BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



@ ares

Kada čujem da je Belje tvrtka od "državnog interesa", ili pak kada gđa. Silvana Hodak, sindikalistica PPDIV-a kaže da bi bilo najbolje da Belje preuzme država, sledi mi se krv u žilama!


Zemlja je između ostalog jedan od strateških resursa RH i kada imate jedan toliko veliki gospodarski subjekt koj ima u zakupu i vlsništvu jedan veliki dio najbogatije zemlje u RH naravno da je to strateški državni interes. Što bi falilo da zaista država prezme takvu kompaniju i postavi na čelo nekoga tipa Ramljaka da time upravlja? Belje i Vupik pored vlastite proizvodnje ne ogromnim površinama vrši otkup gotovo svih žitarica od opg-ova i privatnih ljudi i plaća korektnu cijenu tim ljudima, a što je na tragu onoga za što se zalažu Petir i Tolušić u EU da je Hrv.poljoprivereda manufakturne proizvonje na manjim površinama i zemlja nije tako zagađena kao na zapadu. Izražavam sumnju da bi neki novi strani vlasnik nastavio postupati na isti načina kao do sada. Ne možtete niti izmjerit koliki širi utjecaj imaju ti veliki pik-ovi na širu socijalnu zajednicu i koliko oni zapravo vrijede kada bi računali na takav način. Morate vodit računa da bi i vodstvo države u jedno trenutku trebalo rašćistit svoju bilancu jer će i naše penzije doći na red a kako stvari sada stoje vrlo su upitne pa nebi bilo loše imat takvu proizvonju u vlasništvu za budući izvor prihoda. I na kraju natalitetna politika, pa ljudi nemogu ostajat niti se počet vraćat ako nemate organizirano nešto stabilno u lokalnoj zajednici a Slavoniji baš to nasušno treba. Nemogu svi biti banlkari,odvjetnici,manageri,suci…netko mora i lopatu uzet u ruke da bi širi stroj koji se zove država mogao funkiconirat.Povijest je pokazala da su stranci dolazili kupovat poduzeća ili da kupuju tržišta,ili je nešto dano zabadava,geopolitički intersi,kupoavanj bankarsko tržišta itd. netreba se zavaravat i očekivat rješenje od drugih pa u tom smislu bilo bi odlično da vlasnik toga postane neka državna firma ali isključivo sa transparentnim poslovanjem.
[/quote]

Pa drzava je upropastila, a vlasnik Todoric je digao iz gubitaka, ili nije tako?
Novi državni predsjednik uprave bit ce uhljeb, koji naravno nigdje nikog nepozna (izuzev političkog sustava)
Sve samo ne država, osim ako je Danska




@ ares

Kada čujem da je Belje tvrtka od "državnog interesa", ili pak kada gđa. Silvana Hodak, sindikalistica PPDIV-a kaže da bi bilo najbolje da Belje preuzme država, sledi mi se krv u žilama!


Zemlja je između ostalog jedan od strateških resursa RH i kada imate jedan toliko veliki gospodarski subjekt koj ima u zakupu i vlsništvu jedan veliki dio najbogatije zemlje u RH naravno da je to strateški državni interes. Što bi falilo da zaista država prezme takvu kompaniju i postavi na čelo nekoga tipa Ramljaka da time upravlja? Belje i Vupik pored vlastite proizvodnje ne ogromnim površinama vrši otkup gotovo svih žitarica od opg-ova i privatnih ljudi i plaća korektnu cijenu tim ljudima, a što je na tragu onoga za što se zalažu Petir i Tolušić u EU da je Hrv.poljoprivereda manufakturne proizvonje na manjim površinama i zemlja nije tako zagađena kao na zapadu. Izražavam sumnju da bi neki novi strani vlasnik nastavio postupati na isti načina kao do sada. Ne možtete niti izmjerit koliki širi utjecaj imaju ti veliki pik-ovi na širu socijalnu zajednicu i koliko oni zapravo vrijede kada bi računali na takav način. Morate vodit računa da bi i vodstvo države u jedno trenutku trebalo rašćistit svoju bilancu jer će i naše penzije doći na red a kako stvari sada stoje vrlo su upitne pa nebi bilo loše imat takvu proizvonju u vlasništvu za budući izvor prihoda. I na kraju natalitetna politika, pa ljudi nemogu ostajat niti se počet vraćat ako nemate organizirano nešto stabilno u lokalnoj zajednici a Slavoniji baš to nasušno treba. Nemogu svi biti banlkari,odvjetnici,manageri,suci…netko mora i lopatu uzet u ruke da bi širi stroj koji se zove država mogao funkiconirat.Povijest je pokazala da su stranci dolazili kupovat poduzeća ili da kupuju tržišta,ili je nešto dano zabadava,geopolitički intersi,kupoavanj bankarsko tržišta itd. netreba se zavaravat i očekivat rješenje od drugih pa u tom smislu bilo bi odlično da vlasnik toga postane neka državna firma ali isključivo sa transparentnim poslovanjem.
[/quote]

