BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




@BSOD

citiram Ljerku Puljić:

Procedura je takva da Agrokoru s njegovih 4 milijarde eura prihoda ne bi trebao i neće biti problem nabaviti potrebna sredstva za ponudu za preuzimanje. Mi smo uvjereni da će to završiti u našu korist.

Dakle za lovu nema problema, ali se nadaju da će završiti u njihovu korist!? Diplomatskiji odgovor nije mogla dati.

BTW rok za pokretanje spora Upravnom Sudu je ovaj petak. Samo ne znam da li imaju obvezu obavijestiti ZSE i dioničare.

ma dajte ljudi ne pravite se naivni!?! pa jasno vam žena kaže da će se sporiti i da se nadaju da će to završiti u njihovu korist, ALI, AKO KADA, JEDNOM budu došli do kraja i budu morali platiti, naći će taj novac. dakle NEĆE sada dati ponudu nego će se sporiti

ja ću vam sada reći i koja je njihova taktika: otezati spor godinama, možda tražiti izmjene zakona itd., a ako ništa ne uspije, onda će za 4-5 godina platiti što budu morali…samo vjerojano igraju na to da će za 4-5 godina belje na burzi možda i tako doći do 300 kn pa će malo ulagača na koncu prihvatiti ponudu
[/quote]

Slažem se s tim da je dobra vjerojatnost da će se sporiti s malima na sudu, ali jednu bitnu činjenicu zaboravljaš. A to je da tih 4-5 godina neće imati upravljačka prava. I tu cijela priča dobiva sasvim drugu dimenziju. Da oni ne gube upravljačka prava fućkalo bi se njima za ponudu.

Belje trenutno nije na 180 zbog 2 stvari koje ovako niskom cijenom potvrđuje:

1. Naše tržište je nelikvidno do granice apsurda (da je 2007. dionica bi bila preko 200)
2. Malo ljudi vjeruje u pozitivan ishod za male dioničare jer ne vjeruje pravosuđu. Ovo se nadovezuje na apsolutni pesimizam u društvu. Isto kako će bilo sad ili za 2 godine Agrokor platiti za preuzimanje, a sad nitko u to ne vjeruje, tako nitko prije 2 godine nije vjerovao da će sanader i hdz na sud (dapače, da je to netko rekao strpali bi ga u bijelu košulju s malo dužim rukavima i bacili u sobu s mekim oblogama na zidu). Times they are a-changin’…

Upravljačka prava ?
Pitanje je tko će ih imati ako ne Toda. Po zakonu to stoji. Po top 10 ispada da će upravljačka prava imati onda država. A bojim se da su oni Todini igrači…
Dakle, na papiru Toda neće imati upravljačka prava, u praksi oće…
Tako meni izgleda, mada bih volio da dođe do ponude, jer bi to značilo primjenjivanje zakona u ovoj državi…


Upravljačka prava ?
Pitanje je tko će ih imati ako ne Toda. Po zakonu to stoji. Po top 10 ispada da će upravljačka prava imati onda država. A bojim se da su oni Todini igrači…
Dakle, na papiru Toda neće imati upravljačka prava, u praksi oće…
Tako meni izgleda, mada bih volio da dođe do ponude, jer bi to značilo primjenjivanje zakona u ovoj državi…

Meni se isto nekako vrti ovaj scenario u glavi vec par dana. Da nece dati ponudu, "izgubiti" ce upravljacka prava, dogovoriti ce se sa drzavom….e sad, treba vidjeti ima li u Statutu društva odredbe o kvorumu na GS (vjerovatno nema, samo nagadjam).
Ali, opet, nekako djelomicno se nadam da nece ovako odigrati, nadam se da se drzava nece upustati u ovakvo rastezanje propisa, ne sada, ne u ovo vrijeme..

