BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Evo jedan tekst koji ide u prilog o procjenama o kretanjima cijena hrane koje sam spominjao u postu prije

FAO: Cijene hrane ostat će i narednih sedam godina na visokoj razini

FAO napominje da bi se proizvodnja hrane u svijetu morala povećati za 70 posto do 2050. godine
Cijene hrane vjerojatno će u idućih pet do sedam godina ostati stabilne ali će oscilirati, s realnom mogućnošću skokova kakvi su zabilježeni u 2007. i 2008., objavila je danas agencija UN-a za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda FAO.

U razdoblju od 2006. do 2008. cijene osnovnih prehrambenih namirnica skočile su u svijetu za 60 posto dok su se cijene žitarica udvostručile, stoji u izvješću FAO-a pripremljenom za forum 300 stručnjaka za poljoprivredu i razvoj koji su se danas okupili na dvodnevnom sastanku u Rimu. Sredinom prošle godine cijene hrane na međunarodnim tržištima dosegnule su najviše razine u skoro 30 godina, potpirivši prosvjede i gomilanje zaliha, te nastojanja bogatih zemalja, ovisnih o uvozu, da osiguraju obradivu površinu uglavnom u siromašnijim zemljama.

Iako su u međuvremenu pale, cijene su i dalje na visokim razinama i nije vjerojatno da će pasti ispod razine iz 2006. godine, smatraju u FAO-u. "Raspoložive srednjoročne i dugoročne prognoze naznačuju da bi cijene mogle ostati iznad razina iz 2006., barem u srednjoročnom razdoblju", stoji u izvješću. Prognoze FAO-a pokazuju da će cijene robe poput pšenice, riže, uljane repice, rafiniranog i nerafiniranog šećera do 2018. ostati na razinama iznad onih kakve su bilježene prije 2006. godine.

FAO, koji će sljedećeg mjeseca biti domaćin svjetskog summita za hranu, smatra također da će globalno tržište hrane vjerojatno i dalje biti podložno oscilacijama u "doglednoj budućnosti", te da postoji mogućnost ponovnog naglog skoka cijena kakav je zabilježen u periodu od 2007. do 2008. godine.

Rast potražnje trebao bi po FAO-ovim prognozama usporiti, iako će rast potražnje za pojedinim proizvodima osjetljivima na kretanja osobnih dohodaka vjerojatno ubrzati. Nedostatak investicija u proizvodne kapacitete hrane i daljnji rast potražnje za biogorivima također bi mogli poduprijeti cijene u srednjoročnoj perspektivi.

FAO također napominje da bi se proizvodnja hrane u svijetu morala povećati za 70 posto do 2050. godine, te da bi godišnja ulaganja trebala dosegnuti vrijednost od 83 milijarde dolara, kako bi se nahranila populacija za koju se prognozira da će do tada porasti na 9 milijardi.
http://www.poslovni.hr/129123.aspx

sijem žito raste grahorica

Počeli su čokati onaj veliki nalog..upravo počokali [thumbsup] [thumbsup]

sijem žito raste grahorica


Počeli su čokati onaj veliki nalog..upravo počokali [thumbsup] [thumbsup]

Konačno da je to netko kupio!
Sad nam ni 100 kn nije daleko!



Počeli su čokati onaj veliki nalog..upravo počokali [thumbsup] [thumbsup]

Konačno da je to netko kupio!
Sad nam ni 100 kn nije daleko!
[/quote]
Bio sam uvjeren da je svrha tog naloga drukčija..
Nelogično mi je prodavati dionice na taj način.
Mislim da je ukočio kupnju podosta i da bi skuplje i lakše prodao da je davao na prodaju po ,recimo, 500 kom.
Ali svako ima svoje i to treba poštivati..on je svoje prodao a ja svoje ne dam ni u ludilu [thumbsup]
Prodavati dionicu za 88kn na 0,68% book-a a trenutni ttm p/s 0,54% a u isto vrijeme se predviđa porast cijena hrane,po mome je ludost i ništa drugo IMHO.

sijem žito raste grahorica




Počeli su čokati onaj veliki nalog..upravo počokali [thumbsup] [thumbsup]

Konačno da je to netko kupio!
Sad nam ni 100 kn nije daleko!
[/quote]
Bio sam uvjeren da je svrha tog naloga drukčija..
Nelogično mi je prodavati dionice na taj način.
Mislim da je ukočio kupnju podosta i da bi skuplje i lakše prodao da je davao na prodaju po ,recimo, 500 kom.
Ali svako ima svoje i to treba poštivati..on je svoje prodao a ja svoje ne dam ni u ludilu [thumbsup]
Prodavati dionicu za 88kn na 0,68% book-a a trenutni ttm p/s 0,54% a u isto vrijeme se predviđa porast cijena hrane,po mome je ludost i ništa drugo IMHO.

[/quote]

Slažem se s tobom!
Ja sam isto smatrao da je liku cilj plašenje malih dioničara…ali očigledno mu je trebao keš…ili je bio na godišnjem pa nije na vrijeme povukao nalog…tko bi ga znal…

100 kn nije daleko…već sada smo na 92!
Brzi vlak je krenuo…tko je zakasnio sad plaće!

Kaj sam vam rekel…brana od 500 komada na 94 je pala ko keks!
Ima li netko informaciju što se događa?
Možda će biti odlično izvješće…ili?

Podrška drukerima na Belju. 100tka mora uskoro pasti.

sto se krije iza rasta?


Kaj sam vam rekel…brana od 500 komada na 94 je pala ko keks!
Ima li netko informaciju što se događa?
Možda će biti odlično izvješće…ili?

Ašta bi bilo Negdje lani u ovo doba kupovao Blje po 100kn a Ledo po 4900kn a vidi danas cijene


Kaj sam vam rekel…brana od 500 komada na 94 je pala ko keks!
Ima li netko informaciju što se događa?
Možda će biti odlično izvješće…ili?

50.000 kn nije nikakva brana. past će više tisuća komada na malo većim cijenama. [thumbsup]


sto se krije iza rasta?

Popunjavanje fundamentalnog gapa koji je nastao usljed silnih promjena u strukturi dioničara..ništa više.osobno mislim da je to samo početak i da bi Belje trebalo rasti još ohoho da bi stiglo sektor..
A kako će biti izvješće??Pa obična slanina sušena na jednom dimu ti se prodaje za 86 kn po kili…ej obična slanina??Izvešće bi trebalo biti dobro po svim patametrima i infosima koji se mogu dobiti

sijem žito raste grahorica

New Report

Close