti od malih dioničara.
E sad, ne znam bi li Duropack išao u preuzimanje po drugi put ako im prvi put ne uspije. Meni se to čini kao samoubilačka taktika. Tako bi pokazali da im je zbilja jako jako stalo da preuzmu Belišće i da će za njega dati koliko god fondovi zatraže. A znamo što se dogodi u takvoj situaciji (slučaj Pliva, koji je potpuno iscrio Barr.) Mislim da Austrijanci nisu tako glupi. Vjerujem da neće biti drugog pokušaja, da će u prvom ponuditi prihvatljivu cijenu, ali nikakve basnoslovne svote.


Moja se procjena odnosila na kratkoročno kretanje dionice, dugoročno će ovisiti samo o poslovanju firme. A o poslovanju Belišća u idućih par godina nemam najbolje mišljenje, naveo sam i zašto.
To što su investicijski i mirovinski unutra ne znači ništa. Naši fondovi su veći špekulanti od malih dioničara.
E sad, ne znam bi li Duropack išao u preuzimanje po drugi put ako im prvi put ne uspije. Meni se to čini kao samoubilačka taktika. Tako bi pokazali da im je zbilja jako jako stalo da preuzmu Belišće i da će za njega dati koliko god fondovi zatraže. A znamo što se dogodi u takvoj situaciji (slučaj Pliva, koji je potpuno iscrio Barr.) Mislim da Austrijanci nisu tako glupi. Vjerujem da neće biti drugog pokušaja, da će u prvom ponuditi prihvatljivu cijenu, ali nikakve basnoslovne svote.

Duropak će platiti najmanju moguću cijenu da se dokopa većinskog udijela u Belišću, to je svima jasno. Neće sigurno platiti više nego što moraju.

Propast ponude bi bila katastrofa iz barem tri razloga.
1) Ne bi kontrolirali svoj ulog u Belišću
2) Ne bi kontrolirali svoj ulog u podružnicama (BLKL, UNPP, ….). I tamo su u obvezi ponude.
3) I najbitnije, ne bi kontrolirali cijenu sirovina koje kupuju od Belišća, odnosno plaćali bi ih po novim znatno većim cijenama. (Većina proizvođača kartona diže cijene 50 Eura po toni od 01.04.2010, izvor http://www.foex.fi, burza papira Helsinki)

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

U ovoj poziciji,oni imaju i škare i metar .

Uostalom,dovoljno su unutra,da uopće ne moraju preuzimati . NJihov udio u Belišću garantira im uz ostale vlasnike kontrolni paket.Ulaskom u EU,a to je skoro,sami su i ravnopravno na tržištu,a Belišće može lijepo i propasti.

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?


U ovoj poziciji,oni imaju i škare i metar .

Uostalom,dovoljno su unutra,da uopće ne moraju preuzimati . NJihov udio u Belišću garantira im uz ostale vlasnike kontrolni paket.Ulaskom u EU,a to je skoro,sami su i ravnopravno na tržištu,a Belišće može lijepo i propasti.

Mirovinski + kapitalni + PBZ + uprava i Duropack ne kontrolira ništa. Ako im je toliko svejedno kao što ti kažeš, nije mi jasno zbog čega su davali ponudu. Mogli su mirno čekati da Belišće propadne, i s njim Duropackovih 30 milijuna eura.

Oni ne kupuju Belišće radi hrvatskog tržišta, niti im treba EU da bi došli na isto.

Vrlo skoro ćemo znati što namjeravaju i kako namjeravaju to izvesti.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

DAvali su ponudu jer su obavezni . I ako sam u pravu,ponuditi će 500 Kn . I netko će i to prihvatiti .

ili nitko,to uopće nema veze . A misliš li da mirovinski + kapitalni + pBZ imaju dovoljno mozga bez pohlepe nešto zajednički zastupati ? Prodali bi se za krepanu mačku. A " propašću " Belišća ne propada njihovih 30 milijuna…jer oni zauzimaju to područje .

naravno da ne kupuju Belišće radi hrvatskog tržišta,već zbog Belišćevog tržišta .

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

U top 10 od 61,58 % dionica Belišća Duropack (s Eurocartovim) ima 26,72 %, a ostalih 8 drži 34,86 %. S podatkom o ostalim većim dioničarima iza 10. mjesta možda bi saznali tko je bliži kontroli 50%. Ima li tko ovaj podatak i zna li se koliko drže uprava i zaposlenici?


DAvali su ponudu jer su obavezni . I ako sam u pravu,ponuditi će 500 Kn . I netko će i to ptihvatiti .

ili nitko,to uopće nema veze . A misliš li da mirovinski + kapitalni + pBZ imaju dovoljno mozga bez pohlepe nešto zajednički zastupati ? Prodali bi se za krepanu mačku. A " propašću " Belišća ne propada njihovih 30 milijuna…jer oni zauzimaju to područje .

naravno da ne kupuju Belišće radi hrvatskog tržišta,već zbog Belišćevog tržišta .

Po tebi ispada kao da su slučajno postali obvezni dati ponudu. Ja mislim da su oni bili svjesni da kupnjom dionica ulaze u ponudu.

Eto mirovinski fondovi su se u Podravci uspjeli dogovoriti da nastupaju zajednički, ne vidim razloga zbog čega ne mogu napraviti isto i u Belišću.

Čuj propašću Belišća, oni gube 30 milijuna. To je fakat. A za tržište Belišća ( ne hrvatsko tržište) su zainteresirani i mnogi drugi. Karton i celuloza su comodity, cijenu određuje globalna ponuda i potražnja. Kupuje se od onoga ko ponudi najbolju cijenu. Mondi gradi novu tvornicu u Poljskoj, radna snaga je tamo puno jeftinija nego u Austriji. Pa je za vjerovati da bi oni uzeli veći dio Belišćevog tržišta.

Ja neznam kolika će biti ponuda i prema tome ne bi bilo fer prema ostalim kolegama da izbacujem cifre za koje nisam siguran. Loše bi se osjećao da netko izgubi novac zbog moje krive procijene. Najbolje je da svatko sam odluči što će sa svojim dionicama, a da se mi ostali suzdržimo od "dobronamjernih" savjeta.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Naravno da nitko nikoga ne može nagovoriti da kupi ili proda po nekoj cijeni, to je fantazija. Ovo je samo forumska rasprava. Ali meni svaki podatak, pa i prikupljen na forumu, nešto znači, samo ga naravno treba znati ispravno tumačiti…
Naravno da su Austrijanci zainteresirani, da nisu ne bi ni ušli u obvezu preuzimanja. Ali definitivno postoji i gornja granica njihovog interesa. A obzrom na opću besparicu i nelikvidnost, ne moraju puno ponuditi da skupe dovoljno za upravljanje firmom. Ono što nas sve zanima je da li prodati sad ili čekati njihovu ponudu. To je pitanje za milijun kuna. Ali kao što rekoh ranije, ovo nije squeeze out, pa tko nije zadovoljan njihovom ponudom, ne mora prodati i mirna Bosna.

Do kad Austrijanci moraju objaviti ponudu?

New Report

Close