Pa drzava je upropastila, a vlasnik Todoric je digao iz gubitaka, ili nije tako?
Novi državni predsjednik uprave bit ce uhljeb, koji naravno nigdje nikog nepozna (izuzev političkog sustava)
Sve samo ne država, osim ako je Danska
[/quote]
Slažem se ali i Danska je od nekuda počela. Tek odnedavno imamo pravo i priliku upravaljat sa svojom državom. Prošlih 10-tak stoljeća nismo imali to pravo. Dosta se loših stavari dgodilo u proteklih 25 godina ali to nam nedaje za pravo na ovaku depresiju jer smo ipak opstali tako je kako je idemo naprijed. Ljudi zaboravljaju vrlo brzo da je jučer poginulo preko 20 000 ljudi preko 30 000 ranjeno,ratna šteta izmeđi 15 i 30 milijardi nečega,nekoliko potpuno izgubljenih generacija da bi mi tu komentirali po forumu…sve je to plaćeno nešto se još uvijek plaća ali i dalje smo tu i bez obzira na malodušnost svuda oko nas polako ali sigurno napredujemo. Ja vjerujem da će se ovo sve oko Agrokora pozitivno rasplest

Drzava da preuzme ha ha ha, opet komentari piskaranja.
Drzava ne zna niti sebe vodit, a kamoli ovakav kompleks osim da preuzme i zatuće ovakvu firmu do neprepoznatljivosti.
Bilo bi bolje od drzave da nam našeg Ivicu vrate on bi sigurno bolje vodio jer je covjek sposoban za vise stvari i to je dokazano.


Ljudi zaboravljaju vrlo brzo da je jučer poginulo preko 20 000 ljudi preko 30 000 ranjeno,ratna šteta izmeđi 15 i 30 milijardi nečega,nekoliko potpuno izgubljenih generacija da bi mi tu komentirali po forumu…sve je to plaćeno nešto se još uvijek plaća ali i dalje smo tu i bez obzira na malodušnost svuda oko nas polako ali sigurno napredujemo. Ja vjerujem da će se ovo sve oko Agrokora pozitivno rasplest

Prodaješ fraze i demagogiju koju nam godinama jeftino uvaljuju naši političari.
Znači poslijeratna Njemačka je trebala biti još gora od nas jer su bili totalno porušeni, a Nijemci desetkovani?! Njemačka je vrlo brzo poslije rata izrasla u jednu od gospodarskih sila Europe, a o tome gdje je sada ne treba pisati.
I nije samo Njemačka tu u igri, sve porušene europske zemlje su se vrlo brzo izdigle iz pepela, pa čak i poslijeratna Jugoslavija, ali postoji jedna bitna razlika, nisu imali domaće pljačkaše, vucibatine, Matane i slične strvinare koji domoljubno otimaju i upropaštavaju sve što mogu.
Pa kod nas saborski zastupnik ili predsjednik uprave kakve državne tvrtke može postati pridošlica iz Bosne koji je do svoje 15-te godine čuvao ovce.
Evo neki dan sam u razgovoru doznao da je neka cura od 25 godina dobila rukovodeće mjesto u HEP-u u Rijeci. Tek završila faks i već je šefica. Sastala se sa svojim podređenima i blijedo ih gleda o čemu oni to pričaju. Nema nama pomoći!

halfte trinken, halfte Šarcu geben



Ljudi zaboravljaju vrlo brzo da je jučer poginulo preko 20 000 ljudi preko 30 000 ranjeno,ratna šteta izmeđi 15 i 30 milijardi nečega,nekoliko potpuno izgubljenih generacija da bi mi tu komentirali po forumu…sve je to plaćeno nešto se još uvijek plaća ali i dalje smo tu i bez obzira na malodušnost svuda oko nas polako ali sigurno napredujemo. Ja vjerujem da će se ovo sve oko Agrokora pozitivno rasplest