“The only way to get smarter is by playing a smarter opponent.”

dobro a sta je s malim dionicarima? oni ipak drze najvise poslje tode. naravno onda bi bila potreba udruga da se ti glasovi udruze. mada mi ne pada na pamet nista pametno sta bi oni (mi) to na skupstini mogli pametno izglasat osim da su tu ko neki faktor plasenja u smislu da su oni sad glavni.

i meni se isto dost po glavi mota kako to da niko veci nije usao u top 10 i nakrcao se dionicama.
ja se isto u mnogom slazem sa savage-om. vlada totalni pesimizam i na kraju krajeva nama to izgleda kao da cjela hrvatska gleda sad u to belje i razmislja o toj ponudi. mislim da se tu puno manji broj ljudi vrti oko dionica u smislu da to aktivno prati a onaj ko to aktivno ne prati sigurno da mu ni to belje sad nije zapelo u oko nego se prema dionicama vise manje odnosi kao i prije ipo-a za inu i ht. Ono, znaju sta su dionice al ih previse ne zanima i ne misle u to ulagati jer su pogotovo nakon ove krize se totalno ohladiti od takvog vida ulaganja.naravno po meni je to totalno pogresno al tesko je ljude ohrabriti kad se jednom opeku.

pa kad samo pogledamo kolko ima ljudi na polozajima (od rohatinskog na dalje) koji bi mogli i doci do nekih informacija i koji imaju i love pa tim ljudima nikad nije palo na pamet da uopce ulazu u dionice. ni prije ni sad. i kad bi bilo pametno negdje uloziti i kad se pokazalo da bi se totalno isplatilo. mozda sam naivan i mozda oni imaju brdo skrbnickih sa brdo love al meni se cini da se drze po strani.
u svakom slucaju mislim da je jako jako malo nas koji to pratimo i zato nas tako i cudi ova pasivnost.

Mislim da si država u fazi monitoringa neće dopustiti izigravanja zakona. Mada me ništa nebi začudilo. Toda je u tom pogledu jak. No zar bi to bilo dugoročno rješenje ako izgubi na US? Imati blokirano 68% % dionica društva u koje toliko ulaže zauvijek? Ovo o mijenjanju zakona zaboravite, retroaktivno ne funkcionira, a da ne govorim da nešto pokušaju izvesti dobili bi pec pec od EU.

Više bi si dobrog PRa napravio da ponudi lovu, od koje i pola tako i tako nebi trebao isplatiti, pa kroz medije krene kampanja kako je toda poštenjačina koja je odlučila malim dioničarima "izaći u susret".

Upravljacka prava su najveci problem za Agrokor. Ako ih izgube pratite samo sljedece izvjesce i povecanje prihoda.
Ovo zadnje izvjesce je smijurija kao i izvjesca prije njega. Uzmite u obzir da su potrazivanja radnika prakticno placena sa poticajima od drzave. A jos dodajte da belje preradjuje poljoprivredni proizvod u gotov proizvod i takvoga ga prodaje na trzistu, znaci dodaje mu vrijednost. Malo zdravo seljacke logike i vidite da negdje novci nestaju.
Znam za slucaj u jednoj drugoj firmi gdje je gazda u jednoj proizvodio proizvod koji je prodavao svojoj drugoj firmi po cijeni proizvodnje i drzao je firmu na nuli dok je druga bila registrirana pitaj boga gdje i onda je druga plasirala proizvod na trziste. Postoji li mogucnost da se i ovdje tako radi?

Procitajte ovaj clanak
Vaš link

A covjek obradjuje samo 500 hektara. Belje obradjuje 20000 hektara.

Nije bolest sve što boli


dobro a sta je s malim dionicarima? oni ipak drze najvise poslje tode. naravno onda bi bila potreba udruga da se ti glasovi udruze. mada mi ne pada na pamet nista pametno sta bi oni (mi) to na skupstini mogli pametno izglasat osim da su tu ko neki faktor plasenja u smislu da su oni sad glavni.


Za pocetak mali i drzava promjene racunovodstvo i revizora. Onda bace pogled na ugovore o prodaji beljskih proizvoda. Da li ih kupuje Agrokor pa prodaje dalje ili ih Belje prodaje trgovcima i po kojim cijenam itd.

Nije bolest sve što boli

@bob1391

a to si u pravu skroz. nevolim nikad pricat bez dokaza ali tu stvarno postoje jake indicije i logika da dosta toga se iz belja prebacuje u druga drustva..prvenstveno konzum.
pa pogledajte samo onu slaninu koja se pakira pod K plus. nezelim gresit dusu i pricat napamet al meni izgleda pljunuta slanina iz belja.
a da ne pricamo o marzama i ostalom koje se nude konzumu itd…

