BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@kanabis
rezanje poticaja, i to drastično, očekuj već u 2012. godini! i to svejedno koja opcija dođe na vlast jer para jednostavno -nema! kukuriku je već najavio rezanje svih mogućih poticaja u suradnji s MMF-om! osim toga isto traži i Svjetska banka…Tako da će to sve biti srezano već za par mjeseci jer nema šanse da režu samo seljacima jer bi izbili nemiri, tako da će rezat i te kako velikima!

Sve što pišem je osobno mišljenje bez sugestija ili odgovornosti.

Kolega baš zbog toga me i strah Belja. Imam dosta poznanika koji su na teritoriju posebne državne skrbi posadili vinograd. Kažu da im se samo na temelju poticaja isplati biznis. E sad koliko će belje imati gubitke nakon kresanja poticaja pitaj boga.


Mene brine ukidanje poticaja belju 2013 kad uđemo u EU. Naravno to se može prolongirati koju godinu, no zanima me koliki će to biti udar na belje? Znamo da se poticaji dobivaju na zasijane hektre, mlijeko, goveda, svinje… Dali belje kao firma na teritoriju od posebne državne skribi ima još neke ustupke?

Ova priča oko ulaska u EU, u kotekstu Belja ima i drugu stranu:

http://www.vjesnik.hr/Article.aspx?ID=BE9244E5-1988-434E-82BF-D9964A1B5203

http://www.poslovni.hr/vijesti/stranci-kupuju-poljoprivredno-zemljiste-u-slavoniji-trazenije-od-gradevinskog-178451.aspx

Prosječna cijena u EU iznosi oko 20.000 eura za hektar, a u zapadnim zemljama i znatno više.

http://www.belje.hr/onama/index.asp

Objekti tvrtke locirani su na području cijele Baranje, a više od 20.000 ha obradivih površina, brojne farme i industrijska postrojenja kao i 2000 zaposlenika najbolji su pokazatelji veličine i snage Belja.

E sad, računajte koliko Belje dobiva na vrijednosti samo na razlici u cijeni zemljišta ulaskom u EU?

Kolega ako gledate vrijednost nekretnina onda je bolje ulagati u hotele, jer će oni vrijediti još više. Agrokor ima ogromna zaduženja i Belje ima zaduženja od 235% s tendencijom rasta. Dali bi po vama bilo ok da kredite počnu krpati sa prodajom zemlje? Mislim da u takvu firmu nitko ne bi ulagao.

I ova cijena od 2000eur za hektar je smiješna. Ja nigdje ne mogu naći ispod 4000eur i to je sve rascjepkano. No ne znam po koliko belje vodi zemlju u knjigama, no opet kažem krediti su im poprilični.


Mene brine ukidanje poticaja belju 2013 kad uđemo u EU. Naravno to se može prolongirati koju godinu, no zanima me koliki će to biti udar na belje? Znamo da se poticaji dobivaju na zasijane hektre, mlijeko, goveda, svinje… Dali belje kao firma na teritoriju od posebne državne skribi ima još neke ustupke?

Zadnje države ulaskom u EU otvorile su ulaganja prvo u prehrambene industrije a zatim tehnika, građevina itd. A usporedivši jedno Belje sa prehrambenom industrijom Rumunjske i drugih je neusporedivo.

Najskupljom slikom moglo se izgraditi 2000 kuća..usporedba funckionalnosti jedne "umjetničke" slike i 2000 kuća, snobizam=zlo

Prosječna cijena u EU iznosi oko 20.000 eura za hektar, a u zapadnim zemljama i znatno više.

Okanite se ovakvog načina razmišljanja. Hektar zemlje u Mađarskoj je jeftiniji nego u RH, po 2000€ koliko hoćete, a u Bugarskoj i po 1000€ i niže. Imate kod Knina na njuškalu 14 ha za pišljivih 10.000€ sve skupa. A cijene kad starčeki prodaju (ne svom susjedu), bar koliko u podravini znam, su redovno ispod 2000€.

Cijena hektara u Provansi je prije krize bila max 50.000 eura, a sad mi vi nađite kulturu koja će na takvo početno ulaganje imati povrat za manje od 30 godina.

Do nedavno su seljaci pušili priče kako će zemlja 1000% skočit po ulasku u EU, a sad je situacija da su cijene polj. zemljišta toliko pale ne samo zbog krize nego samo zato jer su svi gospoda, pa neće radit na zemlji nego bi se rađe učlanili u neku stranku pa za 4000 da im se nađe posao da ništa ne rade.

Inače, po zadnjem napisanom na forumu i izjave ljudi iz Agrokora daju mi još veću nadu da će ovo biti riješeno s davanjem javne ponude. I ne znam kakve priče kolaju da se može dati bilo koja cijena(???) osim one po zakonu. Da je Agrokor tako jak nebi ni došlo do rješenja HANFAe.

BTW ne bi štel vređat, ali vidim baku tu i tam u citatu budući da mi je na bloku. Iskreno mislim da je ona špijun iza neprijateljskih linija i da netko ima dobru taktiku pisati gluposti kako bi se zapravo pokazalo koliko su ti argumenti slabi. Nije li se s tim nickom prije par godina javio bakin muž i rekao da je završila na nekim lijekovima zbog caymanovog navlačenja? Jbg slonovsko pamćenje…


E sad, računajte koliko Belje dobiva na vrijednosti samo na razlici u cijeni zemljišta ulaskom u EU?

ja bi volio kad bi neko doso i rekao da se nesto promjenilo i da je belje sad u vlasnistvu te zemlje a ne u zakupu.

al mislim da od toga jos nista?

je rekao je netko i bravo za ovo a i babuške nije nigdje bilo skoro do prije pola godine kad je sve počelo padati a sad mala piše ko singerica koji dušebrižnik


Prosječna cijena u EU iznosi oko 20.000 eura za hektar, a u zapadnim zemljama i znatno više.