Prodaješ fraze i demagogiju koju nam godinama jeftino uvaljuju naši političari.
Znači poslijeratna Njemačka je trebala biti još gora od nas jer su bili totalno porušeni, a Nijemci desetkovani?! Njemačka je vrlo brzo poslije rata izrasla u jednu od gospodarskih sila Europe, a o tome gdje je sada ne treba pisati.
I nije samo Njemačka tu u igri, sve porušene europske zemlje su se vrlo brzo izdigle iz pepela, pa čak i poslijeratna Jugoslavija, ali postoji jedna bitna razlika, nisu imali domaće pljačkaše, vucibatine, Matane i slične strvinare koji domoljubno otimaju i upropaštavaju sve što mogu.
Pa kod nas saborski zastupnik ili predsjednik uprave kakve državne tvrtke može postati pridošlica iz Bosne koji je do svoje 15-te godine čuvao ovce.
Evo neki dan sam u razgovoru doznao da je neka cura od 25 godina dobila rukovodeće mjesto u HEP-u u Rijeci. Tek završila faks i već je šefica. Sastala se sa svojim podređenima i blijedo ih gleda o čemu oni to pričaju. Nema nama pomoći!
[/quote]
Uf odlično ,apsolutno bi se složio sa vama ali bi išao korak dalje u razmišljanju. Posljeratna Njemačka diguta u 15-tak godina kao čudo,oni jesu izuzetno specifičan narod ali takav uspjeh nebi mogli napravit bez te Amerike koje ih je i rušila pa ih je kasnije i dignula. I složio bi se kad je rat tarajao jedna specifična grupa ljudi je otela jako puno dobara,vrijednosti,utjecaja koja su do jučer bila društvena odnosno državna. Kada bi išli gledat vlasništvo jednog velikog dijela poduzeća čije dionice kotiraju na ZSE i kako se do toga došlo nastao bi vjerojatno šok. Ali pragamtično razmišljanje kaže da je to iza nas trebalo bi gledat naprijed. Ovo sve što sam napisao nije politika nego jednostavno vidim da tu na forumu piše jako puno kapacitetnih/viskoobrazovanih/visokostručnih ljudi pa me malo zasmetalo kad je kolega napisao negativan komentar na mogućnost da država preuzme vlasništvo na Beljem. Sa velikom većinom stvari koje je on napisao ili vi bi se složio osim onog na kraju “nama nema pomoći” ako zaista tako mislite to je ravno katastrofi. Naravno da nam ima pomoći i ona stiže. Nažalost svjetski moćnici koji vedre i oblače se prvo moraju udobrovoljit …

@bbkk000

Vidim da vas je moj unos potaknuo na raspravu što mi je drago. Da se razmjenjuju mišljenja. Tome i služi ovaj forum, zar ne?

Ja ipak, moram vam reći, bez i trunke sumnje ostajem pri svojoj tvrdnji.
Država je već pokazala na Belju što zna i umije. Posljedica tog njezinog znanja i umjeća je da je predala Belje Todoriću za kunu uz ogromne dugove koje je ovaj sanirao. Da nije bilo njega (bez obzira što mi o njemu danas mislimo i znamo) o Belju bi danas govorili u aoristu.
A da malo proširimo sliku pa pogledamo kako li samo napreduju firme u kojima je država vlasnik (večinski ili s kontrolnim paketom). Prisjetimo se npr. nekih takvih velikih i uspješnih firmi koje su napravile preporod hrvatske države kao recimo:
– DDJH
– PTKM
– INA
– DKVS (Đakovština koje više nema)
– KSST Kaštelski staklenici kojih više nema)
– IMZV (Imunološki koji se eto vratio pod okrilje države)
– 3MAJ
– DLVN (Dalmacijavino kojeg više nema)
– KRDN (Kordun d. d. kojeg više nema)
– MDSP (Modra špilja, jedini hotel u Komiži koji je u stečaju!!!)

…..

Treba li nastaviti niz?
Možete ga nadopuniti i sami.

I onda dođete vi i kažete da da je Belje firma od “državnog interesa”.

HVALA, ALI NE HVALA da se država više brine i za što jer tamo gdje država dođe, tamo više niti travka ne raste.

P.S.
A to da bi čovjek kalibra Ramljak nakon Agrokora radio u tvrtki u kojoj su mu šefovi od države postavljeni ljudi – za to ne budite, molim, naivni.

La vita e bella!


@bbkk000

Vidim da vas je moj unos potaknuo na raspravu što mi je drago. Da se razmjenjuju mišljenja. Tome i služi ovaj forum, zar ne?