Koliko kontradiktornosti.
Pozivanje na zajedničko djelovanje s državom, a to ne napisati u nijednom službenom dokumentu, pa ni u ponudi za preuzimanje koju je već dao. Priče za malu djecu.
Jedan veliki cilj je ispunjen. S odugovlačenjem objave ponude je već dobio na vremenu pune 4 godine, od 2007. do danas. Daljnje odugovlačenje kako i sami kažu "ako uspije uspije, ako ne, dati ćemo ponudu, nije problem" pred ulazak u EU,osobno tumačim da su svjesni da više ne mogu raditi što su radili.
FI izvešća od tada do danas puno mogu reći ako ih se dobro proanalizira.
Osobno mislim da će ključno biti kako će se postaviti država sa svojim dionicama.
Pa koju bi oni to akviziciju u dogledno vrijeme uspjeli napraviti ne bude li ovdje ponude? Ne vjerujem da će preuzeti takvu etiketu u današnje vrijeme pogotovo ako preuzmu Mercator te tako postanu stvarno lider na ovim prostorima.

pa pogledajte samo onu slaninu koja se pakira pod K plus. nezelim gresit dusu i pricat napamet al meni izgleda pljunuta slanina iz belja.

To barem nje problem utvrditi, samo čitajte deklaracije na proizvodima, na njima sve piše, pa i tko proizvodi. Pismeni barem jesmo. [smiley]
Kupujem K plus Gaudu već odavno, a to je zapravo Belje Gauda (opet, piše na deklaraciji).

Opet sam bacio malo oko na izvješće, prvenstveno na bilančni dio.
Odmah upada u oči da od 2,5 milijardi kuna dugoročnih i kratkoročnih obveza oko 2 milijarde (1,5 mlrd dugoročnih i oko 0,5 mlrd kratkoročnih) otpada na "obveze prema povezanim poduzetnicima (!).

Godišnje izvješće za 2010.
http://www.zse.hr/UserDocsImages/financ/BLJE-fin2010-1Y-REV-K-HR.PDF
objašnjava ovih 1,5 mlrd dugoročnih:
31.1.2010. je Belje sklopilo Sporazum s Agrokorom o davanju zajma do 31.12.2010. do iznosa od 1,5 mlrd kuna uz jednokratno (!) vraćanje u roku od 36 mjeseci od zaključivanja sporazuma (dakle do 31.1.2013. ili za točno 15 mjeseci) uz kamatu od 4%. Ta je kamata 1.7.2010. povećana na 9%.
Odtuda i one značajne stavke u financijskim rashodima, pod kamatama.

Ovo je još jedan dokaz ionako već poznatih stvari o "pretakanju iz šupljeg u prazno" i međusobonom kreditiranju povezanih poduzeća, no ovaj kredit ipak odskače od svih ostalih unutar Agrokora zbog svoje cifre. Činjenica jest da zbog njega Belje ne ostvaruje značajniju dobit iz poslovanja (jer kamate na ovo dosta umanjuju dobit).

No, s druge strane, za 15 mjeseci ovaj kredit dospijeva na naplatu. Bit će doista zanimljivo vidjeti kako će se to razriješiti, a s obzirom da ova saga o Belju, tužbama i žalbama traje već više godina (a Hanfino rješenje stiglo je tek sad), bit će zanimljivo vidjeti daljnji rasplet događaja. Ovaj kredit je čak malo i nalik na "kukavičje jaje" jer ako Agrokor izgubi upravljačka prava, kamate se svejedno plaćaju, a kredit dospijeva na naplatu za 15 mjeseci. Otkuda bi ga u teoriji Belje moglo isplatiti, doista mi je apsolutno nejasno.


Ne znam zašto stalno neki spominju izmijenu zakona. Ako se zakon i promijeni to se neće ticati vas u Belju. Već na buduće ponude. Zakon je tu jasan i govori da se ima primijeniti onaj zakon koji je povoljniji za oštećenu stranu. Dakle eventualno bi se mogao primijeniti i noviji zakon, ali samo ukoliko je povoljniji za male dioničare.

Naravno da očekujem da vas Toda zavlači na belju. No bitno je da firma posluje dobro za to vrijeme. Pa neka i na burzi cijena naraste preko 300kn u 5 god. Opet trebate biti zadovoljni

krivo misliš! pitanje je da li je sadašnji zakon usklađen u tom pogledu s EU i kakva je EU praksa! jer ako EU nema takve odredbe, onda će kod nas biti izmjene tom pogledu, i to na štetu malih dioničara!

kolega vi ste u krivu i to 100%. Ako se neka obveza desila po starom zakonu tada je sud dužan primijeniti taj zakon u koliko je to povoljnije za oštećenu osobu. Molim vas nemojte pričati gluposti

New Report

Close