BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

my,


Članak je od prošle godine… ali možda nekom bude malo poučan…
Zakonske obveze
Čak 14 tvrtki kasni o objavom ponude za preuzimanjem
http://www.vecernji.hr/biznis/cak-14-tvrtki-kasni-objavom-ponude-preuzimanjem-clanak-154256

citati iz navedenog članka:

"Mnogi dioničari zbog neznanja, jer ne čitaju zakon ili se ne obrate Hanfi, mogu biti zakinuti ako je u razdoblju od kada je obveza za preuzimanje nastala pa do trenutka kada su odlučili prodati dionice, vrijednost dionice pala."

"Naime, prema zakonu dioničari imaju pravo zahtijevati putem nadležnog trgovačkog suda prodaju dionica po cijeni, odnosno prodaju po uvjetima važećima na dan kada je nastala obveza za preuzimanjem – objašnjava Ante Samodol, predsjednik uprave Hanfe."

"Primjerice, jedan dioničar Industrogradnje prodao je dionice po trenutačnoj cijeni na burzi. No isto tako nakon žalbe sudu, razliku između te cijene i one važeće u vrijeme nastanka zakonske obveze za preuzimanjem, bila mu je pokrivena dionicama koje je morao dati Negotiator.

Može li mi netko protumačiti citirano, a pogotovo boldano?
[/quote]

Vrlo zanimljivo. To bi značilo da su budući dioničari belja nemaju prava na ponudu u slučaju da ona bude. Samo nije konkretiziran koji dan se uzima u obzir. No po ovome je očito da novi dioničari lrh nemaju prava na obeštećenje od Opatije

Ne znam dali je već netko objavio, ali evo ja ću stavit- Obveza javne ponude za Belje. Meni je sada sve jasno. Agrokorove ponude neće biti. Zato danas nitko nije bio ni zainteresiran za kupnju.

http://www.belje.hr/download/HANFA_Obveza_objave_javne_ponude_Agrokor.pdf

Glupo je ovdje se raspravljati oko takvih stvari jer nitko od nas nema utjecaja na to, no stvarno je zanimljivo kako dosta pametnih i stručnih ljudi smatra da se Agrokor neće blamirati i da će dati ponudu, svi pravnici s kojiam sam pak pričao smatraju da je stvar oko tužbe ukoliko ne bude ponude vrlo čista i tužba 99.9% dobitna, no uvjek se nađe "pametnih" na forumu koji sve znaju i pametniji su od svih ovih prijašnjih 🙂

Samo jedan razlog (od mnogih) za ponudu je iako nije neki argument no ako Agrokor neda ponudu itekako sam sebi ruši imiđ i odmah može zaboraviti na Mercator i ikakvu drugu veču akviziciju vani, a to mu vjerujem nije u cilju.


@kanabis

Nije mi jasno po čemu ti je iz tog dokumenta išta manje ili više jasno nego je bilo prije jer to što si linkao je identično dokumentu na HANFAinim stranicama

P.S
Pravo na eventualnlu tužbu imaju svi koji imaju belje prije 06.12

...


P.S
Pravo na eventualnlu tužbu imaju svi koji imaju belje prije 06.12

Možeš li ovo malo pojasniti. Naime, to me najviše muči i to nigdje nije definirano. Ali ono što znam jest da ako A ide na US i izgubi onda mora dati ponudu i da su zahvaćeni (normalno) svi koji u trenutku ponude imaju dionicu.

E sad što ti brani da kupiš nakon 6.12. i da kreneš tužit?

BTW Agrokor ima još 7 dana za kretanje u spor na US.

Haroen nisam optimističan čekao sam 2 ponude i ništa. Todorić će sa svojim odvjetnicima, autoritetom i vezama dokazati da je upravu.

A ovo pitanje 6.12 i mene zanima. Možeš li svoju tvrdnu podkrijepiti nekim dokumentom?