Ja ipak, moram vam reći, bez i trunke sumnje ostajem pri svojoj tvrdnji.
Država je već pokazala na Belju što zna i umije. Posljedica tog njezinog znanja i umjeća je da je predala Belje Todoriću za kunu uz ogromne dugove koje je ovaj sanirao. Da nije bilo njega (bez obzira što mi o njemu danas mislimo i znamo) o Belju bi danas govorili u aoristu.
A da malo proširimo sliku pa pogledamo kako li samo napreduju firme u kojima je država vlasnik (večinski ili s kontrolnim paketom). Prisjetimo se npr. nekih takvih velikih i uspješnih firmi koje su napravile preporod hrvatske države kao recimo:
– DDJH
– PTKM
– INA
– DKVS (Đakovština koje više nema)
– KSST Kaštelski staklenici kojih više nema)
– IMZV (Imunološki koji se eto vratio pod okrilje države)
– 3MAJ
– DLVN (Dalmacijavino kojeg više nema)
– KRDN (Kordun d. d. kojeg više nema)
– MDSP (Modra špilja, jedini hotel u Komiži koji je u stečaju!!!)

…..

Treba li nastaviti niz?
Možete ga nadopuniti i sami.

I onda dođete vi i kažete da da je Belje firma od "državnog interesa".

HVALA, ALI NE HVALA da se država više brine i za što jer tamo gdje država dođe, tamo više niti travka ne raste.

P.S.
A to da bi čovjek kalibra Ramljak nakon Agrokora radio u tvrtki u kojoj su mu šefovi od države postavljeni ljudi – za to ne budite, molim, naivni.


Slažem se smisao je da se pokrene kvalitetna rasprava. I onda dolazimo do onog jako teškog dijela gdje bi ja gotovo potpisao sve što ste napisali a onda ispada da nema izlaza a to mi je jako teško prihvatit. Sjećam se kad je država prodavala Belje i on je bio jedini kupac nitko se drugi nije javio.Kad je on kupio Belje za kunu firma je bila potpuno uništena,a danas se ipak vidi da je jako puno novaca uloženo u nju… u tom segmentu po mom skoromnom mišljunju je juga napravila ogromnu štetu potpuno je zapostavila poljoprivredu i u tih oko 45 godina koliko je postojala je nanjela veliku štetu koju danas svi plaćamo. Ali i ta šteta se može pretvorit u pozitivniu priču možemo prpizvodit zdravu hranu jer zemlja zaista nije toliko zagađena..Nažalost danas ili jučer imate firme u drž.vlasništvu koje imaju falš bilance isto kao i za što se Todu tereti,jako me smeta to licemjerje. Slažem se jako se loše upravljalo drž.imovinom da sad ali ipak se vidi nekakav pomak pa se ipak nekako nadam da bi ta priča bila moguća. Nemožete više toliko muljat ne zato što to domaća ekipa nebi htjela nego ušli smo u EU i sad nas oni nadgledaju odnosno nadgledaju prostor za svoj kapital pa čiste situacije,prijavljuju,lobiraju,dovode političare..Tu je prilika da se malo posloži ovo malo sirotinje što je ostalo


@bbkk000

Vidim da vas je moj unos potaknuo na raspravu što mi je drago. Da se razmjenjuju mišljenja. Tome i služi ovaj forum, zar ne?

Ja ipak, moram vam reći, bez i trunke sumnje ostajem pri svojoj tvrdnji.
Država je već pokazala na Belju što zna i umije. Posljedica tog njezinog znanja i umjeća je da je predala Belje Todoriću za kunu uz ogromne dugove koje je ovaj sanirao. Da nije bilo njega (bez obzira što mi o njemu danas mislimo i znamo) o Belju bi danas govorili u aoristu.
A da malo proširimo sliku pa pogledamo kako li samo napreduju firme u kojima je država vlasnik (večinski ili s kontrolnim paketom). Prisjetimo se npr. nekih takvih velikih i uspješnih firmi koje su napravile preporod hrvatske države kao recimo:
– DDJH
– PTKM
– INA
– DKVS (Đakovština koje više nema)
– KSST Kaštelski staklenici kojih više nema)
– IMZV (Imunološki koji se eto vratio pod okrilje države)
– 3MAJ
– DLVN (Dalmacijavino kojeg više nema)
– KRDN (Kordun d. d. kojeg više nema)
– MDSP (Modra špilja, jedini hotel u Komiži koji je u stečaju!!!)

…..