Okanite se ovakvog načina razmišljanja. Hektar zemlje u Mađarskoj je jeftiniji nego u RH, po 2000€ koliko hoćete, a u Bugarskoj i po 1000€ i niže. Imate kod Knina na njuškalu 14 ha za pišljivih 10.000€ sve skupa. A cijene kad starčeki prodaju (ne svom susjedu), bar koliko u podravini znam, su redovno ispod 2000€.

Cijena hektara u Provansi je prije krize bila max 50.000 eura, a sad mi vi nađite kulturu koja će na takvo početno ulaganje imati povrat za manje od 30 godina.

Do nedavno su seljaci pušili priče kako će zemlja 1000% skočit po ulasku u EU, a sad je situacija da su cijene polj. zemljišta toliko pale ne samo zbog krize nego samo zato jer su svi gospoda, pa neće radit na zemlji nego bi se rađe učlanili u neku stranku pa za 4000 da im se nađe posao da ništa ne rade.

Inače, po zadnjem napisanom na forumu i izjave ljudi iz Agrokora daju mi još veću nadu da će ovo biti riješeno s davanjem javne ponude. I ne znam kakve priče kolaju da se može dati bilo koja cijena(???) osim one po zakonu. Da je Agrokor tako jak nebi ni došlo do rješenja HANFAe.

BTW ne bi štel vređat, ali vidim baku tu i tam u citatu budući da mi je na bloku. Iskreno mislim da je ona špijun iza neprijateljskih linija i da netko ima dobru taktiku pisati gluposti kako bi se zapravo pokazalo koliko su ti argumenti slabi. Nije li se s tim nickom prije par godina javio bakin muž i rekao da je završila na nekim lijekovima zbog caymanovog navlačenja? Jbg slonovsko pamćenje…
[/quote]
[thumbsup]

pepe7

Pročitajte si cijeli intervju u drugom broju magazina Business People – pa potom nastavite diskusiju…
30. listopad 2011.| Danijela Jozić, VLM

Intervju: Ivan Crnjac, Todorićev čovjek za najvažnije zadatke

Za Agrokor je 2011. definitivno godina u znaku Mercatora. Drugi natječaj, koji je u tijeku, Agrokoru ovaj put daje velike izglede, no iz koncerna je teško dobiti komentar oposlu desetljeća. Glavni operativac za Mercator je Ivan Crnjac, član Uprave Agrokora u čijoj je nadležnosti "strategija, spajanja i preuzimanja i tržište kapitala."

Ivan Crnjac / PXL

Crnjac nas ispravlja odmah na početku "za nas 2011. nije samo godina Mercatora nego i još jedna godina velikog poslovnog uspjeha jer smo dokazali da i u izazovnim vremenima svojom poslovnim rezultatima možemo iskoračiti i dalje razvijati. S Mercatorom imamo dužu povijest. Uvijek međusobna konkurencija, jedni i drugi sa fokusom na Adria regiju pa sredinom 2000. godine projekt Herkul. I onda nekoliko pokušaja prodaje. Trenutno je aktualna prodaja većinskog paketa," rekao nam je Ivan Crnjac koji je intervju dao za Business People nekoliko dana uoči isteka roka za predaju neobavezujućih ponuda za 51 posto Mercatora, naravno, uz uvijet da o detaljima tog posla ne ispitujemo. Čak i u neformalnom dijelu razgovora od najmlađeg člana Uprave Agrokora nemoguće je bilo što doznati.

PD: Ako se dogodi da preuzmete Mercator, to je jedan od naznačajnijih događaja u povijesti Agrokora. Riječ je o dvije milijarde eura vrijednoj akviziciji.
Rekao bih da je to značajno za čitavu regiju, nesamo Agrokor. Zajedno Mercator i Agrokor postaju najveća kompanija u maloprodaji od Poljske do Turske i timeizrastamo iz najveće regionalne kompanije u europskog igrača, koji ne samo veličinom, već i menadžmentom i znanjem može konkurirati i najvećim svjetskim kompanijama i na taj način doprinjeti razvoju regije. Ovo je fantastična prilika za proizvođače u zemljama regije, jer ćeimati kompaniju koja poznaje njihove proizvode i koja kao temeljni dio svoje poslovne politike ima snažnu podrš’ku u domaćoj proizvodnji i koja će biti glavni pokretač njihovog razvoja u budućnosti.

Cijeli intervju u kojem Crnjac objašnjava koja je njegova uloga u "poslu desetljeća", kakav mu je privatno odnos s obitelji Todorić te kako svoje obveze stiže uskladiti s obiteljskim životom pročitajte u drugom broju magazina Business People.

jbg stari procito bi ja da imam pretplatu..ako neko ima nek posta.

A, jedno iskustvo više. Sigla mi je od Hanfe obavjest danas, da je sve gotovo, i da bi trbala ić ponuda za preuzimanje. Ako ponude za preuzimanje en bude mogu li tužiti hanfu za uznemiravanje i širenej lažnih informacija 🙂 ?

kolega opustite se bit će ovdje još velikih naslovnica i valova

New Report

Close