1. Rasprave "hoče dati ponudu – neće dati i s odvjetnicima če ju izbječi" su u biti rasprave "ja vjerujem u pravnu državu – ja ne vjerujem u pravnu državu" pa ih se možda bolje kloniti na forumu..Osobno smatram da je cjena BELJa takva kakva je jer večina ljudi ne vjeruje u HR kao pravnu državu

2. Nemojte slušati savjete od ljudi s foruma oko ovako bitnih stvari jer na sudu neče proči "pročitao sam na Poslovnom"…Idite odvjetniku i zatražite pravni savjet

Ovo do 06.12 je sigurno da imate pravo na tužbu ako neda ponudu jer ima zakonski rok do tada dati ponudu..E sada "logično" je da ukoliko tu ponudu neda u roku on ostaje bez prava no idalje je u obavezi i svatko ga može tužiti , no ja se nisam raspitivao za slučaj "što ako kupim dionicu 7.12" nego sam se raspitivao za slučaj "što ako imam dionice prije 06.12 a Toda neda ponudu" i tu sam saznao da nakon tog datuma ide tužba za nesklapanje kupoprodajnog ugovora itd itd. več prožvakano na ovoj temi..Za sve te ostale specijalne slučajeve najbolje pitajte odvjetnika mislim da pravni savjet ne košta puno, ali može donjeti mnogo (ili sprječiti gubitak) . Meni je napomenuto da se gledaju samo dionice do 06.12 no nisam siguran u ovaj info nit sam se više raspitivao o tome jer mi je osobno nezanimljivo pošto dionice imam sada

...

Dugoročne obveze u iznosu 1.698.538.609 od čega je prema povezanim poduzetnicima 1.500.000.000 ,ostatak prema bankama tj. 198.538.609

Kratkoročne obveze prema povezanim osobama 424.792.155 i bančicama 22.476.069…

Daklen,što dugoročnih što kratkoročnih obveza prema povezanim osobama blizu dvije milijarde kunica…

…prema samim bankama obveze su zanemarive…

Naime sa ovakvom bilancom Belje ne bi dobilo kredit ni kod jedne banke…ono je u potpunim raljama povezane družbe,i samo za kamate prema spojenim posudama ide preko 100 miliona kuna

Daklen,ima prihoda,ali bome ima i obveza,a gazda sve drži u svojim rukama….

Ovdje bi moglo biti meda i mlijeka što bi reko gosn Lopina,ali kad odemo u penziju…

…a to je prekasno…
[yawn]

…daklen,da se nadovežem na raspravu o davanju obveze na otkup dionica…

…zamislite da ste dali blizu 2 milijarde kuna u neku firmu,i da vas sad zbog nekog propusta u vidu jedne Odluke na skupštini Hanfica obveže da otkupite određeni broj dionica za skoro blizu milijardu…

…da li bi ste se veselo i prpošno nasmijali…

…i upotrijebili sva pravna sredstva koja su vam na raspolaganju…

Daklen, po tebi bi zbog njihove majušne greškice Hanfica trebala poništiti svoju odlukicu, a kao ,olakotna okolnost je to što mali Agrokorčić uložio dvije milijardice kunica.
E, neće moći ove noći Bakice… [lol]

Barem desetak osoba je na zahtjev HANFE imalo obavezu dati ponudu za otkup .

I nisu dale ponudu !

I šta se dogodilo ?

Ništa .

Nemaju pravo glasa na skupštini ?

…gosn himelaja kad bi ste vi uložili 2 milijardice kunica,vjerojatno bi isto razmišljali…

…poslovanje Belja ako ćemo pratiti aspekt prihoda je svakako pozitivno…ali daleko je to još od toga da bi vratilo uloženo,što je uostalom i sam Todorić izjavio…

…kako ćemo u cjeloj toj priči i mi kao mali dioničari ugrabiti svoj komadić Beljske slanine,ne znam,ali,sumnjam da će to biti kroz ovo hanfino rješenje…

…u svakom slučaju neće još puno Vuka proteći dok to ne saznamo…

Ma, Bakica, sve 5. Znao je on dobro kad i koliki povrat može očekivati. Ali ne znam kako možeš opravdati ne obavljivanje ponude na osnovu Hanfina riješanja nekim sentimentom. Toga u biznisu nema, bar po mom mišljenju. Dali bi on vratio Belje i ostalo što je kupio na sličan način državi, ako se sutra neko sijeti i kaže mi smo pogriješili, vrati naše igračkice, lutkice…
Imam dionice i Vupika, znam da će danas sutra vrijediti više nego danas. Ako je moja procjena kriva dali će mi isti vratiti novac. Neće Bakice, to je biznis, moja poslovna odluka koja može biti + ili -.

New Report

Close