Treba li nastaviti niz?
Možete ga nadopuniti i sami.

I onda dođete vi i kažete da da je Belje firma od "državnog interesa".

HVALA, ALI NE HVALA da se država više brine i za što jer tamo gdje država dođe, tamo više niti travka ne raste.

P.S.
A to da bi čovjek kalibra Ramljak nakon Agrokora radio u tvrtki u kojoj su mu šefovi od države postavljeni ljudi – za to ne budite, molim, naivni.

U potpunosti se slažem da država nema tu šta raditi,ali vjerojatno hoće na ovaj ili onaj način,jer se već mješala u prošlosti.
Ono što bih napomenuo za Belje,zapravo za AG grupaciju,a to je da je od NARODNOG interesa a ne DRŽAVNOG.

Firme ne upropascuje drzava, jer ovu drzavu cinimo i mi svi skupa koji piskaramo tu na forumu. Jesam ju ja unistio? Jeste ju vi Posejdone unistili, bilo koju firmu koju ste naveli na vasoj listi?. Niste. Unistili su je nestrucni i nekompetentni ljudi koji su politickim ili drugim kanalima dosli na rukovodece pozicije i koji su nedorasli istima. Zato nemojte drobiti da je drzava los gospodar. To se stalno drobi i pise u medijima sto apsolutno nije tocno. Stavite kompetentnog covjeka i kompetentne ljude , koji po mogucnosti ne moraju biti samo clan neke stranke koja je na vlasti da bi vodili firmu, pa cete vidjeti razliku. To sa tezom da je drzava los vlasnik dovodi samo nas drzavu(ljude koji tu zivimo) sve vecoj neimastini i sve vecem nezadovoljstvu jer sve sto valja se rasprodaje (INA,HT, hoteli po moru) jer je plan osigurati samo buducnost stotinjak porodica koje ce imati sve a ostali ce kopati po kontenjerima da bi skupili za kg kruha. A na ovim navedenim primjerima odmah vudite to sto sam rekao i cega ste sami svjesni, a to je da te prodane kompanije automatski pocinju bolje poslavati jer,gle cuda, novi vlasnik postavlja kompetentne ljude na vodece pozicije a ne neke cobane koji su prepisali neciji rad da dodu do diplome.

Svaka čast 5+

Joda, svoj upis počneš s tezom da država nije loš gospodar, a onda do kraja teksta potvrđuješ da država stavlja nekopetentne ljude sa lažiranim diplomamam na čelna mjesta tvrtki.
Mislim, daj se odluči.
Ovo “svi smo mi” država je jedan dobar vic. Dobra doskočica.
U teroiji – da.
U teoriji je i tržište samoregulirajući mehanizam.
Znaš ono, konkurencija i nevidljiva ruka će iznivelirati tržišne anomalije i slične ideje.
U idealnom društvu je sve ovo točno.

Ali, evo obznanjujem veliku istinu – MI NE ŽIVIMO U IDEALNOM DRUŠTVU.

Da, (naša) država je u pravilu jako loš gospodar i to se potvrđuje svaki dan.
Mi nažalost nismo kao Švedska ili Danska. Da jesmo, onda ljudi ne bi odlazili odavde.

No, da ne idem previše u teoriju (npr. definicija države po Maxu Weberu kaže da je država jedina institucija koja ima legitimno pravo na upotrebu sile – gle čuda, ne spominje se pravo države da upravlja tvrtkama nego da argumentom sile određuje pravila tržišne igre!) za Belje bi bila KATASTROFA da se vrati pod okrilje države što u prijevodu znači upravu nekompetentnih ljudi koji na sinakure dolaze po političkom ključu.

Gle Popijača u PTKM.
Gle Marina Pucara u Podravci
Gle Mazala u DDJH.

Što još treba reći?
Koju “posluku porati”? 🙂

La vita e bella!

@Posejdon
Rekao sam da bi drzava, kad bi htjela, mogla biti itekako dobar gospodar. Da imas kompetentne ljude i kakvu takvu strategiju to bi bila druga pjesma. Ali toga nema niti u naznakama, bilo gdje da pogledas u drustvu u bilo kojem segmentu. A u ostalom, koliko je zbilja ulozeno vlastitih para u Belje i na taj nacin , kako vi kazete, postavljena firma na noge ? Malo ili gotovo nista. Sve to ide po istom kljucu. Sve minuse i dugove drzava poplaca kroz kojekakve poticaje i kaj ja znam kakve dubize ili ih jednostavno otpise .

New Report

Close